Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sandero stepway 2021 sau kamiq active 1.0

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postursamajor, on 18 aprilie 2021 - 07:50, said:

Poate treci peste numarul de stele, dar daca te chinuiai si tu un pic sa intelegi, s-au modificat niste conditii de testare pe-acolo. A, nu, nimic, un fleac: 10 km/h in plus la impactul lateral, 50km/h + 50 km/h la impact cu corp in miscare... analfabetismul asta functional...
Nu e ca si cum toate masinile de la Skoda nu au mereu 4-5 stele la NCAP...

A aparut Enyaq, are 5 stele pe noile teste.
Daca continua seria Kamiq, cu siguranta va avea 4-5 stele, la fel ca si toate celelalte modele, de la Scala pana la Kodiaq.

Mergi pe topicul tau de Dacia si baga prostiile cu testele NCAP, ca aici nu prea ai ce comenta.

Edited by CryTeku, 20 April 2021 - 15:36.


#92
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postcattavencu, on 20 aprilie 2021 - 15:18, said:

Omul vrea ceva ieftin DAR SI mai inalt, ce rost are lista asta?

i30...Mult succes la parcari in spic cu borduri generoase, ce sa zic. Sau chiar si la denivelarile de pe multe drumuri judetene sua chiar nationale (alea de tip depresiune, de nu le vezi, dar ti se lasa masina si salta la loc cand ai 70-80 la ora).
La fel, mult noroc sa cobori de la Padina cu i30. Mult, mult noroc (ca e nevoie de o gramada).

Ce pacat ca nu exista contoare pe dedesubt, de genul "aceasta masina a lovit asfaltul de X ori"

Peugeot 208, tot asa...

Stiu ca vrea masina inalta, dar omul da cateva mii in plus doar pentru garda la sol putin mai mare, ceea ce inseamna ca vrea sa faca si off-road, insa intrebarea e daca chiar are planuri sa o duca in off-road sau e doar un "poate am nevoie, lasa asa". Daca nu vrea neaparat sa faca asta, are mult mai multe variante bune de masini normale, lista pe care i-am dat-o acolo. Cum am explicat mai sus, am un prieten care a dat bani in plus sa-si ia un A6 Allroad cu aceeasi explicatie, "poate o iau si off-road" si peste 3 ani l-a vandut fara sa atinga un drum de pamant masina.

#93
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Altul știe cel mai bine ce e bine pentru mine...
Măi copile, ce offroad visezi tu la Sandero? Tu ai văzut mașina asta? Măcar în poze? Sunt mașini cum spunea o reclamă, "pentru jungla urbană". Adică încălecat borduri, vreo stradă neasfaltată pe la Porumb Residence sau ocolit gropi.

#94
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View Postzaboss, on 22 aprilie 2021 - 10:27, said:

Dacă este cineva care are o problemă, acela ești tu. De patru pagini, de câte ori este un post nou, sari tu că ce cea mai nașpa mașină posibilă e Sandero și Dacia, în general. Liniștește-te, sunt convins că nici Dacia, nici Sandero nu ți-au făcut ție nimic. Când o să fii mare și o să ai carnet o să vezi și tu cum e cu mașinile în viața reală, până atunci limitează-te la Need For Speed sau la ce te mai joci acolo. Și, să știi, când te joci pe calculator, chiar nu e nevoie să porți cască și echipament ingnifug. Dacă ți-e frică de bubă, poți să pui o plapumă pe lângă scaun, să cazi pe moale.

Am permis, masini si joc cand nu muncesc. Nu m-ai nimerit la faza asta
Poti sa te dai de-a rostogolu si sa vorbesti in continuare ca ultimul taran de pe forumul asta, nu va schimba faptul ca Sandero e cea mai proasta masina din clasa ei.
Vrei masina cu costuri initiale si de intretinere mici? Iti iei Dacia. Vrei masina de familie in care sa ai comfort si siguranta? Te uiti la altceva.
Am spus in ultimele astea 5 pagini, insa aparent n-ai vazut. Am avut Logan, cumparata din necesitate. Mai mult decat o masina ieftina nu e.
In continuare sustin ce zic, vara asta vreau sa cumpar un mcv / dokker pe firma, strict pentru ca este o masina ieftina cu intretinere la fel de ieftina. Pentru asta e facuta Dacia.

#95
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

View Postgoldieczr, on 22 aprilie 2021 - 11:06, said:


  Pentru asta e facuta Dacia.

Poate nu toata lumea isi permite ca tine. Sunt convins ca peste 90% se gandesc cum le-ar sta intr-un Mercedes. Nu e nevoie sa te lupti pentru parerile expuse, risti ca cazi in partea cealalta, sa nu crezi ca cei care au pareri diferite sunt si impotriva ta.
Gusturile, la fel si buzunarele, difera de la om la om.

#96
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostBuxelm, on 22 aprilie 2021 - 11:52, said:

Poate nu toata lumea isi permite ca tine. Sunt convins ca peste 90% se gandesc cum le-ar sta intr-un Mercedes. Nu e nevoie sa te lupti pentru parerile expuse, risti ca cazi in partea cealalta, sa nu crezi ca cei care au pareri diferite sunt si impotriva ta.
Gusturile, la fel si buzunarele, difera de la om la om.

Daca doar pentru Dacia ai bani, nu e nici o problema, am fost in situatia aia, stiu cum e. N-ai ce sa faci atunci. Diferenta e ca omul are un buget in care intra destul de multe marci si tocmai asta a fost subiectul principal. Marca X sau alte propuneri versus Dacia, de aia am presat atat de mult ca, daca iti permiti altceva, nu prea merita Dacia pentru familie.

#97
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

View Postcornelius2011, on 11 martie 2021 - 18:43, said:

Salutare, ce ati alege voi ca suv sau suv spre crossover in buget de 15000 scazand rabla 1500, in zona 13500€? Stepway sau kamiq active? Sau aveti alta varianta. Trebuie să fie nouă.
+1 ..Hyundai Kona varianta Comfort
https://www.hyundai-motor.ro/noul-kona
  Ford Puma varianta de baza Titanium cu putina negociere sau Ecosport

Edited by asincancu, 25 April 2021 - 17:56.


#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgoldieczr, on 22 aprilie 2021 - 12:36, said:



Daca doar pentru Dacia ai bani, nu e nici o problema, am fost in situatia aia, stiu cum e. N-ai ce sa faci atunci. Diferenta e ca omul are un buget in care intra destul de multe marci si tocmai asta a fost subiectul principal. Marca X sau alte propuneri versus Dacia, de aia am presat atat de mult ca, daca iti permiti altceva, nu prea merita Dacia pentru familie.
Sandelul Stepway are putin de tot garda la sol ridicata, 3cm daca ne luam după specificatii de la amortizoare la Logan 1 berlina si Sandel 2

View Postzaboss, on 22 aprilie 2021 - 07:55, said:

Altul știe cel mai bine ce e bine pentru mine...
Măi copile, ce offroad visezi tu la Sandero? Tu ai văzut mașina asta? Măcar în poze? Sunt mașini cum spunea o reclamă, "pentru jungla urbană". Adică încălecat borduri, vreo stradă neasfaltată pe la Porumb Residence sau ocolit gropi.
+1  :lol:

#99
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009
Mda, Kamiq sau Kona sunt nsite offroadere adevarate Posted Image

Initiator : alegerea este simpla :

- Stepway cu mai multe dotari de confort
- Kamiq sau Kona/Stonic mai bine lucrate si poate ceva mai scumpe, insa cu dotari mai putine.

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia Dacia motorizare ok 1,0 tce 100 eco gpl, eventual și cu cutia automata cvt, cu cat mai multe dotari.

#101
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007

View Postgoldieczr, on 22 aprilie 2021 - 11:06, said:


Am permis, masini si joc cand nu muncesc. Nu m-ai nimerit la faza asta
Poti sa te dai de-a rostogolu si sa vorbesti in continuare ca ultimul taran de pe forumul asta, nu va schimba faptul ca Sandero e cea mai proasta masina din clasa ei.
Vrei masina cu costuri initiale si de intretinere mici? Iti iei Dacia. Vrei masina de familie in care sa ai comfort si siguranta? Te uiti la altceva.
Am spus in ultimele astea 5 pagini, insa aparent n-ai vazut. Am avut Logan, cumparata din necesitate. Mai mult decat o masina ieftina nu e.
In continuare sustin ce zic, vara asta vreau sa cumpar un mcv / dokker pe firma, strict pentru ca este o masina ieftina cu intretinere la fel de ieftina. Pentru asta e facuta Dacia.
pai siguranta angajatiilor nu conteaza?

#102
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostRomanwraig, on 28 aprilie 2021 - 08:49, said:

Mda, Kamiq sau Kona sunt nsite offroadere adevarate Posted Image

Sunteti experti in exagerari
Am spus off-road usor, drum de tara, padure, mers la pescuit, etc. Altfel, iti iei Sandero normal. Nu-ti iei garda mai ridicata, bari si praguri de protectie pt pietre si bari transversale ca sa urci borduri, da-le-n mama lor de borduri.
Stepway de aici vine. E o incercare de trecere de la compact la cross-over. Este un mini SUV (sport utility vehicle) pe care, fata de modelul de baza, il poti folosi mai bine la munca sau concedii.
N-am auzit pana acum pe nimeni sa-si ia cross-over pentru niste borduri, sau n-am mai fost eu prin capitala, ultima oara inca nu era plin de cross-overe si jeep-uri.

View Post220v, on 28 aprilie 2021 - 11:07, said:

Ia Dacia motorizare ok 1,0 tce 100 eco gpl, eventual și cu cutia automata cvt, cu cat mai multe dotari.
De cvt nu prea am auzit deloc vorbe bune in general dar cica cei de la Dacia au adus o forma mai buna a cvt-ului. Singurele plangeri pe care le-am auzit au fost ca, in loc sa tina turatiile in punctul cu cuplu / putere maxima, scopul cvt-ului, masina se cam preface ca schimba trepte desi nu exista trepte de schimbat. Ar fi interesant sa vina cineva care a condus noile CVT-uri sa-si dea cu parerea.

View Posttatimeu, on 28 aprilie 2021 - 13:25, said:

pai siguranta angajatiilor nu conteaza?
Eu cand ma gandesc la masina de munca ma gandesc la un angajat care face ture prin oras in scopul muncii. In oras nu prea ai ce sa patesti. Cand mergi pe autostrada la 120+ si iti cari familia dupa tine, nu cred ca e aceeasi poveste.

#103
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007

View PostMembruAnonim, on 28 aprilie 2021 - 11:07, said:

Ia Dacia motorizare ok 1,0 tce 100 eco gpl, eventual și cu cutia automata cvt, cu cat mai multe dotari.
Nu exista la Dacia 1.0 TCE 100 GPL cu automata, doar 90 TCE cu CVT (fara GPL). Daca vrei GPL doar manuala. Ceea ce sux dar aia e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate