Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#91
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
:huh: Nu stiu daca am inteles... sunt un pic confuz... Ma numar printre cei ca nu stiu ce-i ala "raf" sau cel putin asa credeam pana acum 2-3 posturi. Din ce zice Gun  mai sus eu am inteles ca aceasta tehnica se  foloseste la trecerea rapida de pe un subiect pe altul fara sa mai opresti REC si ca, practic, la montaj scoti partea miscata si lipesti bucatile ca sa iasa ca filmat cu doua camere. Asta am inteles eu. Daca este bine ce am inteles mergem mai departe. Din astea mai faceam si eu dar nu chiar la fiecare pauza de fraza, insa mai opream inregistrarea si asteptam sa inceapa din nou fraza. Nu mi se pare ceva prea complicat. Insa am o nedumerire. Trecerile rapide de pe un subiect pe altul trebuie sa dea impresia de 2 camere. Unde trebuie sa stea cameramanul (la biserica de ex.) ca sa-i prinda dintr-un unghi bun si pe preot si pe miri? La jumatea distantei dintre ei? La o distanta prea mare ar trebui sa se rasuceasca mai putin dar ar prinde mai mult profil la subiecti.
Repet, daca am inteles bine in ce consta tehnica asta, cred ca am practicat-o si eu. Daca nu, atunci sunt intr-o confuzie totala si imi cer scuze si va rog sa ma luminati. :worthy:

#92
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
tocmai de aceea il rugasem pe Gun sa posteze un raf sa-l vedem pe viu...

#93
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Da...ai inteles (in mare bine).Nu exista un loc special unde sa stea cameramanul, asta inveti din practica, nu de pe un forum. Chestia ca o faci din cand in cand nu are nici un efect, pt. ca nimeni nu o sa observe un raf intre 2 plimbari cu camera in mana prin biserica. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca treaba asta tine pana la sala, adica pana acolo poti simula 2-3 camere.

@tractoristul...sti cum ii...la noi treaba e trecuta pe lista de preturi drept:
"Simulare 2 camere", si treaba e mai complicata decat crezi.

Edited by Ankh, 13 September 2006 - 23:12.


#94
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Si la party sunt foarte utile cand esti singur si in fata ta se intampla o faza haioasa, iar in spate ai reactia salii (rasete aplauze), dar nu exista loc in spatele "scenei", sa poti "iesi" si filma din afara, de deasupra centrului de interes, cu racordul in amorsa. (v-am bagat destul in ceata?)

Rafurile daca sunt f bine facute (cat mai repede, perfect fixa frana de final cu incadrare exact ce trebuie), se pot lasa fara nici o problema pe materialul final, adica nu le mai tai la montaj, ca sa nu strici audio.

Daca am timp o sa bag un mic tutorial cu exemple, scheme & desene...dar nu promit nimic, sunt destul de ocupat perioada asta si trebuie sa ma trezesc odihnit, cu f mult chef pt asa ceva.

Edited by GunX, 14 September 2006 - 09:21.


#95
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
La fel poti sa faci pe beat...numai ca devine mai complicat....;)

#96
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Yes mr. Gun.Ai reusit sa ne bagi de tot in ceata cu "racordul in amorsa".Daca asta urmaresti sa stii ca reusesti pe deplin. Si apropo de ce spuneau tu mai sus "Rafurile daca sunt f bine facute (cat mai repede, perfect fixa frana de final cu incadrare exact ce trebuie), se pot lasa fara nici o problema pe materialul final, adica nu le mai tai la montaj, ca sa nu strici audio." Pai exact la asta ma gandeam eu inainte sa postezi.Daca ai frana buna si incadrare de ce ar mai trebui sa tai, sa intersectezi audio, bla, bla, bla asa cum spunea Ankh sa iti complici viata ?

Si inca ceva..era sa uit fa-ti te rog timp si posteaza un raf .Unul brut filmat si unul montat  :worthy:  sa vada si ochiu nostru  :w00t:  Nu trebuie tutorial, da-l incolo. Eu am incercat sa fac o chestie asemanatoare atunci cand sunt 2 grupuri care danseaza si intre strofele de la melodii sa schimb rapid cadrul de pe un grup pe celalalt (si bineinteles pe auto focus). Parca tot Ankh spunea mai sus ca din cauza sensibilitatii opticii de pe VX nu poti face asta pe auto.Chiar nu am incercat cu VX-ul dar ma gandesc ca in cazul in care ai 2 subiecti, sa-ti faci viata mai usoara la inceput ai putea sa te pozitionezi la distanta egala de ei.Astfel daca ai focusul reglat pe unul dintre subiecti ar trebui sa fie bun si pe celalalt. Voi ce ziceti ?

#97
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
nu poti sa lasi rafuri in biserica....arata ca naiba...la sala e altceva, muzica, ritm, miscari haotice ale dansatorilor...e cu totul altceva.

#98
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Uite un raf pe care il pot lasa fara probleme. Acelasi lucru in biserica sau starea civila insa trebuie scoase si facute deci de asa natura incat sa poti taia, fara sa ai probleme pe audio

Se intoarce deja capul spre locul unde vrei sa muti camera si smucesti cat poti de tare, cu frana cat se poate de brusca si (cel mai important) fara re-incadrare timp de 2 secunde.

Attached Files

  • Attached File  Raf.wmv   630.48K   759 downloads

Edited by GunX, 15 September 2006 - 10:42.


#99
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Asta inseamna contra-plan cu racord in amorsa

Contra-plan e clar ce inseamna
Racord este elementul comun intre doua cut-uri, folosit pentru continuitate
Amorsa este elementul compozitional inclus in cadru in afara centrului de interes (pe cat posibil mai intunecat ca subiectul si preferabil defocalizat - ca sa nu distraga atentia)


P.S. Chestiile astea nu se invata la nunti, chit ca filmezi de +30 de ani si l-ai avut client pe cel-mai-mare-nu-stiu-cine. Unde sa mai pui ca sunt chestii de baza, ABC-ul pe care trebuie sa il stii inainte sa bagi bateria in camera. Asa ca ce sa mai visam noi la fish-eye-uri de pe steady de la nivelul solului cu lumina directionala pe fata miresei si cer vignetat (ca si cand am vrea sa cream si noi o opera literara de exceptie, dar nu prea stim bine sa ne semnam si credem ca diferenta o face pixul cu care o scrii)

Attached Files


Edited by GunX, 15 September 2006 - 11:21.


#100
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
i-ai innebunit cu atatia termeni...:)) din ce am vazut eu in raf-ul tau nu prea e amorsa...in rest e ok...contraplan racord...
iti bati prea mult capul cu ei...

#101
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 uko, on Sep 15 2006, 12:25, said:

...iti bati prea mult capul cu ei...
Adica?!? Care ei?

#102
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
OOO...nu te ambala...nu vorbeam de cineva anume...in general...unii dintre ei.
cred ca fiecare trebuie sa incerce sa fie unic si mai putin sa imite. atat.

#103
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
faza cu tipa aia care a venit la "filmare" E SUPER TARE.   BETON, NENE!
Poate o angajeaza unii sa la faca si vreun videoclip... :coolspeak:

#104
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

 uko, on Sep 15 2006, 12:25, said:

din ce am vazut eu in raf-ul tau nu prea e amorsa...
nici nu am zis asta, sunt doua exemple complet diferite  :rolleyes:

#105
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Salut GunX, mie sincer imi place videoclipul 1 cum a iesit, de altfel si coloana sonora e ok, cu ce camera ai filmat? scuze...poate ai zis pe undeva dar nu am avut timp sa citesc chiar tot.
(cadre frumoase,simplitate la prima vedere,elegant lucrat)   :coolspeak:
Tine-o tot asa...si mai posteaza si alte clipuri    :)

Bafta!

#106
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am mai pus un clip nou (Nr.12) la http://radu.cpt.ro :D

#107
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...place...cateva cuturi si/sau tranzitii le-as mai ajusta...si as omora porumbeii aia la 50%....

#108
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
Si eu obisnuiesc sa fac raf-uri dar unii mi-au spus ca sunt nebun ca de ce misc camera in halul asta ca este de cacao.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate