Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

VW nu va mai dezvolta motoare cu combustie interna

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#55
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postarg, on 22 martie 2021 - 19:15, said:

ia vezi tu in ce conditii se obtin elementele din compozitia acumulatorilor.

+ energia aia electrica tot trebuie produsa + randamentul acumulatorului.
Iti las o poza , sa vedem daca reusesti s-o intelegi .

Attached Files



#56
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
VW ..... hm hm hm

Banditii aia (die Räuber im spreheasca doiceasca) care au ... au manarit, falsificat cu nerusinare central europeana si inventivitate germana emisiile ..

In mod niorma o astfe; de comanie ar fi dat de daca nu de Dracul, atinci de tac-si su faliment scria pe ea!

Dar enemteasca si prin fija lu frau Diabolika von Stassi baga mortu-n casa constrictiei auti..

Si prostii punbotu..


Ia sa vedem un mic (380 cm) mare succes Reanult. Dacia Spring -  7.700 EUR . Braga da?

poare cat ar fi costat cu un motor de 900-100 cpo in 3 cilindri? Cat ar fi costat ? Cat ar fi consuymat?

Da isterie sa fie.

A da! Pueti sa va radeti dar daca lucurile ar fi mers gen bischnitz at usual ... mari castigaori ar fi fost .. francezii!!!

Ada. Ati auzit ca Opel a fost preluat de Peugeot? hm ..... In 70 era cea mai amre din Nemtia ... sdi ?

Asa ca nu va scamdalizati ca va zic ca VW dadea de Satana fata ajutorul fi-si !

#57
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ba niu ami intelesu nimica din ce ai scrnjelit.

#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTestosteron, on 22 martie 2021 - 19:45, said:

Și autonomia de 200 km. Ce-i asta o glumă proastă?
Câți km faci pe zi in oraș? Eu vreo 30, în medie...

#59
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eu nu-mi iau mașină doar pt oraș E absurd sa-mi iau mașini diferite pt scopuri diferite.

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,131
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbossake, on 22 martie 2021 - 17:33, said:

Nu va mai dura mult, cel putin prin Romania, cu fanatismul asta cu electric & shit. Lumea s-a trezit la realitate si nu va mai accepta toate aberatiile astea ale UE.
Vezi că nu ești în poiană unde să îi dai înainte cu ce nașpa e UE and shit. Deal with it! Aici chiar trebuie să scoți ceva cât de cât tehnic din taste.

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmihaipopm8, on 22 martie 2021 - 17:38, said:

Într-un bloc cu zeci de apartamente, cu mașini parcate în garaj, în parcare, lângă parcare, pe trotuar, pe stradă cum își vor încărca proprietari mașinile electrice?


Alea trebuie sa dispara oricum.
Un oras vag civilizat nu poate avea masini parcate decit in lourile unde e permis. Parcarea intr-un oras ca bucurestiul trebuie sa costa ceva de ordinul a 1-200E pe luna.

View PostTestosteron, on 22 martie 2021 - 20:28, said:

Eu nu-mi iau mașină doar pt oraș E absurd sa-mi iau mașini diferite pt scopuri diferite.

Nu-i absurd deloc. In vest foarte multi au oricum nevoie de 2 masini in familie.

#62
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,131
  • Înscris: 04.02.2011

View PostTestosteron, on 22 martie 2021 - 20:28, said:

Eu nu-mi iau mașină doar pt oraș E absurd sa-mi iau mașini diferite pt scopuri diferite.
Pe mine mă amuză cum unii care nu trec de 100 km pe zi și poate doar de 2 ori pe an fac un concediu și trec de 300km, cât are autonomie o electrică mai accesibilă. În câțiva ani vor avea oricum fast charge și autonomii de 4-500 km standard. Dacă te aroprii de autonomia și prețul unul diesel, deja e ok.
Ține cont că diesel Euro 7 va trebui să fie și mai scump.

View Postvrajitoruldinoz, on 22 martie 2021 - 20:35, said:



Alea trebuie sa dispara oricum.
Un oras vag civilizat nu poate avea masini parcate decit in lourile unde e permis. Parcarea intr-un oras ca bucurestiul trebuie sa costa ceva de ordinul a 1-200E pe luna.



Nu-i absurd deloc. In vest foarte multi au oricum nevoie de 2 masini in familie.

Cum au dispărut donatorii de organe turbați noaptea la 2, așa vor dispărea și bombardierii cu bamve din 98,trebuie numai câta răbdare

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTestosteron, on 22 martie 2021 - 20:28, said:

Eu nu-mi iau mașină doar pt oraș E absurd sa-mi iau mașini diferite pt scopuri diferite.
Pt când mergi in concediu poți închiria una mai mare, la fel cum închiriai și pana acum când mergeai în străinătate cu avionul și aveai rezervare la una în aeroportul de destinatie.

#64
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTestosteron, on 22 martie 2021 - 20:28, said:

Eu nu-mi iau mașină doar pt oraș E absurd sa-mi iau mașini diferite pt scopuri diferite.
Nu-i nimic, lasă că își iau alții.

#65
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vw vrea sa dea faliment. Glumesc, astea sunt dume cum au mai fost in 2010 cand spuneau ca in 2020 masinile vor fi toate electrice, in 2015 cand au zis ca in 2022 vor fi toate electrice.
In 2015 era mare vanzoleala cu o vrajeala cum ca in 2017 toate taxiurile din New York vor fi conduse automate, fara sofer.
In anii '60 mare vrajeala cum ca in 2000 toate masinile vor zbura, etc.
Povesti pentru copiii naivi.

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Dacă se măresc taxele și impozitele pt mașinile cu combustie internă, la fel și pretul carburantului sus de tot, o sa treci din motive economice la electrică.

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFriskey, on 22 martie 2021 - 20:58, said:

Vw vrea sa dea faliment. Glumesc, astea sunt dume cum au mai fost in 2010 cand spuneau ca in 2020 masinile vor fi toate electrice, in 2015 cand au zis ca in 2022 vor fi toate electrice.
In 2015 era mare vanzoleala cu o vrajeala cum ca in 2017 toate taxiurile din New York vor fi conduse automate, fara sofer.
In anii '60 mare vrajeala cum ca in 2000 toate masinile vor zbura, etc.
Povesti pentru copiii naivi.

Cu mica diferenta ca sint strazile pline de masini electrice. A, nu in Romania. Pai ce relevanta are?

#68
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View Postbenis, on 22 martie 2021 - 20:37, said:

Pe mine mă amuză cum unii care nu trec de 100 km pe zi și poate doar de 2 ori pe an fac un concediu și trec de 300km, cât are autonomie o electrică mai accesibilă.
românii sunt notorii că își iau mașini pentru a avea spațiu de 2 ori pe an când merg la mare, deși circulă zilnic cu ele.
pentru că ar râde neamurile de ei să își ia hatchback și să închirieze un break pentru concedii.

#69
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Nimeni nimic despre masinile astea electrice care au pe putin 1 tona. 5 locuri. otel si airbaguri sa protejeze 5 ocupanti, in timp ce vor fi folosite preponderent de maxim 2 persoane.
Si bateria se degradeaza in 5 ani. Din care 20 din 24 de ore le va sta.

Se bate toba cu risipa si ne cacam pe noi la masini de spalat, dar cumva la asta e ok.

Viitorul rational al masinii electrice de oras, cred ca e mai apropiat de mopedul celor de la Citroen, cu module active colision avoidance.

Dar hei, hai sa plimbam minim 500 de kg aiurea, in timp ce crestem pretul energiei electrice pentru toata lumea.

#70
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Unde ai calculat tu ca fiecare masina electrica are 500kg baterii? Cauta sa vezi ce evoluție au avut bateriile în ultimii ani și cât a scăzut greutatea în a elasi timp crescând capacitatea

#71
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Poate o explicație mai plauzibilă este că românii sunt săraci si nu fac altceva decât un compromis, neavând bani să si cumpere 2-3 mașini, iar pe de altă parte, piata de inchirieri auto e destul de firavă si relativ scumpă pt puterea de cumpărare.
O familie care are un buget de 5000 de.lei pt concediu nu va da din el 1500 de lei pt inchirierea unei masini, va folosi ce are in dotare. Motiv pt care cumpără break, nu hatchback.
Sigur, din anumite bule se vede altfel, de ai dracu ce sunt si de fuduli isi cumpără ditamai vaporul, nu una mică si fâșneață de oras.

#72
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View PostMicroEdge, on 22 martie 2021 - 21:55, said:

Unde ai calculat tu ca fiecare masina electrica are 500kg baterii? Cauta sa vezi ce evoluție au avut bateriile în ultimii ani și cât a scăzut greutatea în a elasi timp crescând capacitatea
Mai citeste raspunsul meu. Ce ai inteles tu, n-are legatura cu ce am scris eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate