Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Daca lucrezi ore suplimentare iei mai putini bani?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AndreY2u, on 19 februarie 2021 - 11:56, said:

Salutare, unii spun ca daca faci ore suplimentare in germania salariul net scade (plata neta per ora), as fi curios daca cunoaste careva sigur cum sta treaba mai exact?
Daca ar fi asa nu vad logica pentru care ar lucra cineva ore suplimentare

Da, este corect ce ai auzit, plata neta per ora va scadea deoarece in Germania exista impozitare progresiva. Daca bagi ore suplimentare multe, vei munci pe bani mai putini per ora.
In concluzie nu are rost sa ai prea multe ore suplimentare. Problema nici nu merita prea multe cuvinte. Impozitarea progresiva spune totul Posted Image
Daca esti in Germania, nu baga prea multe ore suplimentare. Nemtii nu muncesc pana cad sub birou. D-aia la ei duminica nu este aproape nimic deschis. In Germania nu se incurajeaza sa muncesti mai mult decat este nevoie.

Au fost alti colegi care spun acelasi lucru

 ro_explorer, on 22 februarie 2021 - 17:54, said:

Eu nu inteleg ce e atata discutie pe tema salariului intr-o tara unde exista impozit progresiv. Cu cat castigi mai mult cu atat de duc mai multi bani spre impozit procentul ajungand la un maxim la un moment dat (parca era 45% ultima oara cand m-am uitat).

Edited by MembruAnonim, 05 March 2021 - 00:07.


#56
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
duminica chiar merita sa lucrezi ca sporul nu se impoziteaza. io-s primu care striga "prezent" cand intreaba astia cine vrea duminica.

#57
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Oare care din cei doi de mai jos are dreptate?

 foxtian, on 19 februarie 2021 - 12:23, said:

iti  spun  eu  la sigur  !   DA   ,  iti scade  foarte mult  pentru ca depasesti grila  de impozitare  ,  merita  sa faci  suplimentare  doar sa iti iei zile libere  ,  si  nu banii  !   cand  crezi ca orele  suplimentare  iti va ridica salariu  , ar fi logic   ,  vine  alta grila de impozitare  si  iti  ia   din banii  de te lipsesti

 foxtian, on 03 martie 2021 - 17:42, said:

mai si   semnalizezi  !  pai   ti am explicat ca spui  o prostie si nu ai cum sa calculezi ce spui  tu  , adica sa arati ca daca faci  ore suplimentare  iti scade salariul ,adica  toti nemtii  sunt tampiti  ,se duc la munca sa faca  ore suplimentare  si SA LE SCADA SALARIU ! iti dai seama ce prosti  sunt  nemtii astia  , nu vor sa faca un bani  in plus   , ei  vor sa faca in minus  !  se duc asa ca prostii  la munca sa le scada salariu   .


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate