Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce tip de cablu coaxial monteaza RCS&RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
george167

george167

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2011
Salut,

Vreau sa schimb tot cablul coaxial din casa si ma gandeam sa aleg acest model: https://www.dipolnet...__E1016_100.htm .

Am discutat si cu cei de la digi din callcenter si mi-au spus ca ei monteaza tot un cablu triplu ecranat doar ca undeva la 0.80 bani metrul si duce fara probleme hd/4k...

Acum intrebarea mea este daca cineva stie ce cablu monteaza RCS pentru Ilfov si merita sa il cumpar de la ei sau sa il iau pe cel de la dipol care este undeva la 2.5 lei/metru.

Sincer as incerca pe cel de la polonezi dar daca si cel de la RCS e pe acolo ca performante nu strica o mica economie mai ales ca ii voi chema si la montajul final al mufelor si mi-e sa nu faca faze ca n-am luat cablul lor...

Astept pareri.

Daca este nevoie, rog un moderator sa mute intrebarea in topicul RCS&RDS. Am vazut prea tarziu ca s-a postat in topicul general.

Multumesc mult.

Edited by george167, 15 March 2021 - 13:49.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
e diferenta mare pana la unul cu tresa de Cu? Nu cred ca folosesc cu Al.

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Se foloseste acelasi tip de cablu in toata tara, pe perioade, si depinde de furnizor, insa specificatiile sunt asemanatoare. Eu zic sa nu-ti bati capul, cablul acela de 80 de bani, triplu ecranat de la RCS e foarte bun. Plus ca daca ai probleme poti sa reclami tot la ei si iti vor rezolva problema (pe cablul tau nu-ti asigura service). Se fac zeci de mii de instalari lunar si nu am auzit pe forumuri sa fie probleme din cauza cablului pe care il foloseste RCS. Poate doar din cauza manuirii cablului, insa asta e alta discutie...

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 15 March 2021 - 14:11.


#4
george167

george167

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2011

View Post2Unlimited, on 15 martie 2021 - 14:02, said:

Se foloseste acelasi tip de cablu in toata tara, pe perioade, si depinde de furnizor. Eu zic sa nu-ti bati capul, cablul acela de 0.80 de bani, triplu ecranat de la RCS e foarte bun. Plus ca daca ai probleme poti sa reclami tot la ei si iti vor rezolva problema. Se fac zeci de mii de instalari lunar si nu am auzit pe forumuri sa fie probleme din cauza cablului pe care il foloseste RCS. Poate doar din cauza manuirii cablului, insa asta e alta discutie...

Multumesc, cred ca o sa aleg varianta asta. Am facut o solicitare la ei si imi vor aduce cablul lor azi (sper sa mai aflu info de la ei). Daca mai apar ceva pareri, sunt bine-venite
Acum m-a pus pe ganduri colegul de mai sus cu tresa de aluminiu vs cupru. Sincer nu stiu care e mai buna.

Vad ca singura diferenta mai notabila ar fi la dimensiunea conductorului central - 1.02mm RCS vs 1.13mm Dipol

Multumesc mult!

Bafta!

Edited by george167, 15 March 2021 - 14:18.


#5
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
eu spun din experienta mea : cel triplu ecranat e cel mai bun cu care am lucrat :100% calitate si 100% putere semnal pe toate frecventele !!!  Dar si aici am constatat ca NU a fost bun pe termen lung cel cu ecranaj din cupru (nefiind Cu 100%  se oxideaza si se innegreste ).
Mentionez inca o data ca aceasta e doar parerea mea !
Concluzie : cred ca ce ai ales tu este OK !

Edited by dan2626, 15 March 2021 - 14:23.


#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Parca imi aduc aminte ca inainte de 2010 cand lucram in teren gaseam cablu coaxial cu manta de cupru oxidata, la aluminiu nu am gasit asa ceva. Insa era vorba doar de cablurile de interior montate in exterior (adica afara, fara protectie la soare, ploaie, etc...). Nu-mi amintesc sa fi gasit cablu de cupru oxidat in interior, insa daca locuinta este de asa natura, tot ce e posibil...

Vorbim de mantaua de protectie care este din aluminiu laminat la ambele cabluri, nu de pinul central.
La cablul tau pinul central este doar din cupru, la cel de la RCS este din otel cuprat. Aici e mult mai greu sa intre apa sa se oxideze, si in cel mai rau caz, daca tai 2-3 cm din capat, scapi de pinul oxidat.

Edited by 2Unlimited, 15 March 2021 - 14:33.


#7
george167

george167

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2011

View Postdan2626, on 15 martie 2021 - 14:21, said:

eu spun din experienta mea : cel triplu ecranat e cel mai bun cu care am lucrat :100% calitate si 100% putere semnal pe toate frecventele !!!  Dar si aici am constatat ca NU a fost bun pe termen lung cel cu ecranaj din cupru (nefiind Cu 100%  se oxideaza si se innegreste ).
Mentionez inca o data ca aceasta e doar parerea mea !
Concluzie : cred ca ce ai ales tu este OK !

Da, cred ca o sa merg pe varianta asta cu tresa de Aluminiu triplu ecranat (mai ales sa nu am interferente). Acum sa vad cu ce cablu vin ei.. il voi cumpara daca are minim specificatiile postate de 2Unlimited .

Cablul ajunge afara doar unde am ONT-ul, dar acolo cutia este sub un acoperis.. inchisa ermetic si ferita de apa.

Merci mult! Apreciez.

Edited by george167, 15 March 2021 - 14:36.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Conteaza doar centralul - sa fie Cu.
Tresa poate fi Cu dar numai stanat.
Folia sa fie de aluminiu - sa nu fie de cupru ca plezneste.

Cablul folosit de RDS e decent si cam atat. Se uita si la pret.
Insa pe distante mici nu prea conteaza. Daca ar fi zeci de metrii da, ar conta.

Oricum e haios ce specificatii vad la unele cabluri - HD/4k - nu are nicio treaba, sau A+ in linkul dat de initiator... Nu e echipament electrocasnic...

Personal eu folosesc asta - https://www.mondopla...-PLUS-pg_ft-547
Am cumparat acum cativa ani ca sa-l bag in perete. Mai bun nu gasesti.

#9
george167

george167

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2011
Au venit acum cei de la RCS dar din pacate nu aveau lungimea de care am eu nevoie si urmeaza sa revina maine.

Atasat o poza cu notatia de pe cablu. Din ce scrie acolo am identificat doar TS -  ca fiind triplu ecranat... Intr-adevar nu pare cine stie ce cablu dar ma gandesc ca pentru ce am eu nevoie cred ca e ok.

Cea mai mare distanta de la splitter la TV este aprox 20m si sper sa nu am probleme.
[ https://ibb.co/C0Hd4wT - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george167, 15 March 2021 - 16:43.


#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Merge foarte bine orice RG6, nu trebuie cablu cu ulei de sarpe! mufele sa fie facute bine, un splitter decent si gata!

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Ai grija la cum fac inbinarea cablului cu mufa F.( cele mai bune sunt cele pe filet)

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cele mai bune sunt cele  cu compresie cu garnitura, ar costa mult mai mult decat cele cu filet, asa ca nu cred ca o sa-i puna.

#13
george167

george167

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2011
Am primit cablul - RG6 trishield (tresa AL si centru ceva cupru...). Am inteles de la aceasta echipa ca ei pun mufe prin compresie. Acum ramane de vazut ce echipa vine la montajul final si ce mufe aduc atunci.
Revin dupa ce termin.

Bafta!

Edited by george167, 16 March 2021 - 09:32.


#14
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Dupa mici modificari intr-o camera am nevoie sa prelungesc cablul tv cu vreo 3metri ... ce mufa si cablu trebuie sa folosesc?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cablu de preferat ce ai si acum. Dar mege orice coaxial tip RG6.
Mufe - ai nevoie de 2 mufe F de cablu si ui "I" Fmama-Fmama.

#16
STEAUA4EVER

STEAUA4EVER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 24.06.2005
Va salut,
Si eu am schimbat in casa infrastructura de cablu coaxial cu unul nou RG6, in total la 3 televizoare(2 LCD si 1 LED) in 3 camere, un traseu de 32m de cablu nou, mufe si un splitter nou! Pe un tv LED LG cu tuner DVB-C am facut test de semnal pe toate frecventele inainte de a schimba cablurile, si aveam intre 93 si 97% putere semnal si calitate 100%. Dupa schimbarea intregului cablu, am facut din nou teste noi de semnal pe acelasi tv si puterea semnalului a crescut, acum este intre 96 si 100% pe frecvente si calitatea semnalului se mentine la 100% peste tot! Nu mai vorbesc de calitatea transmisiei postului DIGI 4K care este impecablia pe un LG de 108cm!!

Edited by STEAUA4EVER, 28 April 2021 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate