Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dem deutschen Volke und der Technik

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 ciine, on 01 februarie 2021 - 16:35, said:

Orice natie face progres daca are sistemul de educatie si administratia performante
Germanii au fost printre primii care au introdus invatamantul primar obligatoriu. Frederic Wilhelm I a dat in 1717 un edict in care cerea copiilor de 7 ani sa mearga la scoala pana stiu sa scrie si sa citeasca. Frederic II a marit in 1763 cerinta la 8 clase obligatorii. Si de atunci au tot studiat, si au crescut cerintele...

Ca si fapt divers, la sasii transilvaneni prima scoala atestata a fost in 1334. In 1722 s-a introdus obligativitatea invatamantului primar.
https://povestisases...mbet-si-mirare/

#38
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 Costel2014, on 24 februarie 2021 - 15:38, said:

...a lipsit foarte putin ca germana sa fie declara limba oficiala in detrimentul englezei, la momentul independentei SUA, atat de multi nemti erau acolo.

O, nu, nu si tu cu aiureala asta obosita...

 Pengoon, on 24 februarie 2021 - 14:50, said:

ce reprezinta evul mediu pentru tine? ca in sec 15 chiar era prospera.

Haensel si Gretel e doar o poveste, asa...

#39
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in sec 15 populatia nu-si revenise dupa ciuma, era lipsa de forta de munca si salarii mai mari. pe la 1450 venitul mediu al unei gospodarii era pe la 70 de gulden/an. o casa simpla si mica costa pe la 30 de gulden und de mestersugar la vreo 80. o paine era 1 heller,  aprox 1 kil de carne de vita 8, o pereche de pantofi 80 de heller.
1 gulden = 40 Schilling = 480 heller.
in sec. 16 preturile incep sa creasca substantial, mai ales la grau, se scumpesc serviciile samnificativ mai repede dacat cresc veniturile. incep sa se produca mai putine monede de aur si mai multe de argint. si monezile mai mici se devalorizeaza din cauza ca incep sa contina mai putin argint. casa lu' Dürer in Nürnberg a costat 570 de gulden prin 1510. un mercenar ajungea pe la 1520 la 48 de gulden /an.  
in sec 16 sistemul monetar a inceput sa decada substantial in imperiu si a redus standardul de viata, comparativ cu secolul anterior. apoi au venit razboaiele de religie si au rezolvat restul.

Edited by Pengoon, 28 February 2021 - 15:41.


#40
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 Mount_Yerrmom, on 28 februarie 2021 - 14:58, said:


O, nu, nu si tu cu aiureala asta obosita...



Haensel si Gretel e doar o poveste, asa...
Nu cred ca e o aiureala. E doar un fapt care acum nu mai conteaza. Nu ma pune sa iti da statistici cu numarul nemtilor acolo la sfarsitul secolului XVIII si cu numarul publicatiilor or al oraselor cu populatie majoritar sau chiar integral nemteasca. Oricum nu mai conteaza.

#41
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 Costel2014, on 01 martie 2021 - 09:40, said:

Nu cred ca e o aiureala. E doar un fapt care acum nu mai conteaza. Nu ma pune sa iti da statistici cu numarul nemtilor acolo la sfarsitul secolului XVIII si cu numarul publicatiilor or al oraselor cu populatie majoritar sau chiar integral nemteasca. Oricum nu mai conteaza.

Cauta ce parere avea Ben Franklin despre nemtii din America ca sa intelegi ce aiureala sustii

Vezi ca i-ar ti-ai luat like de la Wotan :lol:

Edited by Mount_Yerrmom, 01 March 2021 - 10:53.


#42
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,301
  • Înscris: 23.07.2014
Cam ca Trump si el.

#43
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 Mount_Yerrmom, on 01 martie 2021 - 10:51, said:

Cauta ce parere avea Ben Franklin despre nemtii din America ca sa intelegi ce aiureala sustii

Vezi ca i-ar ti-ai luat like de la Wotan Posted Image
Nu e o aiureala, dar nu mai are importanta, repet. Groaznic cu like-urile astea, nu o sa mai pot dormi bine la noapte!Posted Image

#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Mount_Yerrmom, on 01 martie 2021 - 10:51, said:

Vezi ca i-ar ti-ai luat like de la Wotan Posted Image
Incepe sa sune a psihoza. In loc sa pierzi vremea pe forum ar trebui sa cauti ajutor de specialitate. ;)

 Costel2014, on 01 martie 2021 - 11:08, said:

Nu e o aiureala, dar nu mai are importanta, repet. Groaznic cu like-urile astea, nu o sa mai pot dormi bine la noapte!Posted Image
Nu-i mai repeta, e fara rost... Individul nu intra pe aici pentru a dialoga, dupa cum vezi si singur din tentativa de conversatie normala cu el. :)

#45
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 Costel2014, on 01 martie 2021 - 11:08, said:

Nu e o aiureala, dar nu mai are importanta, repet. Groaznic cu like-urile astea, nu o sa mai pot dormi bine la noapte!Posted Image

Eo sunt convins ca ai studiat, ai pedalat si te-ai convins deja Posted Image

Pe Wotan trebuie sa-l intelegi. A renuntat nu de multa vreme la dacopatie si acum este in plina criza identitara, se viseaza german Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 01 March 2021 - 16:51.


#46
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 Mount_Yerrmom, on 01 martie 2021 - 16:51, said:

Eo sunt convins ca ai studiat, ai pedalat si te-ai convins deja Posted Image

Pe Wotan trebuie sa-l intelegi. A renuntat nu de multa vreme la dacopatie si acum este in plina criza identitara, se viseaza german Posted Image
Cee? Sunt in stare de soc!Posted Image Cred ca ai vrut sa scrii catalanopatie!Posted Image

#47
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Evident ca, ca si ardelean, n-am avut niciodata vreo umbra de intelegere pentru dacopati si alti complexati care is fara de istorie si trebuie sa isi creeze una. Bietul mosneag abereaza, e evident senil. Posted Image

Sa speram ca nu incepe sa uite sa mearga la buda, si dupa aia sa ne impartaseasca experienta... Posted Image

Edited by Wotan, 01 March 2021 - 22:54.


#48
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 01 martie 2021 - 23:01, said:

Evident ca, ca si ardelean, n-am avut niciodata vreo umbra de intelegere pentru dacopati si alti complexati care is fara de istorie si trebuie sa isi creeze una. Bietul mosneag abereaza, e evident senil. Posted Image

Sa speram ca nu incepe sa uite sa mearga la buda, si dupa aia sa ne impartaseasca experienta... Posted Image
Nu stiu cum sa iti spun, dar primul dacopat cunoscut, Nicolae Densusianu ("Dacia preistorica") era ardelean get-beget!Posted Image

Edited by Costel2014, 02 March 2021 - 09:47.


#49
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
A devenit dacopat dupa ce a vizitat Italia... :)

#50
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 02 martie 2021 - 10:02, said:

A devenit dacopat dupa ce a vizitat Italia... Posted Image
Hai lasa, l-au pus la punct regatenii Alexandru D. Xenopol si Vasile Parvan. A facut studiile la Rechtsakademie din Sibiu (ouch!) nu are treaba Italia cu luatul lui pe aratura...

#51
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Daca vorbim despre poporul german, si de daci cu studii in Sibiu uite ceva interesant, de la 1666.
Das Alt- und Neu-Teutsche Dacia
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Johannes_Tr%C3%B6ster-Das_Alt-_und_Neu-Teutsche_Dacia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Descrie Transilvania, dialectele germane si romanesti vorbite in zona, traditii etc. O decriere a unei regiuni istorice romanesti, cu 50 de ani inainte de Descriptio Moldaviae a lui Cantemir.

#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 karax, on 01 februarie 2021 - 21:55, said:

personal apreciez mult masinile germane
Pacat ca nu stii cum arata un Mustang, un Lamborghini, un Koenigsegg...

#53
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Ghici cine detine Lamborghini si Ducati... ;)
https://www.volkswag...mborghini.html#

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Wotan, on 04 august 2021 - 13:28, said:

Ghici cine detine Lamborghini si Ducati... Posted Image
https://www.volkswag...mborghini.html#
Well, eu nu cred ca se referea la tot concenul VW ci doar marcile nemtesti get-beget.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate