Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare medic pentru reteta ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
Stiu, suna banal dar dupa 2 consultatii cu rezultate ciudate  cred ca am nevoie de o recomandare catre un doctor cu ceva rabdare/experienta sau poate sa nu fie superficial.

Problema: dupa un control la medicina muncii am vazut ca am probleme cu vederea la distanta  cu ochiul stang. Diferenta e destul de mare cand "comut" de pe ochiul drept pe ochiul stang,

Bun, am asigurare sau abonament  ce naiba e, la regina maria deci aleg si eu o doctorita destul de bine cotata (oricum am zis ca plm e un cacat de reteta de ochelari nu e rocket science)  si ma programez, dupa 2  consultatii plec de la doctor1 cu o  reteta de minus 0.5 la dreptul si sticla plana la stangul (am ramas prost, am venit ca nu vad bine cu stangul si la ala imi da sticla plana???)

Asa ca ma duc la o alta doctorita la o consultatie platita, am zis ca daca dau bani poate iese bine. Aici dupa 1 consultatie plec cu reteta de -0,5 pentru ambii ochi, diferenta fiind la ax.  Acum departe  de a fi expert dar mi se pare ceva in neregula ca am aceeasi dioptrie pt ambii ochi cand diferenta pe care o vad eu intre cei 2 ochi este asa mare.

Asa ca va rog sa ma indrumati catre un oftalmolog in Bucuresti unde sa pot sa rezolv problema

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu ai probleme mai grave, gen strabism, mergi direct la un magazin de optica. Au si acolo dioptron.
Medicul nu iti face nimic in plus in cazul asta.

Eu mi-am facut ultimii ochelari la magazinul Optiblu din Sun Plaza, cu dipotriile determinate de ei pe loc. Nu am avut probleme.

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu, nu este asa. Exista un mod de a calcula corectiile, nu dai exact ce spune dioptronul, cateodata se da corectie totala, cateodata partiala, cateodata chiar pe invers, se compenseaza sfera cu cilindrul, samd. Ar trebui sa vedeti ce tabele cer producatorii de lentile "pe comanda" - lentile speciale pentru defecte mai indaratnice, masori o jumatate de ora pentru ele. Cauta un medic bun, eu stiu unul de exceptie, dar e in Craiova :)

#4
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

 mannick, on 18 martie 2021 - 21:41, said:

Cauta un medic bun, eu stiu unul de exceptie, dar e in Craiova Posted Image
Lasa recomandarea aici, ca unii suntem din Craiova si ne ajunge varsta din urma

#5
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@mannick, sunt interesat eu de medicul din Craiova.
Mersi! :)

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 mannick, on 18 martie 2021 - 21:41, said:

Nu, nu este asa. Exista un mod de a calcula corectiile, nu dai exact ce spune dioptronul, cateodata se da corectie totala, cateodata partiala, cateodata chiar pe invers, se compenseaza sfera cu cilindrul, samd.

Ai sarit partea in care ii spuneam sa mearga direct la magazinul de optica doar daca NU are probleme mai complexe? :)

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, e adevarat ce se spune, ca odata ce iti faci ochelari, vederea (fara ochelari) va fi din ce in ce mai slaba? Adica e ca si cum ochelarii ar accelerea deteriorarea vederii?

Ca am auzit chestia asta de la doua persoane cu ochelari, si nu stiu ce sa zic... Si eu ar trebui sa-mi fac, pentru vederea de aproape, citit, etc.

De o perioada trebuie sa maresc distanta dintre ochi si obiect ca sa il vad clar, fata de cum eram inainte in mod normal.

Edited by Phobos, 19 March 2021 - 08:13.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Ochelarii in sine nu influenteaza vederea fara ochelari daca sunt facuti corect.
In timp miopia (vedere la distanta) se corecteaza iar hipermetropia (vederea la apropiere) creste. Probabil ca persoanele respective au probleme cu vederea de apropiere care avanseaza pe masura ce avansezi si in varsta. Asa ca fie nu au ochelarii adecvati, fie imbatranesc.

#9
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Eu si sotia mergem la Clario de cativa ani buni. Sunt le la Aurel Vlaicu. Nu avem un medic preferat, cine e disponibil primul la programare.

Edited by Maryus89, 19 March 2021 - 08:34.


#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

 geutz, on 18 martie 2021 - 23:13, said:

Lasa recomandarea aici, ca unii suntem din Craiova si ne ajunge varsta din urma

Dr. Carmen Birau, Teoptic se numeste firma,nu lucreaza la stat, doar in privat. Programarile se fac cu o luna+ inainte, dar merita asteptarea, este unul dintre putinii medici care chiar vorbeste cu pacientul si explica tot ce face.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Phobos, on 19 martie 2021 - 08:12, said:

Mai, e adevarat ce se spune, ca odata ce iti faci ochelari, vederea (fara ochelari) va fi din ce in ce mai slaba? Adica e ca si cum ochelarii ar accelerea deteriorarea vederii?

Ca am auzit chestia asta de la doua persoane cu ochelari, si nu stiu ce sa zic... Si eu ar trebui sa-mi fac, pentru vederea de aproape, citit, etc.

De o perioada trebuie sa maresc distanta dintre ochi si obiect ca sa il vad clar, fata de cum eram inainte in mod normal.

Cel mai probabil în cazul tău este vorba despre presbiopie. Vederea se va deteriora progresiv, cu sau fără ochelari, e un proces normal, fiziologic.
https://www.scapadeo....ro/presbiopie/

#12
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 AlexEn, on 18 martie 2021 - 21:14, said:

Daca nu ai probleme mai grave, gen strabism, mergi direct la un magazin de optica. Au si acolo dioptron.
Medicul nu iti face nimic in plus in cazul asta.

Eu mi-am facut ultimii ochelari la magazinul Optiblu din Sun Plaza, cu dipotriile determinate de ei pe loc. Nu am avut probleme.
probabil o sa incerc si asta pe ideea de a vedea mai multe masuratori pe aparate diferite

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate