Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa Parter Brasov (Podu Olt)

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Daca tot ai grinzi "supradimensionate" dupa parerea ta, de ce nu iei in considerare un pod inalt (zici ca vei avea lucarna, precum cea din poza ta), obtinand astfel o zona locuibila/folosibila foarte buna cu minim de investitie, 60-70 cm pe  laturile lungi ale casei parapet zidit, de unde pleaca acoperisul!

#20
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
IN ceea ce priveste acoperisul, ne am razgandit, vrem 4 ape, fara alte lucarne, simplu. Amprenta va fi dreptunghi.
Legat de ridicarea de la centura 60-70 cm, nu mai vrem, nu intentionam sa locuim acolo. Poate peste cativa ani o camera de studiu ceva, in rest pod pentru depozitare. La Coama o inaltie de 2.2 util. Doar o scara care se strange. Asta inca nu stim unde sa o puem, ne gandeam acolo in hol intre dormitor si usscator/baie dar cred ca se vede rama scarii urat din living si hol. Poate o mutam in uscator :-? Desi mi ar fi placut in hol daca e sa bag ceva mai lung, sa nu julesc peretii.

Am atasat o poza cum vrem acoperisul. Roman_roman uite cum arata intrarea din lateral. MIe imi place sincer :D in fata nu o punem clar, nu e util avand in vedere unde se parcheaza masina + ca vom intra in casa in zona de noapte daca ar fi sa o punem in fata :D

Attached Files



#21
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Sa vorbesti cu arhitectul sa te ajute si cu proiectul de rezistenta, instalatii ca iti vor trebui.

Avizele le obtii tu sau arhitectul?



Ridicarea topografica ai facut-o?

#22
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salut! Toate cele 3 proiecte sunt deja incluse. Ridicarea topo este facuta.

#23
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Avizul electrica se ocupa firma care ma branseaza iar eu ma ocup de cel de la apa

#24
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salut colegi! La acoperis dorim sa iasa grinzile in afara iar capriorii sa se sprijine pe ele. Nu sa iasa capriorii in jos. Sincer ne am gandit la asta ca arata mai bine si face casa mai inalta. Am atasat o poza. Initial proiectanul a desenat cu capriorii in afara lasati in jos. Ce parere aveti cum e mai bine? Legat de cosoroaba (centura din lemn). Din ce am vazut aceasta vine direct pe centura din beton dar proiectantul nostru ne a desenat invers. Grinzile se aseaza pe centura de beton si cosoroaba pe ele astfel incat capriorii se vor sprijini pe cosoroaba. Ce sa fac sa o las sa faca cum vrea ea si apoi dulgherul face cum stie el?

Attached Files



#25
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salut! Avand in vedere cresterea accelerata a preturilor materialelor de constructie, am luat decizia cu tatal meu sa dam comanda de fier, desigur ca am estimat o cantitate deoarece proiectul mai dureaza. Am estimat 4 tone. Am prins pret 4.22/kg (TVA inclus) gata fasonat. (nefasonat era cu 0.35 bani mai ieftin per kg)
Acum vrem sa rezolvam si cu caramida si aici nu stim ce sa alegem...
Siceram, BKS sau Porotherm?
Am vorbit cu un constructor si mi a zis ca porotherm ca nu se pierde asa mult material.. Intradevar cu BKS se pierde mult intre caramizi. Dati mi va rog un sfat. Ca si grosime de zidarie ramane 25, nu mergem pe 30.

#26
dellnegro

dellnegro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.01.2021
Studiaza atent N+F 30 Profi de la Wienerberger. Are 249 mm inaltime si se monteaza cu un adeziv special de la ei in strat de 1 mm. Solutiile clasice au 238 mm inaltime a caramizilor si 12 mm mortar.
Eu sunt superhappy cu solutia asta.

#27
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021

View Postdellnegro, on 12 mai 2021 - 20:18, said:

Studiaza atent N+F 30 Profi de la Wienerberger. Are 249 mm inaltime si se monteaza cu un adeziv special de la ei in strat de 1 mm. Solutiile clasice au 238 mm inaltime a caramizilor si 12 mm mortar.
Eu sunt superhappy cu solutia asta.
intr-adevar e o solutie interesanta, nu mai intra mortar intre caramizi pe verticala, se monteza mai rapid (necesita acea scula speciala). Dar diferenta de pret este cam 50 lei pe m2. IN plus, imi mai fura si din spatiul util. Cred ca raman la porotherm 25 robust. Costa cam 90 lei pe m2.
Daca fac un calcul la casa mea, vorim de 7-8 mii de lei diferenta.

#28
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021

View Postdellnegro, on 12 mai 2021 - 20:18, said:

Studiaza atent N+F 30 Profi de la Wienerberger. Are 249 mm inaltime si se monteaza cu un adeziv special de la ei in strat de 1 mm. Solutiile clasice au 238 mm inaltime a caramizilor si 12 mm mortar.
Eu sunt superhappy cu solutia asta.
AA inca ceva acum am vazut, gama Profi nu e portanta. sper sa nu gresesc, asa am citit pe catalogul lor.

#29
flavius999

flavius999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.06.2012
Nu e portanta dpdv seismic la forfecare insa... Eu sunt foarte multumit de ea.

#30
dellnegro

dellnegro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.01.2021

View Postdragosmd93, on 13 mai 2021 - 10:08, said:


AA inca ceva acum am vazut, gama Profi nu e portanta. sper sa nu gresesc, asa am citit pe catalogul lor.
Da, posibil. Eu am structura pe cadre si nu m-a interesat portanta.

#31
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salutare! Am primit planurile momentan doar pentru fundatie, extras armatura si cantitati.. Mi se pare cam mult beton ... 104 mc Posted Image Un structurist imi poate da va rog o parere?

Le voi trimite la 3 constructori pentru oferte.

ZIlele trecute am reusit sa fac o poarta de 4 metri si o parte din WC Posted Image Satisfactie maxima Posted Image)

Va multumesc.

Attached Files



#32
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La cum arata detaliile de fundație cu adâncimea de fundare impusa de adâncimea de îngheț (un pic hazardat la 110 , 100 ar fi media în zona ta) și de înălțimea soclului de 100 (la fel exagerat) , rezulta întradevăr acea cantitate de beton.
La lista cantități pct 8 de modificat din beton in cuzineti - in beton in soclu-elevatie.


#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Studiul geo ..daca am citit bine..recoamda adancimea de fundare la 1.2m..nu are leg cu inghetul..ci cu terenul bun de fundare.

Avand in vedere ca zici ca ai vecini cu fantana si luciul apei la 3m..as acorda o atentie sporita impermeabilizarii in masa a betonului si o stratificare adecvata a pietrisului sub placa/izolatie...drenuri perimetrale..evacuarea eventualei ape/umiditati accentuate din zona fundatiei..etc.

Edited by manghels, 18 May 2021 - 11:31.


#34
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Unde e postat studiu geotehnic ?


Acum am văzut pe pagina anterioară . Ultima fraza de la recomandări face referire la adâncimea de îngheț.

#35
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salut, am atasat tot studiul geo acum. Faptul ca trebuie sa sap 1.1 m, e ok, mai ales conform recomandarii din studiul geo + vecini care au sapat la fel.

Legat de inaltimea soclului, intr-adevar i am zis de la inceput ca vreau sa ma ridic mai mult sa nu am probleme cu apa, ii vorbisem de 80, dar se pare ca a nu a calculat acest 80 ca fiind cota -0.1. Sa ii propun sa mai reducem?

Legat de latimea soclului, sa ii propun sa reducem la 30 cm? (caramida are 25).

Are sens sa i propun aceste aspecte sau gresesc? Posted Image

Azi am trimis planurile la 2 constructori, iar la al 3-lea tre sa ma duc personal ca n are internet .... e old school omu'... tre sa merg la xerox apoi sa ma vad cu el Posted Image) PResimt ca asta o sa mi dea cel mai mic pret. Mi l a recomandat un prieten, mi a zis ca e serios si face treaba buna.

Am atasat si ultimul plan, uitasem

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 18 May 2021 - 16:50.


#36
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdragosmd93, on 18 mai 2021 - 14:51, said:

Salut, am atasat tot studiul geo acum. Faptul ca trebuie sa sap 1.1 m, e ok, mai ales conform recomandarii din studiul geo + vecini care au sapat la fel.
Când te apuci de sapat nu uita sa faci o poza la ruleta cu măsurarea adâncimii de fundare. De ce te rog lucrul asta ?pentru că sunt mulți beneficiari ce se lauda înainte de a incepe lucrul că vor respecta proiectul, și când se apuca ,mai ales daca dau de un constructor care le știe pe toate, apar reduceri fata de cum e dat în proiect. Deci poze că sa ne convingi.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate