Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Demisie fara preaviz

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

 Stecheru, on 09 februarie 2021 - 12:33, said:

... iar daca nu vii la munca in perioada necesara iti desface contractul de munca disciplinar (si inregistreaza si la ITM decizia). Iar pe urma, te lasa pe tine sa il dai in judecata daca ai timp si nervi.
Cu ce te afectează acea desfacere a contractului de muncă ”disciplinar”? Oricum, nici nu cred că mai există, asta era pe timpul lui Ceaușescu.

 geos, on 09 februarie 2021 - 12:31, said:

Art. 81 din CM
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
Eu am întrebat ce îți poate face dacă NU ÎȚI DAI DEMISIA și nu te mai prezinți la muncă. Poate cineva avizat să răspundă la asta?

#20
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 04.12.2003
art.248 C.mun.
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006
pe langa desfacerea contractului de munca, iti poate cere daune pentru pagubele provocate de lipsa ta.

conform codului muncii, art. 40.2.b , angajatorul e obligat sa-ti asigure "conditiile corespunzatoare de munca". daca nu o face, poti sa-ti  dai demisia fara a mai sta in preaviz (art. 81.8)

#22
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

 geos, on 09 februarie 2021 - 12:42, said:

Art.6
(1) Orice salariat care prestează o muncă beneficiază de condiţii de muncă adecvate activităţii desfăşurate, de protecţie socială, de securitate şi sănătate Ă®n muncă, precum şi de respectarea demnităţii şi a conştiinţei sale, fără nici o discriminare.




Neasigurarea unor condiții de muncă necesare desfășurării activității de către salariat ar putea justifica Ă®nsă o demisie fără respectarea preavizului de către salariat.
Având Ă®n vedere că o astfel de demisie constituie o excepție, este necesar că ea să conțină și justificarea/argumentele salariatului pentru a nu respecta termenul de preaviz.
Pai aia zic angajatoru trebuia sa imi cumpere radiator sau lemne sa bag in soba caci nu am calorifer.

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 _R_A_D_U, on 09 februarie 2021 - 12:55, said:

Cu ce te afectează acea desfacere a contractului de muncă ”disciplinar”? Oricum, nici nu cred că mai există, asta era pe timpul lui Ceaușescu.


Eu am întrebat ce îți poate face dacă NU ÎȚI DAI DEMISIA și nu te mai prezinți la muncă. Poate cineva avizat să răspundă la asta?

Se inchide contractul disciplinar (neprezentare la locul de munca). Daca in perioada urmatoare (1-2 ani) ti se va cere de la o corporatie (sau la orice firma care ofera bonus de vechime in munca) la care vrei sa lucrezi adeverintele de vechime (la mine vechimea a insemnat 2 zile in plus de concediu de odihna) si se vede motivul (articolul), s-ar putea sa te aiba la ochi mai mult ca pe altii.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 24.02.2017

 _R_A_D_U, on 09 februarie 2021 - 11:46, said:

Poate explica cineva ce se întâmplă dacă nu mai vii la muncă? Sunt 2 situații:
1. Nu mai vii, efectiv, din ziua de mâine, de exemplu.
2. Depui demisia și nu mai vii în preaviz.
Sunt foarte curios de răspunsuri...


In principiu nu mare lucru. Singura chestie e ca poate trece in Revisal vreo litera aiurea si ramai cu o tinichea acolo. Teoretic este un act de indisciplina.

 _Smiley_, on 09 februarie 2021 - 13:05, said:

pe langa desfacerea contractului de munca, iti poate cere daune pentru pagubele provocate de lipsa ta.


Fix-pix. O sa il dea firma in judecata ca sa ii ceara daune. Hai sa fim seriosi. I-ar cere doar in cazul in care ar avea ceva in gestiune si ar disparea cu bunurile (gen 1-2-3 laptopuri, HDD-uri externe, masina de serviciu etc.). In rest ce naiba sa ii ceara ? Lumanarile de pe coliva ?

Firma ar trebui sa justifice ca din cauza ca a plecat angajatul X , a pierdut un contract in valoare de Y Euro si ca e o paguba ireparabila. Lucru cvasi-imposibil de probat in fata unei instante,

Edited by Bogotta, 09 February 2021 - 13:54.


#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.12.2019

 _R_A_D_U, on 09 februarie 2021 - 12:55, said:

Cu ce te afectează acea desfacere a contractului de muncă ”disciplinar”? Oricum, nici nu cred că mai există, asta era pe timpul lui Ceaușescu.


Eu am întrebat ce îți poate face dacă NU ÎȚI DAI DEMISIA și nu te mai prezinți la muncă. Poate cineva avizat să răspundă la asta?
Că există o astfel de sancțiune, ți s-a răspuns deja. Doar nu-i mai spune ”litera i” ca pe vremuri.
O desfacere disciplinară a contractului de muncă îți poate limita accesul ulterior la un alt loc de muncă. La săpat de șanțuri nu va ține nici un angajator cont de temeiul juridic de încetare a contractelor de muncă dar la alte posturi e posibil să țină cont și să nu te primească din start. Nu mai vorbim de cei ce cer, o dată cu cv-ul, și recomandări de la toate locurile de muncă anterioare. Nu ajungi nici măcar la interviu.

Edited by exqusit_drunk, 09 February 2021 - 13:54.


#26
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018
Deci e fix cum credeam: îți ia caii de la bicicletă.

#27
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 26.06.2009
Cu atitudine din asta - lasa ca nu are ce sa imi faca, da-l incolo de angajator, etc - o sa vedem si multi anagajtori care se comporta la fel.

Ai semnat un contract (de munca) => ti-l asumi pana la capat si/sau faci ce e legal ca sa scapi din el. In cazul de fata se putea face reclamatie la ITM ca nu ai caldura, faceai o reclamatie scrisa catre angajator, etc. Eu unul nu as angaja un om care a plecat disciplinar (sau macar as suna la firma aia sa vad de ce a plecat asa)! Poate il angajez, ma bazez pe el si de maine nu mai apare la munca pentru ca i se pare prea cald, sau prea umed, sau...

Exact ca in soferie: daca un iditot merge incet pe drum asta nu inseamna ca ai dreptul sa il depasesti pe linie continua! Ai depasit ilegal si te-a prins "organul constatator" => amenda. Asa si aici: ai plecat fara preavizul legal (chiar daca ti se pare tie ca angajatorul nu ti-a oferit conditiile de munca) iti asumi ca iei dupa tine niste tinichele si te poate afecta in viitor. Merita pentru 2 saptamani? (pe care poate le puteai reduce la 0 doar discutand frumos cu cine trebuie din firma)

#28
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,838
  • Înscris: 17.12.2019
_R_A_D_U, și crezi că pentru inițiator e la fel? La împins vagoane nu se oferă priză la care să-ți conectezi radioatorul personal.

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,541
  • Înscris: 05.06.2009
Xman, preavizul e mai lung de 2 săptămâni. În prezent este de 20 zile lucrătoare pentru personal de execuție, adică aproape o luna calendaristica.

#30
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 26.05.2005
Uite doc-ul aici - https://www.colorful...e-fara-preaviz/

Du-te cu foaia la HR/sef si vezi ce zice; sunt sanse mari sa va intelegeti si sa faceti apoi cu acordul partilor.

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 26.06.2009

 corinadaniela, on 09 februarie 2021 - 14:19, said:

Xman, preavizul e mai lung de 2 săptămâni. În prezent este de 20 zile lucrătoare pentru personal de execuție, adică aproape o luna calendaristica.
Corect! Depinde ce CIM ai (daca e mai vechi a ramas cu 2 saptamani).

Oricum ideea ramane: niciunui angajator nu i-ar conveni sa se trezeasca cu oameni care ii pleaca fara preaviz sau fara o discutie prealabila.

#32
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

 Xman_ghio, on 09 februarie 2021 - 14:08, said:

Cu atitudine din asta - lasa ca nu are ce sa imi faca, da-l incolo de angajator, etc - o sa vedem si multi anagajtori care se comporta la fel.

Ai semnat un contract (de munca) => ti-l asumi pana la capat si/sau faci ce e legal ca sa scapi din el. In cazul de fata se putea face reclamatie la ITM ca nu ai caldura, faceai o reclamatie scrisa catre angajator, etc. Eu unul nu as angaja un om care a plecat disciplinar (sau macar as suna la firma aia sa vad de ce a plecat asa)! Poate il angajez, ma bazez pe el si de maine nu mai apare la munca pentru ca i se pare prea cald, sau prea umed, sau...

Exact ca in soferie: daca un iditot merge incet pe drum asta nu inseamna ca ai dreptul sa il depasesti pe linie continua! Ai depasit ilegal si te-a prins "organul constatator" => amenda. Asa si aici: ai plecat fara preavizul legal (chiar daca ti se pare tie ca angajatorul nu ti-a oferit conditiile de munca) iti asumi ca iei dupa tine niste tinichele si te poate afecta in viitor. Merita pentru 2 saptamani? (pe care poate le puteai reduce la 0 doar discutand frumos cu cine trebuie din firma)
Trebuie să recunoști că angajatorul nu poate face nimic dacă angajatul vrea să plece AZI, ieri sau când vrea pulla lui. Că îi desface contractul cu litera w, epsilon sau gama, e laba gâștei. Ala care pleacă, are un loc cald deja în altă parte. Încă un aspect: dacă angajatul e bun în ceea ce face, nu va merge la niciun interviu, cv sau ce alte chestii mai citesc pe aici.

Că e FRUMOS să anunți, e altă mâncare de pește. Și chiar recomand oricui să-și lase loc de bună ziua ORIUNDE. Însă nu trebuie uitat că nici de cealaltă parte lucrurile nu stau chiar așa bine, când e vorba de bun-simț.

#33
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
1. Discuta cu seful tau poate este de acord sa reziliati contractul de munca cu acordul partilor incepand cu ziua urmatoare.
2. Cealalta varianta este sa nu te mai prezinti si oricum tot o sa fie nevoit sa faca mai multe hartii decat sa accepte rezilierea contractului.

La o firma la care am lucrat acum ceva timp l-am auzit pe director de mai multe ori cum se ruga la telefon de cate un fost angajat care pleca fara nici macar vreo demisie sau macar sa-l anunte... ii era mai simplu sa semneze pct.1 decat sa urmeze pct.2
Este adevarat ca in cazul respectiv era vorba de programatori care isi gaseau usor altceva mai bine platit si nefiind multumiti nici de conditiile de acolo pleacau "tantind usa"... ma rog nu la propriu :)
Mai nostim era ca majoritatea nici macar nu-i mai raspundeau la mobil... iar putinii care o faceau nu mai vroiau sa vina pana la sediu inca o data doar ca sa semneze o hartie... pur si simplu nu le pasa...

#34
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 26.06.2009

 _R_A_D_U, on 09 februarie 2021 - 14:54, said:

Trebuie să recunoști că angajatorul nu poate face nimic dacă angajatul vrea să plece AZI
Sincer majoritatea nu fac nimic pentru ca nu au timp si/sau nervi sa o faca. Vor ca business-ul lor sa mearga inainte.

Daca dai de un "nebun" poate sa te sicaneze (nu iti da lichidarea de exemplu sau nu iti completeaza adeverinta de vechime, etc) sau daca are chef iti intenteaza proces si te plimba a proasta prin tribunale doar pentru ca are jurist platit si sa nu stea ala degeaba. Si poti sa te trezesti cu poprire pe conturi pentru cateva sute de lei pe care executorul ii transforma in cateva mii de lei, etc. Stai linistit ca depinde cine e mai "nebun". Si te trezesti de exemplu cand va trebui sa iti aduni la pensie adeverintele de vechime ca exact pe asta nu o ai si ai pierdut anii respectivi doar ca ai vrut sa ii arati lui cine e mai tare...

#35
Jerusalem77

Jerusalem77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2020

 pruny26, on 09 februarie 2021 - 10:21, said:

la locul meu de munca nu mi s-a furnizat caldura in aceasta iarna, am luat de acasa radiatoru. pot astfel justifica demisia fara preaviz?


Da,

Sa se bucure ca nu ii dai in judecata.

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 24.02.2006

 Bogotta, on 09 februarie 2021 - 13:52, said:

........Singura chestie e ca poate trece in Revisal vreo litera aiurea si ramai cu o tinichea acolo. ....
din ce stiu eu, celebra "litera I" s-a scos de multi ani.

 Bogotta, on 09 februarie 2021 - 13:52, said:

Fix-pix. O sa il dea firma in judecata ca sa ii ceara daune. Hai sa fim seriosi.....
explica-i si "doamnei Y" din dosarul asta: http://infodosar.ro/speta.php?id=15521 ca plata a 3 salarii pt nerespectarea preavizului e fix-pix Posted Image

uite si ceva citate relevante, in caz ca e prea mult de citit acolo:

Quote

TRIBUNALUL SATU MARE  SECTIA I CIVILA
SENTINTA CIVILA  Nr. 96/LMA/2015
....parata Y a fost angajata societatii .....contractul individual de munca a incetat in temeiul art.61 lit.a Codul muncii (disciplinar) ca urmare a absentarii nemotivate de la locul de munca...
...parata a solicitat lichidarea la zi "din motive personale." Incepand cu aceeasi data, aceasta nu s-a mai prezentat la locul de munca....
....Precizeaza parata faptul ca plecarea de la unitatea reclamantei se datoreaza faptului ca aceasta nu-si respecta obligatiile sale catre angajati....
....Fata de considerentele expuse, Tribunalul va admite actiunea reclamantei X S.R.L., si in consecinta va obliga pe parata Y sa plateasca reclamantei suma de 3.310 lei, reprezentand despagubiri....

Edited by _Smiley_, 10 February 2021 - 08:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate