Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Paradigm shift?

  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
pai daca vorbim de store of value vezi si tu in ce sunt bagate fondurile de pensii din tarile dezvoltate - datorie publica a tarilor respective. datorie denominata in respectivele currencies. asta pt ca atat datoria respectiva cat si moneda in sine sunt "backed by the full faith and credit" a guvernelor respective.  crypto e backed doar de ce crede piata at any given time. de aia acum 1 an btc a cazut 50% intr-o luna iar usd a luat 10%+. :)

sigur, se pot face "bani" (multi) din trading de crypto, ca din orice asset de altfel. ce e special aici e nivelul mare de volatilitate, deocamdata. doar ca din asta in general fac bani market makers/brokers, nu retail (nu prea multi sunt facuti sa vada -10% de pe o zi pe alta si sa nu inchida). totusi, de aici pana la a numi crypto "store of value"...

#20
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Ideea era ca cele doua afirmatii (cea cu store of value si cea cu gold) se contrazic.

Cat despre "de aia acum 1 an btc a cazut 50% intr-o luna iar usd a luat 10%+. :)". E alegerea ta sa te uiti la luna aia si atat. Altii se uita la alte intervale.

Dar nu asta e important (ca idee a postului meu precedent). Ci acel it's not a store of value [...] It's a substitute for gold al lui Jerome Powell. Dupa tine, cum pot fi cele doua afirmatii adevarate in acelasi timp?

Edited by catalina1, 23 March 2021 - 00:10.


#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Te uiti la cine nu trebuie
Powell o fi el seful FED  dar sunt alte parti ale guvernului care au mai mare influenta in piata crypto.
Si din pacate, unele din ele au niste personalitati ca Maxine Waters la conducere Posted Image

Asa ca e zice Powell e cam egal cu zero al ce nori se aduna in peisaj. Pe Yellen cu teroristii ei nici nu as mai vrea sa o pomenesc, da e si ea alt pion acolo

Edited by Jammalan-the-Prophet, 23 March 2021 - 08:15.


#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Da, stiu ce a facut personalitatea aia, cum bine ii zici. Dar ce a zis Powell ieri e interesant ca semnal pentru apele in care se scalda old money. S-a contrazis grav. Asta mi s-a parut cel mai relevant.

Eu norii aia nu ii vad pe termen lung. Adica sunt, dar cu o probabilitate mica si intr-un scenariu in care cati bani avem (dolari, cripto, whatever) nu va fi chiar cea mai mare problema a noastra.

Tu ce nori vezi in peisaj?

Edited by catalina1, 23 March 2021 - 08:39.


#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Multi si naspa

Idei crete a ala :
https://www.globenew...ining-Pool.html

Partea importanta

Quote

“Clean block mining” that adheres to the Office of Foreign Asset Control’s (OFAC’s) compliance standards and reduces the risk of mining blocks that include transactions linked to nefarious activities

Idei si mai crete cu adrese whitelisted pe care avea de gand Coinbase sa le introduca, sper ca e ingropata si nu se trezesc iar sa propuna asaceva

Si de aici incolo cerul sau iadul e limita.
Taxarea sincer mi se pare ultima problema, dar deja se aduna la orizont multe chestii care vor sa taie cat mai mult din libertatea de a face ce vrei tu cu mondele tale.
Iar cand toata piata asta va deveni controlata cum spera niste dobitoci prin congres, practic vei avea o corcitura intre un CBDC si ceva decentralizat cu numele.

#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu stiam de aia, multumesc.

"libertatea de a face ce vrei tu cu mondele tale."
Nu mi-am facut niciodata prea multe iluzii in legatura cu asta :( Ma uit la ce voteaza lumea si ar fi cam ciudat sa rezulte altceva. Oamenii vor sa dea putere guvernelor si fix asta vom avea intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat. De aia lucrurile astea eu nu le vad ca pe nori negri neaparat.
Doar ca in toata povestea asta se poate castiga la nivel personal. Alte iluzii nu imi (mai) fac.

#25
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View PostRedDev, on 22 martie 2021 - 15:05, said:

Pai idea e acum sa te lasi dus de val, adica nu are cum bursa sa cada. Va fi sustinuta indefinit de FED. Unele fonduri de investitii si-au retras participatiile in actiuni pana in sub 10% din portofoliu in asteptarea prabusirii.

Una peste alta intrebarea e cine va avea mai multa putere? FED-ul sau sutele de milioane de americani. Economia inseamna oameni iar daca oamenii cred ca totul se va prabusi, asta va fi economia. Pe de alta parte FED-ul poate tipari bani la infinit asa ca pana la urma si cel mai hotarat sceptic va capitula si va reintra pe bursa.

Și cum explici corecția din 2020? Sau 2008-2009? Sau Mai 2010 sau 2011 etc?

Că au venit DUPĂ eveniment cu roaba cu bani e cam altceva decât ce spui acolo, pe la începutul anilor 1900 apăreau cei care salvau situația, cumpărau că să salveze bursa, de fapt ei erau Deep value buyers, acum pe primul loc e Dedu, direct sau indirect prin instrumentele financiare etc oferite etc.

View Postcatalina1, on 23 martie 2021 - 08:33, said:

Da, stiu ce a facut personalitatea aia, cum bine ii zici. Dar ce a zis Powell ieri e interesant ca semnal pentru apele in care se scalda old money. S-a contrazis grav. Asta mi s-a parut cel mai relevant.

Eu norii aia nu ii vad pe termen lung. Adica sunt, dar cu o probabilitate mica si intr-un scenariu in care cati bani avem (dolari, cripto, whatever) nu va fi chiar cea mai mare problema a noastra.

Tu ce nori vezi in peisaj?



View Postcatalina1, on 22 martie 2021 - 17:44, said:


Pai ia uite ce zice chairman a lu' Fed asta:
Bitcoin - not really useful as a store of value
Bitcoin - substitute for gold rather than for the dollar

O fi prea destept? De aia mi se pare mine ca se contrazice cu gratie?
Sa mai zic ceva de tupeul cu care sugereaza ca dolarul e mai store of value decat aurul?


https://twitter.com/...6996191240?s=19

Ma rog, nu zic ca e prost, nici pe departe. Dar e pus intr-o situatie practic fara iesire. Paradigm shift si el e de partea fiat (nu are ce face). Aia e.

Oricum, tocmai i-ai oferit un plus de legitimitate. Macar am depasit nivelul "bitcoin e pentru droguri, arme bla bla"


Mie mi se pare o dezinformare la prima vedere, dar va fi percepută ca o legitimare a Btc și indirect a crypto.

Referitor la spălarea banilor etc, păi Btc e traceable, dolarul de bumbac nu prea, da știu că are serie unică, e aici btc-ul stă bine, tare bine față de bancnote, deși cică ar fi o variantă de a băga în ceață anumite sume.


Nu cred că legislația pentru Btc e un lucru care va uimi lumea, poate va oferi oportunitați de cumpărare.


#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Un articol okish despre DeFi. In presa mainstream explica frumos ce si cum:
https://www.forbes.c...sh=57509e685b52

#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Goldman Sachs intra si ei, la cererea clientilor:

https://cryptoworldn...-its-customers/

#28
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Cine nu va avea o parte din avere in Bitcoin pana in 2030 - 2040 va ajunge ca pensionarul cu 800 de lei pe luna pensie care locuieste intr-unul din blocurile cu 10 etaje de garsoniere cu tub de ala la capatul scarii unde se arunca gunoiul.

#29
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Un semnal puternic ca lucrurile se schimba:

Business newsletter Morning Brew replaced the prices of gold with those of Bitcoin on the ‘markets’ section on its website, it announced in a tweet The site is one of the most-read on the planet and publishes short, digestible stories on business, finance, and investing.

De la ei:
By the way, this is not an endorsement of bitcoin—It's simply a recognition that finance, just like anything else, is changing, and our newsletter should reflect that



#30
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
https://www.apropotv...itcoin-20233257

deci se poate, si explicatia este simpla...
mai putine hartii si taxe, cred ca asta este direcția in care ne îndreptam

Descentralizarea finanțelor.

#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
https://cointelegrap...s-as-securities

Vreau si eu :)

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
https://www.google.c...-to-asset?amp=1

Mai real life decat sa iți platesti chiria in Bitcoin ce o fi? :)

#33
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View Postcatalina1, on 07 aprilie 2021 - 08:32, said:


Semn bun pentru xrp.
Așadar nu l-am recomandat degeaba pe la minime.

Edited by imnotsmith, 09 April 2021 - 03:28.


#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
The U.S. Senate has confirmed the new SEC Chairman, Gary Gensler.

Gary Gensler is a professor at MIT who taught a blockchain course that included a reading of the #Bitcoin Whitepaper.



https://www.google.c...ad-the-sec.html

Ce ziceam de schimbare de paradigma?

Gensler, a former Goldman Sachs executive is perhaps best known in Washington for his unyielding work at the Commodity Futures Trading Commission, where he devised the regulatory framework for multitrillion-dollar derivatives market.

Asked how the SEC should regulate bitcoin and other digital assets, he replied that the responsibility could fall across the government depending on how assets like bitcoin are classified. One of his earliest and most-anticipated decisions as head of the SEC will be whether to allow the creation of a bitcoin exchange-traded fund.


Ca e pro, ca e contra - important e ca intelege niste treburi chiar bine


In plus, azi se listeaza la bursa Coinbase

Edited by catalina1, 14 April 2021 - 19:16.


#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Breaking: Li Bo, deputy governor of the Central Bank of China, said that crypto assets such as Bitcoin should be used as investment tools or alternative investments. This is the first time that the Chinese government has recognized the asset value of cryptocurrencies. https://t.co/bgDIVA1eMJ

#36
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Deci stai că n-am înţeles cu shift-ul: care-i paradigma veche şi care-i paradigma nouă?
- Bani digitali existau deja (monedele de stat, forma pur scriptică din înregistrările băncilor)
- Bani pe care poţi să-i ţii acasă şi să-ţi asumi toată răspunderea pentru securitatea lor existau deja
- Tranzacţii extrem de rapide existau deja (card, PayPal, Revolut, bla bla)
- Tranzacţii ireversibile nu există nici acum (colectivul de guvernanţă al oricărui blockchain poate să decidă să facă rollback la înregistrări)
- Ca să faci tranzacţii utile în lumea reală ai nevoie în continuare de act de identitate şi participarea cel puţin unei bănci "normale".

Ce din toată chestia cu criptomonedele "schimbă lumea" în vreun fel?

Edited by donjoe, 19 April 2021 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate