Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Tine softul pasul cu hardul?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 15 februarie 2021 - 10:38, said:

Unde vad eu o problema este ca desi acum sunt procesoare cu jdemii de nuclee sunt putine aplicatii/programe care le folosesc. Nu mai zic ca nci sistemele de operare nu sunt mega optimizate in acest sens. Asa ca ne agitam degeama cu hardul in masura in care softul nu tine pasul cu acesta.

Ce aplicatii dedicate (nu browsere, ca aici e mai complicata discutia) ati intalnit a caror performanta nu v-a multimit, chiar daca aveau destul hardware la dispozitie?

Ce nu v-a multumit in ce priveste paralelismul sistemului de operare?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
daca ai un bug intr-un soft, nu poti sa spui ca softul nu tine pasul cu hard-ul....

Ce ma enerveaza in schimb este ca desi exista procesoare multicore, sunt softuri babane, mari, folosite la scara internationala care foloseste doar un singur nucleu. Exemplu: Siemens NX care fix in momentul de fata imi mananca ficatii...

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
depinde daca activitatea se poate fragmenta si nu trebuie sa astepte una dupa alta. nu totul poate fi facut multicore.
eu am o aplicatie cu care pot fixa aplicatiile care stiu ca sunt single core pe un singur nucleu. asta ar fi si recomandat, ca sa nu mai sara de la un nucleu la altul.

Edited by rich1974, 15 February 2021 - 14:55.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdani.user, on 15 februarie 2021 - 14:39, said:



Ce aplicatii dedicate (nu browsere, ca aici e mai complicata discutia) ati intalnit a caror performanta nu v-a multimit, chiar daca aveau destul hardware la dispozitie?

Ce nu v-a multumit in ce priveste paralelismul sistemului de operare?
in 99.99% din cazuri softurile sunt neoptimizate si consuma aiurea enorm de multe resurse.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Minarea de bitcoini Posted Image

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. am o statie de lucru cu 32g si vreo 8g video. am facut upgrade la un softsi varianta noua ruleaza execrabil....

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 15 februarie 2021 - 14:39, said:

Ce aplicatii dedicate (nu browsere, ca aici e mai complicata discutia) ati intalnit a caror performanta nu v-a multimit, chiar daca aveau destul hardware la dispozitie?

Ce nu v-a multumit in ce priveste paralelismul sistemului de operare?
Pentru PC-uri, multe jocuri inca nu stiu sa utilizeze toate resursele pe care le au la dispozitie. Pe partea de randare grafica placa video este maximizata mai mereu, dar pe partea de AI se vede ca me e loc mult de imbunatatire.

Pe partea profesionala, nu imi pun problema de cum se comporta pe PC .. in lumea profesionala (industrie) PC-ul este un portal catre cloud .. si acolo este adevarata procesare.
Din pucntul asta de vedere eu apreciez softurile care pot utiliza sute/mii de nuclee intr-o scalare cat mai aproape de liniaritate. Si in priviinta asta sunt limitari ... scalarea fiind liniara pana pe la 2-300 nuclee, apoi algoritmii incepand sa dea rateuri asadar mi s-a intamplat de multe ori  ca sa obtin cu 1000 de nuclee performanta dubla fata de 250 ... si aia doare, tare ... ca nu e ieftin.

In contextul general al topicului, software-ul si hardware-ul se lupta din pozitii diferite in functie de domeniu dar se poate spune generic ca "da, softul tine pasul cu hardul si chiar il intrece de multe ori".

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pe mine ma distreaza ca intr-un topic de genul asta lumea vorbeste de telefoane :) ... serios? telefoane?

Attached File  load.JPG   38.6K   51 downloads

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postarg, on 15 februarie 2021 - 15:01, said:

p.s. am o statie de lucru cu 32g si vreo 8g video. am facut upgrade la un softsi varianta noua ruleaza execrabil....

aici discutia e mai complexa, versiunile noi de s/w nu sunt scrise de la zero, nu se apuca nimeni de asa ceva - e cod vechi de 10 ani poate peste care se adauga functionalitati... si in cazul asta, da, codul a ramas in urma fata de capacitatile h/w.

Edited by born2lose, 15 February 2021 - 15:23.


#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPololica, on 15 februarie 2021 - 15:00, said:

Apple e cunoscut pentru actualizarile de soft pe care le face.

Daca tot am fost citat de OP pot sa-ti spun ca nu m-am referit deloc la telefoane. Daca vine vorba de Apple in ecuatie pot sa zic doar *&&^%$%$#^ in gurita. Am un Air de 4 ani care dupa ultimul update de OS mananca bateria cum mananc eu shaorma. Nu ca m-ar mira asa ceva din partea lor.

Dar eu m-am referit la genul de software care se foloseste in productia mare sau mica. Eu ma ocup cu grafica si printul de mari dimensiuni. Si e idiot sa vezi cum ai limitari la marimea imaginilor in pixeli, cum softurile sunt doar partial pe 64 de biti, cum desi ai o caruta de core la dispozitie o gramada stau degeaba si se uita la celelalte cum se chinuie. Adevarat ca am si RIP-uri la care oti seta in preferinte cate nuclee sa foloseasca la rip-are. Dar sunt rara avis.

View Postborn2lose, on 15 februarie 2021 - 15:21, said:

aici discutia e mai complexa, versiunile noi de s/w nu sunt scrise de la zero, nu se apuca nimeni de asa ceva - e cod vechi de 10 ani poate peste care se adauga functionalitati... si in cazul asta, da, codul a ramas in urma fata de capacitatile h/w.

Dap, este motivul pentru care am renuntat la Adobe si m-am mutat la Affinity

#11
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

chiar daca aveau destul hardware la dispozitie?
Nu exista asta... 'destul hw'.

Cel mai tare supercalculator de pe planeta e pus in genunchi de calculul unui nucleu ceva mai greu, 'ab initio'.

Quote

eu apreciez softurile care pot utiliza sute/mii de nuclee intr-o scalare cat mai aproape de liniaritate
O problema la treaba asta e ca exista algoritmi de la greu la imposibil de paralelizat.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postborn2lose, on 15 februarie 2021 - 15:21, said:



aici discutia e mai complexa, versiunile noi de s/w nu sunt scrise de la zero, nu se apuca nimeni de asa ceva - e cod vechi de 10 ani poate peste care se adauga functionalitati... si in cazul asta, da, codul a ramas in urma fata de capacitatile h/w.
e cod de 10ani carpit si recarpit + 1001 floricele inutile.

prin 2004 am avut supriza ca la un upgrade aceasi structura pe aceasi masina sa ruleze in 5min in loc de 40min.
baietii aia au optimizat masiv modul de calcul elemente finit.

Edited by arg, 15 February 2021 - 16:19.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007
Cand ai prea multe tipuri de platforme hardware pe care trebuie sa ruleze un soft, nu prea mai sta nimeni sa optimizeze software-ul mai vechi pentru acele platforme. Problema nu e daca tine softul pasul, ci daca merita sa faci versiuni pentru fiecare platforma diferita.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postarg, on 15 februarie 2021 - 14:59, said:

in 99.99% din cazuri softurile sunt neoptimizate si consuma aiurea enorm de multe resurse.

exagerezi, sunt maxim 99.9% neoptimizate

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Eu ma uit la Windows 10, care merge pe PC-ul meu foarte ciudat, desi nu e un pc asa de slab. (i9 9900K cu 32 gb RAM).

L-am reinstalat de doua ori in ultimul an pentru ca mergea greu si se bloca.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmiki07, on 15 februarie 2021 - 17:34, said:

L-am reinstalat de doua ori in ultimul an pentru ca mergea greu si se bloca.
Nu are treaba windowsul in sine ci hardware-ul - compatibiliattea componentelor mai precis. WIn10 este foarte stabil ca OS ... nu am luat inca nici un blue screen in ani de zile.

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 15 februarie 2021 - 17:01, said:

Cand ai prea multe tipuri de platforme hardware pe care trebuie sa ruleze un soft, nu prea mai sta nimeni sa optimizeze software-ul mai vechi pentru acele platforme. Problema nu e daca tine softul pasul, ci daca merita sa faci versiuni pentru fiecare platforma diferita.


Despre ce soft sau platforme aiuresti? Problema e ca apliactiile noi nu sunt optimizate pentru platformele noi. Versiuni apar cam in fiecare an, hai 2, ti se pare asa ciudat sa proiectezi un soft nou ca sa tina cont de faptul ca ai mai multe nuclee si o roaba de RAM? Plus un SO pe 64 de biti. Curios cum o parte din aplicatiile din suita Office pe 64 de biti, surpriza, chiar ale Microsoft, unele sunt pe 64, altele pe 32 de biti. Apropos, ce platforme diferite visezi?

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postro_explorer, on 15 februarie 2021 - 17:40, said:

Nu are treaba windowsul in sine ci hardware-ul - compatibiliattea componentelor mai precis. WIn10 este foarte stabil ca OS ... nu am luat inca nici un blue screen in ani de zile.

Nu am zis o secunda ca nu e stabil, ci ca e bloated, merge greu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate