Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Kettlebell

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Smucesti de ea cumva.
Cel mai solicitant moment e jos cand revine spre verticala. Nu trebuie sa tii strans ferm, nu faci miscarea doar din incheietura, manerul trebuie sa culiseze liber inapoi si dupa aia inainte si sus.

Exercitiul imi aminteste de James Bond
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JDJOXiPSRIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Mersi de indicatie. O sa incerc sa fiu atent la asta.

#75
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
O altă explicație pentru swing:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AoxOikJ4HDI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Canalul doamnei mi se pare printre cele mai bune în legătură cu kettlebell, structura e perfectă, foarte ușor să cauți un exercițiu anume, iar tehnica este, de asemenea, perfectă, la toate exercițiile.

View Postclorel_utnapishtim, on 25 iulie 2021 - 19:37, said:

In timpul miscarii nu am probleme. La ceva timp (cam 30 min - 1 ora) dupa antrenament apar durerile. Nu am avut/nu am probleme cu incheietura respectiva la alte exercitii, deci fac ceva gresit cu kettlebell-ul.

Dacă te doare încheietura la swing, nu faci ok. Încheietura nu se prea mișcă la exercițiul ăsta. Îți tragi corpul după kettlebell, dacă faci invers, ori folosești o greutate mult prea ușoară, ori tehnica este greșită. Există și primul caz, când greutatea e mult prea ușoară, cu toate că nu prea cred că e cazul la tine, și ai tendința să compensezi din mișcări. Cred pur și simplu că tehnica e greșită.


Ce greșeam și eu, mă aplecam mult prea puțin. Partea de sus a corpului trebuie să facă un unghi de aproape 90 de grade cu partea de jos, iar genunchii nu trebuie să se miște. Nu fandezi, nu faci squat.

Cel mai bun lucru pe care l-am făcut, a fost să mă filmez și să mă văd așa unde greșesc.

Edited by SmurfK, 01 September 2021 - 17:44.


#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
A venit perechea de 20 kg.

Attached Files



#77
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Stau de 6 luni dupa KB de 20 kg de la Deca. I-am tras acum un antrenament de army: 2 x 15 serii de tractiuni spate la bara, 2 serii de flotari - 50 buc normale + 25 buc inclinate; plus goblet squat serii de 10 pana la 2x20 kg. Foarte comod fac squat pana jos cu 2 kb in maini.

#78
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Normal, avand greutatea in fata ai centrul de greutate mai in fata si prin urmare cobori pastrand corpul vertical.

E ca la front squat.

Eu fac genuflexiuni pistol cu o ketlebel de 24 kg tinuta la umar si o mana intinsa in fata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate