Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Daca lucrezi ore suplimentare iei mai putini bani?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019

View Postmykero, on 21 februarie 2021 - 18:41, said:

Foxtian, invata diferenta intre brut si net,..... ce a intrebat initiatorul, ce am raspuns eu, ce a completat mkscorpion0 si ce ai scris tu.

am raspuns  mai sus ce a intrebat  initiatorul   !    ce a completat mkscorpion   sunt aberatii  inventate de el    , eu   am postat  articole de lege   !   si ce ai  postat  tu  am raspus  :  mykero   nu exista  asa  ceva  !!   sa fie ora suplimentara este platita mai putin decat ora normala de lucru  !  nu exista  , te a mintit  cine ti a zis  .  ,   am am raspuns  . este  o minciuna  , ora de lucru  suplimentara  nu este neaparat a fi platita   se poate transforma in a überstunden  si   se aduna in  Gleitzeitkonto , contul tau de ore suplimentare  .    dupa multi ani de germania  nu cred ca mai  poate prosti  unii cu explicati inventate sau auzite  la coltul blocului .   doresti  alte explicatii  sau lamuriri  ?  sau ce nu intelegi  ?  am explicat si ce zice legea  .. Die zulässigen Arbeitsstunden pro Tag und Woche sind gesetzlich geregelt   si  ca  Laut Gesetz dürfen Arbeitnehmer von Montag bis Samstag je acht Stunden arbeiten – maximal 48 Stunden pro Woche. Bei einer normalen 40-Stunden-Arbeitswoche sind bis zu acht Überstunden also durchaus zulässig   .

@ VEZI ca   Pengoon   a postat  corect   , daca nu ma insel  el traieste in Germania   si stie bine ce zice  , a si  exemplificat  !

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Überstunden nu este Mehrarbeit. Tre sa ne hotaram: ore suplimentare facute la cererea explicita a angajatorului? aia-i Mehrarbeit.
Ca stau 1 ora peste program sa termin de downloaduit Analsklaven in Ketten 12 - Überstunden care merg pe Gleitzeitkonto, daca exista. Diferenta-i ca la Mehrarbeit poti insista pe bani in loc de Zeitausgleich. la Überstunden e cum vrea firma.

#21
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
PS .  apropo    ,,  Foxtian, invata diferenta intre brut si net, ...  ''    imi fac  singur  Steuererklärung  anual  ,  nu apelez  la  steuerberater     asa ca stiu  muuult mai bine ca tine  diferenta intre  brut  si net .... Romania  este printre putinele  tari din eu  care  nu are aceasta   lucru foarte bun  , unde iti poti deduce anumite cheltuieli

Pengoon   .    asta  este postarea  initiala  ,  nu este explicat cam clar  ce si cum     :  Salutare, unii spun ca daca faci ore suplimentare in germania salariul net scade, as fi curios daca cunoaste careva sigur cum sta treaba mai exact?   Daca ar fi asa nu vad logica pentru care ar lucra cineva ore suplimentare .....   Dar   cred  ca  omul  a inteles  pana acum     .

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pausal e bullshit. depinde de situatie, fix ca intreaga discutie infinit de inutila despre net, ca-s epic de necunoscute circumstantele individuale care determina impozitarea reala.

atata timp cat nu ni se spune:
cat castiga pe ce perioada
ce situatie familiara are
ce venituri pe langa job
ce distanta pana la lucru care se parcurge cum
ce alte cheltuieli deductibile mai are
ce spune contractul lui despre Mehrarbeit
ce reguli tarifare se aplica (daca se aplica)
cat de mult a intrat luna in umbra soarelui

e ca si show-ul lu' George din Seinfeld: a show about nothing.

#23
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View Postmykero, on 19 februarie 2021 - 13:33, said:

In alte conditii normale (contract de lucru full-time) nu se aplica aceasta situatie; orele suplimentare duc la cresterea salariului net. Insa atentie si aici, in functie de cum e specificat in contractul de munca, ora suplimentara este platita mai putin decat ora normala de lucru (cu aproximativ 10-15% net, in functie de mai multi factori - impozit progresiv, clasa de salarizare, norma de ore saptamanala etc.).

View Postfoxtian, on 20 februarie 2021 - 18:31, said:

@   mykero   nu exista  asa  ceva  !!   sa fie ora suplimentara este platita mai putin decat ora normala de lucru  !  nu exista  , te a mintit  cine ti a zis  .

Faptul ca tu nu stii ceva (sau nu intelegi) nu inseamna ca nu exista. Hai ca mai incerc pentru ultima data sa iti explic, daca nici de data asta nu intelegi, ma las pagubas.
Exista doua mari categorii de angajati in Germania, in functie de tipul de venit: Arbeiter si Angessteller (o traducere caproximativa ar fi muncitori si salariati)
https://ratgeber-im-...der-unterschied . Citez direct din articol;
"Angestellte erhalten gewöhnlich ein festes monatliches Gehalt. Im Gegensatz dazu gibt es bei den Arbeitern eine Bezahlung nach einem Stunden- oder Stücklohn. Der so genannte Akkordlohn ist auch eine Vergütung, welche Arbeiter erhalten. Hierbei erfolgt die Bezahlung nach einer Zeitvorgabe für die geleistete Tätigkeit."
Asta inseamna ca muncitorii (cei de care vorbesti tu si categoria pe care o cunosti) sunt platiti in cadrul unui acord cu un tarif orar - minim 9,5 Euro brut/ora. In acest caz, orele suplimentare sunt platite la acelasi tarif, deja specificat in contract. Dar asa cum a explicat si mkscorpion0, poti intra cu orele suplimentare in alta grila de tarifare si atunci net-ul va fi mai mic calculat pe ora.
Exemplu pentru o persoana singura (SeuerKlasse 1, asigurata de stat si care nu plateste impozit pentru biserica), dar poti lua orice exemplu vrei.
1. La 160 de ore lucrate in tarif brut de 10 Euro/ora inseamna un brut de 1600 Euro, ceea ce conduce la un net de 1198,58 Euro pentru 160 ore lucrate, deci un salariu net pe ora de 1198,58Euro/160ore=7,49 Euro net / ora.
2. La 200 de ore lucrate in acelasi tarif brut de 10 Euro/ora se obtine un salariu brut de 2000 Euro, ce inseamna atunci un salariu net de 1433,50 Euro pentru 200 de ore lucrate.
Deci ai 1433,50 Euro - 1198,58 Euro = 234,92 Euro net pentru 40 de ore suplimentare, asa inseamna un net orar de 234,92 Euro/40ore= 5,87 Euro net / ora.
5,87 Euro / ora este cam cu 25% mai mic decat 7,49 Euro / ora.
Toate calculele le poti face aici: https://www.brutto-netto-rechner.info/
Tot ceea ce am spus se aplica in cazul unui contract cu tarif orar (Arbeiter). In cazul in care exista un salariu fix lunar (Angestellte), calculele sunt mai complicate si nu are rost sa ti le explic aici, insa diferenta e chiar un pic mai mare - sunt mai multi parametri care trebuie luati in calcul. Dar in acest caz iti garantez din sursa sigura (foaia mea de salariu) faptul ca ora suplimentara, atat brut cat si net este mai putin platita.

P.S. Pengoon, sa iti traiasca departamentul IT – la noi si daca am stranutat pe tastatura se prind astia repede. Oricum, filmul e un classic…

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 21 februarie 2021 - 19:05, said:


Tu vrei sa iti desenez? Posted Image

Iti mai explic inca o data, caz clar. Poate asa pricepi si tu. Posted Image

A semnat contractul, 20 euro brut pe ora.

Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.

Cu cat lucrezi mai mult, cu atat este mai dezavantajos pt tine. In sensul ca primesti mai putin pe ora. Asta a vrut sa spuna initiatorul.

EDIT: Acum am vazut ca ti-a explicat si mykero, daca nici asa nu intelegi.. esti un caz pierdut si nu merita sa ne pierdem timpul cu unul ca tine Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 February 2021 - 01:55.


#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu inteleg ce e atata discutie pe tema salariului intr-o tara unde exista impozit progresiv. Cu cat castigi mai mult cu atat de duc mai multi bani spre impozit procentul ajungand la un maxim la un moment dat (parca era 45% ultima oara cand m-am uitat).

Edited by ro_explorer, 22 February 2021 - 17:58.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 22 februarie 2021 - 17:54, said:

Eu nu inteleg ce e atata discutyie pe tema salariului intr-o tara unde exista impozit progresiv. Cu cat castigi mai mult cu atat de duc mai multi bani spre impozit procentul ajungand la un maxim la un moment dat (parca era 45% ultima oara cand m-am uitat).

Exact. Raspunsul era simplu inca de la inceput.  Impozit progresiv, castigi mai mult, platesti mai mult la stat, implicit netul per ora scade. Asta pana atingi un prag, cum bine ai precizat Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 February 2021 - 17:57.


#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
45% e la peste 270.000
incepand cu 57052 se impoziteaza cu 42%. asta nu inseamna ca de la un venit anual de 57053 toata suma se impoziteaza cu 42%, ci doar 1 euro in cazul asta.
pana la 9408 euro bucata e impozitata cu 0.
9409-14532 e 14-24%
14533-57051 e 24-42%

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Exact ce spuneam. Si daca ai nesansa sa fii in zona unui prag si prin marirea veniturilor (cu orele suplimentare prestate) treci de pragul de impozitare ai sa vezi o reducere la venitul ponderat pe ora. FIresc. De castigat net total castigi mai mult insa, doar ca nu liniar.

Oricum, 45% la salarii de peste 270K e parfum de panselute ... "la noi aicișa", peste balta de voi, pragul maxim este de ~54% si se aplica incepand de la cca 50K eur pe an ... adica oricine scoate capul un pic mai sus, da mai mult la stat decat tine in mana.

#29
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ce-am scris io e pentru unu singur. la casatoriti plajele cresc. si distractia e cand de ex unul din ei castiga pun sau nimic, alalalt plateste semnificativ mai putin impozit.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPengoon, on 22 februarie 2021 - 21:25, said:

[...] si distractia e cand de ex unul din ei castiga pun sau nimic, alalalt plateste semnificativ mai putin impozit.
Da, stiu asta si va urasc pentru chestiile astea. In Suedia nu exista asa eva. Impozitul se calculeaza individual, indiferent ca hranesti o gura sau 20 cu venitul ala. Exista alte metode de a face deduceri dar mai jos de 40% global nu ai cum sa scazi daca castigi binisor peste medie. Daca castigi oripilant de mult insa (300-500K€ plus pe an), incep sa scada taxele :) ...

#31
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
din cauza splitting-ului in 2020, am platit 30,6% taxe impozite si asigurari medicale&sociale din brut.
cat eram singur era semnificativ mai urat (din punctul asta de vedere), eram undeva la 44%. cu tot.

#32
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
E bine ca in Romania platesti taxe  41.5% din brut Posted Image. As vrea eu impozit forfetar dar chipurile nu mai sunt tari in UE cu asa ceva Posted Image Dar daca lucrezi ore suplimentare (nu mai mult de 8 pe saptamana sau nu mai mult de 160 in ultimele 4 luni) si ti le aproba sefu sa le inregistrezi ai spor de minim 75% la salariu (cf legii).

Pt Germania si UK si eu stiu ca daca depasesti un anumit nr de ore suplimentare/luna ai sanse sa iti scada venitul per ora/ zi lucrata pt ca nu se incurajeaza orele suplimentare ca la balamuc.

#33
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
mykero  nu exista asa ceva  , tu  incerci sa mai dibuiesti ceva   da mkscorpion0  e total  pe langa  subiect  , chiar  in aer  !    eu va intreb  unde traiti  voi 2 si  munciti   ??    locuiti  in germania  cumva ?!   . mai repet  odata  , orele  suplimentare se platesc  la cat ai pe ora in contractul de munca  ,  ca exista impozit progresiv  este altceva  .
Va  rog  unde locuiti voi  si unde va platiti  impozitele  ??   sau cum de stiti  voi 2 asa bine  sistemul de impozitare in Germania  ?  total fals ce ziceti  voi  

@mkscorpio  zice  :  ,,   Exact. Raspunsul era simplu inca de la inceput.  Impozit progresiv, castigi mai mult, platesti mai mult la stat, implicit netul per ora scade. Asta pana atingi un prag, cum bine ai precizat  ''  .   aoleo    MKSCORPIO   IN CE TARA SE INTAMPLA ASTA ?  ca te asigur ca nu in Germania  NU se intampla  asa ceva  , nu ar mai face nimeni  suplimentare  de loc   si nu s ar stimula munca  !!!,  orele suplimentare in Germania se numesc   überstunden   , nu cum ai scris  tu   ,,sunt  caca maca  sau cum so  numi  ''     In ce tara lucrezi tu si iti platesti  impozitele  te rog  ?

@mkscorpio   tu ai idee macar  cat se plateste la stat in Germania  din impozite  unui angajat  ?   este  total fals   enuntul tau mai sus !    e din burta  nu i asa  ?  :))   zi mi te rog  In ce tara lucrezi tu si iti platesti  impozitele   ??

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 24 februarie 2021 - 16:29, said:


Hai canta la alta masa. Posted Image
Ti-au mai zis altii dar tu batman batman. Este o vorba "Cand 3 iti zic ca esti beat, mergi si te culca"

Edited by MembruAnonim, 24 February 2021 - 18:37.


#35
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019

View PostMembruAnonim, on 24 februarie 2021 - 18:35, said:

  Hai canta la alta masa.  

asta inseamna sa fi  smecher ....sa   stai la masa cu berica  , sa  vezi Germania in   poze   si sa sti care sunt impozitele din Germania   .

#36
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View PostMembruAnonim, on 24 februarie 2021 - 18:35, said:

Hai canta la alta masa. Posted Image
Ti-au mai zis altii dar tu batman batman. Este o vorba "Cand 3 iti zic ca esti beat, mergi si te culca"

Eu consider ca noi doi avem partea noastra de vina, legat de nivelul de raportare. Mai simplu, e ca si cum ai incerca sa explici integralele de volum cuiva care este la nivel de tabla inmultirii. Orice ai spune, raspunsul va fi ca 2 x 2 = 4 (ceea ce trebuie sa recunoastem, este corect). Acum sunt in dilema: il lasam la nivelul de protozor sau incercam sa ii facem educatie? Care e parerea ta?

Protozor mic (foxti, in caz ca nu te-ai prins, e vorba de tine): ajung usor la concluzia ca in cazul tau si cu cititul "este grele", nu numai cu tabla inmultirii.
Ia zii mama, care e diferenta intre brut si net? Scrie tu aici si care este parerea ta sa ne luminezi si pe noi, astia care nu stim unde e Germania pe harta.

Daca reusesti sa treci de problema asta, iti mai dau una suplimentar, ca sa iei nota de trecere: care este diferenta intre un salariu fix anual brut de 83.000 Euro si cel de 82.000 Euro (in West) in ceea ce priveste ora suplimentara?
In cazul total improbabil in care raspunzi corect la ultima intrebare, primesti o bombonica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate