Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Medic UK

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
FlorianMusat

FlorianMusat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2021
Salutare!
Prietena mea termina medicina anul acesta, respectic da rezidentiatul in toamna si doreste sa aleaga una din urmatoarele specializari: dermatologie, neurologie sau endocrinologie. Este tentata de practicarea rezidentiatului in Anglia pentru ca e atrasa de salariu si intrebarea mea este:
Ce salarii se ofera pentru rezidentii la inceput de drum, pentru rezidentii in an terminal si pentru un doctor in specializarile respective?
Multumesc!
Am cautat si eu informatii dar doresc sa ma informez din cat mai multe locuri.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
Poate spun o prostie, nu ma pricep la medicina, dar demato, neuro si endocrinologie suna ca ce sa ma fac? programator, profesor de chimie sau jurnalist?
Iar daca rezidentiatul asta se "alege" in ce tara, evident ca plecare in UK e de departe mai ok decat ro. Ce alte tari mai sunt la oferta?

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 14:59, said:

Salutare!
Prietena mea termina medicina anul acesta, respectic da rezidentiatul in toamna si doreste sa aleaga una din urmatoarele specializari: dermatologie, neurologie sau endocrinologie. Este tentata de practicarea rezidentiatului in Anglia pentru ca e atrasa de salariu si intrebarea mea este:
Ce salarii se ofera pentru rezidentii la inceput de drum, pentru rezidentii in an terminal si pentru un doctor in specializarile respective?
Multumesc!
Am cautat si eu informatii dar doresc sa ma informez din cat mai multe locuri.

Atentie ca dermato se ia cu note aproape de maxim.

#4
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.02.2007
La fel cum in UK poti lua 2k si sa dai pe chirie 1k, iar pe cheltuieili 1K.
La fel poti in RO sa iei 3k si sa stai la casa ta.

Totul e situational, trebuie sa alegi unde esti happy.

#5
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 31.07.2017
mare noroc e ca avem universitati de medicina in toate gaurile tarii: arad, galati, sibiu! bine ca nu avem si la medgidia!

#6
FlorianMusat

FlorianMusat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2021
Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna. Din cercetarile mele nu e nici pe departe asa.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 14:59, said:

Salutare!
Prietena mea termina medicina anul acesta, respectic da rezidentiatul in toamna si doreste sa aleaga una din urmatoarele specializari: dermatologie, neurologie sau endocrinologie. Este tentata de practicarea rezidentiatului in Anglia pentru ca e atrasa de salariu si intrebarea mea este:
Ce salarii se ofera pentru rezidentii la inceput de drum, pentru rezidentii in an terminal si pentru un doctor in specializarile respective?
Multumesc!
Am cautat si eu informatii dar doresc sa ma informez din cat mai multe locuri.

Probabil salariul e standard si cred ca nu trebuie sa te ingrijoreze nivelul sau, n-o sa o duci de azi pe maine.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,269
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.healthca...ors/pay-doctors

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

 kopac, on 05 martie 2021 - 16:25, said:

mare noroc e ca avem universitati de medicina in toate gaurile tarii: arad, galati, sibiu! bine ca nu avem si la medgidia!

Tare frustrat esti. Indiferent de topic...

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 12.01.2018

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 16:28, said:

Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna. Din cercetarile mele nu e nici pe departe asa.
anglia scrie pe voi.acolo-s mai buni covrigii

#11
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 16:28, said:

Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna.
Posted Image

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Am fost cu sotia in Franta, ea fiind medic rezident. Lua mai putini bani in Franta decat in Romania. Ba chiar unii au invitat-o, asta in alt oras francez, dar si-au cerut scuze ca nu puteau sa o plateasca.

Din partea mea vestul europei n-are decat sa lucreze cu medici veniti din Africa. Plus ca e aproape imposibil sa iti inchiriezi un apartament. In Romania am sunat la agentie si intr-o saptamana ma puteam muta. In Frata trebuia sa depun o gramada de acte si recomandari, dar chiar si asa putea fi ales altcineva.

Cu vestul e bine doar remote work. Sa le vina arabii si se le munceasca on-site.

#13
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
Da' ce face un doctor in England n-o intereseaza?
Nu vrea sa stie decat mercurialul?

#14
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.12.2012

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 16:28, said:

Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna. Din cercetarile mele nu e nici pe departe asa.

:)
Poate incerca si ea
sa te convinga sa o ceri de nevasta ... :)

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 16:28, said:

Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna. Din cercetarile mele nu e nici pe departe asa.
Nu va lua nici pe departe atat, insa de foame nu muriti, nici in ro nici in uk.Salariul depinde foarte mult de spital/clinica, insa si cheltuielile, oras mic vs oras mare, si aici si in uk.

#16
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020

 noname44, on 05 martie 2021 - 18:01, said:

Posted Image
Poate incerca si ea
sa te convinga sa o ceri de nevasta ... Posted Image
Clar!

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 21.06.2016
Peste tot in lumea asta rezidentiatul e o periodada de invatare in care "sa fii multumit ca nu platesti tu". Nu te apuci in rezidentiat sa faci bani, miza e alta.
Daca e sa fii cinic, rezidentii sint carnea de tun si cei care fac o mare parte din munca pe bani foarte putini, dar e irelevant, important e ca nu ai bani. Oricum din ce stiu eu viata de rezident nu iti permite sa cheltui bani chiar daca i-ai avea practic traiesti in spital.

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 FlorianMusat, on 05 martie 2021 - 16:28, said:

Problema este ca ea nu pare sa fie cu picioarele pe pamant. Imi relateaza ca fiind adevar absolut ca ea o sa ia in mana odata ce incepe rezidentiatul, cel putin 8000-10000 de lei in Romania si ca daca se merge in Anglia, incepe de la 10.000 de lire pe luna. Din cercetarile mele nu e nici pe departe asa.

De unde dracu va trec prin minte sumele astea? Probabil 10k pe luna in mana ia un sef de spital nu foarte mare ... iar in plus, ca medic rezident inveti, asa ca nu esti in masura sa ai pretentii.

Oricum, cred ca momentan ar trebui sa o intereseze sa devina cat mai buna in domeniul ales si mai putin banii. Banii sunt importanti in masura in care te ajuta sa iti platesti cheltuielile, insa in vest ai sa vezi ca in general oamenii educati nu sunt genul care se uita doar la asta, conteaza mai mult modul in care te poti dezvolta  ca si profesionist.

Dar da, inteleg meteahna romaneasca, pt ca la romani conteaza doar sa primesti, nimeni nu se gandeste la ceea ce are el de oferit. O sa va treaca dupa vreo 2-3 ani de strainatate, daca nu sunteti bineveniti acasa.

Edited by giuliani, 05 March 2021 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate