Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Ajutor Malinois

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Îmi poate spune cineva daca rasa Malinois trebuie înregistrată la politie ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi OUG 55/2002

#3
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Nu

#4
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Mulțumesc

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Aia care au facut acel OUG au scris si ei ce reuseau sa-si aminteasca despre caini. Fiind 2002, nu prea puteau sa caute pe internet mare lucru asa ca in categoria 1 au bagat un caine selectat special sa nu aiba agresivitate la om ci doar la animale (pitbulul) si un caine care nu exista oricum aproape deloc in Romania, Boerboel.

La categoria 2 au trecut cateva rase care le-au sunat lor mai periculos. Evident ca au inceput cu Amstaff-ul, care in fapt e tot un pitbull, doar ca e din linie de show, selectat sa arate frumos, nu pentru lupta, trecand astfel pitbull-ul de doua ori, dupa care au mai insirat cateva rase de paza si gata. S-au dus acasa ca le era somn dupa o asemenea munca roditoare.

Edited by razor01, 27 March 2021 - 08:03.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Îi cam dau dreptate lui razor01. Eu n-am reușit să găsesc Malinois ținut ca câine de companie cu toată țigla pe casă până acum. Și-a luat un băiat cu care mă întâlneam prin parc, era în reprize, așa, luna asta se juca cu cățeaua mea, luna viitoare încerca să o rupă în bucăți. Și chiar am depus eforturi să studiez situația, ziceam că o face a mea ceva greșit, nimic, era pur și simplu aleatoriu. Totuși, când l-am întrebat dacă îl pune să alerge, să facă mișcare mai mult decât plimbarea, mi-a răspuns, mândru "nu-i nevoie, că se aleargă cu câinele vecinului la gard, toată ziua", așa că nu mă miră că e tâmpit câinele.
Aș considera Malinois mai "periculos" decât unele care sunt pe lista aia. Mai ales că am observat că a început să devină mai popular decât ciobăneștii germani în ultimii timp. Și mai mult, nici nu-mi prea dau seama ce fel de Malinois sunt, că, de multe ori, nu corespund specificului rasei, nu sunt energici, nu sunt genul ăla de câini, sunt mai apropiați de ciobăneștii germani, de-asta, cred că la noi se vând mult niște metiși de ciobănesc german, ca Malinois.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
La inceput era trecut si staffie (staffordshire bull terrier) care are 13-15 kg, rar ajungand la 17-18 kg si care nu este agresiv cu oamenii iar pe copii ii adora( probabil mostenire de la genele de terrier). Intre timp si-au dar seama  si l-au scos din lista. In privinta amstaffului, sunt de acord ca nu are agresivitate la om dar ce te faci daca se arunca pe goldenul unui trecator?

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu exista câine "fără agresivitate la om". Oricare poate musca dacă e provocat sau daca e socializat aiurea.

#9
gothic33

gothic33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 20.06.2008
Cred că ați înțeles puțin greșit, eu n-am o problemă cu înregistrarea la poliție și chiar îmi doresc un câine de pază care sa fie agresiv la nevoie, intrebam doar daca este sau nu necesar să-l înregistrez.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, și ai aflat. Noi suntem off topic. Posted Image

Edited by SmurfK, 27 March 2021 - 15:00.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postgothic33, on 27 martie 2021 - 13:31, said:

Cred că ați înțeles puțin greșit, eu n-am o problemă cu înregistrarea la poliție și chiar îmi doresc un câine de pază care sa fie agresiv la nevoie, intrebam doar daca este sau nu necesar să-l înregistrez.
Nu trebuie.
http://ach.ro/legisl...OUG 55 2002.pdf

View PostSmurfK, on 27 martie 2021 - 13:13, said:

Nu exista câine "fără agresivitate la om". Oricare poate musca dacă e provocat sau daca e socializat aiurea.
Sunt unii care musca fara sa fie provocati. Sigur ca si cel mai bland caine se va apara daca e agresat, asta nu inseamna ca e agresiv.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSmurfK, on 27 martie 2021 - 13:13, said:

Nu exista câine "fără agresivitate la om". Oricare poate musca dacă e provocat sau daca e socializat aiurea.

Prin agresivitate la om nu se intelege posibilitatea ca, intr-un anumit context, sa muste.

Rase agresive la om sunt cele crescute special in acest scop (paza si protectie). De generatii intregi sunt selectati puii capabili sa se lupte cu intrusi umani.

Paza nu inseamna , cum isi imagineaza unii, caine care sa latre ca prostu pana vine stapanul. Un caine de paza, cand vede intrusul in curte, trebuie sa se repeada direct , sa muste si sa se lupte cu individul respectiv. Orice altceva sunt povesti.

Edited by razor01, 27 March 2021 - 16:55.


#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrazor01, on 27 martie 2021 - 16:53, said:

Prin agresivitate la om nu se intelege posibilitatea ca, intr-un anumit context, sa muste.

Nu prea există nici câine care mușcă neprovocat. Stimulul poate, însă, diferi. Unul poate mușca dacă este bătut, altul dacă ai făcut un anumit gest cu mâna. Desigur, cel din urmă este mai periculos și, de cele mai multe ori, considerat "agresiv", dar nu înseamnă că mușcă neprovocat. Pentru câine, mușcătura e cât se poate de justificată.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
La paza justificarea este patrunderea intrusilor in curte/locuinta , fara sa fie poftitisi insotiti de stapan, evident.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sigur. Dar genul ăsta de "pază" îl cam face orice câine, nativ, fără să-i pregătești tu. Cei mai "domestici" au inhibată dorința de a mușca, așa că tind să latre și să nu muște, iar cei mai sălbatici mușcă. Nu înseamnă că unii sunt mai buni decât alții. E posibil ca un hoț să fie mai repede gonit de unul care latră la fiecare mișcare decât unul care nu latră, dar care sare să omoare.

Mușcăturile în peimetrul câinelui, curte, apartament, au, de cele mai multe ori caracter teritorial și sunt justificate. Chiar dacă nu e o mușcătură directă, când intră persoana în casă, ci după ce a intrat, poate chiar după ce s-a jucat cu câinele. De-asta, e bine ca orice introducere a unei persoane noi în casă, să fie făcută cu foarte mare prudență, chiar dacă câinele este cuminte cu restul oamenilor, sau chiar cu persoana care vine, dar în afara locuinței. Eu n-am întâlnit câine care să nu-și protejeze cumva spațiul în care își petrece cea mai mare parte a timpului. Diferența poate fi de percepție, unii sar să muște, alții doar latră sau au alte manifestări, dar toți, într-o oarecare măsură, fac genul ăsta de "pază", e o acțiune instinctuală pentru ei.

Edited by SmurfK, 27 March 2021 - 18:32.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSmurfK, on 27 martie 2021 - 18:31, said:

Sigur. Dar genul ăsta de "pază" îl cam face orice câine, nativ, fără să-i pregătești tu.

99% dintre caini nu sunt capabili sa faca asa ceva

Pare simplu dar nu e, nici macar pentru o rasa selectata special pentru paza. Daca intrusul nu fage si infrunta animalul, majoritatea cainilor se vor opri in fata lui si vor latra. Cainii nu sunt chiar asa de curajosi pe cat crede lumea.

D-asta un caine bun, cu dresaj adevarat, costa o gramada. Cainii aia din clipurile k9 costa cat un Logan. Posted Image

View PostSmurfK, on 27 martie 2021 - 18:31, said:

E posibil ca un hoț să fie mai repede gonit de unul care latră la fiecare mișcare decât unul care nu latră, dar care sare să omoare.

Nici pomeneala de asa ceva. Asta functioneaza doar la cei carora le este frica de caini. Intamplarea face ca majoritatea oamenilor sunt speriati, terifiati chiar la vederea unui caine ceva mai mare si mai agresiv. Habar n-au ca si cainelui le este frica de ei.

Edited by razor01, 27 March 2021 - 18:45.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postrazor01, on 27 martie 2021 - 16:53, said:



Prin agresivitate la om nu se intelege posibilitatea ca, intr-un anumit context, sa muste.

Rase agresive la om sunt cele crescute special in acest scop (paza si protectie). De generatii intregi sunt selectati puii capabili sa se lupte cu intrusi umani.

Paza nu inseamna , cum isi imagineaza unii, caine care sa latre ca prostu pana vine stapanul. Un caine de paza, cand vede intrusul in curte, trebuie sa se repeada direct , sa muste si sa se lupte cu individul respectiv. Orice altceva sunt povesti.
Ha! Eu de cand spuneam asta dar sa vezi ce sar colegii in cap acus. Succes!

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSmurfK, on 27 martie 2021 - 17:47, said:



Nu prea există nici câine care mușcă neprovocat. Stimulul poate, însă, diferi. Unul poate mușca dacă este bătut, altul dacă ai făcut un anumit gest cu mâna. Desigur, cel din urmă este mai periculos și, de cele mai multe ori, considerat "agresiv", dar nu înseamnă că mușcă neprovocat. Pentru câine, mușcătura e cât se poate de justificată.
Schnauzerul meu s-a repezit sa-l muste pe unul doar fiindca balanganea un bidon de plastic. Era in lesa fiindca altfel il capsa. Cainii din grupa a II-a nu au nici o retinere in a musca oameni, pentru asta au fost create aceste rase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate