Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Noua lege cu privire la vânzarea terenurilor agricole - normele de aplicare te împiedică să devii agricultor

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#109
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ands, on 11 decembrie 2021 - 00:57, said:

Va salut!
Mă aflu in situația de a vinde un teren caruia i-a expirat contractul de arendă. Am doi posibili cumpărători.
Unul care are drept de preemtor in calitate de vecin si unul care NU se încadrează ca preemtor. Acesta din urmă dacă l-ar cumpăra, am înțeles că in afară de cele 45 de zile in care oferta este afișată la primărie ar trebui sa mai lăsăm actele încă 30 zile ( tot la primărie) si abia apoi ne putem prezenta la notar. Nu am înțeles ce reprezintă acea perioadă suplimentară de 30 de zile dar aș vrea sa vă intreb dacă procedura este identică si in cazul in care terenul ar fi cumpărat de vecinul cu drept de preempțiune. Trebuie sa așteptăm 30 de zile in plus față de cele 45 si în  acest caz sau fiind preemtor dacă depune oferta de cumpărare la primarie putem după cele 45 de zile sa mergem direct la notar? Va mulțumesc pentru eventualele raspunsuri. Intreb aici pentru că la primaria de care aparține terenul pentru orice informatie trebuie sa merg pana acolo (100 km). La telefon nu raspunde nimeni, niciodată.

Pai daca tu faci un credit pe care il garantezi cu terenul inainte de vanzarea lui cum afla ala care vrea sa cumpere ca terenul e liber sau nu de sarcini?
Pt aia e perioada aia de 30 de zile. Sa poata fi trecuta in carte orice sarcina mai recenta.
Evident ca pot fi trecute doar cele datate anterior blocarii cartii.

Edited by underb, 13 December 2021 - 11:04.


#110
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 tauru242, on 15 martie 2021 - 16:11, said:

poti sa iti tii terenul nelucrat daca ai chef. Numai ambrozia s-o omori.

Tocmai am citit niste HCL prin care, pentru proasta intretinere a terenului se majoreaza impozitul pe acel teren cu 250% la unele, cu 300% la altele.
Poate asa determini gibonul sa faca ceva cu terenul
La un moment dat exista (sincer, nu stiu daca mai e prevederea in lege) o prevedere prin care terenul nemulncit trece in folosinta statului care il da spre folosinta unuia care vrea sa-l munceasca. NU IN PROPRIETATE ci IN FOLOSINTA

 tauru242, on 15 martie 2021 - 16:21, said:

[...]
Si daca nu cer subventie trebuie sau nu trebuie sa cultiv terenul, mai, deontologule?

Normal ar fi sa da.
Sincer, din "tara eminamente agrara" ..ajunseram sa nu avem ce minca fara importuri masive.

#111
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Salut! Se dă urmatoarea situație: Vindem un teren agricol care necesită si avizul MApN. Am urmat procedura de vânzare de la primărie. In cele 45 de zile nu s-a înscris niciun preemtor. Dar unul din preemtori (vecin de hotar) a făcut rost de bani intre timp si ar vrea să-l cumpere el. In aceste condiții, dat fiind faptul ca nu s-a înscris in cele 45 de zile, trebuie să urmăm procedura de vânzare care presupune avizul MApN ca si cum l-ar cumpăra la liber, ca orice alt potențial client? Firește, pentru noi ar fi mult mai convenabil să-l vindem fără sa mai fie nevoie si de avizul MApN. Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Edited by ands, 23 January 2022 - 11:11.


#112
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Avizul ala MApN o sa-l primesti in Joia de dupa Pastele Cailor.
Cererea matale de aviz va fi bagata intr-un sertar si acolo va ramane pana se schimba mobilierul.

Exista o alta metoda de a instraina un teren care necesita avizul MApN.
Donatie sau schimb de terenuri.
La donatie, schimb si mostenire nu trebuie avizul MApN.
Toata chestia e ca [,] cumparatorul sa aiba incredere si sa-ti dea banii in avans, iar cand mergeti la notar sa precizati amandoi ca e vorba de donatie. ;)

#113
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Eu v-am spus de pericolul noilor legi,dar voi o dădeați cu ce bine e că avem atâtea legi și regulamente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate