Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Giveaway/carti ieftine

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Puteti sa descarcati aceste carti de la Humanitas, dar repede, pana nu trece promotia.
Si puteti vedea si
https://www.fanatica...ysteries-bundle

https://www.fanatica...our-mind-bundle

Da-i si persoanei ce crezi ca i-ar placea, nu te doare mana sa dai un click de share.

https://humanitas.ro...ioteca-virtuala

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Parca vad ca o descarca vreo mie de insi si ramane acolo in computer sau cloud pe ani de zile.O carte se savureaza stand in pat cu un ceai cald o cafea,un smootie langa tine.Nu holbandu-te la un ecran intepenit in scaun.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostKean, on 15 februarie 2021 - 10:58, said:

O carte se savureaza stand in pat cu un ceai cald o cafea,un smootie langa tine.Nu holbandu-te la un ecran intepenit in scaun.

S-a inventat Ebook Readeru

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Cititul la ebook reader are acelasi efect ca si linsul pe dinafara a unui borcan plin cu smantana.

De asemenea,admiratul propriei biblioteci care ocupa o parte serioasa din locuinta,da o senzatie de liniste si calm.Un gajet din ala tern si insipid,care contine cu siguranta de 1000 de ori mai multe ebook-uri n-are nici un farmec,este doar o bucata de plastic.
Deocamdata,pana cand nu devenimi toti europeni cu drepturi,mirosul,pipaitul,frunzaritul si cititul unui carti reale nu virtuale este una dintre rarele placeri adevarate a acestei viieti tumultoase care se straduie din rasputeri sa rastoarne toate vechile valori.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bre, e chestie de gusturi și de spațiu.
De ce să ocup o cameră cu enșpe cărți, când am pe Kindle 32.000 de volume ?
E practic, e mic, plec în concediu cu el, etc.

Când îmi fac casă cu spațiu mare și etc îmi fac eu și bibliotecă.
Acum la mine la apartament biblioteca e simbolică așa...

Edited by waterman, 15 February 2021 - 13:08.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadisz, on 15 februarie 2021 - 13:04, said:

Cititul la ebook reader are acelasi efect ca si linsul pe dinafara a unui borcan plin cu smantana.

Știi că sunt concepute în așa fel încât ecranul ăla arată ca o hârtie ?

#7
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
Multumesc.

#8
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Multumesc. Interesante pentru mine cele referitoare la Romania.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postwaterman, on 15 februarie 2021 - 13:22, said:

Știi că sunt concepute în așa fel încât ecranul ăla arată ca o hârtie ?
Știi că ți-ai dat singur cu argumentul în cap? arată ca e foarte diferit de e identic cu.
Cărțile electronice au avantajul spațiului ocupat și al portabilității. Cărțile clasice oferă o experiență senzorială diferită. Parfumul unei cărți vechi nu va ieși din telefon/tabletă/reader.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Iese, iese. Dar ia un Kindle. Io citesc mult, de când am Kindle îl prefer cărții fizice. E mai simplu și confortabil. Înainte aveam un reader cu LCD, într-adevăr, aluia ii preferam cartea fizica. Paperwhite, în schimb e altceva.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwaterman, on 15 februarie 2021 - 13:22, said:

Știi că sunt concepute în așa fel încât ecranul ăla arată ca o hârtie ?

Stii ca exista femei care arata ca femeile si cand te apropii de ele iti dai seama ca-s din cauciuc?

ps
Sa nu mai zic de cretinele siliconate si botoxate care isi zic femei,dupa buletin sunt femei,dar in realitate sunt pline de plastic.Asa si cu cartile.
Apropo,daca urmaresti Asii amanetului ai vazut ca pentru o carte rara,valoroasa care-i tiparita se dau bani grei,pe cand gajeturile nu fac nici cat o ceapa degerata.

Edited by adisz, 15 February 2021 - 17:47.


#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postadisz, on 15 februarie 2021 - 17:43, said:

Apropo,daca urmaresti Asii amanetului ai vazut ca pentru o carte rara,valoroasa care-i tiparita se dau bani grei

Da, insa aia nu se poate savura in pat, cu restul tabieturilor ... :)

View PostKean, on 15 februarie 2021 - 10:58, said:

O carte se savureaza stand in pat cu un ceai cald o cafea,un smootie langa tine.Nu holbandu-te la un ecran intepenit in scaun.

A propos, doar mie imi da 404 la Humanitas?

#13
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPiscopescu, on 15 februarie 2021 - 19:22, said:

A propos, doar mie imi da 404 la Humanitas?

Nevermaind, e doar la Makaveli :)

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadisz, on 15 februarie 2021 - 17:43, said:



Stii ca exista femei care arata ca femeile si cand te apropii de ele iti dai seama ca-s din cauciuc?

ps
Sa nu mai zic de cretinele siliconate si botoxate care isi zic femei,dupa buletin sunt femei,dar in realitate sunt pline de plastic.Asa si cu cartile.
Apropo,daca urmaresti Asii amanetului ai vazut ca pentru o carte rara,valoroasa care-i tiparita se dau bani grei,pe cand gajeturile nu fac nici cat o ceapa degerata.

Frunza verde taină.
Repet.
Kindle. Probabil 300 de grame.
Am 32 de mii de cărți in el. Îl pot încărca la Usb și la mașina.
Tine bateria căcălău
Nu obosește ochii - la asta se referă comparația cu hârtia.
Nu miroase a mucegai și a mai știu eu ce.
E steril nu au mai pus zeci de indiviji deștele pă el.
Nu bagi deștu-n gură ca sa întorci pagina.

Vorbiți de finețuri de parca ați avea casa plină de ediții princeps și carti rare legate in piele.
Conținutul cărții contează, aia te face “neprost” nu hârtia.
Plus ca copaci și ca ecologism.

Știu ca acum stricam pretenia dar dacă tot vorbim de carti măcar scriem fără dezacoarde ?

“are acelasi efect ca si linsul pe dinafara a unui borcan plin cu smantana.”

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
OFF
Că tot insiști cu avantajul celor 32.000 cărți - le-ai și plătit? Sau...

ON
Varianta mea e cea mai bună (pentru mine, evident) - și din alea, și din alea. Electronica pentru avantajele ei, clasicele pentru avantajele lor.

#16
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Da, eu am luat pachetle de carti, 50 in total, de pe fanatical, Ancient & Unexplained Mysteries Bundle si Expand Your Mind Bundle.
Nu sunt piratate, e legit, le poti lua oricand, si costa ca si cum as lua poate o carte fizic, pentru 25 de carti ~ 70 de lei. Ce, e rau? Nu toti avem timp si nu ne Permitem in general o biblioteca, astea sunt fite si nazuri, parca ma gandesc la biblie, cum scrie acolo ca Doar trebuie sa avem credinta, ca e Interzis sa ne rugam la chip cioplit sau pictat, undeva, la ceva, ca sunt idoli, ca nu te rogi la "Dumnezeu" UNDEVA. Sau roaga l pe Pomohaci sa ti de a un castor.
Asta a fost o analogie, din experienta, oamenii nu prea inteleg ei de fel.
Serveste unei idei, traim ca sa intelegem ce suntem cu adevarat/ de unde venim si unde ne ducem, cu Adevarat, finuteturile oculte ale vietii ce o lasam sa ne treaca uitandu ne la Marutza intr un Penthouse de milioane imbracati in gucci si cu chackrele deranjate de la stimulentii cu care ne place sa ne inconjuram, ca vorba aia, imi place sa simt ca traiesc.
Nu e vreun drept de apel pentru acest mesaj, doar ca sa stii.
Si oricum, daca esti pasionat cu adevarat de citit, desi cutitul e doar o unealta triviala si fara suflet ce te ajuta sa supravietuiesti, un kindle paperwhite la cateva sute de lei este o afacere buna. Nu toti au palate de ateganos sa si puna atatea carti cat citesc.

View PostPiscopescu, on 15 februarie 2021 - 19:54, said:



Nevermaind, e doar la Makaveli :)

Suparator, nici nu au vreo pagina normala cum are editura Herald. E ceva Humanitas Colentina si Humanitas Junior, ce le am cerut ajutorul in legatura cu acea problema si nimeni nici ca m a bagat in seama... ca doar ce naiba.

View Postadisz, on 15 februarie 2021 - 17:43, said:



Stii ca exista femei care arata ca femeile si cand te apropii de ele iti dai seama ca-s din cauciuc?

ps
Sa nu mai zic de cretinele siliconate si botoxate care isi zic femei,dupa buletin sunt femei,dar in realitate sunt pline de plastic.Asa si cu cartile.
Apropo,daca urmaresti Asii amanetului ai vazut ca pentru o carte rara,valoroasa care-i tiparita se dau bani grei,pe cand gajeturile nu fac nici cat o ceapa degerata.

Pai tocmai amice, aceste creaturi erau materialiste.

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Desi mai putin bogata ca la Humanitas si Polirom are o colectie de carti descarcabile legal, in format .pdf. Da, din alea care misca neuronii ;).

#18
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Deci suntem prieteni. Imi place atitudinea

Luasem la un moment dat o arhiva facuta de un roman, are foarte multe carti. A fost gratis. Dar, oare, e Legal sa vorbim despre asta? ma gandeam ca nu stiu, sa ajut cumva pe cineva care nu isi permite... urat sa n ai bani

Dar la polirom imi apare doar stoc epuizat, nu merge...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate