Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probioticele sunt bune pentru intestin iritabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
buna, tuturor, am o intrebare: probioticele sunt bune pentru intestin iritabil? cineva care a luat asa ceva si a avut rezultate bune, m-ar interesa sa imi spuna... ma refer si la cele gen hepiflor, lacium sau ce mai este... dar si la cele din comert ce se vand prin iaurturi... etc... va multumesc mult

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
sunt bune dar luate cand trebuie nu toata ziua iei probiotice ca tu esti cu colon  iritabil

si laptele prins este un probiotic sanatos

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
probioticele sunt colectii de bacterii, din cele pe care ar fi trebuit sa le ai.

problema e falsa. cauza reala sunt "aditivii" din mancare.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Încearcã o dietã mai întâi, cum ar fi FODMAP.

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 EMPP, on 28 februarie 2021 - 01:09, said:

si laptele prins este un probiotic sanatos
Mie chiar lactatele îmi provoacă colon iritabil.
Dar altfel am observat că uneori se formează pe colon acea placă mucoidă. De ex abuzul de pufuleți favorizează exact chestia asta.
Iar când fac clismă imediat după aceea,  damful este literalmente insuportabil, semn că pe pereții colonului există un strat de putrefacție.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu sufăr de așa ceva și sunt perioade când o dau în diaree pentru mai multe zile. Medicul mi-a recomandat Eubiotic o pastilă la prânz și funcționează.

#7
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,859
  • Înscris: 11.01.2006
EUBIOTIC inainte de masa sau dupa masa?Si cate zile?

Edited by CABLE MAN, 28 February 2021 - 07:14.


#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Toata lumea zice ca sunt foarte bune. Si toata lumea le recomanda.
Si eu eram de parere ca sunt foarte bune pana cand mi-a zis un medic ca are dubii.
Dupa care am citit si eu pe net sa vad daca ala vorbeste prostii.
Uite ca si aici parerile sunt impartite.
https://www.digi24.r...men-lung-992878

"De asemenea, în în cadrul unui alt studiu efectuat de specialiştii israelieni s-a descoperit că tratamentul cu probiotice a împiedicat reintroducerea microorganismelor în corpul uman în forma lor originală de dinainte de administrarea tratamentului cu antibiotice."

Edited by greenlife, 28 February 2021 - 08:48.


#9
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 freenet363636, on 28 februarie 2021 - 00:10, said:

buna, tuturor, am o intrebare: probioticele sunt bune pentru intestin iritabil? cineva care a luat asa ceva si a avut rezultate bune, m-ar interesa sa imi spuna... ma refer si la cele gen hepiflor, lacium sau ce mai este... dar si la cele din comert ce se vand prin iaurturi... etc... va multumesc mult

Da.. sunt bune, dar mai bune sunt chestiile fermentate (iaurt, chefir, branza, varza murata, muraturi, etc... ) Treaba cu colonul iritabil este ca colonul e slab populat de niste bacterii utile si puternic populat de altele care produc tot felul de gaze.. de aceea trebuie schimbat un pic raportul bacteriilor in intestin, astfel incat acestea sa fie intr-un oarecare echilibru.
Nu exagera pe partea de probiotice luate din farmacie ci bazeaza-te pe cele naturale...

#10
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Daca vrei si nu ai  interdictie , bea ZER, de oaie,de vaca ,capra,bivolita. Conditia sa nu fie fiert cind a fost facut casul.....Nu ai sa gasesti nimic mai bun si mai sanatos  care iti va reface flora intestinala....o luna, doua , toata viata....cit vrei

#11
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006

 greenlife, on 28 februarie 2021 - 08:47, said:

Toata lumea zice ca sunt foarte bune. Si toata lumea le recomanda.
Si eu eram de parere ca sunt foarte bune pana cand mi-a zis un medic ca are dubii.
Dupa care am citit si eu pe net sa vad daca ala vorbeste prostii.
Uite ca si aici parerile sunt impartite.
https://www.digi24.r...men-lung-992878

"De asemenea, în în cadrul unui alt studiu efectuat de specialiştii israelieni s-a descoperit că tratamentul cu probiotice a împiedicat reintroducerea microorganismelor în corpul uman în forma lor originală de dinainte de administrarea tratamentului cu antibiotice."
da, am dat si eu chiar peste niste articole prin care se arata ca tocmai aceste bacterii pe care le introduc ei prin probioticele astea sunt cele care de fapt se inmultesc foarte tare in detrimentul celor pe care ar trebui sa le avem in intestine si tocmai ele ar fi cele care provoaca aceste probleme. se pare ca ar fi un tip de bacterii care de fapt nu se regasesc in mod normal in intestine ci in alte zone ale corpului uman.

 arg, on 28 februarie 2021 - 01:13, said:

probioticele sunt colectii de bacterii, din cele pe care ar fi trebuit sa le ai. problema e falsa. cauza reala sunt "aditivii" din mancare.
da, perfect posibil, vad ca ... astia care are ar trebui sa ia masuri cu privire la multi aditivi din mancare nu fac nimic. e o chestie mult prea profitabila pentru unii ca sa se poata face ceva.

 pexCom, on 28 februarie 2021 - 01:59, said:

Încearcă o dietă mai întâi, cum ar fi FODMAP.
cu fodmap-ul asta am gasit pe net niste chestii recomandate, in alta parte unele dintre astea erau la nerecomandate, pe un site chiar dadeau porumbul si la si la contra...

 NelsonMandela, on 28 februarie 2021 - 04:09, said:

Mie chiar lactatele îmi provoacă colon iritabil. Dar altfel am observat că uneori se formează pe colon acea placă mucoidă. De ex abuzul de pufuleți favorizează exact chestia asta.
Iar când fac clismă imediat după aceea,  damful este literalmente insuportabil, semn că pe pereții colonului există un strat de putrefacție.
da, posibil sa fie chiar unele dintre lactate care sa provoace. daca tocmai ele or fi avand bacterii dinastea ma gandesc... la dreaqu sa ii mai ia pe nenorocitii astia care baga in noi pe toate planurile si pe medicamente si prin mancare numai mizerii. nu mai zic... acum au venit cu o metoda mult mai extinsa... la scara larga...
revenind, cred ca ar trebui probabil incercate lactate de la firme diverse si urmarite rezultatele.
zilele astea am incercat niste sarmale si cu vita si cu varza si vad ca in mod ciudat nu mi-au daunat deloc...
eventual mai puteti pune aici ce mai mancati si nu va dauneaza sau invers, va dauneaza...

Edited by freenet363636, 01 March 2021 - 23:51.


#12
CiprianMuresan

CiprianMuresan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2021
Buna ziua,
Vreau sa va povestesc experienta mea cu acesta problema a colonului iritabil si rezolvarea pe care am gasit-o in cele din urma.
Am 45 de ani si ma confrunt cu aceasta boala cel putin 20 de ani. Este important sa mentionez ca la mine sindromul colonului iritabil se manifesta cu diaree. La inceput nu a fost ceva foarte grav si nu i-am dat prea mare importanta decat atunci cand a inceput sa se agraveze, adica organismul meu a inceput sa hotarasca el cand sa elimine ce am in colon atunci cand vrea el(ex: in mijloc de transport in comun, in masina blocat in trafic, etc) si nu cand sunt pe un vas de toaleta. Si credeti-ma ca nu poti sa te impotrivesti, si ai la dispozitie 10, 20 poate 30 de secunde sa gasesti o solutie. Oricat ar fi de umilitor trebuie sa va spun ce traiesc de ani de zile pt ca cine nu are ghinionul sa treaca prin asa ceva nu intelege si as vrea sa va faceti cat de cat o idee despre ce inseamna boala asta.
Asadar dupa ce au inceput sa apara primele probleme grave am inceput sa caut explicatii; de ce se intampla si cum pot sa previn. Am inceput sa elimin din alimentatie diverse categorii de produse gen lactate, anumite fructe, bauturi carbogazoase, samd. Parca functiona dar totusi pana la urma nu functiona. Am ajuns si la medici de specialitate si am urmat tot felul de diete prescrise si tratament cu probiotice, argila comestibila(nici nu stiam ca exista asa ceva), am ajuns si la psiholog unde am aflat ca nu e doar o problema fiziologica ci ca este declansata si psihic-inconstient; adica cand stiam ca nu am cum sa ajung repede la un wc intram in panica(poate chiar atac de panica) si organismul in cateva secunde impingea afara fara ca eu sa pot sa ma tin.
Asa ca de cativa ani buni am descoperit un compromis. Si anume: ma trezesc dimineata cu cel putin o ora inainte pentru a merge la baie de 3, 4 sau chair de 5 ori astfel incat sa stiu eu ca am golit tot din mine si ca nu mai are ce sa iasa; nu mai consum alimente care stiu clar ca sunt laxative(de ex nu mai stiu ce gust are o para sau o pruna); imi stabilesc bine traseul pe unde ma duc cand am de mers undeva si unde pe traseu sunt wc-uri publice ca sa stiu unde pot sa ma duc repede daca este nevoie; oriunde ma duc trebuie sa fie un wc la care sa am acces.
Va asigur ca nu este un compromis care sa imi dea prea multa libertate. Din contra. Dar totusi asa am reusit sa tin cat de cat sub control situatia.

Ei, happy endingul acestei povesti de groaza este ca am descoperit solutia care mi-a rezolvat problema. Ma duc la baie dimineata dupa ce ma trezesc si dupaia nu mai am treaba toata ziua. Pot sa ma duc oriunde fara emotii, fara planuri. Stau in masina in parcare si imi astept fetele care sunt la stoma cate 40, 50 de minute.
A fost o introducere lunga dar am considerat ca numai asa o sa puteti sa faceti o idee despre cat sunt de multumit acuma si as spune chiar fericit pt ca ma simt liber :)

Bun, destul cu povestile.
Solutia a venit de la o companie de vanzari directe. Stiu ca multi au avut experiente proaste cu astfel de companii, inclusiv eu cunosc persoane apropriate care au patit-o.
Dar eu de la ei folosesc 3 produse:
  • Unul pentru imunitate pe baza de colastra de vaca sub forma de capsule.
  • Unul pentru sistemul digestiv pe baza de aloe vera si miere sub forma de gel de baut.
  • Si un probiotic cu un complex de 12 culturi de bacterii si prebiotice sub forma de capsule cu un sistem unic dubluincapsulat care previne dizolvare capsulei in acidul gastric.
Am inceput acest tratament de 3 saptamani. In prima saptamana am simtit deja efectul dar nu am fost foarte increzator dar din a 2-a saptamana deja am mers si am venit, orinde si oricand fara griji.

Nu am sa va spun aici despre ce companie este vorba si care sunt produsele lor. Dar pentru cine este interesat va rog sa ma contactati in privat si va raspund la toate informatiile pe care le am cu cea mai mare placere.

Ahh si aceasta companie are mult mai multe produse care au ajutat multe persoane apropiate si cunostinte de ale mele si cu alte afectiuni gen diabet, tensiune, probleme ale pielii, dermatite, alergii, astm, etc.

Sincer, nu vreau sa par eu bunul samaritean dar daca reusesc sa ajut macar o persoana sa-si rezolve o problema de sanatate vreau sa simt ca mi-am platit datoria fata de persoana care mi-a  recomandat mie aceasta solutie.

Multumesc pentru timpul acordat.

- "Random acts of kindness"

#13
zooon_z

zooon_z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2007
Buna ziua,
Ma intereseaza care sunt cele 3 produse folosite pt colon iritabil.
Multumesc!

#14
ssilviuu18

ssilviuu18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.04.2015

 CiprianMuresan, on 24 martie 2021 - 12:26, said:

Buna ziua,
Vreau sa va povestesc experienta mea cu acesta problema a colonului iritabil si rezolvarea pe care am gasit-o in cele din urma.
Am 45 de ani si ma confrunt cu aceasta boala cel putin 20 de ani. Este important sa mentionez ca la mine sindromul colonului iritabil se manifesta cu diaree. La inceput nu a fost ceva foarte grav si nu i-am dat prea mare importanta decat atunci cand a inceput sa se agraveze, adica organismul meu a inceput sa hotarasca el cand sa elimine ce am in colon atunci cand vrea el(ex: in mijloc de transport in comun, in masina blocat in trafic, etc) si nu cand sunt pe un vas de toaleta. Si credeti-ma ca nu poti sa te impotrivesti, si ai la dispozitie 10, 20 poate 30 de secunde sa gasesti o solutie. Oricat ar fi de umilitor trebuie sa va spun ce traiesc de ani de zile pt ca cine nu are ghinionul sa treaca prin asa ceva nu intelege si as vrea sa va faceti cat de cat o idee despre ce inseamna boala asta.
Asadar dupa ce au inceput sa apara primele probleme grave am inceput sa caut explicatii; de ce se intampla si cum pot sa previn. Am inceput sa elimin din alimentatie diverse categorii de produse gen lactate, anumite fructe, bauturi carbogazoase, samd. Parca functiona dar totusi pana la urma nu functiona. Am ajuns si la medici de specialitate si am urmat tot felul de diete prescrise si tratament cu probiotice, argila comestibila(nici nu stiam ca exista asa ceva), am ajuns si la psiholog unde am aflat ca nu e doar o problema fiziologica ci ca este declansata si psihic-inconstient; adica cand stiam ca nu am cum sa ajung repede la un wc intram in panica(poate chiar atac de panica) si organismul in cateva secunde impingea afara fara ca eu sa pot sa ma tin.
Asa ca de cativa ani buni am descoperit un compromis. Si anume: ma trezesc dimineata cu cel putin o ora inainte pentru a merge la baie de 3, 4 sau chair de 5 ori astfel incat sa stiu eu ca am golit tot din mine si ca nu mai are ce sa iasa; nu mai consum alimente care stiu clar ca sunt laxative(de ex nu mai stiu ce gust are o para sau o pruna); imi stabilesc bine traseul pe unde ma duc cand am de mers undeva si unde pe traseu sunt wc-uri publice ca sa stiu unde pot sa ma duc repede daca este nevoie; oriunde ma duc trebuie sa fie un wc la care sa am acces.
Va asigur ca nu este un compromis care sa imi dea prea multa libertate. Din contra. Dar totusi asa am reusit sa tin cat de cat sub control situatia.

Ei, happy endingul acestei povesti de groaza este ca am descoperit solutia care mi-a rezolvat problema. Ma duc la baie dimineata dupa ce ma trezesc si dupaia nu mai am treaba toata ziua. Pot sa ma duc oriunde fara emotii, fara planuri. Stau in masina in parcare si imi astept fetele care sunt la stoma cate 40, 50 de minute.
A fost o introducere lunga dar am considerat ca numai asa o sa puteti sa faceti o idee despre cat sunt de multumit acuma si as spune chiar fericit pt ca ma simt liber :)

Bun, destul cu povestile.
Solutia a venit de la o companie de vanzari directe. Stiu ca multi au avut experiente proaste cu astfel de companii, inclusiv eu cunosc persoane apropriate care au patit-o.
Dar eu de la ei folosesc 3 produse:
  • Unul pentru imunitate pe baza de colastra de vaca sub forma de capsule.
  • Unul pentru sistemul digestiv pe baza de aloe vera si miere sub forma de gel de baut.
  • Si un probiotic cu un complex de 12 culturi de bacterii si prebiotice sub forma de capsule cu un sistem unic dubluincapsulat care previne dizolvare capsulei in acidul gastric.
Am inceput acest tratament de 3 saptamani. In prima saptamana am simtit deja efectul dar nu am fost foarte increzator dar din a 2-a saptamana deja am mers si am venit, orinde si oricand fara griji.

Nu am sa va spun aici despre ce companie este vorba si care sunt produsele lor. Dar pentru cine este interesat va rog sa ma contactati in privat si va raspund la toate informatiile pe care le am cu cea mai mare placere.

Ahh si aceasta companie are mult mai multe produse care au ajutat multe persoane apropiate si cunostinte de ale mele si cu alte afectiuni gen diabet, tensiune, probleme ale pielii, dermatite, alergii, astm, etc.

Sincer, nu vreau sa par eu bunul samaritean dar daca reusesc sa ajut macar o persoana sa-si rezolve o problema de sanatate vreau sa simt ca mi-am platit datoria fata de persoana care mi-a  recomandat mie aceasta solutie.

Multumesc pentru timpul acordat.

- "Random acts of kindness"


#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Siii?? Care este concluzia?

#16
ssilviuu18

ssilviuu18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.04.2015

 paznicmare, on 12 februarie 2024 - 13:33, said:

Siii?? Care este concluzia?

Din greseala am repostat ce a scris CiprianMuresan, chiar sunt curios daca exista acest tratament si daca este la fel de benefic si pentru alte persoane, asteptam mai multe informatii despre acest tratament. Toate bune!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate