Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ajutor Malinois

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSmurfK, on 30 martie 2021 - 10:23, said:



Nu există câine "socializat" care sare să muște bidoane sau căruia îi e frică de zgomote de genul. Ți-i arăt pe ai mei. Asta mică, de care m-am ocupat de când era pui, am expus-o la tot ce vrei, de la scotch la petarde, îi frec o sticlă în față, vine să o miroasă, să se joace cu ea. Ăsta care e de pe stradă, nu a fost expus decât la ce a vrut el, o ia la goană și se ascunde în pătuț. Când e vorba de scandal care crezi că-i tupeistul? Tot ăla căruia îi e frică de sticlă. Și îl voi face și pe el să fie încrezător, dar momentan e foarte speriat, cu toate că, dacă ai intra acum la mine în casă, te-ar rupe în două.

Poți să-l socializezi și fără să-l atingă oameni. Și orice program de dresaj include și desensibilizarea la tot felul de stimuli. Că dacă o ia câinele la goană când aude o petardă, e un pericol și pentru el, și pentru ceilalți, dar nici nu te poți baza pe el în orice, nici să-l lași singur prin pădure, că aude o pușcă, o ia de nebun.

Socializarea e un concept general, se referă la obișnuirea câinilor cu mediul care-l înconjoară. Mediul, desigur, poate diferi, dar conceptul e același.

Bine. Acum e altceva.

#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrazor01, on 30 martie 2021 - 10:27, said:

Conteaza enorm si rasa cainelui. Astea amintite mai sus sunt rase mai dificile.

Din pacate putina lume se uita la ciobanestii romanesti. Cel putin carpatinul, este o rasa foarte echilibrata. Nu prea se intampla sa muste aiurea, mai ales in afara proprietatii.

Avem cateva rase bune dar interesul pentru ele e foarte scazut.
Si mie imi place foarte mult ciobanescul romanesc corb. Acum aproape 12 ani cand cautam un caine de paza, l-am luat in vizor dar e foarte mare si avusesem o experienta trista cu un caine de 35 de kg care a stat paralizat aproape un an in urma unui soc anafilactic de la antibiotic. Il caram in brate de 2-3 ori pe zi,sa-l scot afara ca sa-si faca nevoile.

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt caini cu abilitati atletice foarte bune. Cunosc pe cineva care detine un corb si sare, fara probleme, gard de doi metri jumate.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrazor01, on 30 martie 2021 - 17:21, said:

sare, fara probleme, gard de doi metri jumate.

Hai să nu exagerăm. Poate se cocoață pe el, și, cumva, cade pe partea cealaltă. Curat, la modul "sărit", dacă sare de 1,92, intră în cartea recordurilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ip1JbvTZv2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce ai pus tuacolo e proba olimpica.

Am spus ca e capabil sa treaca peste un gard de 2m jumate, nu ca nu nu-l atinge.

Este ceva impresionant pentru un caine treaba asta. Un caucazian nu sare nici gard de un metru jumate.

Edited by razor01, 30 March 2021 - 18:32.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Setterul meu (ala fricos) trecea peste gard de tabla ondulata de 2m si ceva. L-am gasit afara de cateva ori. Nu stiu cum reusea sa se catere. Aici, la noua locuinta am gard de bare metalice cu distanta de 15-17 cm si intr-o zi a reusit sa se contorsioneze si sa treaca. Era slab pe vremea aia si foarte flexibil. Acum are 12 ani dar tot sare un metru dintr-o miscare. Ma bucur pentru el ca e asa vioi la varsta asta. Radem de el si ii spunem :” mosule, ce tanar esti!”  Celalalt setter, la 12 ani era ca vai de el dupa episodul cu paralizia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate