Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Crypto monede persoane juridice

  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
bitgeldev

bitgeldev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2021
Va salut,

Sunt administratorul unei firme de prestari servicii IT (dezvoltare software si site-uri web) si multi clienti prefera sa plateasca in USDT si alte monede virtuale, deoarece e totul rapid si vine cu mai multe avantaje decat un transfer bancar.

Pana acum am incasat USDT in kraken.com si apoi am retras USD in contul bancar al firmei.
Anul trecut am avut neplaceri cu o banca si ne-au inchis contul pt ca am incalcat termenii lor si am "tranzactionat monede virtuale". Anul acesta, am utilizat ING, apoi au cerut documente justificative, le-am trimis facturile, totul legat si ne-am trezit cu notificare de incetare a colaborarii. In termenii ING, nu stiu sa fi fost impotriva crypto-monedelor, poate au schimbat ceva de curand.

Pentru toti clientii de pana acum, am emis facturi in USD, am retras USDT in contul firmei, am schimbat USD in RON, am platit taxele, totul legal, toti clientii sunt persoane verificate, au semnat contracte, GDPR, etc. deci am incercat din tot posibilul sa desfasuram activitatea 100% legal. Insa bancile din Romania parca vor sa se auto-distruga si nu vor sa faca pasul mai departe cu tehnologia si sa accepte Crypto.

Intrebarea este, voi cei care sunteti persoane juridice, cum procedati daca va plateste un client in USDT si trebuie emisa factura in USD (nu USDT) si apoi trebuie justificati banii? Cu ce banci lucrati?

(rog un moderator sa modifice titlul in "Crypto monede persoane juridice")

#2
bitgeldev

bitgeldev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2021
Va salut,
Sunt administratorul unei firme de prestari servicii IT (dezvoltare software si site-uri web) si multi clienti prefera sa plateasca in USDT si alte monede virtuale, deoarece e totul rapid si vine cu mai multe avantaje decat un transfer bancar.

Pana acum am incasat USDT in kraken.com si apoi am retras USD in contul bancar al firmei.
Anul trecut am avut neplaceri cu o banca si ne-au inchis contul pt ca am incalcat termenii lor si am "tranzactionat monede virtuale". Anul acesta, am utilizat ING, apoi au cerut documente justificative, le-am trimis facturile, totul legat si ne-am trezit cu notificare de incetare a colaborarii. In termenii ING, nu stiu sa fi fost impotriva crypto-monedelor, poate au schimbat ceva de curand.

Pentru toti clientii de pana acum, am emis facturi in USD, am retras USDT in contul firmei, am schimbat USD in RON, am platit taxele, totul legal, toti clientii sunt persoane verificate, au semnat contracte, GDPR, etc. deci am incercat din tot posibilul sa desfasuram activitatea 100% legal. Insa bancile din Romania parca vor sa se auto-distruga si nu vor sa faca pasul mai departe cu tehnologia si sa accepte Crypto.

Intrebarea este, voi cei care sunteti persoane juridice, cum procedati daca va plateste un client in USDT si trebuie emisa factura in USD (nu USDT) si apoi trebuie justificati banii? Cu ce banci lucrati?

(EDIT: Am incercat sa modific titlul postarii anterioare, dar nu s-a rezolvat, de aceea am redeschis topic-ul cu titlul corect)

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
De ce nu folosesti un procesator de plati precum mobilpay, astia accepta si plata prin criptomonede si nu trebuie sa faci nimic pentru asta, se ocupa ei.

#4
bitgeldev

bitgeldev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2021

 modoran, on 06 martie 2021 - 20:25, said:

De ce nu folosesti un procesator de plati precum mobilpay, astia accepta si plata prin criptomonede si nu trebuie sa faci nimic pentru asta, se ocupa ei.
Merci, chiar acum am vazut ca accepta si plata cu bitcoin, au si parteneriat cu banci. O sa iau legatura cu ei luni la prima ora.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
cred ca stii foarte bine de ce te refuza bancile... dar nu vrei sa recunosti.

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Fiindca nu exista un cadru legal general acceptat.
Bancile prefera sa nu riste.

#7
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
bancile din Romania parca vor sa se auto-distruga

nu e aia

tu nu respecti regulile lor

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

 luci_flash, on 06 martie 2021 - 20:55, said:

Fiindca nu exista un cadru legal general acceptat.
Bancile prefera sa nu riste.

cryptomonedele sunt untraceable, anaful prin banci vrea sa stie de unde provin banii, trafic de arme, droguri, persoane, si unde se duc, spalarea banilor, subventionare terorism, etc!
reglementari gasesti in legea 30/2019

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Habar nu am ce banci sant in Ro sa lucreze cu crypto(cred ca 0). Asa ca :   ,,Let,s get Down to Business,,  feat Tiesto. Peeeaceee.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.coindesk...-bitcoin-mining

uite d-aia...

#11
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Libra

#12
bitgeldev

bitgeldev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2021

 ruzgar, on 06 martie 2021 - 20:56, said:

bancile din Romania parca vor sa se auto-distruga
nu e aia
tu nu respecti regulile lor
Sunt banci care specifica din start ca nu incurajeaza tranzactii cu monede virtuale. ING nu e printre ele. Au insa alte politici interne, pe care nu le fac publice. Probabil au decis de curand sa excluda astfel de clienti. Oricum, banca isi permite sa inchida relatia cu oricine, doar pentru ca asa vrea ea. Au dreptul acesta contractual.
Daca vede pe cineva ca foloseste crypto, se panicheaza toti de la banca si cum au mai zis cei de mai sus, nu vor sa riste nimic si prefera sa inchida pe oricine are astfel de tranzactii, chiar daca sunt sustinute de facturi, contracte, dovezi, etc. E pur si simplu: "ai crypto, nu te vrem", asa pare a fi cu multe banci. Eu eram curios daca sunt si banci care sunt neutre cel putin fata de astfel de tranzactii si cum fac cei care au crypto si vor sa ii schimbe in bani reali, fara a utiliza cash, pentru ca pe persoane juridice asta e cam imposibil, limita de casa fiind de 5000 RON.

 smoke, on 06 martie 2021 - 21:32, said:

Da, asta e doar unul din miile de motive pentru care crypto monedele nu sunt "bine" vazute, doar ca incepe sa creasca din ce in ce mai mult neincrederea in banci si multi oameni incep sa cumpere crypto pentru a evita bancile, iar daca banca ii vede ca pe infractori pe toti cei care folosesc astfel de monede, nu inseamna ca va opri un fenomen global, ci ii va incuraja sa evite bancile si mai mult.
Eu reprezint doar o firma care mai are clienti care au astfel de monede. Vrem sa platim taxe, vrem sa facem totul corect, potrivit legii, dar nu vrem sa dam cu piciorul oportunitatilor si sa pierdem clienti doar pentru ca nu gasim o banca ce doreste sa colaboreze cu crypto monede.

 apocalipsul, on 06 martie 2021 - 21:08, said:

cryptomonedele sunt untraceable, anaful prin banci vrea sa stie de unde provin banii, trafic de arme, droguri, persoane, si unde se duc, spalarea banilor, subventionare terorism, etc!
reglementari gasesti in legea 30/2019
Da, adevarat, dar si banii rulati prin banca pot sa vina din surse ilegale, mai ales daca vin din afara, chiar si dintr-o tara civilizata. E mai greu, dar nu e imposibil. La fel si cu crypto. Nu inseamna ca tot ce e crypto e de rau.

Legea aia e ca sa fie taxati cei care fac profit din asta. Aici nu e problema, firma chiar doreste sa isi plateasca taxe, dar nu e lasata.
Bancile cred ca crypto = satana si cum aud de asta cum gata vor sa inchida contul. Nu poti sa inchizi ochii la un fenomen global. Solutia e sa il controlezi, nu sa il eviti.
De asta am intrebat aici pentru ca banuiesc ca sunt si oameni in Romania care mai schimba si crypto in RON/EURO/USD si nu o fac doar cu cash.
Pana acum nu am primit decat ca raspunsuri bune decat mobilpay si librapay.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
din pacate BNR descurajeaza tranzactiile cu CRYPTO. bine vorbim de niste dinozauri care, atunci cand li s-a sugerat ca in Romania ar trebui sa circule mai multa moneda pe plastic, au facut bancnote de plastic, in loc sa incurajeze cardurile.

Din comunicatul BNR:

În scopul evitării manifestării riscului reputațional la nivelul instituțiilor de credit, Banca Națională a României, în calitatea sa de autoritate de supraveghere a acestora, descurajează orice fel de implicare în legătură cu monedele virtuale, inclusiv din perspectiva furnizării de servicii pentru entitățile care oferă servicii de investiții sau de tranzacționare a acestor monede.

#14
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 apocalipsul, on 06 martie 2021 - 21:08, said:

cryptomonedele sunt untraceable, anaful prin banci vrea sa stie de unde provin banii, trafic de arme, droguri, persoane, si unde se duc, spalarea banilor, subventionare terorism, etc!
reglementari gasesti in legea 30/2019

Pe cuvant de cercetas? Posted Image
Tocmai ce l-au saltat pe unul din Iasi care a crezut acelasi lucru cand a furat de pe un exchange criptomonede de vreo 620.000$, dar voi mintiti-va ca sunt untraceable.
Din articol: fondurile au fost transferate succesiv în mai multe adrese și portofele virtuale de criptomonede, pentru ascunderea identității persoanei din spatele atacului, fiind astfel sustrase criptomonede în valoare totală de 620.000 de dolari. Ulterior, criptomonedele au fost virate către mai multe adrese virtuale și direcționate către diferiți comercianți de monede virtuale, în vederea valorificării.

De fapt asta e frumusetea tehnologiei blockchain: printre altele, ofera o trasabilitate perfecta a tranzactiilor. Nici macar privacy coins gen monero nu ofera anonimitate perfecta, dar voi continuati sa va mintiti. Pe langa faptul ca blockchain nu inseamna numai criptomonede, dar na... deviem de la subiect.
Btw, fun fact: cele mai multe achizitii de bunuri si servicii ilegale nu se fac in criptomonede, ci in dolari americani Posted Image

@OP: din ce am mai citit, se pare ca doar Libra ar fi o varianta in Ro. Vezi eventual cum ai putea sa te descurci cu un card crypto.com sau cu binance card, insa nu stiu sa-ti dau detalii legate de ele, va trebui sa sapi tu singur putin.

Edited by Lowrider, 06 March 2021 - 23:44.


#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Crypto pot fi trasate practic se oricine, nu doar de "servicii". Aka din ce wallet in ce wallet circula. Iar exchange-urile unde lé poți transforma în bani îți verifica identitatea.

Untraceable e cash-ul... Are Isărescu o problema și cu asta?

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

din pacate BNR descurajeaza tranzactiile cu CRYPTO.
pentru ca monedele nevirtuale sunt sustinute de bancile centrale prin politici monetare iar statele garanteaza pentru ele...
pentru crypto cine garanteaza?

#17
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Satoshi Nakamoto garanteaza.

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
deci tu spui ca un pseudonim ofera garantii reale cam cat economia unei tari, nu?
vezi? de aia inca mai tin schemele piramidale...

Edited by apocalipsul, 07 March 2021 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate