Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

pareri H4L Holban

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
hypnozee

hypnozee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2019
Eu am rezervat un apartament in Faza 1. Experienta a fost una ok cu agentul (directorul) de vanzari.
Vor sa lase impresia ca sunt omenosi, ceea ce poate e adevarat, nu stiu inca. Urmeaza sa semnez promisiune vanzare-cumparare.
Cu negocierile a mers putin, dar nu extraordinar (cam 1000eur).
Da, probabil ca e corupt investitotorul, dar daca isi ia cu suspendare poate sa faca afaceri in continuare presupun. Ramane o problema de etica doar.

#20
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
Salut!
Ce presupune rezervarea?

Merci!

#21
vb2107

vb2107

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2021

 AlinaP24, on 27 aprilie 2021 - 08:05, said:

Saptamana aceasta urmeaza sa platesc rezervarea pentru unul din apartamentele din h4l The Village. Daca aveti nevoie de anumite detalii despre proiect care nu sunt deja pe site ul lor, let me know ��
Salut, as vrea sa stiu eu mai multe detalii referitoare la proiect. Au dat vreo asigurare ca fondurile vor fi folosite pentru proiecte etc. Nu ma refer la fonduri fiduciare, dar sunt curios daca au zis ceva legat de acest aspect.
Am fost la fata locului si am vazut cu e destul de mult zgomot de la autostrada, in plus in jur este foarte mult teren asa ca de acu inainte multi ani va fi numai santier acolo.
Au mentionat ceva de drumurile de acces? In prezent nu este niciun drum si daca da o ploaie e numai noroi acolo. repet, localizarea proiectului este in centrul a toata acea parcela in care cu siguranta de acu in colo vor fi numai constructii de la alti dezvoltatori. Pana construiesc si ceilalti, h4l nici drum facut nu are.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sunt si eu tentat de proiect insa sunt Foarta multe semne de intrebare, atat pe partea legala, cat si pe cea factuala.

#22
ironzel

ironzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2020
Mai aveți informații despre acest proiect?

#23
razvan_quattro

razvan_quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.03.2008
Salutare!

https://www.facebook...30694412084985/

Am creat un grup dedicat de Facebook, pentru cei interesati de proiectul H4L - Millennium - Pipera. Vom putea sa mai schimbam opinii, pareri, impresii, intre cei care am rezervat si cei interesati de achzitie.
Noroci!✌🏼

#24
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
https://www.libertat...baneasa-3685667

#25
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 aspirina, on 12 august 2021 - 06:16, said:

Deranj mare...

#26
sofafi

sofafi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.12.2017
Să spicuim: "Chiar și cu autorizația de construcție în buzunar, H4L este obligat să ceară avize din partea Autorității Aeronautice și STS pentru instalarea unei macarale, indispensabilă pentru ridicarea blocurilor. Cum în zonă macaraua nu poate depăși înălțimea de 23 de metri, construcția unor blocuri de 30 de metri este practic imposibilă. Cele două instituții au precizat pentru Libertatea că, până la această dată, nu au fost primite solicitări pentru instalarea unei macarale la amplasamentul din strada Holban, nr. 38 B. Între timp, unul dintre vecini, Victor Voicu, vicepreședinte al Academiei Române, a cerut în instanță anularea autorizației de construcție emisă de Primăria Sectorului 1. Cine sunt Bîlteanu și Cohn Dragoș Bîlteanu a fost președinte al SIF Banat-Crișana, plecând după ce a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare pentru folosirea cu rea-credință a unui credit și manipularea pieței de capital. Potrivit presei, prejudiciul ar fi de peste 20 de milioane de euro. Cu afaceri în mai multe domenii, inclusiv imobiliare și piața de capital, Bîlteanu are o avere estimată la circa 90 de milioane de euro." Iar o să fie dați în judecată jurnaliștii de la Libertatea. Sper să nu îi calce mașina neagră.

#27
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
Ciudat, pe site versiunea deskotp a disparut complexul din zona Politehnicii, pe versiunea mobil mai apare, insa doar pe harta.

Sau incet-incet mai anuleaza din ele?

#28
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

 mlegs, on 27 martie 2021 - 20:20, said:

Salut,

Am observat ca inca nu exista topicuri dedicate ansamblurilor rezidentiale dezvoltate de H4L development (Home 4 Life)
Daca imi permiteti sa creez un nou topic legat de unul din cele 7 ansambluri create de acest dezvoltator (5 in bucuresti si 2 in brasov)

Mi-a atras atentia in mod deosebit ansambul din Baneasa denumit "H4L Holban"

La prima vedere pare ok ca amplasament, suprafete si preturi, avand in vedere ca noua statie de metrou Tokio de pe magistrala 6 (1 Mai - Otopeni) va fi amplasata chiar in zona respectiva, asta daca se va mai face vreodata bineinteles. Momentan tot se discuta de 10 ani despre ea, dar anul asta am inteles ca Romania va primi fondurile de la Uniunea Europeana pentru a incepe lucrarile la aceasta magistrala.
In fine, si statia STB este destul de aproape de ansamblu

Dupa ce m-am documentat putin despre H4L development pe web am observat ca sunt cateva probleme :

1) unul din cei doi proprietari ai companiei H4L development, pe nume Dragoș Bîlteanu, a cam avut probleme cu legea in trecut si a fost condamnat la 3 ani de inchisoare in 2019.
Ce nu inteleg este cum de mai poate sa dezvolte afaceri din moment ce a fost condamnat.
Din moment ce o persoana are antecedente penale cu greu se mai poate angaja pentru ca are fapta trecuta in cazierul judiciar, dar pai sa mai ai propria companie unde sa angajezi tu insuti oameni..

Intrebarea este, din punct de vedere legal, ce se intampla cu cei care achita avansul si platesc partial apartamentul iar dezvoltatorul nu mai poate continua proiectul din motivul de mai sus ?

Isi pot recupera avansul plus transele platite daca actionarul intra la parnaie?
Sunt acoperiti de lege in vreun fel ca cumparatori ?

2) proiectul H4L Holban pare sa aibe o problema urbanistica, sau poate inteleg eu gresit legislatia in urbanism

Conform PUG Bucuresti, care este intr-adevar destul de vechi (elaborat in 2000), parcela de teren pe care se va construi H4L Holban se incadreaza la subzona M3 - zona mixta situata in afara limitelor zonei protejate, având regim de construire continuu sau discontinuu şi înălţimi maxime de p+4 niveluri
https://www2.pmb.ro/...ism/pug/pug.php - Planul Urbanistic General (harta) - Unităţi Teritoriale de Referinţă

Totusi in PUZ sector 1, elaborat mai recent, in 12.2018, terenul se incadreaza la M (destul de vag, dupa mine)
https://www.primaria...URBANISTICE.pdf

Mi se pare destul de vag sa fie trecuta zona M in PUZ, pentru ca sunt mari diferente intre subzonele M2 si M3.
M2, spre deosebire de M3, permite un regim de inaltime de maxim P+14, iar M nu specifica deloc regimul de inaltime

In conditiile astea, voi ce intelegeti ?
Credeti ca se poate construi P+7+8R+9R acolo, avand in vedere ca este si Aeroport Baneasa in apropiere ?

Apreciez raspunsurile voastre

Va multumesc,
Toni

Chiar azi a aparut un articol despre ilegalitatile acestei constructii: https://www.libertat...baneasa-3685667 Se pare ca au "doar" 4 etaje in plus. Deja un vecin cere anularea autorizatiei de constructie in instanta.

Edited by pestili, 12 August 2021 - 14:58.


#29
Balthazar_2001

Balthazar_2001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2021

 Joakin, on 12 august 2021 - 09:34, said:

Deranj mare...
Salut, am cautat si eu pe Libertatea. Am găsit asta:
https://www.libertat...baneasa-3708044

Din ce vad, după ce am citit și articolul inițial, jurnaliștii vieții par ca se agata și ei de o bucata de pâine. De 4 luni caut sa cumpăr un apartament și citesc tot ce pot, pe unde pot. Așa am ajuns și pe Softpedia. În afara de păreri de specialiști, care se pricep la tot, de la fotbal, femei, mașini și imobiliare, nu am văzut ceva punctat sau cu o dovada. Am fost acum o luna la ei, la biroul de vânzări. Spre deosebire de gheretele din containere ale altora (inclusiv Becali cu proiectul lui de la McDonald's din Pipera), oamenii ăștia au un birou intr-o clădire de birouri, aerisit. Cu programare, locuri de parcare pentru vizitatori. Mega-civilizat. Adică, sincer sa fiu, după ce am citit aici, am mers la ei cu inima îndoită. Credeam ca ajung prin Ferentari pentru o întâlnire. Am luat 2 oferte, atât pentru Holban, cât și pentru Millennium și oamenii mi-au răspuns la tot ce am știu eu sa întreb. Nu știu despre alții, și nu stau sa dau sfaturi, dar recomand sa mergeți la o întâlnire. Ca e H4L sau Nusco sau cine-o fi, mergeți și vorbiți voi, lăsați datatorii de păreri de-o parte.

#30
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

 Balthazar_2001, on 01 septembrie 2021 - 12:56, said:

Salut, am cautat si eu pe Libertatea. Am găsit asta:
https://www.libertat...baneasa-3708044

Din ce vad, după ce am citit și articolul inițial, jurnaliștii vieții par ca se agata și ei de o bucata de pâine. De 4 luni caut sa cumpăr un apartament și citesc tot ce pot, pe unde pot. Așa am ajuns și pe Softpedia. În afara de păreri de specialiști, care se pricep la tot, de la fotbal, femei, mașini și imobiliare, nu am văzut ceva punctat sau cu o dovada. Am fost acum o luna la ei, la biroul de vânzări. Spre deosebire de gheretele din containere ale altora (inclusiv Becali cu proiectul lui de la McDonald's din Pipera), oamenii ăștia au un birou intr-o clădire de birouri, aerisit. Cu programare, locuri de parcare pentru vizitatori. Mega-civilizat. Adică, sincer sa fiu, după ce am citit aici, am mers la ei cu inima îndoită. Credeam ca ajung prin Ferentari pentru o întâlnire. Am luat 2 oferte, atât pentru Holban, cât și pentru Millennium și oamenii mi-au răspuns la tot ce am știu eu sa întreb. Nu știu despre alții, și nu stau sa dau sfaturi, dar recomand sa mergeți la o întâlnire. Ca e H4L sau Nusco sau cine-o fi, mergeți și vorbiți voi, lăsați datatorii de păreri de-o parte.
Asa o facem, boss! Noi prosti ca citim investigatii jurnalistice in loc sa fim prostiti cu 2 bomboane si o apa intr-un birou. Âmi pare rau la domnu', din partea sarakilor datatori de pareri! PS: Multumim ca ti-ai facut cont sa ne salvezi din mocirla in care musteam!
PS2: "Âmi" e la misto, e licenta poetica, sa nu sari ca nu stiu sa scriu, ok? Ca asta mai imi trebuie, sa fiu facut si analfabet...

Edited by Joakin, 01 September 2021 - 13:12.


#31
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
Pe email mi s-a comunicat ca nu s-a anulat niciun proiect, si ca Sebastian si Politehnicii ar fi trebuit sa demareze in august.

Suntem in sept. si tot ce am obtinut este ca site-ul e inca in actualizare...

#32
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 Balthazar_2001, on 01 septembrie 2021 - 12:56, said:

Salut, am cautat si eu pe Libertatea. Am găsit asta:
https://www.libertat...baneasa-3708044

Din ce vad, după ce am citit și articolul inițial, jurnaliștii vieții par ca se agata și ei de o bucata de pâine. De 4 luni caut sa cumpăr un apartament și citesc tot ce pot, pe unde pot. Așa am ajuns și pe Softpedia. În afara de păreri de specialiști, care se pricep la tot, de la fotbal, femei, mașini și imobiliare, nu am văzut ceva punctat sau cu o dovada. Am fost acum o luna la ei, la biroul de vânzări. Spre deosebire de gheretele din containere ale altora (inclusiv Becali cu proiectul lui de la McDonald's din Pipera), oamenii ăștia au un birou intr-o clădire de birouri, aerisit. Cu programare, locuri de parcare pentru vizitatori. Mega-civilizat. Adică, sincer sa fiu, după ce am citit aici, am mers la ei cu inima îndoită. Credeam ca ajung prin Ferentari pentru o întâlnire. Am luat 2 oferte, atât pentru Holban, cât și pentru Millennium și oamenii mi-au răspuns la tot ce am știu eu sa întreb. Nu știu despre alții, și nu stau sa dau sfaturi, dar recomand sa mergeți la o întâlnire. Ca e H4L sau Nusco sau cine-o fi, mergeți și vorbiți voi, lăsați datatorii de păreri de-o parte.

Probabil esti agent imobiliar.

Cat timp acel vecin a deschis proces dezvoltatorului, nu inseamna decat probleme pentru potentialii cumparatori si pentru dezvoltator. Degeaba minimizezi ce se intampla.
Mai bine sfatuieste-i pe cumparatori corect - sa se adreseze unui avocat inainte sa cumpere. Macar sa fie constienti la ce riscuri se expun.

#33
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 Artanis, on 01 septembrie 2021 - 13:36, said:

Pe email mi s-a comunicat ca nu s-a anulat niciun proiect, si ca Sebastian si Politehnicii ar fi trebuit sa demareze in august.

Suntem in sept. si tot ce am obtinut este ca site-ul e inca in actualizare...

Probabil n-ai inteles ca nu ei anuleaza proiectele...ci instanta de judecata care poate sa decida oprirea lucrarilor sau chiar dezafectarea etajelor in plus.

#34
Balthazar_2001

Balthazar_2001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2021

 CARNATUL, on 01 septembrie 2021 - 13:43, said:

Probabil esti agent imobiliar.

Cat timp acel vecin a deschis proces dezvoltatorului, nu inseamna decat probleme pentru potentialii cumparatori si pentru dezvoltator. Degeaba minimizezi ce se intampla.
Mai bine sfatuieste-i pe cumparatori corect - sa se adreseze unui avocat inainte sa cumpere. Macar sa fie constienti la ce riscuri se expun.
Din pacate, pentru multi, nu sunt agent imobiliar. Sunt inginer de exploatare și lucrez pe platforma petrolieră off-shore. Dacă citeai răspunsurile mele de mai sus ai fi văzut ca și eu am trimis tot articolul avocatului meu pentru a-mi confirma ca ce spun cei de la H4L, în special legile enumerate, sunt corecte. Pe cale de consecință, nu dau sfaturi și încerc sa ajut. În ultimii 10 ani, de când lucrez în străinătate, am accesat forumuri pentru opinii și păreri. Lucrând în mijlocul oceanului, cu un internet prin satelit, dat cu țârâita, am învățat sa fim eficiente în utilizarea resurselor, implicit a internetului. De aici accesarea de forumuri, cu substanță. Vezi Quora. Doar pe forumurile românești văd tot felul de apucături, de 2 bani, care îmi aduc aminte de ce am plecat. Am sperat ca, intrând pe Softpedia, pe care o știu de când eram student, voi găsi niște chestii concrete, nu caterinci venite de la tot soiul de oameni cu apucături de taximetriști. Și caterinca de-aia ieftină de colțul blocului și bere la PET de 2 litri. Frustrarea mea vine, din propria-mi experiență, pentru ca am crezut ca găsesc informații ok pe forumuri. De genul "uite dovada". nu pseudo-investigatii jurnalistice scrise în ziare care fac vânzări cu titluri senzaționale, care sunt demontate în nici 2 săptămâni. Am fost curios sa văd cine a început acel proces. Căutați și voi și va veți convinge ca domnul acela are numeroase incompatibilități cu funcțiile pe care le ocupa, sau le-a ocupat, plus "n" alte scandaluri. Nu aș fi acordat atenție răspunsului, dacă nu aș fi primit e-mail de la Softpedia. Oricum, m-am convins ca sunt niște elucubrații scrise niște așa-ziși ziariști. Și îmi continui căutarea de proiecte în zona de nord a Bucureștiului. Lumea nu începe și nu se termina cu H4L pentru nimeni. Promit, dacă voi lua la ei, sa va povestesc cum sta treaba. Cu dovezi și hârtii, nu povesti de adormit copii. Succes în dezbaterile ulterioare va doresc.

#35
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021
Conform portalului instantelor de judecata se pare ca exista nu un vecin ci 5 vecini care cer in instanta anularea autorizatiei de constructie:

http://portal.just.r...46129&id_inst=3

#36
Marvas-1208

Marvas-1208

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2021
A rezervat cineva apartamente in H4L The Village? Au inceput lucrarile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate