Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Întrebare - meditații matematică pentru bac

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pe mine ma intereseaza sa stiu care-i rostul si natura intima a lucrurilor.
Si matematica e unealta cea mai pura cu care se poate analiza.
Nu vreau sa mor inainte de a avea un raspuns bun la "Ce a fost asta?"
N-am cum sa fiu deprimat, nu pot sa ma plictisesc de viata deoarece zi-de-zi am preocuparea asta.
Si sunt fascinat de simetria si frumusetea lumii fizice, dar si a lumii formale.
Cel din avatarul meu e John Conway, mort recent de covid, un om care nu a apucat sa inteleaga ce reprezinta grupul monstru si care-i rostul lui. Sau poate asa vedem noi lucrurile.
Dar e omul care ma inspira cel mai mult. Cel mai destept contemporan de pe planeta s-a dus. Un asemenea exemplar al speciei noastre se naste unul la miliard. Mare pacat!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xOCe5HUObD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
La meditatiile facute de mine, cel mai util erau cele cateva ore in care facem acasa singur culegeri de probleme;profesorul mai explica el o problema, dar, de baza era lucrul individual.
Dar, depinde de nivelul tau.. Avand in vedere ca e sfarsit de martie... si zici ca fizica sau matematica, e cam acelasi lucru pentru tine, cred ca ar trebui sa te apuci astazi. Iei manualul de a 9-a si te apuci sa parcurgi materia; daca ai culegeri cu probleme rezolvate si explicate, ar fi si mai bine; totusi, la nivelul tau, nu ar strica manualul de clasa a 5-a sau 6-a(pentru fizica).

Poti sa cauti si pe net subiecte de bac rezolvate explicate.. vad ca e totusi destul de greu de gasit ceva util, majoritatea linkurilor sunt cu unii care vor sa vanda carti sau meditatii .

#21
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Pentru treapta a II-a, la una din sedinte, tipa cu care ma meditam mi-a spus sa fac problemele din nu stiu ce culegere. Peste 3 sau 4 saptamani i-am adus toate problemele facute. Atunci mi-a spus sa nu mai vin la meditatie.

Termin facultatea, gasesc un job de rahat si ajung in cele din urma sa am doua joburi si sa dau si meditatii la matematica unor pustoaice. Se intampla prin 93/94. Aveam timp ioc, somn pe sponci, bani de tigari, de-o bere si cam atat. Una din pustoaice s-a plictisit repede si a renuntat. Avea si un prieten mai mare, gelos. Ii ardea de altele. A doua, catastrofa, zero barat. Tot ce stia, stia prost. A durat 1.5 luni sa-i sterg din memorie tot ce stia bun/prost si 1.5 luni sa-i bag ce trebuie la loc. A luat primul 6 din viata ei la matematica si apoi un 7. Tac'su jubila. Dupa 3 luni m-am lasat, nu mai aveam timp. Jale mare...

#22
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostJoker0123, on 18 martie 2021 - 16:25, said:

Mi-ar ajunge vreo  3 sau 4 luni?

Arhisuficient daca nu pierzi vremea degeaba in ele (la modul extrem de serios, ca declarativ toti zic..)

#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postmaccip, on 18 martie 2021 - 17:21, said:

Dificultatea e relativa. De exemplu eu am fluierat cu matematica, nu era nevoie sa invat absolut nimic sa iau un 8 la bac.
De fapt am invatat o saptamana(parca) si am luat 10.00.

Insa la istorie nu as fi luat bacul niciodata.

Depinde de la om la om., nu toti avem aceleasi abilitati.

Uite, la filozofie am luat 5.
Si in scoala am fost un elev de 6.
Dar la mate am luat 10, la fizica 9, etc..
Attachment bacalaureat.jpg
Ai dat bacul in acelasi an ca mine. Eu nu am dat la mate ci la fizica obligatoriu.
Dar cam cu 2 sedinte pe saptamana a cate 2 ore mi-a ajuns de ex meditatii ptr examenul de intrare la liceu, asa si ptr fizica ptr bac am facut.
Deci eu zic ca 4 ore pe sapt cam ajung si ptr o nota mai mare de 5.

View Postlucianburjuiul, on 19 martie 2021 - 16:26, said:

Pentru treapta a II-a, la una din sedinte, tipa cu care ma meditam mi-a spus sa fac problemele din nu stiu ce culegere. Peste 3 sau 4 saptamani i-am adus toate problemele facute. Atunci mi-a spus sa nu mai vin la meditatie.

Termin facultatea, gasesc un job de rahat si ajung in cele din urma sa am doua joburi si sa dau si meditatii la matematica unor pustoaice. Se intampla prin 93/94. Aveam timp ioc, somn pe sponci, bani de tigari, de-o bere si cam atat. Una din pustoaice s-a plictisit repede si a renuntat. Avea si un prieten mai mare, gelos. Ii ardea de altele. A doua, catastrofa, zero barat. Tot ce stia, stia prost. A durat 1.5 luni sa-i sterg din memorie tot ce stia bun/prost si 1.5 luni sa-i bag ce trebuie la loc. A luat primul 6 din viata ei la matematica si apoi un 7. Tac'su jubila. Dupa 3 luni m-am lasat, nu mai aveam timp. Jale mare...
Ai idee cand a fost ultima vada cand s-a dat treapta doua ?! 1991 sau 1992 ?

#24
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
N-am idee. La mine a fost in '84.

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, nasol ca ai apucat cand era cu treapta doua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate