Chirurgia endoscopică a hipofizei
"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală. Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale. www.neurohope.ro |
Convertire coordonate topografice (Sistem de Proiectie Stereocirafic 1970)
Last Updated: Mar 22 2021 18:36, Started by
FaneDuru
, Mar 22 2021 14:59
·
0
#1
Posted 22 March 2021 - 14:59
Am tot căutat o modalitate, regulă de conversie între coordonatele topografice (trecute pe planul de amplasament). Documentul pe care aș vrea să mi-l „recunoască” Google Maps, în funcție de coordonatele geografice (longitudine, latitudine). Google face asta, însă pe documentul în discuție există o serie de coordonate ale colțurilor terenului, care reprezintă „Inventar de coordonate - Sistem de Proiectie Stereografic 1970”. (Copiat din document, rezultă Stereocirafic, în loc de stereografic. Nu știu cum să modific și titlul...)
An citit câte ceva considerente tehnice privind tipul acesta de conversie, dar mi se pare improbabil să fie nevoie să fac eu toate socotelile care rezultă din regulile generale de conversie, când astfel de coeficienți ar trebui să poată fi găsiți, folosiți de convertoarele altora etc. Dacă chiar nu există nimic, ceea ce nu mi se pare foarte probabil, o să mă apuc eu să fac conversia, dar mi s-ar părea surprinzător pentru epoca în care trăim... Coordonatele existente par să fie exprimate în metri (spre Nord și Est), probabil, față de o referință. Mă tot întreb care să fie aia... Mulțumesc anticipat! Edited by FaneDuru, 22 March 2021 - 15:04. |
#2
Posted 22 March 2021 - 15:15
#4
Posted 22 March 2021 - 18:21
Foloseste programul TransDat. Nu ai cum sa-l faci tu deoarece foloseste un grid de deformare cu multe date in spate, nu e o simpla transformare conforma cu 7 parametri.
E softul autorizat pentru tara noastra pentru a obtine coordoate Stero70 (sistem Krasowsky S42) din ETRS84(GPS) si invers, cu precizie cadastrala sau mai buna. A ajuns pe la versiunea 4, diferentele fata de celelalte versiuni sunt minuscule pentru nevoi practice. Coordonatele in stereo70 au X spre nord, Y spre est si centrul proiectiei e la coordonate 500000 500000 care e undeva prin Brasov. Proiectiile cartografice deformeaza suprafetele (nu ai cum sa intinzi sfera pe un plan decat deformat). Proiectia stereografica fiind una conforma, deformeaza distantele spre N sau E in aceiasi masura, nu deformeaza unghiurile. Deformatiile pot ajunge pe la 10cm/km si sunt cele mai mari in zona Constanta. Deformarile au relevanta in exprimarea distantelor din proiectie, nu cand vorbesti despre coordonate. Un teren cu lungime de 1km e posibil sa fie mai lung cu 10cm deca in masuratori. Edited by maccip, 22 March 2021 - 18:22. |
#5
Posted 22 March 2021 - 18:36
Site-ul totalsurvey din postarea #2 de mai sus e cel mai simplu pentru o transformare ocazională. Click-click și ai rezolvat problema.
|
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users