Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Magazin de incredere pentru cumparare pom columnar?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Vreau sa cumpar cate o bucata de mar, cires, visin, par.
Caut pe google si observ foarte multe rezultate cu poze generice si atat.
Nu este vreo pagina sa puna poze reale.

Aveti experienta cu asa ceva? Vreo adresa recomandata?
Ce sa aleg? Olx sau un magazin online?
Dupa cati ani da fruct?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca gasesti si pe la Dedeman &co.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Cauta o pepiniera. E cel mai sigur.

Cu fructele... depinde de soi. Cativa ani oricum...

#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dap, am unul, un piersic, e minunat, in 2 ani a crescut vreo 5 centimetri, mi a trecut de genunchi deja. :D


#5
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Sol o sa cumpar din comert ca vreau sa-i plantez in 4 ghivece imense.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
am cumpărat de la 4garden.ro și Pepiniera Mizil și au fost ok.

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Păcat ca în majoritatea cazurilor pomii columnar sunt niște gunoaie dacă ii privești ca pe niște pomi fructiferi(atributele care țin de "fructifer" sunt infecte), decorativ pot fi ok.
La fel de păcat e ca în multe situații sunt tepe, plante pt habarnisti care nu au treaba cu noțiunea de columnar sau cu ceea ce pretind a fi, se vinte imaginea, ideea de pom columnar, poza, se alimentează fanteziile umede ale ăluia cu banul în buzunar și zero cunoștinte.

Singurul sfat util e sa stai liniștit cu pomii "columnari"....
Dacă totuși ai chef, găsești aceleași mizerii în multe locuri, chiar nu co teaza de unde iei teapa...

#8
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

View Postvali, on 06 februarie 2021 - 22:41, said:

am cumpărat de la 4garden.ro și Pepiniera Mizil și au fost ok.
Ceva poze? Columnar?

View Postparintele, on 06 februarie 2021 - 23:46, said:

Păcat ca în majoritatea cazurilor pomii columnar sunt niște gunoaie dacă ii privești ca pe niște pomi fructiferi(atributele care țin de "fructifer" sunt infecte), decorativ pot fi ok.
Singurul sfat util e sa stai liniștit cu pomii "columnari"....
Dacă totuși ai chef, găsești aceleași mizerii în multe locuri, chiar nu co teaza de unde iei teapa...
Eu am vazut la o cunostinta un asemenea pomisor, micut si semana mai mult a "pitic" si m-am apucat de cautat pe google si am gasit termenul columnar.
Din cate inteleg este vorba despre copaci pitici sau ceva de genul asta care trebuie taiati sa isi pastreze forma, caz contrar cresc.

View PostCovertTwo, on 06 februarie 2021 - 22:18, said:

Dap, am unul, un piersic, e minunat, in 2 ani a crescut vreo 5 centimetri, mi a trecut de genunchi deja. Posted Image
De unde l-ai cumparat?

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, columnar înseamnă simplu un pom superspur, care are o dominanta apicala puternica, lucru care îl face sa 4smifice greu/puțin în mod natural, și mai înseamnă că e și d2arf, adică are internodiile scurte, nodurile apropiate unul de celalalt...

Ar trebui sa rezulte un pom compact, care poate creste în ghiveci, și care nu ramifica sau ramifica puțin și scurt, slab, practic un ax dominant cu ceva rămurele slabe pe el dacă nu chiar un atac cu frunze, arata ca o coloana...

Problema e ca sunt pomi care natural pot arata ca niște araci dar pot fi cât plopul, sunt pomi dwarf care ramifica dar sunt foarte pitici, etc... Deci nu toți cei vânduți drept columnar sunt cu adevărat columnar.
De fapt notiunea asta de columnar e una relativa, în lumea științifică termenul nu e clar definit, e o invenție a comercianților ca să satisfacă nevoia clientului pt un pom ciudate, prietenos, cu aspect atractiv..
De aici, comercianții când ce vor cum vor, ce li se pare... Baga soiuri cu unele trăsături asemănătoare drept columnar, ceea ce. Nu e rău neapărat dar e o păcăleală...

De regula calitatea fructelor soiurilor de genul asta, mai pitice, mai "adunate" ca și creștere șamd sunt mediocre în cel mai bun caz, cu mici excepții...


Deci e o prostie decorativa care face și niște fructe, bun de impresionat musafirii...

Poti face columnar din pomi normali, soiuri mai comune și de calitate, pe. Portaltoiul potrivit... Mult mai ok.... Si cu preț de. Pom normal, 15 lei...


Exista și soiuri columnar sau doar dwarf/pitice și care au fructe ok însă alea sunt excepții.




#10
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nici sa nu te gandesti la gradina max. Tepari !

Sambata am mers sa tai niste pomi. Intru in gradina si ma socheaza vizual un cires prin inaltimea lui, imi zic noroc ca am prelungitorul foarfecii la mine si pot sa-il tai omului (de regula refuz sa merg sa tai unde pomii sunt mari). Incep sa ma echipez langa o filigorie si in acest timp vad un mar tanar plantat  la 20 cm distanta de fundatie , ii spun omului ca marul trebuie mutat de acolo ca nu are conditii bune de dezvoltare fiind umbrit permanent de acoperis si prea aproape de perete nu are loc unde se forma. Omul spune ca este columnar si nu face coroana (imi tine un pic de teorie despre ce inseamna columnar), io n-am ce face si-l contrazic ii spun cum trebuie sa arate un columnar, ma aplec sa citesc eticheta inca prinsa jos foarte aproape de portaltoi. Citind M9 T337, Fuji 1 n-am incotro decat sa-i spun omului ca se insala si si-a luat teapa. El nu ca l-a luat de la o pepiniera din Oradea gradina max si aia nu mint - io zic aia nu-s pepiniera ,sunt revanzatori ca ethicheta era sarbeasca. M-am certat cu el cateva minute si eram gata sa plec vazand ca nu poate accepta ca s-ar putea ca el sa greseasca si ca eu care am avut ceva contacte atat cu productia de puieti cat si cu productia de fructe stiu diferentia un tip de pom fata de altul. Ma duc si la ceilati pomi cumparati de el de la acelasi comerciant si incerc sa citesc etichetele si ce sa vezi  ? Parul zis columnar era Williams pe Ba29. La cires si prun nu m-am mai uitat ca imi era clar fara nici un echivoc ca omul fusese pacalit. Sa dai parca 69 de lei pe niste pomi de categoria a 3-a care in pepiniere noastre se vand cu 1,5-3 lei  si cumparatorii sunt din minoritatea aia alb inchis care-i cumpara sa faca cu ei specula , io zic ca esti prost rau.

#11
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postmircea11s, on 08 februarie 2021 - 10:59, said:

Nici sa nu te gandesti la gradina max. Tepari !

Sambata am mers sa tai niste pomi. Intru in gradina si ma socheaza vizual un cires prin inaltimea lui, imi zic noroc ca am prelungitorul foarfecii la mine si pot sa-il tai omului (de regula refuz sa merg sa tai unde pomii sunt mari). Incep sa ma echipez langa o filigorie si in acest timp vad un mar tanar plantat  la 20 cm distanta de fundatie , ii spun omului ca marul trebuie mutat de acolo ca nu are conditii bune de dezvoltare fiind umbrit permanent de acoperis si prea aproape de perete nu are loc unde se forma. Omul spune ca este columnar si nu face coroana (imi tine un pic de teorie despre ce inseamna columnar), io n-am ce face si-l contrazic ii spun cum trebuie sa arate un columnar, ma aplec sa citesc eticheta inca prinsa jos foarte aproape de portaltoi. Citind M9 T337, Fuji 1 n-am incotro decat sa-i spun omului ca se insala si si-a luat teapa. El nu ca l-a luat de la o pepiniera din Oradea gradina max si aia nu mint - io zic aia nu-s pepiniera ,sunt revanzatori ca ethicheta era sarbeasca. M-am certat cu el cateva minute si eram gata sa plec vazand ca nu poate accepta ca s-ar putea ca el sa greseasca si ca eu care am avut ceva contacte atat cu productia de puieti cat si cu productia de fructe stiu diferentia un tip de pom fata de altul. Ma duc si la ceilati pomi cumparati de el de la acelasi comerciant si incerc sa citesc etichetele si ce sa vezi  ? Parul zis columnar era Williams pe Ba29. La cires si prun nu m-am mai uitat ca imi era clar fara nici un echivoc ca omul fusese pacalit. Sa dai parca 69 de lei pe niste pomi de categoria a 3-a care in pepiniere noastre se vand cu 1,5-3 lei  si cumparatorii sunt din minoritatea aia alb inchis care-i cumpara sa faca cu ei specula , io zic ca esti prost rau.
Confirm cele spuse, mai demult am facut prostia de a lua 3 pomi fructiferi de la ei iar pomii au venit plini de boli si fara randament, dupa un an am scapat rapid de ei si am pus dintr-o pepiniera de a noastra.

#12
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu am luat cand am infiintat livada de la Pepinierele Roman, in primul an vreo 80 pomi plantati in primavara si in al doilea an de plantare vreo 100 in toamna, printre care meri si peri columnari care acum le merge bine, am avut prindere de aproape 100% la toti pomii iar in anul urmator am iesit cam cu 70% dintre ei (am si intarziat cu irigarea in vara de tont ce sunt)...in primul an am pierdut ciresii pe Gisella, nucii altoiti,gutuii si cativa caisi...m-a ajutat si arendasul din jurul livezii cu un ierbicid de toata frumusetea dat in doua reprize...intre timp am stabilit cu el ca nu mai ierbicideaza decat daca bate vantul in directia opusa livezii.

Nu recomand de la ei vita de vie luata in primavara pentru ca nu s-a prins in proportie de peste 90%, cred ca a fost degerata, dar nici ce mi-au dat in compensare in toamna urmatoare nu mi-a placut cum s-a dezvoltat......la fel si zmeura luata primavara...din 200 de fire s-au prins doua...tot ce am luat de la magazinele de bricolaj s-a prins (atat zmeura cat si vita de vie).

Am luat si 200 butasi de Thornfree care s-au prins aproape toti si chiar am ciugulit cateva mure inca din prima vara.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Adică pom columnar,  PE BUNE , nu are nimeni ? Care sa facă și fructe, evident.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am eu, vreo 20, fac maxim o găleată de fructe.
Concluzia cred că e clară

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate