Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca lucrezi ore suplimentare iei mai putini bani?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
mykero  !! eu  traiesc si lucrez  in Germania , vezi  si alte posturi  ale mele  ,   cum drak   imi explici  tu mie  din   Vaslui   cum e la mine in Munchen   cu impozitele  !?   eu am 16 ore suplimentare  pe luna  care se numesc   Überstunde  !  nu  ,,caca maca  sau cum so numi ele ''  citez  un celebru roman   ,, si   nu pied nimic  pe  ora   si   per total   Brutto am de castigat   !   Daca  se impoziteaza  cum zici tu  cu vecinu tau ,  nu ar mai veni dracu nimeni la munca  sa faca  suplimentare  in Germania  ! Daca  asa este la voi ,  nu trebuie sa fie  si in Germania la fel  ,  MUNCA ESTE  INCURAJTA  SI PLATITA  IN   Germania  ! Statul  German  te incurajeaza  sa muncesti  , chiar si suplimentare  . lasa ma cu expicatile tale de 2 banii , vino  si  munceste aici  si ai sa vezi cum e si pe urma sa explici  prostiile tale  cu net si brut  Daca  faci ore suplimentare  castigi  mai multi bani  .Sa  iti mai spun un secret  !  prin lege  firma nu este obligata sa it platesca orele suplimentare te poate pune sa iti iei   liber  !  Oricine  traieste si munceste in Germania  stie ce spun

Edited by Karhu, 26 February 2021 - 12:34.
eliminat limbaj ofensator


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 25 februarie 2021 - 19:01, said:


Combate asta daca poti Posted Image Spune ca este gresit calculul Posted Image. Dar nu poti, este? Posted Image

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2021 - 01:49, said:

20 euro brut pe ora.
Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.

Edited by MembruAnonim, 25 February 2021 - 19:14.


#39
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
scorpionule  ! In  ce tara  sa calculez  ?   in Germania  nu pot calcula asa ceva   !?    tu  intelegi  ?   nu se poate  !   fi  atent  asta  ! :   Eu  in Germania  am  Steuerklasse 3   ,  si mai mult platesc  la   Rentenversicherung   ,  A.O.K   si abia  pe locul  3  este  impozitul   catre stat   care il datorez   ,   si cu ore suplimentare   tot atat am pe ora , nu pierd  nimic,  nimic nu scade  !  si castig mai mult  chiar ! dar nu pe ora  , pe ora  ramane la fel  !!!   ci pe brut   ,  totul  creste   exponential inclusiv  darile catre stat     !   NU iti  ia statul  banii  mai multi pe ora   daca  tu faci   ore suplimentare  ci  iti creste  salariul  adica    Gehalt   - ul   !   Calculul  tau  poate fi ok  in Romania ,  nu stiu  !   dar  in Germania   stiu  sigur  ca nu se potriveste    . Inca ceva  in Germania  un muncitor  , un angajat     poate avea  6  clase  de impozitare  diferite   !!  tu   intelegi  ???     poti avea  clasa  1 , 2 , 3 , 4 , 5 sau  6   !    Germania  nu este  Romania    ,  este total  diferit   ,   iar odata  pe an cand iti faci     STEUERERKLÄRUNG   !  poti  sa mai  dai  sau poti sa mai primesti  banii    de la stat  referitor   impozitarea baniilor  .  intelege  odata    ca nu merge  ce spui    .  ce vrei  tu sa spui  cu impozitarea  aia mare  nu este  pentru muritorii de rand   ! plm  ci cei   care au   peste   100.000  mii euro an venit  cel  putin   ,    de ex  Solidaritätszuschlag   , un alt impozit   sau taxa   trebuie platit  abia  daca treci de 73.000  mii euro  brutto    pe  an , ce zici  tu   de   2000   sau  4000   pe luna    e   caca  maca   .   maruntis   ....nu  pierde statul  timp   cu saracii  de    muncitori    sa impoziteze  banii    ,  intelegi  acum   ?   au ei  de unde sa traga  banii  ...plm deja  in orasele mari  chiria  este  1200   - 1500   euro   lunar  la 2 camere ....   sper ca m am facut   inteles   .

@  apropo   uite aici   un teste  de calculare    a salariului   ,   Gehaltsrechner  .  https://www.nettoloh...ohn.de/     ,  unde  ,  normal trebuie sa treci daca ai copii   , beruf  ,   in ce  Bundesland   louiesti  si in ce bransa  lucrezi   ..  nu este asa    caca maca  calcularea salariului  ,   dar  statul nu te arde   ca  in Romania   aici   ,  orele mele   , banii  mei    .   daca iti arat  Lohnabrechnung  ul  meu  ...  care nici macar nu e la fel  ca si al colegului meu de munca  ,desi lucram in aceiasi  firma  ,  el are alte  date   de calcul  ,  eu altele  ...difera    .

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Si io am 3!
Nevasta-mea are 5 dar nu stie :w00t:

#41
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Io am 5... E hartie oficiala ca nu sunt desteptul familiei, dar nu conteazã. Banu' sa curga!

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 25 februarie 2021 - 20:40, said:

scorpionule  ! In  ce tara  sa calculez  ?   in Germania  nu pot calcula asa ceva   !?

Eh nu poti calcula. Pici de ***** daca o sa imi spui ca acel calcul este corect. Si nu vrei asta Posted Image .

Pentru clasa 1.


Spune ca nu este corect calculul asta "4000 euro brut luna, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora."
Haide, nu te rusina! Ziceai ca esti AS. La 4000 euro brut/luna, cat inseamna net?


edit: te-ai facut de cacao singur spunand ca nu poti calcula ce ti-am dat. Adica ceva simplu, la mintea cocosului Posted Image))
Se vede de la o posta ca habar nu ai. Ai ciupit si tu o informatie de ici de colo si cam atat :)

Edited by MembruAnonim, 25 February 2021 - 21:47.


#43
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019

View PostMembruAnonim, on 25 februarie 2021 - 21:40, said:

    Se vede de la o posta ca habar nu ai. Ai ciupit si tu o informatie de ici de colo si cam atat Posted Image  

mai si   semnalizezi  !  pai   ti am explicat ca spui  o prostie si nu ai cum sa calculezi ce spui  tu  , adica sa arati ca daca faci  ore suplimentare  iti scade salariul ,adica  toti nemtii  sunt tampiti  ,se duc la munca sa faca  ore suplimentare  si SA LE SCADA SALARIU !    iti dai seama ce prosti  sunt  nemtii astia  , nu vor sa faca un bani  in plus   , ei  vor sa faca in minus  !  se duc asa ca prostii  la munca sa le scada salariu   .   tot in intr o prostie  o ti  ,  nu te lasi   .     este un mic  adevar   pe care la postat   Pengoon  si   mykero   , ca ei au clasa 5 la impozitare    dar  in schimb sotiile colegilor au  3  deci castiga banul  !!!!   dar  la  cand  isi  fac    Steuerjahr   se  face impreuna pe familie   ..... si e alta  poveste   ....  pai  mai   mykero    tu asta vrei sa zici   ca te arde statul   ca ai  5  !  pai  si cu sotia adunat  la  Steuerjahr   cum e  ?  cum a fost  anul trecut  la   Steuererklärung   ca  esti obilgat sa il faci   ?  ai primit sau ai dat  ?   tu   pengoon  cum a fost  ?    Pai   mykero   explica  si tu  la  scorpionul  ca   la   1,2,3 si 4  nu ai  cum sa pierzi  la impozit  !   doar la 5 si  6 pierzi  !   ia arata   Lohnabrechnung     lu scorpion  ce impozit mic are sotia  ta  !   si ca plateste mai mult la rente  si la aok   ,   Corect  mykero  ????  ia zi   cum e     ..
ps.  pengoon  stiam ca e in Germania   , stie  !   de tine banuiam  mykero  ca  vad ca sti cate ceva  ,  da scorpioniul  e  copil din vaslui   , habar nu are de el

#44
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am 3, ca io castig lozu :D
nevasta mea are 5 pentru decorativitate :w00t:
poate-i povestesc intr-o zi :w00t:

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 03 martie 2021 - 17:42, said:



Amice, hai inceteaza cu circul asta Posted Image Ai ciupit si tu o informatie de ici de colo si.. cam ATAT. Drept dovada ca nu esti capabil sa faci un simplu calcul, cat castiga net lunar cineva incadrat la clasa 1  (nu plateste biserica) avand un salariu brut de 4000 euro.


"e duc la munca sa faca  ore suplimentare  si SA LE SCADA SALARIU"

Ti-a spus si ro_explorer si neagu_laurentiu.. iti scade plata pe ora nu salariu.. dar tu Batman Batman.


edit:

Iti este jena sa calculezi pt un om care este incadrat la clasa 1 e impozitare cat va castiga net avand un salariu brut de 4000 euro? Hai, nu te rusina, ziceai ca te pricepi.
Are ~2467 euro NET sau nu? Bineinteles ca este ~2467 euro net. Dar tu nu vrei sa recunosti  pt ca vei confirma ce stim cu totii despre tine Posted Image))
Nu esti in stare nici sa scrii corect.

Edited by MembruAnonim, 03 March 2021 - 18:05.


#46
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
ai  spus  ca  scade salariu  daca  faci  ore suplimentare  !   unde  este  calculul  acela   ca iti scade  salariu   ca faci  ore suplimentare  ?   arata  acel calcul  cu  Steuerklasse 1  .  

COPILE  , explica  asta  ....

deci   zici  tu   :   Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.  ..Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.   . ..... aoleo    ARATA TE ROG  UNDE AI CALCULAT  TU  ASTA  ?   e  din  cap  calculata  ?   ce sistem de impozitare ai folosit  ?  din cap  sau  ....din filme  :)  ADICA   13,04  ori 50 de    ore      tie  iti  da    1000 de euro   in  PLUS  LA SALARIU  ?  ce   matematica  folosesti  tu  ?   CE TARE  ; LUCREZI 50 DE ORE SUPLIMENTARE  SI CASTIGI   1000 de euro  in plus   da tu pierzi   la salariu   ......  deci   in ce tara  e acest  calcul   ??? .     mykero   are baiatul  dreptate  nu ?  ;)  intelegi  nu   ,   cu 50 de ore suplimentare   tu faci  in plus  1000 de euro   !  da  iti scade salariu  ..  .nu  te doare  capul ?

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 03 martie 2021 - 20:32, said:

ADICA   13,04  ori 50 de ore   tie  iti  da 1000 de euro   in  PLUS  LA SALARIU

Canta la alta masa Posted Image

Nici un text nu esti in stare sa intelegi.

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2021 - 01:49, said:

A semnat contractul, 20 euro brut pe ora. Clasa impozitare 1
Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.
Cu cat lucrezi mai mult, cu atat este mai dezavantajos pt tine. In sensul ca primesti mai putin pe ora. Asta a vrut sa spuna initiatorul.


edit: Si invata sa scrii, nu suntem obligati sa iti citim balivernele scrise gresit gramatical. Primesti raport pentru asta, este prevazut in regulament sa respecti niste reguli gramaticale. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 03 March 2021 - 20:44.


#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Încetează să-l mai provoci că ți-o iei tu pentru flame.
Iar regulamentul sancționează scrisul stâlcit intenționat, nu e al Facultății de Litere. Sigur că ar fi bine ca toți userii să scrie corect, dar pe motiv de greșeli gramaticale neintenționate nu se șterg mesaje. Dacă ți-e greu să citești și să vorbești frumos du-te pe alt topic.

#49
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
luat ca exemplu:
calculatorul de la gehalt.de
Steuerklasse 1
gesetzlich versichert
Rheinland-Pfalz
localitatea (irrelevant): Worms
profesia (si mai irrelevant): calau :w00t:

cu 6000 pe luna la 172 de ore iese un net de 20,ceva /ora
amu facut ca 23 de ore mehrarbeit (torturat acuzati) ca sa ajung la un brut de 6800, acum la 195 ore. net iara 20,ceva.
incepand de la o anumita valoare, adica dincolo de Bemessungsgrenze, e tot aia, cel putin pana la 250.000 anual cand creste la 45%.

io am colegi care fug de ore suplimentatre ca scaraotzchi de tamaie :w00t: ca ei vor timp liber. la noi poti sa-ti transformi timpul acumulat de ex. la Rufbereitschaft in timp liber, sau in bani. mai mult de jumate vor timp liber. de regula-s aia mai batraini care de multi ani cara acasa saci de bani si si-au platit casa, masina etc. si chiar si la Mehrarbeit poti alege, doar la Gleitzeit nu.
io inca-s tanar si am nevoie de bani :w00t:

#50
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
Deci  o luam de la capat  , se intreaba  : ,,   Salutare, unii spun ca daca faci ore suplimentare in germania salariul net scade, as fi curios daca cunoaste careva sigur cum sta treaba mai exact?
Daca ar fi asa nu vad logica pentru care ar lucra cineva ore suplimentare   **       DECI  INTREABA DACA  SALARIUL  NET  SCADE  !   NU  PE  ORA  !!     SALARIUL  NET  !!

Tu zici  asa    :  ,,  A semnat contractul, 20 euro brut pe ora. Clasa impozitare 1
Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.  **

EU  VAD  CA  SALARIUL  NET  CRESTE   CU 511  EURO !!    ( deci  a intrebat  daca salariul net scade  !  nu pe ora  ! )       DECI   DE LA 1956 euro  NET   CRSTE SALARIUL  CU  50 DE ORE SUPLIMENTARE   LA  2467   euro   NET  ; EL CASTIGA  UN PLUS DE  511  EURO   NET  LA SALARIU  !   DECI   NU SCADE  !!!    oricum calculul tau este fals si cu ora   pentru ca este alt calcul la orele suplimentare  ,si asta depinde si de contract . e de explicat si asta   .  impozitele sunt mari  in Germania  dar munca este platita  si  nu pierzi daca muncesti  .

PS: imi cer scuze de greseli de ortografie  ,  si pentru ca am scris cu litere de tipar  dar  nu stiu cum sa mai explic  ca in Germania  castigi  nu pierzi  muncind mai mult  .  SI scorpionule   eu ti am vorbit  frumos si clar  , am incercat sa explic    fara sa jignesc    , canta la alta masa  , scri prosti  ,  scri baliverne    etc     iti dau raport la postari  pentru jigniri  repetate .   Daca nu poti avea  o conversatie   civilizata   nu  jigni  , abtinete de la comentarii  .  Multumesc  de intelegere  .

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 04 martie 2021 - 15:12, said:


Amice inceteaza sa mai emiti minciuni. Am scris clar, salariul scade pe ora. Ti-a zis si  ro_explorer si neagu_laurentiu. Daca nu esti in stare sa intelegi ce au scris colegii mai sus, mai bine parasesti topicul asta. Si inceteaza si cu jgnitul, aici nu suntem pe maidan. Posted Image

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2021 - 01:49, said:

A semnat contractul, 20 euro brut pe ora. clasa 1
Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.
Cu cat lucrezi mai mult, cu atat este mai dezavantajos pt tine. In sensul ca primesti mai putin pe ora. Asta a vrut sa spuna initiatorul.

Calculul este ca se poate de corect. Am pus un contabil din .de sa se uite peste el si mi-a zis ca totul este ok. Asa ca inceteaza cu circul ca iti dau report fara sa clipesc :)

Edited by MembruAnonim, 04 March 2021 - 17:39.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxtian, on 04 martie 2021 - 15:12, said:


edit:

Citeste ce scrie mai jos. Ro_explorer lucreaza la fel intr-o tara unde impozitul este progresiv ca in Germania. Ro_explorer castiga foarte bine, deci stie ce inseamna sa fii impozitat mai mult.

View Postro_explorer, on 22 februarie 2021 - 17:54, said:

Eu nu inteleg ce e atata discutie pe tema salariului intr-o tara unde exista impozit progresiv. Cu cat castigi mai mult cu atat de duc mai multi bani spre impozit procentul ajungand la un maxim la un moment dat (parca era 45% ultima oara cand m-am uitat).

Edited by althea, 04 March 2021 - 20:14.
editare jigniri & flame


#53
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019

View PostAndreY2u, on 19 februarie 2021 - 11:56, said:

    Salutare, unii spun ca daca faci ore suplimentare in germania salariul net scade, as fi curios daca cunoaste careva sigur cum sta treaba mai exact?  Daca ar fi asa nu vad logica pentru care ar lucra cineva ore suplimentare  
     intreaba  initiatorul   topicului   ...

zice   scorpion :  ...
A semnat contractul, 20 euro brut pe ora. Clasa impozitare 1
Luna asta lucreaza omul nostru 150 ore, 3000 euro brut, ~1956 NET (in mana). Adica 13.04 euro net/ora.
Luna urmatoare lucreaza 200 ore. 4000 euro brut, ~2467 euro NET (in mana). Adica 12.33 euro net/ora.
Cu cat lucrezi mai mult, cu atat este mai dezavantajos pt tine. In sensul ca primesti mai putin pe ora. Asta a vrut sa spuna initiatorul......   serios  ??  el  zice  de salariu  NET  ; deci salariu net  nu pe ora  .  

Iar  din calculul  tau    , se castiga   in plus 511 euro  .  nu  pierde  nimic  , nu poti sa recunosti ca ai gresit  ?     deci  castiga 511  euro  in plus  la salariu  net  .   ce nu intelegi  ?

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2021 - 17:57, said:

Ți-am editat mesajul. Ți-ai terminat viețile pe topicul ăsta, deci dacă mai ironizezi, jignești etc. să te aștepți la suspend.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate