Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Galati-Odessa-(Kerci)-Soci-Batumi-Tbilisi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
As vrea sa fac traseul asta, ma rog, cand se va putea calatori.
Nu prea stiu insa care e faza prin Crimeea pe acolo, se poate circula sau nu? Posted Image)
Vad ca peste stramtoarea Kerci este un pod spectaculos Crimean bridge, dar google maps nu ma baga pe acolo, ci ma pune sa iau feribotul prin alta parte.

Edited by axisborn, 06 March 2021 - 21:02.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.bbc.com/...europe-39329284

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru Crimeea iti trebuie viza de la Putin.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,818
  • Înscris: 30.08.2006
Cu numere de Romania e totala sinucidere. La fel si cu masina inchiriata in Ucraina. Daca inchiriezi o masina in Rusia , te mananca georgienii. Toate tarile prin care treci sunt in conflict una cu alta. Varianta cea mai safe este prin Turcia.

Edited by Leo2006, 06 March 2021 - 21:34.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 axisborn, on 06 martie 2021 - 21:00, said:

As vrea sa fac traseul asta, ma rog, cand se va putea calatori.
Nu prea stiu insa care e faza prin Crimeea pe acolo, se poate circula sau nu? Posted Image)
Vad ca peste stramtoarea Kerci este un pod spectaculos Crimean bridge, dar google maps nu ma baga pe acolo, ci ma pune sa iau feribotul prin alta parte.

Conform folclorului,deplasarea prin Ucraina si Rusia este sinonima cu sinuciderea.
Cu siguranta ca traseul ales este fain si merita facut,dar vorba aia,prevederea este mama intelepciunii.
Si eu sunt tentat de ani buni de asa ceva dar am zis pas,preferand ceva mai "lumesc",nu neaparat mai sigur.
In consecinta,in totala necunostinta de cauza,eu n-as recomanda acest periplu.

ps.
Ce masina ai?An de fabricatie,marca,etc.?

#6
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
nici chiar asa , se face turism prin toate tarile
dar sicane o sa ai

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
pps.
De Georgia nu stiu nimic,nimic.Decat faptul ca Stalin a fost de-al lor,da' asta nu se pune Posted Image

#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Despre Georgia  am inteles ca se comporta ok cu turistii.

Sa inteleg ca si pana la Odesa sa zicem, e nerecomandat de circulat prin Ucraina?
Ca m-as putea duce si maine, cica Ucraina ne-a bagat pe lista verde.

Insa da, am auzit ca iti fac figuri cei de la politia rutiera, vor spagi etc.

Edited by axisborn, 06 March 2021 - 21:46.


#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Georgienii sunt ok, n-au nimic cu noi, sunt pro UE. Sunt antirusi. Georgia seamana cu Romania din anii '70-80. Oamenii sunt prietenosi, mancarea si bautura sunt bune, limba e criminala. Gaumarjos inseamna noroc! Pun coriandru murat in mancare, mie nu mi-a placut asa ca invata sa spui NO kindzi.

Sa nu cumva sa incerci sa dai spaga la politie in Georgia, risti f mult. Acum cativa ani toata politia (parca si vama) a fost schimbata. Autoritatile sunt f corecte. Politicienii nu prea.

Nu prea se respecta regulile de circulatie, am vazut linie continua taiata chiar in fata politiei, n-au zis nimic. Totusi fii atent la ceilalti. Iar drumurile sunt proaste - nu cred ca s-a schimbat ceva in doi ani.

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 axisborn, on 06 martie 2021 - 21:44, said:

... Sa inteleg ca si pana la Odesa sa zicem, e nerecomandat de circulat prin Ucraina? ...

În mai se fac 10 ani de când am fost la Zaporojie la o nuntă. Am fost cu maşina noastră, care era pe firmă şi aveam împuternicire în engleză. A fost ok, am ieşit pe la Giurgiuleşti, apoi drumul trece o bucată prin Moldova şi intră în Ucraina. Prin Moldova asfaltul a fost cam dezastru, nu că în Ucraina era mult mai bine, nu era. Am intrat în Odessa să cumpăr grivne şi să fac plinul, apoi am trecut mai departe (drumul nu intra în Crimeea). Atunci la ucraineni era ok benzina doar la Shell şi la Qatrall (parcă aşa se numea).
În prezent nu pot spune nimic din experienţă proprie, dar avem un amic care s-a însurat anul trecut cu o ucraineancă şi se tot duce cu maşina la ei fără probleme.
Deci doar până în Ucraina, nu mai departe. Aş zice că până la Odessa n-ar trebui să fie vreo problemă.


Sănătate şi drum bun !

#11
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Waze a zis ca nu stie. Gogu zice s-o iei prin Turcia. Eviti Caucazul, zonele ocupate, problemele in general. Daca-i bal, bal sa fie! In 2-3 zile esti la Tbilisi. Georgia merita vazuta! De preferabil toamna.

Attached Files



#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
septembrie 2009: galați, giurgiulești, odessa, nikolaev, kerson
mitsubishi l200

o singură altercație: la o benzinărie vorbeam cu colegul moldovean în română, iar pompagiul îl întreabă pe acesta: ce limbă-i asta?
colegul îi răspunde: română
la care ukraineanul: ȘI CE CAUTĂ ĂSTA AICI? ce nu stă-n țara lui?

în rest:
-meleagurile nu arată NIMIC spectaculos: câmpie eternă Posted Image
-orașele-s niște cuburi de beton (au ras sovieticii tot)
-drumul dintre nikolaev și kerson mi-a demonstrat că foametea din lume e ceva artificial întreținut, că dacă ar dori ONU să rezolve situația, ar putea foarte ușor
--pe ambele părți ale șoselei, pe kilometrii întregi, erau stive ENORME de legume și fructe, care așteptau mila vreunui camionagiu să le cumpere
--90% dintre alea erau sortite transformării în mâncare pt porci și în îngrășământ de băgat înapoi în pământ!

am avut instructori georgieni (angajați ai unei firme americane), care mi-au povestit foarte multe lucruri frumoase despre țara lor, inclusiv despre gradul de civilizație, despre turismul în munții și litoralul lor.
într-adevăr sunt cei mai înfocați antisovietici!!!

așa că, lasă drumul prin ukraina, că n-ai nimic de văzut p-acolo, și dacă chiar vrei să-ți dezvolți hemoroizii în scaunul de șofer - ia-o prin turcia!
altfel - avionul e sfânt!
Posted Image

Attached Files


Edited by gushpi, 08 March 2021 - 10:53.


#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 gushpi, on 08 martie 2021 - 10:46, said:


-orașele-s niște cuburi de beton (au ras sovieticii tot)


Totusi Odessa are cate ceva de vazut

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
partea veche a orașului (ce-a mai rămas...) seamănă perfect cu ce vezi în bucurești sau chișinău!
datează din anii 1850...1935, iar cosmopolismul din vremea aceea era identic pe aceste meleaguri

io aș zice: nimic nou.. sub soare!

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 axisborn, on 08 martie 2021 - 11:01, said:

... Odessa are cate ceva de vazut

Are chiar destule de văzut, acum vreo 10 ani chiar voiam să stăm o săptămână şi să vizităm. Am ghidul Lon-ly Pl-net despre Ukraina şi l-am studiat destul de mult. În Odessa sunt mai multe muzee (pentru mine Fine Arts Museum e nr.1), biserici, Palatul Voronţov etc.
Până la urmă am fost doar la acea nuntă la Zaporojie şi cu alte ocazii de 2 ori la Kiev. În prezent am alte priorităţi, dar o săptămână la Odessa nu e exclusă în viitor.

Guşpi: cu prima poză mi-ai adus în minte faza de la Ciurupinsk de atunci. Imediat ce trecusem podul peste Nipru şi drumul cotise către est (mergeam spre Melitopol şi de acolo la Zaporojie), asfaltul devenise lin şi drumul părea a fi autostradă, exact ca în prima ta poză. Doar banda de urgenţă era neasfaltată, în rest ziceai că circuli pe autostradă în toată regula. Şi era plin de indicatoare, deşi se spunea peste tot că în Ukraina nu prea sunt. Şi deodată apare o trecere de pietoni !!!!!! În fine, ceva mai încolo ne-a oprit un poliţist de la circulaţie pentru depăşirea limitei de viteză. "Păi nu e autostradă?". "Nu, noi nu avem autostrăzi pe-aici". Din păcate nu aveam hârtii mai mici de 10 euro, aşa că omul a intrat în trepidaţii când a luat-o. Nu mai ştia ce sfaturi să ne dea, aşa era de bucuros. Am tras concluzia că la ei e foame mare, dar nah, era luna mai şi câmpiile nesfârşite erau galbene, de la rapiţa atotcuprinzătoare. Probabil că dacă am fi mers toamna trăgeam altă concluzie ...


Sănătate şi tcb !

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006
Nu te duce cu masina proprie spre Odessa, ca o sa blestemi ziua in care ai luat aceasta decizie.

Inchiriaza una sau ia masina sefului.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Eh, aşa era acum 10 ani, pot confirma.

Dar în prezent cred că s-a mai îmbunătăţit situaţia. Totuşi, nu bag mâna-n foc ...


Sănătate şi tcb !

#18
baciudibaciu

baciudibaciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.07.2008

 axisborn, on 06 martie 2021 - 21:00, said:

As vrea sa fac traseul asta, ma rog, cand se va putea calatori.
Nu prea stiu insa care e faza prin Crimeea pe acolo, se poate circula sau nu? Posted Image)
Vad ca peste stramtoarea Kerci este un pod spectaculos Crimean bridge, dar google maps nu ma baga pe acolo, ci ma pune sa iau feribotul prin alta parte.


Pana la urma ce traseu ai ales ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate