Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare camera pentru filmat interviuri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Khronos

Khronos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006
Salutare tuturor,
Nu stiu daca postez pe sub-categoria corecta, insa intrtucat in final ma intereseaza o camera foto, o sa cer un sfat aici.
As dori sa achizitionez un setup complet pentru filmarea unor interviuri, si poate ma puteti ajuta cu niste recomandari. Acestea ar fi cerintele de baza pentru setup:
- camera fixa, pe trepied, intr-o incapere mica (~20-30 mp), cu iluminat obisnuit (geam si neon); 4-6 persoane care stau pe canapea/fotolii
- calitatea video nu este importanta; camera trebuie sa poata cuprinde cele 4-6 persoane care stau destul de grupate (deci nu este nevoie de obiectiv ultra-wide; un obiectiv wide este suficient);
- calitatea audio este foarte importanta (deci eventual sa accepte microfon extern);
- calitatea foto nu conteaza, caci nu va fi folosita pentru fotografii;
- camera sa poata fi alimentata direct de la retea (interviurile pot dura uneori peste 3 ore);
- fiabila (este foarte important sa nu se piarda nicio inregistrare);
- fluxul video sa poata fi exportat live pe un televizor aflat intr-o camera alaturata (deci se poate si pe fir, si wifi);
- un mare plus ar fi posibilitatea exportarii live a fluxului video pe un calculator;
- trebuie sa aiba un aspect profesional;
- bugetul il fac in functie de recomandari, insa ar fi de preferat ca tot setup-ul (camera, alimentare retea, microfon, cabluri) sa nu depaseasca 10.000 lei.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Logitech Meetup.
https://meetingstore...ogitech-meetup/
Iar daca vrei sunet exceptional, iti cumperi microfoane pe USB si le amplasezi in diferite zone ale camerei si poti capta cum doresti

Edited by tehnics, 01 February 2021 - 11:01.


#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
O singura camera nu-ti ajunge.Daca il lasi intro pozitie o ora cu o vedere panoramica va deveni repede plictisitor.Cand incepe sa vorbeasca o persoana din grup trebuie focalizata in prim plan de fiecare data.Si planuri alternative intre reporter si persoanele intervievate.Pentru interior as recomanda o camera DSLR pentru ca are luminozitatea mai buna datorita dimensiunii mai mari a cipului receptor.

#4
Khronos

Khronos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006
Faptul ca devine plictisitor nu este o problema. Scopul final nu este publicarea interviului, ci pastrarea lui pe DVD ca dovada ulterioara (ca de exemplu o declaratie a unui martor).
Logitech Meetup pare bun, insa are neajunsul ca depinde de un calculator pentru inregistrare (presupun ca permite inregistrarea conferintei printr-un soft Logitech), iar asta ii scade mult fiabilitatea. De preferat ar fi sa inregistreze pe un card SD, sau sa aiba o iesire pe care o pot conecta la un DVD recorder (am deja recorder-ul, insa cu intrari analogice (rca, scart)).
Inclin spre o camera DSLR, insa s-ar putea sa fie mai potrivita o camera video entry-level sau high-level (nu profesionala). La DSLR presupun ca microfonul este de calitate mai proasta decat la o camera video. Am incercat sa ma documentez despre microfoane, insa pare un subiect complex care m-a depasit rapid (xlr, cardioida, omnidirectional, shotgun etc) si de aceea am ajuns sa cer parerea aici.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Cu DSLR esti limitat la 29 min inregistrare continua.

#6
Khronos

Khronos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006

 baribalu, on 01 februarie 2021 - 12:09, said:

Cu DSLR esti limitat la 29 min inregistrare continua.
Nu stiam asta. Este valabil pentru orice producator? In cazul asta, DSLR-ul este exclus si deci cam ramane varianta unei camere video.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
C-am toate DSLR filmeaza cu timp limitat, eu am un Nikon D7200 si are limitare. O camera video cu alimentare externa si un microfon de buna calitate pus pe ea ar trebui sa fie suficient pentru ce ai tu nevoie, banuiesc ca nu ai nevoie de sunet HI-FI, ci sa se auda bine conversatia.
https://www.f64.ro/sony-fdr-ax700/p C-am asa ceva ai nevoie, are 2 carduri de memorie.

Edited by baribalu, 01 February 2021 - 12:45.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Gopro sau similar.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Khronos, on 01 februarie 2021 - 09:21, said:

- fiabila (este foarte important sa nu se piarda nicio inregistrare);

Ar trebui sa folosesti camere cu filmare simultana pe 2 carduri, si cel putin inca o camera pentru redundanta.

Sau un sistem de supraveghere audio/video ceva mai performant, pe NVR ai tot felul de iesiri.

Edited by bumpocbum, 01 February 2021 - 12:35.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nvrurile au si audio?

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Panasonic GH4R sau GH5 sunt singurele  in zona asta de pret care fac aproape tot ce se cere mai sus (nu au posibilitatea de a exporta video-ul via wi-fi...desi asta nu am auzit sa fie pe vreo camera pentru muritori).

Si nu sunt sigur daca nu vor intra in protectie termica dupa vreo ora de filmat.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Limitarea de 29 de minute e la modelele care se vand in Europa, din motive de taxe, eu am avut modele americane care nu se opreau la 30 de minute. Un model adus din afara Europei nu va avea limitarea asta (dar s-ar putea sa aiba limitare la 4 GB sau ceva). Alte camere au limitare pentru ca se incalzeste prea tare senzorul ...

Daca suporta microfon extern, pui ce microfon doresti.

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 baribalu, on 01 februarie 2021 - 12:09, said:

Cu DSLR esti limitat la 29 min inregistrare continua.

Aia nu se mai duc la o tigara sau cafea in cele 2-3 ore?Cu camerele video va avea nevoie de o iluminare suplimentara daca vrea sa aiba o calitate cat de cat la video.Daca-i ies interviurile ca intro taverna,spectatorii se vor plictisi rapid.

#14
Khronos

Khronos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006

 bumpocbum, on 01 februarie 2021 - 12:35, said:

Ar trebui sa folosesti camere cu filmare simultana pe 2 carduri, si cel putin inca o camera pentru redundanta.

Sau un sistem de supraveghere audio/video ceva mai performant, pe NVR ai tot felul de iesiri.
Pentru redundanta ma gandesc la inregistrare simultana pe un card SD si pe DVD (via un DVD recorder conectat pe iesirea HDMI) sau pe calcultator. Presupun ca o camera video mai ieftina (pana in 5000 lei) permite treaba asta.

#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 Khronos, on 01 februarie 2021 - 12:20, said:

Nu stiam asta. Este valabil pentru orice producator? In cazul asta, DSLR-ul este exclus si deci cam ramane varianta unei camere video.

 utopium, on 01 februarie 2021 - 13:21, said:

Limitarea de 29 de minute e la modelele care se vand in Europa, din motive de taxe, eu am avut modele americane care nu se opreau la 30 de minute. Un model adus din afara Europei nu va avea limitarea asta (dar s-ar putea sa aiba limitare la 4 GB sau ceva). Alte camere au limitare pentru ca se incalzeste prea tare senzorul ...

Daca suporta microfon extern, pui ce microfon doresti.

Dupa stiinta mea limitarea de 29 de minute nu mai este valabila din 2020, a expirat legea care categorisea aparatele drept camere video ce erau suprataxate, verificati la ultimele modele de aparate de pe piata, e foarte posibil ca limitarea sa depinda de la aparat la aparat si sa tina de supraincalzire si nu de aspecte legale.

#16
Khronos

Khronos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.04.2006
Va multumesc pentru sfaturi si pareri. Am ales pana la urma o camera video cu filmare simultana pe 2 carduri si microfon extern shotgun cardioid.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate