Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Tine softul pasul cu hardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Este bloated si plin de procese in background, asta e adevarat. Dar de mers nu merge greu chiar deloc. Am acelasi procesor de care te plangi tu si nu este absolut nici o problema.

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Depinde de ritmul in care instalezi si dezinstalezi to felul de ... experimente.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pentru experimente exista masini virtuale.

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 18:17, said:




Despre ce soft sau platforme aiuresti? Problema e ca apliactiile noi nu sunt optimizate pentru platformele noi. Versiuni apar cam in fiecare an, hai 2, ti se pare asa ciudat sa proiectezi un soft nou ca sa tina cont de faptul ca ai mai multe nuclee si o roaba de RAM? Plus un SO pe 64 de biti. Curios cum o parte din aplicatiile din suita Office pe 64 de biti, surpriza, chiar ale Microsoft, unele sunt pe 64, altele pe 32 de biti. Apropos, ce platforme diferite visezi?
Depinde despre ce soft vorbesti. La programele de cad, fiind foarte complexe, nu rescrie nimeni softul de la o editie la alta. Mai adauga cate ceva. Si sunt sigur ca si la alte programe complexe e la fel.

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postrich1974, on 15 februarie 2021 - 19:59, said:

La programele de cad, fiind foarte complexe, nu rescrie nimeni softul de la o editie la alta.

Desigur, dar nici "platforma" nu s-a modificat substantial de tare multi ani. Avem acelasi windows si aceleasi procesoare de ... cati ani? Problema e ca dezvoltatorii sunt puturosi si iti mai baga cate o maslina si o scobitoare de la o versiune la alta, insa nu-si bat capul cu aducerea la zi a core-ului. Citeam odata despre Photoshop. E cladit pe platforma de acu aproape 30 de ani. Si cu eamerg mai departe desi stiu ca e obsolete

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nucleul de la autocad e tot ala initial si e facut in lisp.... au facut 1001 floricele dar sub vb.... si merg ca un kk.
pe bune, pe acelasi fisier pe un calc ieftin de 5ani cu autocad 2008 se misca mult mai bine deca un calc de top de 2ani si autocad 2020.

#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
pai vezi ca softurile consacrate nu au mai adus nimic revolutionar de cam multi ani: Adevarul e ca nici nu prea mai au ce. Si atunci te gandesti ca ar putea, in loc de briz-brizuri, sa incerce sa le optimizeze/modernizeze platforma. Ti-ai gasit. Acelasi lucru si cu sistemele de operare.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Companiile asea fac bani, asta e scopul lor. Cand ai aproape monopol pe piata, nu te mai intereseaza. Asa e peste tot, nu numai aici. Si e aproape imposibil sa migrezi la altceva, ca e vorba de interoperabilitate.

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 18:17, said:

Curios cum o parte din aplicatiile din suita Office pe 64 de biti, surpriza, chiar ale Microsoft, unele sunt pe 64, altele pe 32 de biti. Apropos, ce platforme diferite visezi?
Ca sa dau exemplu doar de la Microsoft:
- aplicatii x86
- aplicatii x64
- aplicatii UWP (cele din magazinul lor de aplicatii), optimizate pentru tablete/touch
- aplicatii ARM (optimizate pentru Surface Pro X de exemplu)

Surface Pro X e o scula faina teoretic dar care duce lipsa mare de soft optimizat pentru ea, pentru ca are procesor ARM, exista emulatoare dar nu pentru orice (si oricum emulatorul din start presupune ca ceva nu ruleaza optim/nativ). UWP-ul sufera si el inca, dupa atatia ani, de lipsa de aplicatii, asa ca inca nu e grozav sa ai tableta Windows. Windows Phone a dat chix printre altele pentru ca s-au miscat prea lent cu UWP-ul si pentru ca au schimbat si acolo platforma semnificativ de mai multe ori (Windows CE/Mobile/Phone). Nici macar toate aplicatiile Microsoft nu sunt disponibile pentru toate platformele astea.

Edited by utopium, 16 February 2021 - 09:06.


#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Fii atent, te rog, nu discutam despre Candy Crush aici, deci balariile din magazinul Microsoft se exclud.. Si nici despre ARM, din pacate, pana nu schimba Microsoft platforma asa cum a facut Apple anul asta.

Si mai ramane doar platforma Intel. Aplicatiile pe 32 de biti si alea pe 64 de biti nu sunt 2 platforme diferite. Asadar producatorii de software (din nou nu vorbim de jucariile din store) nu prea au nici o scuza.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Explicatii (mai vechi) despre trecerea la 64-bit in cazul unor produse Microsoft: https://web.archive....it-version.aspx

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 16 februarie 2021 - 09:42, said:

Fii atent, te rog, nu discutam despre Candy Crush aici, deci balariile din magazinul Microsoft se exclud.. Si nici despre ARM, din pacate, pana nu schimba Microsoft platforma asa cum a facut Apple anul asta.
Microsoft are deja si suport ARM si are si UWP, ca nu vrei tu sa discuti despre ele e problema ta, eu de exemplu as dori si un Photoshop full optimizat pentru tableta Windows (si nu doar o versiune lite de Adobe Photoshop Elements) sau o tableta ARM care sa aiba aplicatiile optimizate pentru ea (oricum in cazul in care nu ai aflat inca, pe UWP exista destule aplicatii business/de productie deja, de la Office la chestii de la Corel/Adobe).

Nu mai zic de ce varza e pe .NET, unde ai o gramada de tipuri de aplicatii diferite pentru platforme diferite. Ai aplicatii .NET Framework, .NET Core, .NET Standard, Xamarin, Mono, ASP.NET, Razor, UWP, etc ... te-ai apucat sa faci o aplicatie folosind una dintre tehnologii, ca sa o muti pe alta tehnologie trebuie sa o rescrii/modifici. Sigur ca merge oricum pentru ca Windows-ul stie sa le ruleze pe toate, dar ... Si uite asa te trezesti ca ai cod facut acum 10-15 ani, cu tehnologie care nu (prea) mai e folosita azi, pe care n-are nimeni chef sa-l rescrie de la zero, dar care trebuie inca intretinut pentru ca un client vrea sa-i mai adaugi un feature (sau trebuie adaptat la vreo schimbare de specificatii/upgrade de securitate/API/etc). Sau ca ai in aceeasi aplicatie web si AngularJS dar si Angular 11, versiuni complet incompatibile. Doar anul trecut au aparut trei versiuni majore de Angular (un framework popular de frontend/javascript) ... sigur ca acum schimbarile sunt mici intre versiuni, dar la un moment dat au fost schimbari asa de mari incat codul a trebuit ori rescris complet, ori sa lasi mai multe versiuni si sa il intretii asa, cu tot chinul care decurge din asta.

Edited by utopium, 16 February 2021 - 10:56.


#31
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 01.11.2004
@utopium : Lasa Photoshopul si treci pe Affinity ;>

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Ca sa faca ce? :D

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Pare fain, o sa-l instalez pe Surface de curiozitate, dar nu stiu daca vreau sa ma apuc sa invat sa folosesc un alt tool de editare grafica ca deja am folosit vreo 3-4 inainte sa ma "stabilizez" la Photoshop.

@iladi: retusare digitala poze, design pagini web, logo-uri, reclame pentru reviste, machete pentru print ... am trecut prin cam toate etapele astea cu Photoshop, Corel Draw, Illustrator, etc, in studentie inainte sa lucrez in IT am lucrat in advertising si desktop publishing. Acum ma rezum la prelucrare foto, logo-uri, web design mai mult, mai rar mai fac cate un tricou sau chestii pentru print. Am avut cazuri cand pentru un site am facut poze, le-am prelucrat/taiat/compus, am facut logo-ul, designul web si apoi am si implementat site-ul, frontend + backend. Eu centram, eu dadeam cu capul :) Si acum se mai intampla asta cateodata, dar nu la job, ci extra-job.

Ideea e ca prin treceri de la o platforma la alta de multe ori s-au pierdut diverse softuri, pe care nu le-a mai portat nimeni.

#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Mda, talente din ciclul avem muschi de otel sa culegem musetel.

#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Vrei nu vrei, cam astea sunt cele mai comune utilizari ale Photoshop-ului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate