Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cresterea imobiliarelor in urmatorii 7 ani cu 50%

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2041 replies to this topic

#55
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,591
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2021 - 11:44, said:

Pai ba coa(n)e, când e negociat între 3 și 5 salarii, cu 3 e minim și 5 e maxim. Când vezi ca s-a luat an de an în ultimii 4 ani la valoarea maxima și te gândești ca femeia nu e chiar măturător măcar alea 3 salarii le iei, nu?
Bonusul clasic e aprox 1-1.5x salariu, al 13-lea sau sub alta forma dar tot in jur de 10-15% din salariul anual
Bonusurile peste 2 salarii sunt mai degraba exceptii, nu regula (in Romania)

Edited by radu103, 18 February 2021 - 11:50.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Asta in cazul tău. Nu generaliza pt toată piața. Eu am văzut în viata asta bonusuri de la 3 salarii la 12 salarii... Depinde ce faci, indicatori, etc.

#57
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020

View PostMarcoSemedo, on 18 februarie 2021 - 11:38, said:

Ai mai găsit o sursă de inflație Posted Image) Prețul la dat cu mopul. La 250 lei / curățenie deja își permite chiria la c-entral sau Avrig.

Atat am dat si eu anul trecut pe o zi de curatenie, 250 de lei, am luat o doamna care deja presta la doua apartamente din bloc. Pretul normal 200 de lei pe zi, pentru curatenie dupa muncitori, ca e de frecat geamuri, gresie, etc, e putin mai mult.
Iar Dorel mesterul meu mi-a luat 300 de lei pe zi, in conditiile in care a muncit la mine (exclusiv) vreo trei luni, zi de zi.
Preturile la servicii au crescut cam in acelasi ritm cu imobiliarele, asta ca sa nu ne mai tot intrebam retoric de unde atatia bani in piata. De fapt sunt convins ca femeilor care fac menaj, instalatorilor, electricienilor si altor meserii din astea liberale le-au crescut veniturile mult mai mult decat corporatistilor insurubati cu anii prin diverse corporatii. Mie de exemplu mi-a crescut salariul cu 3% in ultimii 2 ani, neveste-mii cu vreo 5%.

Edited by nestoro, 18 February 2021 - 12:01.


#58
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,591
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2021 - 11:53, said:

Asta in cazul tău. Nu generaliza pt toată piața. Eu am văzut în viata asta bonusuri de la 3 salarii la 12 salarii... Depinde ce faci, indicatori, etc.
La salariul minim de cacat, in vanzari, unde esti alergat ca hotii de cai si e mare minune ca prinzi sfarsitul de an pe-acolo....este posibil
La salarii si pozitii normale, nici la management nu e bonusul de 12 salarii chiar daca rup norma cu +200%.

View Postnestoro, on 18 februarie 2021 - 11:54, said:

Atat am dat si eu anul trecut pe o zi de curatenie, 250 de lei, am luat o doamna care deja presta la doua apartamente din bloc. Pretul normal 200 de lei pe zi, pentru curatenie dupa muncitori, ca e de frecat geamuri, gresie, etc, e putin mai mult.
Fix azi o am pe doamna la menaj. 200 lei / 6h.
E super profi, face apart air bnb in mod normal as a full-time job si side job la "familia" extinsa

Edited by radu103, 18 February 2021 - 11:58.


#59
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 05.09.2006
Indiferent de asteptarile initiatorului sau de aprecierile nerealiste ale unora dintre colegi, preturile vor continua sa creasca. Pentru ca exista cerere si suntem o tara cu venituri in crestere. Pentru ca valorizam proprietatea in masura mult mai mare decat altii. Pentru ca pretul materialelor de constructii continua sa creasca. Ceea ce nu stie nimeni este cu cat vor creste...

Edited by l_dan, 18 February 2021 - 12:11.


#60
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,842
  • Înscris: 14.12.2019

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2021 - 11:44, said:

Era 150 lei pe zi acum 3 ani. Mda... Scump nene.

View PostAfroditu, on 18 februarie 2021 - 11:46, said:

S-au scumpit consumabilele Posted Image


Vrea să te ardă că vrei doar o dată și atât, are destui pe la care merge cu 100 lei ca mine, deci tu ești client ocazional așa meriți o suprataxă.

#61
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.09.2007

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2021 - 11:12, said:

Daca se întâmplă asta în 2028 pe 1 Ian îmi depun demisia de orice giob. O las pe soție ca ea vrea sa ridice capitalismul pe cele mai înalte culmi, eu daor vreau sa frec menta, aici cu voi pe forum.

Cat tintesti venit pasiv ca sa iti dai demisia?

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlyanna, on 18 februarie 2021 - 12:05, said:



Cat tintesti venit pasiv ca sa iti dai demisia?

Net salariul meu de azi. Fara bonus :)

#63
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Și salariile cu cat vor crește?:))))

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 18 februarie 2021 - 12:11, said:

Și salariile cu cat vor crește?:))))

Cam 20%

#65
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Jale, atunci. Dacă ar fi crescut salariile măcar cu 50% te mai credeam.:)

Edited by mihaigerard, 18 February 2021 - 12:16.


#66
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2021 - 11:12, said:

Daca se întâmplă asta în 2028 pe 1 Ian îmi depun demisia de orice giob. O las pe soție ca ea vrea sa ridice capitalismul pe cele mai înalte culmi, eu daor vreau sa frec menta, aici cu voi pe forum.

de parcă acum nu asta faci.. las-o n sânge  =))
terorizezi niște subalterni pe zoom în timp ce stai în chiloți lidl la soare

eu sunt mai stresat ca tine, da? eu merit pensionare, nu tu

#67
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
adica toate firmele renunta la spatiile de birouri, e plin de apartamente de inchiriat ca multi au plecat inapoi din orasele mari la tara si astia spera ca preturile imobiliarelor o sa creasca?
https://www.profit.r...-parte-19986238

am asa un deja-vu cu criza din 2009 cand se puneau articole platite ca acum trebuie cumparat ca imobiliarele o sa creasca !!!

#68
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@cristimate: Sunt perfect in asentimentul tau cu astia 50%, presupunand ca nu crapa ceva la jucaria din vest.

#69
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
Nu toate firmele renunta ci unele din ele, nu la tot spatiul ci la o parte din spatiu, e plin de apartamente de inchiriat dar asa era si acum un an sau doi sau zece, multi au plecat inapoi in orase dar si mai multi nu au plecat iar din aia care au plecat o sa fie multi care o sa se si intoarca. Daca ma intrebi pe mine o sa fie si mai multi care o sa plece inapoi in alte orase pe termen lung, dar similar o sa fie la fel de multi care o sa vina dinspre sate spre Bucuresti.
Cata vreme nu punem niste cifre pe toate analizele astea putem sa ajungem la ce concluzii vrea fiecare.

Cat despre salarii, astea o sa creasca in mod diferint, ma asteptam ca e evident pentru toata lumea. Salariile celor care castiga 6-700 de euro o sa creasca cu un procent si o probabilitate mai mare decat salariile celor care castiga deja 3-4000 de euro. Eu unul sunt convins ca peste 5 sau 7 sau 10  ani imi va fi mult mai greu sa cumpar un apartament fata de astazi, din ce in ce mai greu, pentru ca salariul meu cu siguranta nu va mai creste in acelasi ritm cu al celorlalti si prin urmare nici cu nivelul general al preturilor.

O scadere economica globala este iminenta si sanatoasa, incepand cu 2010 sau 2011 totul a mers doar in sus. Acum nu stim daca COVID-ul s-a suprapus peste mult anuntata scadere si a dezamorsat bomba, asta ar insemna 4-5-6 ani de crestere sustinuta pana la urmatorea cumpana, sau daca COVID doar a dat semnalul si ne mai asteapta inca un an sau doi de scadere sau stagnare (pentru ca e greu sa iti imaginezi un 2021 mai prost decat 2020). Cert e ca peste 7 sau 10 ani cu siguranta vom fi mult peste nivelul de astazi, asa cum si azi suntem in ansamblu mult peste nivelul din 2008 (daca nu te raportezi in mod limitativ doar la pretul imobiliarelor).

Edited by nestoro, 18 February 2021 - 12:30.


#70
qwerty15

qwerty15

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.02.2021
Nu va da nimeni 3500 de euro pe mp peste 7 ani, in 2028 pentru apartamentele construite si vandute in 2021. Treziti-va din visele astea.

#71
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Motivatia cresteri preturilor in Bucuresti este extrem de simpla:
-necesitatea exista si este acuta, spatiul locativ pe locuitor este extrem de mic
-cererea este enorma, cei 500 000 de noi angajati inseamna o masa uriasa imposibil de satisfacut indiferent cat se construieste
-nivelul de creditare este ridicol de mic, practic nu exista, este loc imens de crestere
-salariile s-au dublat in medie statistic dar bugetarii au triplu si nu sunt putini
-banii negrii trebuie investiti, 30% din economie este la negru iar economia este la complet alt nivel fata de 2008
Toate aste fac diferenta totala fata 2008, orice comparatie este in defavoarea celor care vor sa arate ca istoria se repeta.

#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In orice economie SANATOASA pretul e reglat de cerere si oferta . Initiatorul ne spune ca cererea e mare deci e firesc sa creasca si pretul. Adica exista clienti care accepta cresterea de preturi findca le convine oferta.
Deci pe viitor vom avea proprietari cu multe apartamente, si nu un proprietar ci milioane. Vor astepta ca guvernarea sa accepte imigranti din Vietnam si Pakistan, sa vina sa locuiasca aici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate