Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TV Box Android,compatibil HBO GO

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019

 gymy, on 15 martie 2021 - 12:07, said:

Merge și orice box chinezesc, instalezi petal search pe el și nu mai depinzi de google cu magazinul lor.
P. S. Am și xiaomi și chinezesc necertificat. La xiaomi ai în plus telecomanda cu unde radio și căutare vocala.

AM avut petarde chinezesti, nu mai vreau :))) Ceva oficial, e clar superior, stabil. Eu sunt multumit si la cat am dat pe el, isi face banii! Asadar il recomand, eu le-am luat cu 260 lei.

#20
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
eu personal d-aia nu ma bag la petarde de mediabox-uri chinezesti care te tine doar cateva luni si sufera de incompatibilitate... e chiar un joc de noroc cu atatea produse de genul de pe piata si d-aia prefer sa dau banii pe produse originale gen Google Chromecast, etc.

#21
cif2009

cif2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.08.2015

 viodor, on 15 martie 2021 - 12:57, said:

1. Amazon firestick full hd sau 4k
2.Xiaomi mibox S
3.Nvidia Shield de orice fel
Pentru detalii te rog PM.
Toate trei variantele sunt ok. Adauga si noul chromecast cu Google tv(Il am de la cineva din state si merg toate aplicatiile perfect, inclusiv Hbogo si la 50 de $ adica aprox. 200 de lei... Nu am ce comenta)
Din pacate initiatorul topicului nu intelege ca e mai mult mai important sa ai un dispozitiv cu android tv cu certificare si cu support. Dispozitiv pe care toate aplicatiile importante functioneaza si primesc actualizari, decat un dispozitiv cu "full android" dar fara certificare si pe care aplicatiile functioneaza când vor, sau daca vor.
Am avut si eu experiment cu vreo 3 box-uri din China cu full Android si..... nu le-as mai folosii nici daca le-as primi gratis. Asta doar pentru cati nervi mi-au facut.
Acum am un nvidia shield 2017 si un chromecast cu Google TV.
Parintilor le-am dat vechiul firestick.
Si.... DA. Toate 3 functioneaza impecabil

#22
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006

 cif2009, on 15 martie 2021 - 19:08, said:

Din pacate initiatorul topicului nu intelege ca e mai mult mai important sa ai un dispozitiv cu android tv cu certificare si cu support. Dispozitiv pe care toate aplicatiile importante functioneaza si primesc actualizari, decat un dispozitiv cu "full android" dar fara certificare si pe care aplicatiile functioneaza când vor, sau daca vor.


Nu cred ca stii tu ce inteleg eu si ce nu.
Eu am dat problema cu niste date si astept raspunsuri de la cei ce pot da raspunsuri in cunostinta de cauza. Observatie, ca ca facuta de tine este total neavenita. Parerile tehnice le accept.

Edited by ho_emil, 15 March 2021 - 19:21.


#23
cif2009

cif2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.08.2015

 ho_emil, on 15 martie 2021 - 19:20, said:

Nu cred ca stii tu ce inteleg eu si ce nu.
Eu am dat problema cu niste date si astept raspunsuri de la cei ce pot da raspunsuri in cunostinta de cauza. Observatie, ca ca facuta de tine este total neavenita. Parerile tehnice le accept.
Imi cer scuze pentru formulate dar nu si pentru pareri.
Ca posesor de chromecast cu Google TV nu inteleg ce restrictii ai fata de un box cu android  full.
HBOGO functioneaza impecabil - cerinta ta
Poti instala orice aplicatie (prin side load, dar Poti)
Singura problema a fost cea a porturilor, dar s-a rezolvat si asta cu un dongle de genul:
https://www.mobiledi...H4aAoWMEALw_wcB

Asa ai si Lan si porturi USB.
Inca o data imi cer scuze, dar daca tu nu expui clar care este motivul pentru care refuzi android TV, sau ce cauti special la box, cum crezi CA te poate ajuta cineva cu sfaturi pertinente?

#24
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Im principiu sunt deschis la orice, cu argumentari, asa cum ai facut acum.
Raspund: am zis la inceput ca am cumparat un X96Q Max, care avea android TV. Era atat de limitat in aplicatii, (limitările puse de Google, cu aplicațiile lor special create pentru Android TV) , browser de rahat, ca mi s-a parut ca de cand am cumparat CSA93 Amlogic S912, din 2017, care functiona impecabil (luat de pe Ali) cu un Android 7  full, piata asta a involuat catastrofal.
A 2-a problema este ca trec de la 2 porturi USB la 1 si nu stiam sigur ca pot merge simultan folosind un dongle asa cum ai si tu, cu un air mouse si cu un hard extern. Daca zici ca merge, te cred dar eu am incercat pe al 2-lea box cumparat - Tanix TX6S si in momentul in care am introdus pe dongle un memory stick, acesta a blocat boxul.
Chromecast nu am folosit, dar m-am luat dupa multi care nu sunt multumiti de el.
Accept scuzele si ramanem prieteni.

Edited by ho_emil, 15 March 2021 - 21:25.


#25
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 cif2009, on 15 martie 2021 - 19:59, said:

Imi cer scuze pentru formulate dar nu si pentru pareri.
Ca posesor de chromecast cu Google TV nu inteleg ce restrictii ai fata de un box cu android  full.
HBOGO functioneaza impecabil - cerinta ta
Poti instala orice aplicatie (prin side load, dar Poti)
Singura problema a fost cea a porturilor, dar s-a rezolvat si asta cu un dongle de genul:
https://www.mobiledi...H4aAoWMEALw_wcB

Asa ai si Lan si porturi USB.
Inca o data imi cer scuze, dar daca tu nu expui clar care este motivul pentru care refuzi android TV, sau ce cauti special la box, cum crezi CA te poate ajuta cineva cu sfaturi pertinente?
da  ,citeste de pe hdd sau stick dar  nu  NTSF ci doar FAT32... e fix o ....

Edited by akayy, 15 March 2021 - 21:33.


#26
cif2009

cif2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.08.2015

 akayy, on 15 martie 2021 - 21:23, said:

da  ,citeste de pe hdd sau stick dar  nu  NTSF ci doar FAT32... e fix o ....
Sincer nu am avut nevoie sa-mi citeasca fisiere mari, asa ca nu stiu ce sa zic. Filmele le rulez prin Plex de pe calculator. Nu am avut nicio problema nici cu fisiere de 50-60 G prin lan. Pe Wi-Fi da, dar nu pe lan.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tocmai am bagat un HDD de 1T Seagate ,formatat NTFS ,in Mi Box S ,ca tot veni discutia. Merge fara probleme.

#28
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015
La ce gunoi de aplicatie e HBO GO cred ca ruleaza de pe orice amarat de Box,de obicei cele de la Xiaomi au reviewuri bune deci baga un ochi la cel mai ieftin de la ei si aia e.

#29
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Toate drumurile duc la Mi Box S. Asta sa fie! Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#30
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 cif2009, on 15 martie 2021 - 19:08, said:


Toate trei variantele sunt ok. Adauga si noul chromecast cu Google tv(Il am de la cineva din state si merg toate aplicatiile perfect, inclusiv Hbogo si la 50 de $ adica aprox. 200 de lei... Nu am ce comenta)

Acest Chromecast funcționează independent de telefon adică îl bagi in tv și gata, merge HBO direct pe el, rulează un browser in full?
Nu suport ideea de casting de pe telefon pe tv, in materie de filme, e de departe cea mai imbecilă invenție a Google.

#31
cif2009

cif2009

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.08.2015

 Tankx, on 16 martie 2021 - 06:08, said:

Acest Chromecast funcționează independent de telefon adică îl bagi in tv și gata, merge HBO direct pe el, rulează un browser in full?
Nu suport ideea de casting de pe telefon pe tv, in materie de filme, e de departe cea mai imbecilă invenție a Google.
Nu e nevoie de cast. Are sistem de operare si telecomanda , ca orice alt box cu android.  Nu ai nevoie de telefon.

#32
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

 Tankx, on 16 martie 2021 - 06:08, said:

Acest Chromecast funcționează independent de telefon adică îl bagi in tv și gata, merge HBO direct pe el, rulează un browser in full?
Nu suport ideea de casting de pe telefon pe tv, in materie de filme, e de departe cea mai imbecilă invenție a Google.

Ultimul Chromecast, "Google Chromecast with Google TV", e un 'top box' de sine statator, cu AndroidTV si tot ce tine de asta. Eu am folosit mirroringul doar de test, si confirm ca merge, ca orice altceva - in parametri, fara sacadari, la 4k. Eu am pus toate aplicatiile de care-as fi putut avea nevoie (kodi+plex cu media folder de pe un NAS, smart YoutubeTV -damn adds-, Eurosport Player, NordVPN si alte mici porcarioare) si inca n-am dat de vreo problema. Plus integrarea cu remoteul TVului e geniala.

Dupa ce-am avut si-un 'ezcast' (chromecast de ali), pot spune ca n-au nici in clin, nici in maneca :)

Atata doar ca pretul NU prea e '200ron', cel putin nu la noi.

#33
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Având în vedere că băieții din online au crescut deja prețul la Xiaomi Box S la 300 lei mai bine Google TV Chromecast cu 400 lei... Depinde acu și cât de maniac ești cu filmele.
Bine că funcționează stand-alone, că aia mă interesa.

Edited by Tankx, 16 March 2021 - 09:24.


#34
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

 akayy, on 15 martie 2021 - 21:23, said:

da  ,citeste de pe hdd sau stick dar  nu  NTSF ci doar FAT32... e fix o ....

Unii se lauda ca au reusit sa ruleze fisiere video de pe HDD formatat NTFS sau ExFat.
Instalezi aplicatia "JS USB OTG" - NTFS(read-only), exFAT(read-only), FAT32(read, delete).
Conectezi HDD extern cu alimentare separata.
Accesezi fisierele folosind JS USB OTG ca "read only" si le rulezi de acolo, "open with VLC". Merge si Kodi.
Fisiere m2ts le convertesti in mkv (fara remux) pe PC cu "Extension Changer" si le poti rula pe Google TV tot prin "JS USB OTG".

#35
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 dba, on 16 martie 2021 - 09:56, said:


Unii se lauda ca au reusit sa ruleze fisiere video de pe HDD formatat NTFS sau ExFat.
Instalezi aplicatia "JS USB OTG" - NTFS(read-only), exFAT(read-only), FAT32(read, delete).
Conectezi HDD extern cu alimentare separata.
Accesezi fisierele folosind JS USB OTG ca "read only" si le rulezi de acolo, "open with VLC". Merge si Kodi.
Fisiere m2ts le convertesti in mkv (fara remux) pe PC cu "Extension Changer" si le poti rula pe Google TV tot prin "JS USB OTG".
am 4 hdd in mibox  de 2.5 fara alimentare  fiecare de 4tb ...   de ce as mai sta cu fire in priza , instalez aplicatii ,etc.. cand cu o simpla apasare pe tasta telecomenzi citeste tot. mibox  in afara ca nu are dv  e perfect !

#36
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Am dat comanda pentru Mi Box S, pentru ca nu mai vreau sa dau comenzi prin Asia si sa astept o vesnicie.
Ce mi-as fi dorit insa, ar fi fost un MECOOL K7 DVB - S2 - T2 / TC 4GB LPDDR4 64GB EMMC 4K TV Box with Dual WiFi Amlogic S905X2 HDR10 H.265. Am dat toata denumirea pentru a fi gasit usor cu goagal.
Nu va uitati la pret, este doar o cifra.

Edited by ho_emil, 16 March 2021 - 22:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate