Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ajutor Malinois

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 razor01, on 27 martie 2021 - 18:47, said:

Habar n-au ca si cainelui le este frica de ei.
Niciodată nu m-am temut de haitele de câini tomberonezi care-și apărau teritoriul (am avut și câteva lupte) sau de cei dresați spre pază și protecție sau câinii de poliție.
Dar întotdeauna m-am temut de câinii de stână. Că aia au învățat nativ să hăituiască și nu se lasă chiar dacă șeful haitei e doborât.
La tomberonezi, era suficient să stăpânesc masculul dominant și restul se împrăștia.

Edited by sfantu.dracu, 28 March 2021 - 01:04.


#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Freddy12, on 28 martie 2021 - 00:45, said:

Schnauzerul meu s-a repezit sa-l muste pe unul doar fiindca balanganea un bidon de plastic. Era in lesa fiindca altfel il capsa. Cainii din grupa a II-a nu au nici o retinere in a musca oameni, pentru asta au fost create aceste rase.

Câinele tău a sărit să muște unul care bălăngănea un bidon de plastic pentru că nu e socializat, nu pentru că e din anumită grupă. Câinele nu știe de grupe, știe de lucrurile la care-l expui tu și modul în care-l înveți tu să interacționeze cu ceea ce-i provoacă frică.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu l-am luat sa-l socializez ca sa se gudure la straini ci pentru a face paza.

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Freddy12, on 28 martie 2021 - 11:45, said:

Nu l-am luat sa-l socializez ca sa se gudure la straini ci pentru a face paza.

Ok, atunci nu-l mai duce printre oameni care bălăngăne bidoane. Ține-l să-ți păzeazcă bula, acolo.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 SmurfK, on 28 martie 2021 - 16:23, said:



Ok, atunci nu-l mai duce printre oameni care bălăngăne bidoane. Ține-l să-ți păzeazcă bula, acolo.
Nu l-am dus printre oameni, eram pe strada mea care de regula e pustie. Este extrem de protector, daca nu eram eu de fata, nu ar fi avut nici o treaba cu nimeni.

Edited by Freddy12, 28 March 2021 - 20:27.


#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Freddy12, on 28 martie 2021 - 20:25, said:

Este extrem de protector, daca nu eram eu de fata, nu ar fi avut nici o treaba cu nimeni.

Asta este o problema a ta, nu a cainelui.

Te simte slab si ia initiativa sa te protejeze. Ala nu este un comportament normal pe strada.

Edited by razor01, 28 March 2021 - 21:03.


#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 razor01, on 28 martie 2021 - 21:03, said:



Asta este o problema a ta, nu a cainelui.

Te simte slab si ia initiativa sa te protejeze. Ala nu este un comportament normal pe strada.
dar vai.. cum stii tu ca-l simte slab.  Nu puteai sa nu ai tu ultimul cuvant.  
Cainele este loial stapanului, si isi arata recunostinta fata de el cum stie mai bine, il protejeaza indiferent ca e slab sau puternic.


#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Un caine care simte ca stapanul e slab, tinde sa preia sefia ceea ce nu e cazul la schnauzer. Este extrem de obedient, cel mai ascultator dintre cei 5 caini pe care ii am.

Edited by Freddy12, 28 March 2021 - 21:24.


#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 tfmercedez, on 28 martie 2021 - 21:12, said:

Cainele este loial stapanului, si isi arata recunostinta fata de el cum stie mai bine, il protejeaza indiferent ca e slab sau puternic.

Aia nu-i protectie, aia se numeste ca ai pierdut controlul asupra cainelui. Daca musca aiurea lumea pe strada, cainele ala nu are ce sa cauta in afara curtii.

Edited by razor01, 28 March 2021 - 21:23.


#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 tfmercedez, on 28 martie 2021 - 21:12, said:

Cainele este loial stapanului, si isi arata recunostinta fata de el cum stie mai bine, il protejeaza indiferent ca e slab sau puternic.

În 99% din cazuri, câinii sunt agresivi de frică. Reactivitatea e prezentă în cazul multora, când latră și vor să rupă gardul/lesa/mâna stăpânului când văd un alt câine, ăla e un comportament bazat pe frică, în trecut a funcționat, câinii către care a lătrat au făcut pasul înapoi, repetă schema. Pe stradă, câinii rareori sunt protectivi, sunt anxioși în marea parte a timpului, iar cu cât sunt mai "răi", cu atât sunt mai slab socializați și mai speriați. Un câine care latră la un bidon are probleme și nu are ce căuta pe stradă, liber.

 Freddy12, on 28 martie 2021 - 21:20, said:

Un caine care simte ca stapanul e slab, tinde sa preia sefia ceea ce nu e cazul la schnauzer.

Asta sper că știi că a fost demontată, teoria dominației aplicată în relația câine - om nu e prezentă, e prezentă în interiorul speciei, între câini. Câinele nu "preia șefia", cum nu este nici "ascultător" fără să îl înveți asta. Câinele trăiește în prezent și ia decizii în funcție de ce i-a adus un rezultat pozitiv în trecut. Poveștile cu "dominarea câinelui", "șeful" sunt prostii care au fost bazate pe o teorie eronată iar asta a fost spusă chiar de cei care au propus teoria.  

Și câinii vocali, răi, rareori sunt "alfa". Aici se poate compara și cu oamenii, pe un câmp de luptă, crezi că ăla e profilul ofițerului ideal, unul isteric, care țipă și sare pe inamic fără să gândească? Așa e și la câini. Câinii poziționați mai sus ierarhic nu trebuie să își demonstreze forța. Ei sunt impunători prin atitudine. Cei de jos sunt "carnea de tun", iar ăia caută să fie agresivi, să facă larmă, să pară mai mari decât sunt, pentru că ăla e sistemul lor de auto-apărare. Bully-ul din curtea școlii nu e niciodată un indvid sigur pe sine, e mereu acel individ care are tot felul de frici, dar care încearcă să le ascundă.

Așa e și la câini. Iar, cel puțin în România, majoritatea câinilor din curți și de la bloc, au grave probleme de socializare, pentru că stăpânii nu au înțeles prea bine conceptul. De-asta ai câini care efectiv nu știu să se poarte unul cu celălalt și fac tot felul de erori, asta ducând la conflicte între ei.

Edited by SmurfK, 29 March 2021 - 08:38.


#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu nu fac afirmatii din teorii ale altora ci din interactiunea cu multi caini. Schnauzerul nu a reactionat la bidon ci la om, considerand ca bidonul este o arma. Nu e un caine isteric, este echilibrat, rezervat si foarte ascultator(cu mine). Am si un caine fricos si e mare diferenta de comportament. De exemplu, la tunete si petarde cel fricos cauta sa se ascunda sau sa-mi sara in brate iar schnauzerul latra agresiv si ar vrea sa-i atace pe cei care fac zgomot. Cand vin straini in curte, cel fricos latra agresiv, schnauzerul-nu. Se duce, ii miroase si ii tine sub observatie. Am avut foxterrieri, cum lasam garda jos, cum voiau sa preia initiativa. Eram tot timpul in priza. Afirmatia  ca stapanii nu sunt considerati de caini ca fiind membri ai haitei nu este reala.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Acesta e bunicul schnauzerului meu
http://www.viamon.dk.../heikortyrm.htm
Acesta este tatal
http://www.schnauzer...u/Lohengrin.htm
Cand am fost sa-l iau de la crescator, si tatal lui a avut un comportament identic: rezervat si vigilent dar daca as fi facut vreun gest de amenintare la adresa stapanului, cred ca nu ar fi ezitat sa atace desi era foarte tanar avand doar un an si jumatate.

Edited by Freddy12, 29 March 2021 - 12:28.


#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

 SmurfK, on 29 martie 2021 - 08:35, said:





Așa e și la câini. Iar, cel puțin în România, majoritatea câinilor din curți și de la bloc, au grave probleme de socializare, pentru că stăpânii nu au înțeles prea bine conceptul. De-asta ai câini care efectiv nu știu să se poarte unul cu celălalt și fac tot felul de erori, asta ducând la conflicte între ei.

Tu iar vorbesti despre cainii tinuti in apartament pe post de jucarie sau partener sexual. De ce ar vrea un taran care are caine in curte sa-l socializeze corect conform standartelor tale? Crezi ca scopul lui e sa aiba un caine care se joaca frumos cu alti  caini sau cu strainii care intra in ograda? Iti e foarte strain subiectul, tu te pricepi la caini de tip jucarie, cu acestia ai experienta.

Cica majoritatea cainilor din curti au grave probleme de socializare fiindca stapanii nu au inteles conceptul :D :D :D

 Freddy12, on 29 martie 2021 - 12:23, said:

Acesta e bunicul schnauzerului meu
http://www.viamon.dk.../heikortyrm.htm
Acesta este tatal
http://www.schnauzer...u/Lohengrin.htm
Cand am fost sa-l iau de la crescator, si tatal lui a avut un comportament identic: rezervat si vigilent dar daca as fi facut vreun gest de amenintare la adresa stapanului, cred ca nu ar fi ezitat sa atace desi era foarte tanar avand doar un an si jumatate.

Pai normal, stapanul lui nu a inteles conceptul. Daca cainele te ataca inseamna ca e un isteric fricos :D.


Daca cineva iti da cu parul in cap si ai un rottweiler, ciobanesc german, cane corso, bullmastif, caucazian etc acesta tre sa fie calm si prietenos. In caz contrar ori e un isteric fricos nesocializat, ori isi vede stapanul mai slab decat el si preia initiativa, dupa care si comanda asupra stapanului evident.

Edited by vinciun, 29 March 2021 - 22:57.


#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 vinciun, on 29 martie 2021 - 22:56, said:

De ce ar vrea un taran care are caine in curte sa-l socializeze corect conform standartelor tale? Crezi ca scopul lui e sa aiba un caine care se joaca frumos cu alti  caini sau cu strainii care intra in ograda?

Tu confirmi fix ce-am spus eu, că habar n-aveți de ce e aia "socializare". Nu are legătură cu jucatul cu alți câini, ci pur și simplu să ai un câine care nu sare să muște pe unul doar pentru că are un bidon în mână sau pentru că a auzit jucăria unui copil făcând zgomot.

Voi sunteți fix stăpânii ăia cu câini care mușcă copii, după care ridicați din umeri "Bobiță a fost mereu cuminte!". Bobiță e un isteric care n-are ce căuta pe stradă pentru că așa l-ați crescut voi, nu pentru că e K9 elite javră de pază. Pun pariu că nici comenzile de bază nu le stăpânesc câinii voștri, dar aveți pretenție de pază...

Edited by SmurfK, 30 March 2021 - 07:26.


#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Pe ce pariezi? Ai mei toti stiau de "vino, aseaza-te, nu se poate, lasa, musca, fugi in colo" altceva nu prea m-a interesat sa-i invat.

Tu nu intelegi ca socializarea se face diferit pentru scopuri diferite.

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ce nu ai inteles este ca faza cu bidonul s-a intamplat o data in 10 ani si jumatate, eram in dreptul portii, era inca in modul paza. Dupa ce trec de curte cam la 5 m ii trece. Cainele era in lesa deci nu a fost nimeni in pericol. De aceea am mentionat episodul, deoarece a fost ceva ce nu i se mai intamplase.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 vinciun, on 30 martie 2021 - 08:19, said:

Tu nu intelegi ca socializarea se face diferit pentru scopuri diferite.

Nu există câine "socializat" care sare să muște bidoane sau căruia îi e frică de zgomote de genul. Ți-i arăt pe ai mei. Asta mică, de care m-am ocupat de când era pui, am expus-o la tot ce vrei, de la scotch la petarde, îi frec o sticlă în față, vine să o miroasă, să se joace cu ea. Ăsta care e de pe stradă, nu a fost expus decât la ce a vrut el, o ia la goană și se ascunde în pătuț. Când e vorba de scandal care crezi că-i tupeistul? Tot ăla căruia îi e frică de sticlă. Și îl voi face și pe el să fie încrezător, dar momentan e foarte speriat, cu toate că, dacă ai intra acum la mine în casă, te-ar rupe în două.

Poți să-l socializezi și fără să-l atingă oameni. Și orice program de dresaj include și desensibilizarea la tot felul de stimuli. Că dacă o ia câinele la goană când aude o petardă, e un pericol și pentru el, și pentru ceilalți, dar nici nu te poți baza pe el în orice, nici să-l lași singur prin pădure, că aude o pușcă, o ia de nebun.

Socializarea e un concept general, se referă la obișnuirea câinilor cu mediul care-l înconjoară. Mediul, desigur, poate diferi, dar conceptul e același.

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Conteaza enorm si rasa cainelui. Astea amintite mai sus sunt rase mai dificile.

Din pacate putina lume se uita la ciobanestii romanesti. Cel putin carpatinul, este o rasa foarte echilibrata. Nu prea se intampla sa muste aiurea, mai ales in afara proprietatii.

Avem cateva rase bune dar interesul pentru ele e foarte scazut.

Edited by razor01, 30 March 2021 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate