Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Noua lege cu privire la vânzarea terenurilor agricole - normele de aplicare te împiedică să devii agricultor

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
E destul de complicat numai să găsești firma. Mai degrabă merge treaba cu darea în plată dacă notarii (mai) acceptă treaba asta. Sau donație, dacă știi că proprietarul nu mai are potențiali moștenitori.

Oricum, pentru  mine personal voi găsi soluție. Vroiam doar să atrag atenția asupra absurdului situației. Eram deja convins că există oameni care nu înțeleg cu ce se mănâncă treaba asta.

Edited by benis, 15 March 2021 - 16:57.


#38
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 16:45, said:

Colegule, eu doar am răspuns la niște întrebări și vroiam să arăt că o astfel de lege este împotriva fermierului român mic pe care legea cică, chipurile, ar dori să îl ajute. Legea în schimb ajută mai degrabă fermierii străini cu resurse financiare.
Cu asta sunt de acord. Cu restul, nu prea. Agricultura e un business si scopul tuturor celor care o practica e sa obtina profit. Dar pe langa profit toti au interesul sa pastreze fertilitatea solului. Chiar si strainii aia sau mai ales ei, pentru ca tot ce produc aici trimit in  tarile de origine, vezi Insula Mare, Maria Group si altii.
Din pacate acapararea unor suprafete de catre straini nu poate fi oprita indiferent ce ar face statul la momentul asta. Momentul cand fermierii romani puteau fi sprijiniti a trecut demult ba chiar in acel moment unii din acesti straini care acum lucreaza terenurile noastre au fost adusi ca “investitori”. Trenul a plecat demult din gara.

#39
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 16:55, said:

E destul de complicat numai să găsești firma. Mai degrabă merge treaba cu darea în plată dacă notarii (mai) acceptă treaba asta.

Oricum, pentru  mine personal voi găsi soluție. Vroiam doar să atrag atenția asupra absurdului situației.

Darea in plata in contul unei datorii reale sau fictive adica? :lol:

Nu-i nimic absurd. Vecinul terenului are preemptiune. Nu ti-l poate da tie decat dupa ce-l refuza vecinul / vecinii.

#40
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 16:55, said:

E destul de complicat numai să găsești firma. Mai degrabă merge treaba cu darea în plată dacă notarii (mai) acceptă treaba asta.

Oricum, pentru  mine personal voi găsi soluție. Vroiam doar să atrag atenția asupra absurdului situației.

eu zic sa nu iti faci sperante prea mari, ca nu o sa gasesti Posted Image))))))

solutia e simpla: daca vrei sa te apuci serios de agricultura cauti teren sa il iei in arenda (ca nu te opreste nimic), il lucrezi 5 ani de zile si apoi te oferi sa cumperi terenul, ca vei avea drept de preemtiune.
(adica simplu de zis greu de facut)

Edited by takillya, 15 March 2021 - 17:00.


#41
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Posttauru242, on 15 martie 2021 - 16:57, said:

Din pacate acapararea unor suprafete de catre straini nu poate fi oprita indiferent ce ar face statul la momentul asta.

Pamantul nu pleaca nicaieri. La o adica...

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttauru242, on 15 martie 2021 - 16:57, said:

Cu asta sunt de acord. Cu restul, nu prea. Agricultura e un business si scopul tuturor celor care o practica e sa obtina profit. Dar pe langa profit toti au interesul sa pastreze fertilitatea solului. Chiar si strainii aia sau mai ales ei, pentru ca tot ce produc aici trimit in  tarile de origine, vezi Insula Mare, Maria Group si altii.
Din pacate acapararea unor suprafete de catre straini nu poate fi oprita indiferent ce ar face statul la momentul asta. Momentul cand fermierii romani puteau fi sprijiniti a trecut demult ba chiar in acel moment unii din acesti straini care acum lucreaza terenurile noastre au fost adusi ca “investitori”. Trenul a plecat demult din gara.

Dacă terenul e arendat, nu prea. Pentru că tu știi deja că în câțiva ani vei găsi alți gușteri cu teren mai bun. Și arenda nu poate fi prea scumpă pentru că terenul oricum e ieftin din motivele menționate deja de mine.

View PostMount_Yerrmom, on 15 martie 2021 - 16:57, said:



Nu-i nimic absurd. Vecinul terenului are preemptiune. Nu ti-l poate da tie decat dupa ce-l refuza vecinul / vecinii.
Păi nu de asta m-am legat, după cum bine se poate vedea.

Edited by benis, 15 March 2021 - 17:00.


#43
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View PostMount_Yerrmom, on 15 martie 2021 - 16:58, said:



Pamantul nu pleaca nicaieri. La o adica...
Da, numa’ sa nu calcam pe bataturi pe careva care poate sa-l revendice dupa aia pe tot. 😂

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMount_Yerrmom, on 15 martie 2021 - 16:57, said:

Darea in plata in contul unei datorii reale sau fictive adica? Posted Image


Cât se poate de reală și ușor de dovedit. Banii se virează prin bancă. De ce nu ai ajuta pe cineva dacă te înțelegi cu el la preț?

Edited by benis, 15 March 2021 - 17:08.


#45
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 17:01, said:

Păi nu de asta m-am legat, după cum bine se poate vedea.

Nici tu nu mai stii de ce te-ai legat :lol:

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttauru242, on 15 martie 2021 - 17:02, said:

Da, numa’ sa nu calcam pe bataturi pe careva care poate sa-l revendice dupa aia pe tot. ��

Chestia e că nu ai cum să discriminezi cetățenii UE. Poți doar interzice vânzarea terenurilor entităților din afara spațiului comunitar.
Problema e dată de asimetria prețurilor în interiorul UE, adică eu dau un apartament să cumpăr un Ha în Germania, neamțul cu un apartament din Germania cumpără la noi 30 ha. Dar rezolvarea la problema asta ar crea alte nenumărate probleme.

View PostMount_Yerrmom, on 15 martie 2021 - 17:03, said:

Nici tu nu mai stii de ce te-ai legat Posted Image

Ce e drept, m-au zăpăcit cu tot felul de idei crețe oamenii pe forum.

Edited by benis, 15 March 2021 - 17:06.


#47
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 17:02, said:

Cât se poate de reală și ușor de dovedit. Banii se virează prin bancă. De ce nu ai ajuta pe cineva dacă te înțelegi cu el la preț?

E o prostie daca vorbesti de persoane fizice. Il cumperi pur si simplu dupa ce vecinii refuza sa se foloseasca de preemptiune.

Daca e vorba de SRL cumparator, se aplica regula cu CAEN de activitati agricole si vechimea de 5 ani

Edited by Mount_Yerrmom, 15 March 2021 - 17:06.


#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMount_Yerrmom, on 15 martie 2021 - 17:05, said:

E o prostie daca vorbesti de persoane fizice. Il cumperi pur si simplu dupa ce vecinii refuza sa se foloseasca de preemptiune.

Daca e vorba de SRL cumparator, se aplica regula cu CAEN de activitati agricole si vechimea de 5 ani

Problema e că normele prevăd că regula asta se aplică (și) la persoane fizice. Cred că asta nu s-a înțeles.

#49
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 17:05, said:

Chestia e că nu ai cum să discriminezi cetățenii UE. Poți doar interzice vânzarea terenurilor entităților din afara spațiului comunitar.
Problema e dată de asimetria prețurilor în interiorul UE, adică eu dau un apartament să cumpăr un Ha în Germania, neamțul cu un apartament din Germania cumpără la noi 30 ha. Dar rezolvarea la problema asta ar crea alte nenumărate probleme.
Ce e drept, m-au zăpăcit cu tot felul de idei crețe oamenii pe forum.

nu te-a zapacit nimeni, ai venit tu furios ca statul face , ca statul drege etc fara macar sa spui care e treaba.
si apoi a mai aparut si bladhaund sa deturneze discutia pe campiile deontologiei...

#50
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postbladhaund, on 15 martie 2021 - 16:09, said:

Parcă e 1950, dragi tovarăși. Sper că nu vă supărați când vă spun că îmi e scârbă de opiniile citite mai sus.
Pai cei care scriu opiniile astea sunt urmasi de-ai alaora de-au facut colectivizarile in anii '50, le mostenesc mentalitatea.

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttakillya, on 15 martie 2021 - 17:08, said:

nu te-a zapacit nimeni, ai venit tu furios ca statul face , ca statul drege etc fara macar sa spui care e treaba.

Am omis doar faptul că regula se aplică (și) persoanelor fizice (după ce nimeni nu a uzat de dreptul de preempțiune, lucru de care nu m-am legat).

Edited by benis, 15 March 2021 - 17:11.


#52
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 17:01, said:



Dacă terenul e arendat, nu prea. Pentru că tu știi deja că în câțiva ani vei găsi alți gușteri cu teren mai bun. Și arenda nu poate fi prea scumpă pentru că terenul oricum e ieftin din motivele menționate deja de mine.


Păi nu de asta m-am legat, după cum bine se poate vedea.
De unde sa ii mai gasesti pe gusteri? La mine in zona nu mai e nici un petec nelucrat. Nu gasesti sa arendezi si nici sa cumperi. Teren se vinde insa arendasii nu lasa nimic sa scape. Cine vrea sa faca agricultura trebuie sa aiba destul capital incat sa isi permita sa cumpere o ferma cu totul. Sau foarte multa rabdare sa acumuleze teren de-a lungul catorva zeci de ani. Sau un bunic chiabur care i-a lasato mostenire. 😁

#53
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
M-am gândit să deschid subiectul pe aria agricolă însă aici vorbim mai mult de o chestie politică.

View Posttauru242, on 15 martie 2021 - 17:11, said:

De unde sa ii mai gasesti pe gusteri? La mine in zona nu mai e nici un petec nelucrat. Nu gasesti sa arendezi si nici sa cumperi. Teren se vinde insa arendasii nu lasa nimic sa scape. Cine vrea sa faca agricultura trebuie sa aiba destul capital incat sa isi permita sa cumpere o ferma cu totul. Sau foarte multa rabdare sa acumuleze teren de-a lungul catorva zeci de ani. Sau un bunic chiabur care i-a lasato mostenire. ��
România nu e ultima țară cu terenuri agricole, la o adică. Sau tu îi suspectezi pe băieții ăia că ar avea mamă și tată aici?

Edited by benis, 15 March 2021 - 17:14.


#54
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbenis, on 15 martie 2021 - 17:10, said:

Am omis doar faptul că regula se aplică și persoanelor fizice (după ce nimeni nu a uzat de dreptul de preempțiune, lucru de care nu m-am legat).

iar eu ti-am explicat ca existe metode prin care poti sa faci linistit ce doresti.

partea cu 5 ani de activitate agricola (pers fizica sau juridica) e absolut fireasca, fiindca statul vrea sa descurajeze cumpararea terenurilor agricole de persoane sau entitati care au interesul sa cumpere si sa-l tina parloaga (si exista o gramade de motive, inclusiv pentru a manipula pretul cerealelor)

insa nu te opreste nimeni sa arendezi ca sa lucrezi si apoi dupa 5 ani sa il cumperi

Edited by takillya, 15 March 2021 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate