Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#1
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021
Bună ziua,
Acum o luna am semnat contractul pentru Skoda Octavia 1.0 TSI + Ambition și încă 4 dotări extra.  La semnarea contractui mi-a spus că mașina poate veni maxim în 4 luni.
Toate bune și frumoase, am plătit un mic avans , iar după 2 săptămâni urmă să plătesc un avans de 20 %. La achitarea avansului am întrebat dacă și-a modificat termenul de livrare, și răspunsul dealer-ului a fost păi livrarea este progamata în săptămâna 24.  Adică la jumătatea lui iunie....
Totuși durează foarte mult ... să stai 6 luni pentru mașină ..
Ce experiențe ați avut și voi și dacă întradevăr durează atât de mult.
Mulțumesc.

#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
In contract este stipulat vreun termen maxim de livrare ?

#3
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E exagerat de mult. Dar cu covidu totul este dat peste cap

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Daca oamenii sunt dispusi sa astepte luni de zile pe banii lor... de ce nu? Banca da banii cu dobanda, clientul gratis. In locul tau la expresia "maxim 4 luni" era cazul sa lii trimiti la plimbare, este foarte greu de crezut ca nu gaseai alte masini in max 1 luna. Macar daca era vreun Lamborghini.

#5
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 02.02.2011
Si mie la Kodiaq mi s-a spus ca dureaza 22-26 saptamani. Mi s-a spus sa dau avans 10% din valoarea de baza a autoturismului, si cand masina ajunge la Curtici. sa platesc restul de suma.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Ai doua optiuni:

1. Astepti
2. Renunti si iei ceva care nu are motor de ascutitoare.

#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
E posibil să depindă de mai multe lucruri. Depinde câtă cerere este și ce intrare are dealerul respectiv la producător.
VW Golf: 2015, comandată în iunie/iulie a venit la sfârșitul lui august.
Audi A3: 2017: comandată la începutul lui februarie, sosit la sfârșitul lui aprilie.
BMW seria 3: 2019: comandată la începutul lui septembrie și a sosit la mijlocul lui decembrie.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu neaparat motorul e problema aici ci problemele aparute pe lantul de livrare/productie. Stim cu totii ce s-a intamplat anul trecut, s-au inchis fabricile, nu s-a produs ce era deja vandut, iar anul asta au aparut si alte probleme (ex: microchipuri).

Daca nu voiai sa astepti atat, aveai la dispozitie sa iei ceva din stocul dealerului sau din stocul national. Aveai masina in cateva zile daca nu voiai musai ceva dotari extravagante.

LE: la momentul asta sunt 60 de masini pe stoc in varianta Ambition plus cate mai sunt pe drum care nu apar inca pe platforma.

Edited by MembruAnonim, 11 February 2021 - 11:51.


#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Eu stiu ca si inainte se astepta mult dupa o masina noua, ca persoana fizica. Acum termenul s-a marit, pentru ca productia nu mai e ca inainte.

#10
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021

 Adm, on 11 februarie 2021 - 11:34, said:

Ai doua optiuni:

1. Astepti
2. Renunti si iei ceva care nu are motor de ascutitoare.

1. De așteptat oricum aștept.
2. Nu prea aș vrea să renunț deoarece, chiar am făcut test drive pe această motorizare și cu ( Octavia, Scala și Kamiq ) sincer am fost surprins de cuplul motorului.
3. Mașina va fi condusă în oraș, probabil 2-3 concedii pe an .. și cam atât.

Sincer aveam dubii în privința motorului, dar după test drive chiar am rămas plăcut impresionat.

 cristiany, on 11 februarie 2021 - 11:31, said:

In contract este stipulat vreun termen maxim de livrare ?


Termenul de livrare stipulat în contract este de până la 26 săptămâni.



 addelin, on 11 februarie 2021 - 11:37, said:

Nu neaparat motorul e problema aici ci problemele aparute pe lantul de livrare/productie. Stim cu totii ce s-a intamplat anul trecut, s-au inchis fabricile, nu s-a produs ce era deja vandut, iar anul asta au aparut si alte probleme (ex: microchipuri).

Daca nu voiai sa astepti atat, aveai la dispozitie sa iei ceva din stocul dealerului sau din stocul national. Aveai masina in cateva zile daca nu voiai musai ceva dotari extravagante.


Fix chiestia asta cu microchipurile am auzit și eu, că nu sunt destule și durează puțin producția lor și asta afectează timpul de livrare ... acum cine știe ..

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
tu ai semnat pentru un termen de livrare și acum vrei...ce?
ce n-ai înțeles când ai semnat?

#12
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021

 vali, on 11 februarie 2021 - 11:53, said:

tu ai semnat pentru un termen de livrare și acum vrei...ce?
ce n-ai înțeles când ai semnat?
Păi mai sus am explicat că la semnarea contractului am fost instintat că durează maxim 4 luni.. dar cu siguranță ajunge pe la 3 luni... iar după 2 saptamnai am sunat să întreb de termen și am fost informat că durează cam 6 luni.

#13
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
E problematic. Dealerul oricum nu-si asuma intarzierea, mai ales in perioada asta cu probleme de lipsa electronice. Preferabil sa negociezi ceva de pe stoc, daca vrei masina acum.

Si am am prins luna de inchdiere a fabricii Ford pt Puma. Totusi s-au incadrat in 3 luni.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La Dacia am platit in martie (2019) si preluat masina in 27 mai (tot 2019), deci 3 luni. Se putea ridica si mai devreme, singura buba e ca am vrut GPL pe ea si, din ce zicea dealer-ul, comenzile cu GPL se trimiteau o data pe luna (sau la minim 3 saptamani daca erau mai multe), la care se adauga programul rabla (vorbisem cu o saptamana inainte de inceperea programului).

Totusi, din motive de reducere de productii (anul trecut cam toti au stat inchisi, deci a fost o perioada cu productie 0), e de asteptat sa mai stai cateva saptamani in plus, dar 4 luni (si mai multe) mi se pare cam mult.

Macar ai primit un discount ca stai?

#15
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021

 Pololica, on 11 februarie 2021 - 12:06, said:

La Dacia am platit in martie (2019) si preluat masina in 27 mai (tot 2019), deci 3 luni. Se putea ridica si mai devreme, singura buba e ca am vrut GPL pe ea si, din ce zicea dealer-ul, comenzile cu GPL se trimiteau o data pe luna (sau la minim 3 saptamani daca erau mai multe), la care se adauga programul rabla (vorbisem cu o saptamana inainte de inceperea programului).

Totusi, din motive de reducere de productii (anul trecut cam toti au stat inchisi, deci a fost o perioada cu productie 0), e de asteptat sa mai stai cateva saptamani in plus, dar 4 luni (si mai multe) mi se pare cam mult.

Macar ai primit un discount ca stai?
Nu se pune vorba de discount, atâta timp cât este stipulat în contract maxim 26 săptămâni. .. Vorbele sunt vorbe...

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Tiripanti, on 11 februarie 2021 - 11:17, said:

Totuși durează foarte mult ... să stai 6 luni pentru mașină ..
Nu conteaza ce credem noi, ci ce ai semnat tu. In contract ce perioada maxima de livrare ai? Daca ai 4 luni atunci ii poti strange cu usa sa mai primesti ceva chestiutze gratis. Sau renunti la masina si iti comanzi ceva de pe stoc => o ai aproape pe loc.

La un Golf VII, in 2017, cu destul de multe optionale am asteptat 2,5 luni. Dar conteaza foarte mult care optiune "blocheaza" productia (de exemplu atunci era pachetul R line care facea diferenta la Tiguan dintre livrare in 2 luni sau 8 luni). Daca ai ales ceva optiune unde nu au anumite componente atunci poate astepti chiar mai mult decat atat :-(

#17
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Salut, înainte de pandemia Covid am cumpărat un Opel Astra 1.4 Turbo și am așteptat vreo două luni și o săptămână. Într-adevăr, durează foarte mult dacă nu vrei o mașină de pe stoc. Dacă îți dorești anumite dotări sau o culoare mai puțin populară, timpul de așteptare este cu atât mai mare.

#18
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021

 Xman_ghio, on 11 februarie 2021 - 12:08, said:

Nu conteaza ce credem noi, ci ce ai semnat tu. In contract ce perioada maxima de livrare ai? Daca ai 4 luni atunci ii poti strange cu usa sa mai primesti ceva chestiutze gratis. Sau renunti la masina si iti comanzi ceva de pe stoc => o ai aproape pe loc.

La un Golf VII, in 2017, cu destul de multe optionale am asteptat 2,5 luni. Dar conteaza foarte mult care optiune "blocheaza" productia (de exemplu atunci era pachetul R line care facea diferenta la Tiguan dintre livrare in 2 luni sau 8 luni). Daca ai ales ceva optiune unde nu au anumite componente atunci poate astepti chiar mai mult decat atat :-(
Nu te gândi că am ales cine știe ce ...
1. Sensor de ploaie și de lumina.
2. Virtual Cockpit
3. Stopuri TOP LED
Cam atât.

 claude_m76, on 11 februarie 2021 - 12:09, said:

Salut, înainte de pandemia Covid am cumpărat un Opel Astra 1.4 Turbo și am așteptat vreo două luni și o săptămână. Într-adevăr, durează foarte mult dacă nu vrei o mașină de pe stoc. Dacă îți dorești anumite dotări sau o culoare mai puțin populară, timpul de așteptare este cu atât mai mare.
Ideea e în felul următor, exact cum i-am explicat și lui Claude! am pus cele 3 extra dotări... și întradevăr a fost și culoare aleasă de mine aparte, cea de prezentare ( Lavă Blue )

Edited by Dany_Darke, 11 February 2021 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate