Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Banii...eterna problema!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
IoanaPopescu000

IoanaPopescu000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2021
Se da un cuplu de varsta mijlocie (ea 41, el 45), fara copii, casatoriti de ani buni (15+)...a caror principala problema sunt gestionarea banilor. Ambii parteneri sunt salariati, ea castiga mai mult (cam cu 1000 ron, deci nu e o diferenta majora, in general au castigat oarecum similar, plus minus cateva sute de lei). Nu au vicii (tigari, bautura, jocuri de noroc), se inteleg bine, cu aceasta exceptie legata de bani...el e cheltuitor, ea zgarcita, ea cu tendinte de plantificare excesiva, el de chetuire...ok, nu la modul sa intre in datorii, insa cand intra in magazin...e tentat sa cumpere multe si marunte (de la chestii alimentare, pana la chestii de bucatarie si haine), ea merge cu lista si cumpara strict ce e nevoie...exista si o rata la casa, dar care e 10% din veniturile comune si cam atat la modulul de datorii...evident au fost diverse discutii de-a lungul anilor, certuri...care nu au dus la nimic. Ea vrea bugete, planificare, face crize cand el vine mereu cu alte cumparaturi...pentru el nu e un subiect care conteaza, nu e rea vointa, cam asta e materialul din care e construit. Evident au luat-o de la 0, se cunosc din tinerete, nu a venit niciunul cu avere (acum exista un apartament, 2 terenuri, o masina, luate impreuna cu credite achitate integral intre timp, mai putin apartamentul). Ce e de facut? Separarea bugetelor? Discutiile sunt interminabile pe subiectul asta...se vede si in dulap, ea are 5 perechi de pantofi, el 20, ea 3 geci, el 20, plus ca el a umplut bucataria si casa de orice...de la oale de toate felurile, tacamuri, servicii pana la nspe mii de gadgeturi...ea e mai pe minimalism, asa, el pe strans lucruri. Cum reconciliem acest lucru?

#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Un barbat care cumpara obsesiv haine ,tigai si produse de curatenie trebuie sa mearga la psiholog :)

Fara gluma, este o problema care trebuie tratata.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
cred eu ca omu ala e tinut cam din scurt si isi refuleaza frustrarea in cumparaturi. daca avea un garaj si isi cumpara scule sau ceva hobby si baga bani in el..era normal pentru un barbat. dar haine si oale...macar gateste ?

#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Daca 100% nu ai inversat rolurile din greseala , barbatul clar are o frustrare din cauza ca femeia nu a fost in stare sa-i faca un copil. Asemenea relatii ea "hais" si el "ceaaa" au un viitor sumbru indiferent de cat timp se cunosc etc.
Daca tin neaparat sa traga impreuna pana la adanci batraneti , ori femeia il tempereaza pe barbat si-i face un card cu o limita de bani pe zi , ori cauta alternativa , o investitie imobiliara etc care sa-l canalizeze pe barbat pe fagasul normal.
Dpmdv, desi e tarziu pt femeie , ar putea spune stop joc si fiecare in directia lui. Pt barbat ar fi unul din momentele in care ar da cu sfecla de realitate si poate s-ar calma.

Si eu am mania asta de a cumpara dar cumpar scule , terenuri , chestii de astea nu prostioare pt bucataria din casa . Iubi e mai a dracu ca mine , insa nu ne doare capul ce placeri are celalalt atata timp cat nu facem boacane care sa ne afecteze financiar

Edited by DDooGG, 28 February 2021 - 22:52.


#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Educatie. Nu toata lumea o are.

Dar e si greseala femeii ca n-a stiut in ce se baga. Daca nu si-a bazat relatia pe lucrurile care conteaza cu adevarat si care tin oamenii impreuna, ci s-a bazat pe lucruri superficiale, acum danseaza.

"se cunosc din tinerete"
Tocmai că... nu. Habar nu aveau cum e cealalta persoana.

Problema nu e faptul ca el nu s-a nascut invatat. Cand discuti cu un om si vezi ca n-ai cu cine, atunci asta e problema.

In general un barbat se apuca si cheltuie aiurea fie pentru ca e "bogat"(sau are bani), sau e pe cale sa devina, fie ca are o alta problema pe care o trateaza prin cheltuiala, instant gratification (la fel cum trateaza unii supărările, mancand si devenind obezi). In orice caz, e o rotiță care nu functioneaza. E de reparat, intrebarea e doar daca va reusi sa invete sau va ramane la fel toata viata. Nu e imposibil, dar eu nu dau sanse mari doar din simplul fapt ca asta se invata greu, cu multa rabdare de care nu are nimeni. Plus faptul ca daca o va face femeia atunci o va face cu o abordare gresita, fortata, fa asa ca asa zic eu, iar asta nu merge cu un barbat. Plus faptul ca alti oameni, "educatori", nu prea exista.
Stiu ca e greu, ca m-am educat si eu si n-a fost usor. Stiu cat de greu e, ca ma uit in jur si diferentele sunt ca de la cer la pamant. Deci putem vorbi ca e mai mult un "secret" decat ceva ce poate obtine oricine fara efort. Cu alte cuvinte, nu este ea "normala" si el "iesit din comun", ci ea este iesit din comun de educata si el normal de cheltuitor, la fel ca restul țării, deci nu prea il poti condamna.

Edited by AdiTwism, 28 February 2021 - 22:54.


#6
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Barbat care aduna oale ?omg

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Daca el aduna oale, poate ea aduna ciocane, asa sunt chit.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Acest barbat e pe post de cocota , auzi tu 20 de perechi de pantofi si asta intr-un apartament
Pai unde le tii bree?

#9
IoanaPopescu000

IoanaPopescu000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2021
Barbatul a investit si in scule si da, face treaba in casa, deci le si foloseste, si da, si gateste, mai putin ca sotia, dar gateste si in general e un barbat harnic. Diferenta e ca el vine dintr-o familie foarte saraca, in care banii au fost intotdeauna o problema, iar ea dintr-o familie cu venituri medii, in care desi banii nu au fost neaparat multi, nu au lipsit niciodata. Studentia ei si a lui a fost diferite...el a muncit si s-a descurcat foarte greu, vorbim de anii 90, cand era saracia maxima, pe cand ei nu i-a lipsit nimic, pentru ca parintii ei au avut intotdeauna venituri suficiente sa ii plateasca chiria si utilitatile si sa ii dea si bani de buzunar. Si da, femeia, din motive medicale (nu intram in amanunte) nu mai poate face copii dupa pierderea a numeroase sarcini. Insa niciodata barbatul nu i-a reprosat asa ceva (ca nu poate face copii).

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Apropo, isi cumpara si creme pentru ten? Posted Image

#11
IoanaPopescu000

IoanaPopescu000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2021

 ciine, on 28 februarie 2021 - 22:57, said:

Acest barbat e pe post de cocota , auzi tu 20 de perechi de pantofi si asta intr-un apartament
Pai unde le tii bree?

Au o debara mare :) Nu, nu e cocota, nu e din ala metrosexual, chiar dimpotriva.

#12
IoanaPopescu000

IoanaPopescu000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.02.2021

 valirex, on 28 februarie 2021 - 22:54, said:

Daca el aduna oale, poate ea aduna ciocane, asa sunt chit.

Buna gluma, dar nu, nu e cazul, femeia nu l-a inselat niciodata (si foarte probabil nici invers) in cei 20 de ani de cand sunt impreuna.

 razor01, on 28 februarie 2021 - 23:05, said:

Apropo, isi cumpara si creme pentru ten? Posted Image

Nu, nu e deloc genul ala de barbat pe care si-l imagineaza unii de pe aici. Nu are niciun fel de procupare pentru creme sau alte chestii de metrosexual.

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Frustrarile lui se regasesc in cumparaturile de care spui. Multe unitati din orice. Evident il doare ca e pe locul doi. Ai probabil doua solutii:
1. Diferenta in plus o pui pe un card si declari ca ai inceput sa castigi mai putin, cu conditia sa nu te atingi de banii aia si nici sa vorbesti despre ei. Mucles.
2. Divort daca nu reusiti sa va intelegeti pe termen lung.

Avand in vedere ca esti de fapt alfa la momentul asta si el vrea sa arate cu disperare ca el e alfa solutia e la tine. Daca vrei sa salvezi casnicia lasi de la tine.

#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 razor01, on 28 februarie 2021 - 22:32, said:

Un barbat care cumpara obsesiv haine ,tigai si produse de curatenie trebuie sa mearga la psiholog Posted Image

Fara gluma, este o problema care trebuie tratata.
si mai grav ca de obicei asta e o problema la femei si nu la barbati

 smoke, on 28 februarie 2021 - 22:37, said:

cred eu ca omu ala e tinut cam din scurt si isi refuleaza frustrarea in cumparaturi. daca avea un garaj si isi cumpara scule sau ceva hobby si baga bani in el..era normal pentru un barbat. dar haine si oale...macar gateste ?
oale am cumparat si eu destul de multe, atat ptr mine cat si ptr parinti+posibilii viiitori socri.

sa zicem ca de cumparat ptr mine+prietena e explicabil, dar de ex cand ma duceam la parintii mei sau parintii ei ma simteam naspa cand imi faceau o cafea intr-un ibric afumat si ciobit vai de mama lui. un ibric de inox e cam 25-30 lei dar macar e un produs de calitate pe care il foloseste in fiecare zi.

plus ca am gasit la promotie o gramada de produse Schmitter (oale inox, tigai aluminiu+teflon, tavi ptr cuptor) de calitate foarte buna muult peste medie la preturi de cateva zeci de lei. si daca duci o oala de calitate care "pare" scumpa scapi sa mai aduci alte rahaturi de cadouri inutile.
plus ca soacra isi va aduce de fiecare data aminte de tine cand foloseste oala.
plus ca vasele astea sunt produse la noi in tara si pot spune ca in felul asta ajut si economia locala.

Edited by rex, 01 March 2021 - 00:13.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 IoanaPopescu000, on 28 februarie 2021 - 21:24, said:

Cum reconciliem acest lucru?
Cine?

#16
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Presupunand ca el nu are acces la banii/cardul ei, o posibila solutie este sa il lase pe el sa se ocupe de cheltuielile comune fixe gen rata casa, intretinere, facturi, asigurari, reparatii masina, iesiri in oras, concedii etc iar ea de cheltuielile zilnice (mancare etc). Iar daca ii raman lui bani sa-si ia inca 5 perechi de pantofi si 3 geci nu vad asta ca fiind o problema. Daca-si face griji pentru viitor, poate sa incerce sa il ghideze catre jucarii de genul actiuni, investitii si altele de genul asta.

Altfel, daca problema este doar ca el are o alta atitudine fata de bani decat ea, fara sa aiba un impact asupra nivelului de trai, atunci problema e la ea.

#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Da care e problema. Cheltuie banii munciti de el.

Cat timp plateste jumatate din rata, plateste o parte din utilitati etc, cu restul banilor munciti de el poate sa face ce vrea.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cred ca aparitia unui copil ar fi singurul lucru care l-ar mai linisti pe sot: in momentul in care apare copilul, nevasta trebuie sa ii spuna STOP, nu mai cumpara toate tampeniile ca ne trebuie aia si aia ptr copil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate