Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

pareri H4L Holban

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Salutare!

Am creat un grup dedicat de Facebook, pentru cei interesati de proiectul The Village, cel de case insiruite din Pipera:
    “ H4L THE VILLAGE RESIDENTS - PIPERA “ . Acolo vom putea sa mai schimbam in detaliu opinii, pareri, impresii, intre cei care am rezervat si cei interesati de achzitie.
Regards!✌🏼

Edited by razvan_quattro, 03 November 2021 - 08:36.


#38
opacu

opacu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022
Salut hypnozee,

In ce stadiu mai este faza 1?
Ma intereseaza si pe mine un apartament, dar pentru faza 2.

Daca mai aveti informatii despre acest proiect, de orice fel, please share.

Multumesc

#39
hypnozee

hypnozee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2019

View Postopacu, on 05 ianuarie 2022 - 10:09, said:

Salut hypnozee,

In ce stadiu mai este faza 1?
Ma intereseaza si pe mine un apartament, dar pentru faza 2.

Daca mai aveti informatii despre acest proiect, de orice fel, please share.

Multumesc

Este ceva straniu. Inca nu au inceput constructia nici la holban, nici millennium nici village.
Am fost notificat ca termenul se prelungeste din 30 mai in 30 noiembrie.
Realist vorbind nu am sperante ca va fi nici atunci gata.
Sunt dezamagit, impresia de transparenta doar pana la semnare, apoi mister.

#40
gogonutz

gogonutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2009
Tot ce au la mana sunt ceva formalitati si ceva autorizatii sub semnul intrebarii si santiere fictive.
Aveti grija pe ce dati bani.
Daca acest dezvoltator a tepuit statul roman de 20mil€, ce il opreste sa tepuiasca oameni?
Si din pacate Statul Roman incurajeaza astfel de practici ptr toti acesti Dezvoltatori cotizeaza la campaniile electoralesi uita asa primesc si autorizatii cu probleme!

#41
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Vise umede...de unde dracu sa aiba atata finantare ca sa faca toate aceste proiecte simultan??
Dubios rau...

#42
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Nu e clar, in afara de randari au ceva? au 6 proiecte trecute pe site.

#43
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
La Millenium au ridicat ceva.
Mai mult nu am idee...

Errata, la Holban mișca ceva

#44
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Ce au ridicat acolo, un WC-eu ecologic sau o baraca , ca eu nu am vazut mai nimic. Asta spune multe despre seriozitatea dezvoltatorului. Chiar daca se incepe ceva, la cum se misca veti astepta mult si bine pana sa fie gata ceva.

#45
opacu

opacu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022

View Postthe_lion, on 01 februarie 2022 - 16:42, said:

Vise umede...de unde dracu sa aiba atata finantare ca sa faca toate aceste proiecte simultan??
Dubios rau...


Da, din pacate este foarte dubios.

Intre timp am ajuns la ei la sediu si am aflat mai multe.
In primul rand faza 1 este in proces (http://portal.just.r...46129&id_inst=3) ;
Ei spun ca faza 2 nu depinde de faza 1 (as crede ca nu este asa), in sfarsit, nu au autorizatie nici ptr faza 2 (explicatia lor este ca au modificat proiectul si trebuie sa obtina din nou autorizatie; cam trasa de par). Si mie mi-au spus ca se incep lucrarie in martie :D.
Mi-au dat si un antecontract si sunt cateva lucruri foarte dubioase.
Ca de exemplu:
- tu daca renunti pierzi avansul; ei daca renunta (din orice motiv) iti returneaza avansul;
- tu semnezi acum pe un pret (care sincer, este mai mic decat cele din zona), ei nu iti garanteaza la final ca pretul va fi cel de la semnare (in caz de crestere a preturilor apartamentelor/a materialor de constructii.....)
Cand am intrebat avocatul lor de aceste aspecte, mi-a tras un zambet: "ptr ca putem :D".

Trageti voi concluzia.

View Postopacu, on 08 februarie 2022 - 16:34, said:



Da, din pacate este foarte dubios.

Intre timp am ajuns la ei la sediu si am aflat mai multe.
In primul rand faza 1 este in proces (http://portal.just.r...46129&id_inst=3) ;
Ei spun ca faza 2 nu depinde de faza 1 (as crede ca nu este asa), in sfarsit, nu au autorizatie nici ptr faza 2 (explicatia lor este ca au modificat proiectul si trebuie sa obtina din nou autorizatie; cam trasa de par). Si mie mi-au spus ca se incep lucrarie in martie Posted Image.
Mi-au dat si un antecontract si sunt cateva lucruri foarte dubioase.
Ca de exemplu:
- tu daca renunti pierzi avansul; ei daca renunta (din orice motiv) iti returneaza avansul;
- tu semnezi acum pe un pret (care sincer, este mai mic decat cele din zona), ei nu iti garanteaza la final ca pretul va fi cel de la semnare (in caz de crestere a preturilor
apartamentelor/a materialor de constructii.....)
- daca tu nu platesti, ai penalizari 0,1% pe zi; ei daca intarzie vor plati penalizari de 0,1% pe zi, NU MAI MULT DE 5000 E.
Cand am intrebat avocatul lor de aceste aspecte, mi-a tras un zambet: "ptr ca putem Posted Image".

Trageti voi concluzia.


#46
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Concluziile sunt clare pentru toti care au citit atent topicul. Sunt totusi care nu vor sa priceapa.

#47
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006

Quote

- tu semnezi acum pe un pret (care sincer, este mai mic decat cele din zona), ei nu iti garanteaza la final ca pretul va fi cel de la semnare (in caz de crestere a preturilor apartamentelor/a materialor de constructii.....)

Da'  ce anume semnezi tu acolo, daca pretul nu e garantat? In alte cuvinte, cat de prost cu zurgalai sa fii sa semnezi asa ceva?

#48
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Semnezi o hartie ca pierzi avansul daca nu esti de acord la final cu orice suma iti cer ei.

#49
Louie89

Louie89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2022
Salutare,

Am verificat cu un avocat iar partea care tine de renegocierea pretului de catre o Parte din contract se regaseste in codul civil si se poate imputa de persoana pagubita chiar daca este stipulat in mod expres sau nu in contract. Practic in contractul acesta e doar stipulat un drept care oricum exista.

De asemenea, o claritate, daca cititi antecontractul o sa vedeti ca in cazul in care pretul este mai mare si cumparatorul nu doreste se poate retrage si sa isi recupereze banii platiti ca avans.

Eu nu vad o problema reala cu aceasta clauza. Daca maresc nesjustificabil pretul te retragi.


#50
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Problema ar putea fi prin faptul ca ei construiesc si cu banii dati avans de fiecare, practic ii creditezi cu dobanda 0 iar peste 1 an si ceva cand e finalizata constructia ei pot spune "majoram pretul cu 25%".

Asta se traduce prin noi cautari, timp pierdut, si mult stres. Deci, faptul ca te poti retrage, nu e neaparat o solutie ideala.

#51
Louie89

Louie89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2022
De acord. Se poate intampla asta dar asta ar insemna ca sunt speculanti. Pe cand un dezvoltator care construieste in mai multe faze imi e greu sa cred ca face specula. S-ar transforma intr-o publicitate negativa so s-ar revedea asta in fazele ulterioare

Eu am vrut doar sa clarific ca nu pierzi banii ci poti sa te retragi si sa iti recuperezi banii in clauza respectiva.

Neofort lucreaza cu avans de 30 % si din ce in ce mai multi dezvoltatori. Totusi cu 15% faci o creditare infima si daca vinzi totul. Mai degraba, catre banca care crediteaza, are valoare contractul si predictibilitatea veniturilor din livrare nu avansurile

#52
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Corect, dar totusi creditarea nu cred ca e tocmai infima, 265 apartamente la un pret mediu de 90.000 euro (aici e doar o speculatie) = 3.577.500 euro, nu e mult, dar clar e un capital bun de lucru.

#53
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Mai poate incapea vreo indoiala ca proiectul asta H4L Holban e o teapa de zile mari. Daca pana si Serviciul de Telecomunicatii Speciale  a cerut blocarea proiectului H4L de la Baneasa, pe motiv ca proiectul reprezinta o amenintare la adresa sigurantei nationale, se pare ca lucrurile sunt cat se poate de clare si de grave : https://www.libertat...baneasa-3986214 . Cei care au dat banii pe cosmeliile alea ar face bine sa isi retraga banii urgent cat mai au timp.

#54
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
imi place cum chiraie pe-aici agentii de vanzari ca nu e dom'le nicio problema ca-ti mareste pretul, iti iei avansul inapoi :)) vai de voi. iar cine cumpara aici, dupa tot ce a aparut in presa, si-o cam merita :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate