Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cartea cu sapte peceti

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Azi, in timp ce eram la Sfanta Liturghie, privirea mi-a fost atrasa de icoana cu Hristos pe scaunul domniei lui Dumnezeu, avand Evanghelia in mana. Pe coperta de dinafara apar cei patru evanghelisti, iar in centru este Iisus Hristos. Atunci mi-a venit gandul ca cei patru evanghelisti sunt patru din cele sapte peceti. Si atunci am inceput sa ma intreb cine si cati sunt ceilalti scriitori ai Noului Testament. Si mi-am adus aminte ca mai sunt Petru, Pavel si Ioan ”apocalipticul”. Adica sapte in total. Dar Duhul mi-a amintit ca mai sunt si ”Faptele apostolilor”, care au un scriitor altul decat ceilalti sapte. Si acum imi dadea opt si nu se prea potrivea. Dar Duhul mi-a reamintit, despre ”cartea cu sapte peceti”, ca-i scrisa ”pe dinauntru si pe dinafara”. Si ca daca am avea doar ce este scris sub cele sapte peceti, atunci pe partea de dinafara nu s-ar mai vedea nimic. Asa ca, ce este scris in Faptele apostolilor este nepecetluit, iar ce au scris Marcu, Luca, Matei, Ioan, Petru, Pavel si Ioan apocalipticul este sub peceti.
  In continuare, mi s-a aratat ca, asa cum intr-o carte sul pecetile se pun pe masura ce o rulezi, asa se face ca ultima pecete pusa va fi prima desfacuta. Si va reprezenta, evident, finalul povestii si al cartii. Adica Apocalipsa este finalul si ultima pecete, dar si prima care a fost desfacuta. Pentru ca a fost, deja, desfacuta, de vreme ce s-a aratat calul rosu! Si tocmai pentru ca este prima pecete ce trebuie desfacuta, tocmai de aceea si se caznesc atatia sa o descifreze. Succes tuturor!

  In concluzie, Noul Testament este cartea cu sapte peceti, Hristos este Cel care sta pe scaunul de domnie si Cel care va lua cartea din mainile lui Hristos este Cel care va insemna sfarsitul crestinismului, la fel cum Hristos a insemnat sfarsitul iudaismului.
Amin

Edited by Dorel666, 28 February 2021 - 20:09.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
da' ce patisi azi, ai intrat in transa religioasa??? cate topicuri mai deschizi???

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Sa nu uiti sa stingi si lumina cand iesi din camera.

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postslai, on 28 februarie 2021 - 19:58, said:

da' ce patisi azi, ai intrat in transa religioasa??? cate topicuri mai deschizi???

Nu le deschid ca vreau, ci ca sa nu se piarda ce imi spune Duhul. Si azi Duhul mi-a vorbit despre Cartea cu sapte peceti, iar ieri mi-a aratat de ce n-au fost ucisi prorocii Astarteei. Iar in transa religioasa sunt de ani de zile.

Edited by Dorel666, 28 February 2021 - 20:04.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDorel666, on 28 februarie 2021 - 19:55, said:

Azi, in timp ce eram la Sfanta Liturghie, privirea mi-a fost atrasa de icoana cu Hristos pe scaunul domniei lui Dumnezeu, avand Evanghelia in mana. Pe coperta de dinafara apar cei patru evanghelisti, iar in centru este Iisus Hristos. Atunci mi-a venit gandul ca cei patru evanghelisti sunt patru din cele sapte peceti. Si atunci am inceput sa ma intreb cine si cati sunt ceilalti scriitori ai Noului Testament.
Scriitori sau autori atribuiti ?
Cartile au fost scrise la ceva timp dupa fapte, si nu neaparat de autori. Lor doar li s-au atribuit textul, drepturi de autor.

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 28 februarie 2021 - 20:08, said:

Scriitori sau autori atribuiti ?
Cartile au fost scrise la ceva timp dupa fapte, si nu neaparat de autori. Lor doar li s-au atribuit textul, drepturi de autor.

Tocmai, ca nu conteaza. Important ca fiecare carte este ”pecetluita” cu un nume. In afara de Fapte, despre care stim ca au fost scrise catre Teofil, dar nu stim de catre cine. Ca nu scrie.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 28 februarie 2021 - 19:55, said:


Ai gresit titlul. Este vorba de balaurul cu 7 capete.  Ai ruginit. Incepi sa emiti baliverne

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 28 februarie 2021 - 19:55, said:

Atunci .... Si atunci ...
Și acum.

View PostDorel666, on 28 februarie 2021 - 20:10, said:

...despre care stim ca au fost scrise catre Teofil, dar nu stim de catre cine.
Aha.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Dar numai tie ti s-au aratat Dorele? Sau si celorlalti de pe salon?
Sa nu fie ceva de la mancare.

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmaccip, on 28 februarie 2021 - 20:39, said:

Dar numai tie ti s-au aratat Dorele? Sau si celorlalti de pe salon?
Sa nu fie ceva de la mancare.

La intrebarea aceasta ar trebui sa raspunzi dumneata. Sau nu vezi ca suntem in acelasi ”salon”?

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Nene, unui om in general nu-i vorbesc Duhurile. Daca e asa cum zici, ai o problema pe care, evident, n-ai tu cum s-o vezi.

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmaccip, on 28 februarie 2021 - 20:48, said:

Nene, unui om in general nu-i vorbesc Duhurile. Daca e asa cum zici, ai o problema pe care, evident, n-ai tu cum s-o vezi.

Dar de unde stii ca nu-i vorbesc duhurile. Le cunosti? Le-ai vazut vreodata si stii ca-s mute?

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu eu ca sunt destept.

Nu stiu insa de ce faci toate astea. Poate ti se pare ca latura aia spirituala a ta nu trebuie educata. Poti vrbi asa, cu gandirea unui om de evul mediu.
Te anunt ca si oamenii educati au spiritualitate, dar nu-i cu duhuri si nici cu prostiile ce le-ai scris in topicul celalalt.
Ai ochelari de cal, nu vezi nimic.
Pune mana si mai fa si altceva. Iti bati joc de cartea cea mai importanta a omenirii. Nu asa se citeste si nu asa se intelege.

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postslai, on 28 februarie 2021 - 19:58, said:

da' ce patisi azi, ai intrat in transa religioasa??? cate topicuri mai deschizi???

Si mi-am adus aminte ca mai am un topic de deschis, despre Trupul lui Hristos. Care este, intr-adevar, Biserica. Dar, se pune intrebarea, daca trupul lui Hristos n-a fost impartit, de ce Crestinismul este impartit in atatea secte si sectulete. Raspunsul ar fi ca, adevarat, trupul lui Hristos n-a fost impartit, dar hainele Lui au fost. Ba chiar au fost facute bucati, bucatele. Si ce-i cu asta? Pai, este pentru faptul ca, la schimbarea la fata de pe muntele Tabor, chiar si hainele Lui au fost preschimbate. Adica hainele faceau parte din Hristos, chiar daca nu erau trupul Lui. Pentru ca, ceea ce deosebea un zeu de un om era faptul ca hainele de pe un zeu nu puteau fi dezbracate. De aceea si si-a rupt Pavel hainele, sa le demonstreze, celor care voiau sa-i aduca jertfe, faptul ca era om si nu zeu.
Deci, in timp ce unii crestini sunt Trupul lui Hristos, iar acestia sunt Ortodoxia, altii sunt camasa Lui, care nu a fost sfasiata, iar acestia sunt catolicii, ultimii sunt protestantii si neoprotestantii, care sunt ”hainele lui Hristos”, cele care au fost sfasiate si impartite de ostasii romani intre ei. Si astfel se explica faramitarea Crestinismului, dar si faptul ca, intr-un moment dat, toti crestinii vor fi din nou una. Pentru ca, la Inviere, Hristos si-a primit inapoi hainele de slava. Asa si Invierea crestinismului va insemna reunificarea tuturor crestinilor. A tuturor crestinilor, nu a tuturor religiilor, atentie!

View Postmaccip, on 28 februarie 2021 - 20:54, said:

Stiu eu ca sunt destept.


Ai vorbit  taman ca cei din ”salon”, de care radeai.

Edited by Dorel666, 28 February 2021 - 20:59.


#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Poate.
Dar diferenta ca tu nu intelegi ce inseamna falsificabilitate, ce poate fi, si ce este. Te arunci ca apucatul la text si-ti trece semantica pe langa.
Du-te bre pe aleea aia de castani de la spitalul Obregia. O iei de la un capat, fara graba si te duci spre celalalt capat. Pana acum cica n-a ajuns nimeni. Se spune ca e asa de multa liniste acolo incat poti auzi latratul cainilor nenascuti inca, zbuciumul lor atemporal. Cu multa rabdare, nu te arunca aiurea la sticla colorata, du-te si descopera adevaratele diamante.

#16
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Dorele, ia vorbeste cu duhul ala care te bantuie sa-mi zica si mie numerele la loto. Zi-i si ca-i dau o bere.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiu ce fetish au toate religiile cu cifra 7. De ce nu 5, 13 sau 17? Sau alt numar prim?

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 28 februarie 2021 - 20:03, said:

Nu le deschid ca vreau, ci ca sa nu se piarda ce imi spune Duhul.
Scrie-le pe un caiet dictando, dintr-ala studentesc. Si nu se vor pierde.
Tu iti dai seama ce nenorocire ar fi daca pica maine serverele de pe SoftPedia ? S-au duce in neant toate scrierile tale intelepte....si inepte.

Edited by tehnics, 01 March 2021 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate