Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Întrebare - meditații matematică pentru bac

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Hai salut!Daca vreau sa sustin bacul la matematica M2,cam cate ore de meditatie mi-ar trebui ca sa scot un 5.Vorbesc de sustinut pentru ca nu stiu cata meditatie ar trebui sa fac cel putin macar pentru promovare.Deasemenea daca as fi ales la alegere fizica ca optiune cat de usoara este si aceea ca dificultate eu am facut F2.Dar problema este ca eu cred trebuie pregatire cu un profesor, nu ma prea descurc nici cu banii deci nu stiu cat m-ar costa cel putin pentru matematica pentru ca nu stiu cata pregatire mi-ar trebui.Mi-ar ajunge vreo  3 sau 4 luni?Multumesc.

#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Intre 2 si 20 ore pe saptamana.
Serios acum, de unde sa stim noi la ce nivel esti ?
Ori nu stii nimic, din moment ce vrei sa iei macar 5 ?

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
nivel foarte slab (nota 2) = vreo 4 ani zilnic
ca sa scoti un 5, poate 6 luni zilnic cate 6 ore de lucru - banuiesc ca e vorba doar despre algebra
faza e ca la mate trebuie sa incepi cu clasa a 5-a, toti anii au legatura,
nu poti rezolva o problema de clasa 9 daca nu stii a 8-a unde tre sa stii a 6-a si asa mai departe...

Edited by carolinaherera, 18 March 2021 - 16:57.


#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Salut!

Descarca aplicatia din playstore care-ti calculeaza numarul de ore necesare de pregatire, functie de nota pe care o vrei.
Sau cumpara-ti un fitband care sa-ti arate cat ai invatat, cat mai ai de invatat pana la level-up. Poti s-o sincronizezi si cu telefonul, chiar si in claud.
Noi nu avem de unde sa stim deoarece nu stim cat ai la knowledge, la intelligence, cat health mai ai, ce damage iti dau exercitiile, cat ai la mana, daca ai item de speed, daca ai un shrine prin apropiere, sau toiagul lui Arsenie Boca de +20 mana, coiful de intelligence, etc..

#5
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Depinde de capacitatea ta intelectuala....

Fratemiu de exemplu cand a inceput clasa a XII-a nu stia bine nici macar tabla inmultirii.... in exact un an de zile l-am facut sa isi ia bacul la mate (M2). Cu mine a facut meditatiile...
Am luat-o de la 0 cu el, in fiecare zi faceam minim 2 ore de matematica cu el. In aprox 300 zile (600 - 800 ore) a fost in stare sa isi ia bacul cu putin peste nota 5. Te rog sa ma crezi ca nu stia care e diferenta intre X + X si X * X... La el si X inmultit cu X si X plus X dadeau acelas rezultat si anume 2X...

Deci totul depinde de cat esti de inzestrat de mama natura.... Eu zic ca mai repede de 6 luni nu ai sansa sa inveti sa iei nota 5, chiar daca esti foarte dotat intelectual.

Eu am terminat liceul acum 15 ani, dar si acum daca as merge la bac as lua cel putin un 6-7.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Hai sa traiesti!

Las-o, da-o dreq! Pentru ce te agiti atat!? In primul si in primul rand gadeste-te ca ai fifty-fifty sanse. Adica investesti timp si bani si ai sanse egale sa-l pierzi sau sa-l iei. Daca-l iei e ok. Dar daca nu-l iei ai pierdut si timp si bani. Iar anul urmator se repeta faza. Si iar pleci de la zero-zero. Alt timp, alti bani.
Ai mai multe sanse sa-ti deschizi o afacere, sa intri in politica - acolo in 3-4 ani esti pe cai mari, poti sa ajungi sef la o companie de stat. La fel de bine poti sa te duci la romanii au talent. Sau sa te faci tinichigiu, iau astia la bani. Sau te duci in Italia pe mana lui Rocco Siffredi.
Cred ca mai bine nu-l dai.

Edited by lucianburjuiul, 18 March 2021 - 17:05.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Daca esti zero la matematica ai nevoie de minim 6 luni a cate 6 sedinte pe saptamana...
Ca si bani trebuie sa scoti din buzunar vreo 15.600 RON (26 saptamani x 6 sedinte x 100 ron/sedinta).
Un profesor bun iti ia cam 100 RON/sedinta... Poti gasi si mai ieftin dar poate nu o sa ai aceleas rezultate.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Tinere, hai sa te ajut. Sunt cam batran sa fac misto de tine.
Te costa 0 lei, nu-ti trebuie profesor. Insa trebuie sa stii ceva engleza, trebuie sa faci toate exercitiile care ti se cer. Si ai un 8 asigurat la matematica.
Incepi de pe la 8a, daca ai probleme cobori la a 7a, la a 6a..etc.
Asta-i levelul tau.
Apoi incepi sa faci upgrade, in ordinea de acolo. Sai peste statistica ca la noi din ce stiu eu nu se face.
Mergi pana la Integral Calculus si esti OK.
Daca vrei mai mult, nu te opri Calculus 1 e recomandat.


Daca-ti place matematica, apuca-te si de fizica, o gasesti tot pe saitul asta.


Saitul asta e facut pentru a oferi o sansa copiilor de prin tarile subdezvoltate care nu au acces la un sistem de invatamant decent. Deci si pentru Romania.

BTW, sa stii ca, desi ma descurc binisor la matematica, am parcurs si eu niste cursuri de-aici. Nu e nicio rusine ca si profesorii sa intre aici, din contra.
Uitasem cum se rezolva multe tipuri de integrale si mi-am facut si eu un refresh cu chestii de prin liceu.


Ia de-aici.
Succes!
https://www.khanacademy.org/math

#9
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Dar asa ca dificultate este la fel de greu ca si mate-info?

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Dificultatea e relativa. De exemplu eu am fluierat cu matematica, nu era nevoie sa invat absolut nimic sa iau un 8 la bac.
De fapt am invatat o saptamana(parca) si am luat 10.00.

Insa la istorie nu as fi luat bacul niciodata.

Depinde de la om la om., nu toti avem aceleasi abilitati.

Uite, la filozofie am luat 5.
Si in scoala am fost un elev de 6.
Dar la mate am luat 10, la fizica 9, etc..
Attached File  bacalaureat.jpg   245.84K   42 downloads

Edited by maccip, 18 March 2021 - 17:23.


#11
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Eu am luat la istorie 9.75, insa la matematica, m-am uitat de curiozitate la subiectele din acea sesiune si as fi stiut sa fac 2 sau 3 cerinte.

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postmaccip, on 18 martie 2021 - 17:21, said:

Dificultatea e relativa. De exemplu eu am fluierat cu matematica, nu era nevoie sa invat absolut nimic sa iau un 8 la bac.
De fapt am invatat o saptamana(parca) si am luat 10.00.

Insa la istorie nu as fi luat bacul niciodata.

Depinde de la om la om., nu toti avem aceleasi abilitati.

Uite, la filozofie am luat 5.
Si in scoala am fost un elev de 6.
Dar la mate am luat 10, la fizica 9, etc..
Attachment bacalaureat.jpg
ma declar fan Maccip
10 la mate!!! felicitari! :)

#13
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Eh la mate nu sunt bun dar in liceu asa la geografie,istorie,engleza,logica sau psihologie am avut note relativ mai mari dar degeaba astea erau de umplutura la tehnic.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcarolinaherera, on 18 martie 2021 - 17:49, said:

ma declar fan Maccip
10 la mate!!! felicitari! Posted Image
Multam!
Dar de restul notelor ce zici?
Eram un rapandula, sincer. Toate mediile erau 5. Media generala iesea 6 si ceva ca luam mai mult la purtare/sport sau la cate o profa mai duioasa. Dar in rest aveam 5 pe linie, si facute din 4 si 5, nu era 5 curat. Inclusiv la mate, tot 5 aveam, hai 6, dar de 7 nu cred sa fi trecut. Aveam oricum asigurati cativa de 2 din cauza ca nu mi-am facut tema niciodata.
:D

Am terminat liceul, 10 clase paralele, ultimul, la distanta maaare de penultimul. Mama cand a vazut mediile a inceput sa planga. Sa fii ultimul din 300 de insi.
:D

#15
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Bravo pentru 10 la mate maccip.Banuiesc ca erai cel mai bun la mate,stai so iau pe ghicite esti inginer?

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View PostJoker0123, on 18 martie 2021 - 17:54, said:

Eh la mate nu sunt bun dar in liceu asa la geografie,istorie,engleza,logica sau psihologie am avut note relativ mai mari dar degeaba astea erau de umplutura la tehnic.
Ok. In liceu faceam pregatire la mate cu fetele din caminul unde stateam. Vreo 6 asa... :D
Erau praf (ca sa nu zic proaste de bubuie ca nu e frumos).
Una dintre ele a terminat facultatea de mate, m-am intalnit cu ea si m-ia multumit a zis ca am fost omul care i-a schimbat destinul.
Ma rog, acuma stia mate calumea, am discutat una, alta si ma facea, clar. Deh, facultate de mate, profesa in informatica, ceva anume, nu stiu ce.
Da sa dea dracu ca la vremea aia nu stia nimic. Ma rog, nu era proasta, dar nu stia mate deloc. Am adus-o la un anumit nivel, pana am terminat eu a 12a, ea fiind de a 11a, dupa care cica s-a descurcat fara probleme si a dat la mate ca era obiectul la care stia cel mai bine.
Dar si celelalte s-au descurcat din ce stiu. Eu le explcam total altfel ca la scoala.
Am facut si cu 3 prieteni de-ai mei si au intrat la facultati, dar .. ma rog, cred ca ar fi intrat oricum.

De fapt eu intelegeam chestiile de prin mate altfel, dar pricum am avut si un profesor extraordinar. Dintre cei 30 cati eram in clasa, nu exista acum coleg care sa nu stie matematica. Unii mai putin, altii numa cu asta lucreaza acuma, deci stiu foarte bine. Dar niciunu sa fie praf sau sa fi avut probleme in facultate la mate. O tip a aterminat apoi fac. de istorie, pentru ca la finalul facultatii sa realizeze ca-i place mai mult matematica, acu e programatoare pe la Oracle si o injura pe aia care a pus-o sa dea la istorie sa piarda ani buni din viata.

Proful conteaza enorm. Dar metoda lui nu era tocmai ortodoxa. Era un rusofon basit, comunistiod, mare ca un dulap, abia mergea, dar stia matematica de nivel foarte inalt si avea metode inedite de explicare, in general un profesor abstract si tot timpu nemultumit. Si nu preda programa scolara, preda ce credea el ca trebie predat. Am terminat liceul stiind algbra vectoriala, notiuni de ecuatii diferentiale, geometrie afina, teoria grupurilor. Chestii care nu se cereau la liceu, noi le faceam ca asa voia el. De aia notele erau asa de mici.
Inainte de a da bacul, ne-a zis ca are pretentia ca fiecare dintre noi sa ia peste 9.50, ceea ce ni se parea absurd, dar absolut toti colegii au luat peste 9.45, ala de 9.45 proiecteaza acum procesoare prin america. Am stat de vorba cu el si ce cunostinte are, mi se pare extraterestru.

Pe scoala s-au luat la bac 6 de 10, toti fiind elevii lui. Cei care au luat mai putin de 10, de fapt au gresit pe ici pe colea cate ceva.
Facea si o ora de pregatire pe saptamana pentru cine voia sa vina, dar venea toata lumea. Zicea ca vrea sa ne dea un start bun pentru matematica de facultate care e grea si profesorii nu sunt buni. Mare dreptate avea.

Sper ca mai traieste si e fericit domnu profesor, mai tarziu am apreciat de fapt ce a facut pentru noi. aia e, cand esti tanar esti prost. Noi il uram ca-i comunist si rusofon.

View PostJoker0123, on 18 martie 2021 - 18:54, said:

Bravo pentru 10 la mate maccip.Banuiesc ca erai cel mai bun la mate,stai so iau pe ghicite esti inginer?
Dintre colegii de liceu, nuuu, nici vorba.
Tehnic eram de fapt ultimul ca aveam notele cele mai mici.
In fapt, eram printre primii... 8 sa zic, dar nu eram in primii 5.

La facultate (geodezie) eram impreuna cu inca un coleg, sa zic cei mai buni. Dar tehnic aveam note mici, nu eram in primii 5, dar stiam mai bine decat era reflectat in note.
Eu pe algebra, el pe analiza matematica. Dar el era mai disciplinat ca mine, clar avea note mai bune (adica doar 9 si 10), eu mai bagam si cate un 6, chiar am picat un semestru (Lema lui Abel, lol).
Dar geodezia nu are asa de multa matematica in ea. Are ceva, dar nu ca electronica, calculatoarele & stuff, deci.. nu prea conteaza.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJoker0123, on 18 martie 2021 - 16:25, said:

Hai salut!Daca vreau sa sustin bacul la matematica M2,cam cate ore de meditatie mi-ar trebui ca sa scot un 5.Vorbesc de sustinut pentru ca nu stiu cata meditatie ar trebui sa fac cel putin macar pentru promovare.Deasemenea daca as fi ales la alegere fizica ca optiune cat de usoara este si aceea ca dificultate eu am facut F2.Dar problema este ca eu cred trebuie pregatire cu un profesor, nu ma prea descurc nici cu banii deci nu stiu cat m-ar costa cel putin pentru matematica pentru ca nu stiu cata pregatire mi-ar trebui.Mi-ar ajunge vreo  3 sau 4 luni?Multumesc.

Hai salur.
Tu cum te autoevaluezi,pe o scara de la 1 la 100,cu 1 nivelul maxim?In functie de asta vei stii exact cate ore ai nevoie saptamanal.
Dar la felul in care expui problema,cred sincer ca in cazul de fata.1.100.sau 1000 de ore sunt total inutile.Si bani pirduti.
Poate ca ar fi vreo sansa daca ai face scoala/meditatiile live.Dar online eu nu-ti dau nici o sansa.Fara suparare.

#18
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postmaccip, on 18 martie 2021 - 18:46, said:

Multam!
Dar de restul notelor ce zici?
Eram un rapandula, sincer. Toate mediile erau 5. Media generala iesea 6 si ceva ca luam mai mult la purtare/sport sau la cate o profa mai duioasa. Dar in rest aveam 5 pe linie, si facute din 4 si 5, nu era 5 curat. Inclusiv la mate, tot 5 aveam, hai 6, dar de 7 nu cred sa fi trecut. Aveam oricum asigurati cativa de 2 din cauza ca nu mi-am facut tema niciodata.
Posted Image

Am terminat liceul, 10 clase paralele, ultimul, la distanta maaare de penultimul. Mama cand a vazut mediile a inceput sa planga. Sa fii ultimul din 300 de insi.
Posted Image
:))))))) mai conteaza daca ai 10 la mate? Nu.
Adevarul e ca sunt indragostita si acum de matematica, desi nu eram chiar de 10 (intr-o clasa de varfuri)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate