Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Cablul original de iPhone/iPad are Chip in capatul cablului

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
A Guide to Apple Tristar/U2 Repair & Cheap Lightning Cable Damage
https://www.discdepo...g-cable-damage/

Identify counterfeit or uncertified Lightning connector accessories
https://support.appl.../en-gb/HT204566

Indiferent ce model de iPhone sau iPad aveti , daca se foloseste cablu contrafacut si NU un cablu original , se strica Chip-ul U2 ( Tristar ) de pe placa de baza .

Fiindca in capatul cablului original de iPhone sau iPad exista Chip-uri care controleaza fluctuatiile de tensiune , ceea ce in cablurile contrafacute nu exista , si va strica Chip-ul U2 de pe placa de baza .

Daca aveti probleme de incarcare la orice iPhone sau iPad , e posibil ca chip-ul U2 de pe placa de baza sa fie stricat .

Se verifica tensiunile de alimentare pe placa de baza , si daca nu sint in parametrii normali , e posibil ca chipul U2 sa fie deteriorat.

Indiferent de modelul de iPhone sau iPad , daca aveti orice fel de probleme cu alimentare aparaturlui , cuvintele cheie sint : iPhone/iPad U2 IC , iPhone/iPad Tristar


Quote

iPhone Tristar Explained

So, your iPhone 5 or newer is no longer charging. Someone replaced the charge port and the battery and it’s still not charging. Until this problem, you’ve kept the phone in a case and it’s never been dropped, submerged in liquid, or otherwise broken. So what gives?
While there are several reasons an iPhone (or any device) can stop charging, we’ll focus on one reason in particular, the so-called Tristar IC. So what is this Tristar IC ? ? In the photos below, you can see just how tiny this microchip is. The micrometer shows it’s 2.2mm wide (x 2.2 mm). In the other photo, the yellow is actually a golf ball and the chip is sitting inside a divot on the ball. On the bottom of the chip are 36 solder connections.

https://ifixelectronics.com.au/tristar-explained/

iPhone Tristar Repair
https://www.google.r...Q_AUoAHoECAEQAA

iphone U2 IC replacement
https://www.google.r...Q4dUDCA0&uact=5

Attached Files


Edited by December, 31 January 2021 - 16:24.


#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Important de precizat este ca nu toate cablurile neoriginale reprezinta un pericol, cele certificate MFi sunt ok.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Stim asta de cativa ani, de aia cautam doar cabluri MFi Posted Image

Eu am 3 cabluri originale. 2 primite (unul cu telefonul, unul cu tastatura) si unul de 2m cumparat.

Singura problema pe care o am cu cablurie originale e ca sunt relativ fragile... si ca au ceva feromoni pe ele si le rod toate animalele.

Edited by Lex404, 31 January 2021 - 10:46.


#4
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostLunaCrystal, on 31 ianuarie 2021 - 10:42, said:

Important de precizat este ca nu toate cablurile neoriginale reprezinta un pericol, cele certificate MFi sunt ok.

Da , dar sint si cabluri pe care scrie ca sint certificate MFi , dar in realitate totusi sint Fake , adica n-au acele doua Chip-uri din capatul cablului ( E75 chip si The second chip is the NX20P3 )

Cablurile Vetter sint certificate MFi ?
https://vetter-mobil...es-and-Adaptors

Este model de cablu Vetter la care scrie : MFi , dar de unde pot fi sigur ca nu-i Fake , si in realitate sa nu aiba chipurile : E75 si NX20P3 ?

Sau de unde pot fi 100% sigur ca : cablul ii certificat MFi si nu-i un Fake , chiar daca scrie MFi pe ambalaj ?

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 10:56.


#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
Vetter, Belkin, Baseus sunt ok.

și sunt 40-50 lei bucata. da, alea de 10 lei sunt dubioase, nu aș lua așa ceva să încarc un telefon de 600€.

#6
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postvali, on 31 ianuarie 2021 - 10:58, said:

Vetter, Belkin, Baseus sunt ok.

și sunt 40-50 lei bucata. da, alea de 10 lei sunt dubioase, nu aș lua așa ceva să încarc un telefon de 600€.

Dar si la Vetter , nu scrie la toate tipurile de cablu : MFi

De exemplu pe site-ul Vetter , doar la modelul asta de cablu scrie : MFI , la restul : NU scrie

Type-C Cable to Lightning with PD Quick Charge, MFI, Black
https://vetter-mobil...harge-MFI-Black

Cables and Adaptors
https://vetter-mobil...es-and-Adaptors

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 11:05.


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Mai sunt si uGreen. Nu stiu cum sunt alea pentru ifon, dar restul sunt foarte bune, nu mi s-a stricat niciunul.

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Ar trebui facuta o lista cu cablurile certificate MFI , si care sint intradevar MFI si NU doar Fake MFI .

Si incarcatorul ( de camera sau masina ) de unde putem stii ca-i original sau NU ?

Sau incarcatorul n-are asa mare importanta ? Fiindca poate fi iesirea USB de la orice conector , gen Laptop sau orice alta mufa USB .

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Da, ar fi foarte buna o astfel de lista. Incarcatoarele la fel, de la firmele mari sunt ok, eu am floveme spre exemplu, mai este cellara.

View Postluk2011, on 31 ianuarie 2021 - 10:51, said:

Sau de unde pot fi 100% sigur ca : cablul ii certificat MFi si nu-i un Fake , chiar daca scrie MFi pe ambalaj ?
Cele de la firmele mari sigur sunt certificate. Si se vede si dupa faptul ca daca nu sunt certificate in maxim 3 saptamani de folosire dau eroare de incarcare.

Edited by LunaCrystal, 31 January 2021 - 11:16.


#10
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
daca telefonul are incarcare wireless mai trebuie sa imi pese ca e cablul original sau nu ?
intreb si eu ..

#11
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostLunaCrystal, on 31 ianuarie 2021 - 11:15, said:

Da, ar fi foarte buna o astfel de lista. Incarcatoarele la fel, de la firmele mari sunt ok, eu am floveme spre exemplu, mai este cellara.


Cele de la firmele mari sigur sunt certificate. Si se vede si dupa faptul ca daca nu sunt certificate in maxim 3 saptamani de folosire dau eroare de incarcare.

Dupa ce da eroare de incarcare , deja e cam tarziu , fiindca se poate strica chipul Trsitar ( U2 ) de pe placile de baza ala dispozitivelor iPhone si iPad .

Si care sint acele firme "mari" ?

Dar ideea ii ca poate fi si de la firme mari si produsul lor sa nu fie certificat MFI , adica sa nu contina chipurile : E75 si NX20P3

View PostLeoT, on 31 ianuarie 2021 - 11:24, said:

daca telefonul are incarcare wireless mai trebuie sa imi pese ca e cablul original sau nu ?
intreb si eu ..

Buna intrebare .

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
E foarte simplu: folosit cablurile intai pe telefoane mai vechi, de sacrificiu si vazut daca apare sau nu mesajul de eroare.

Pai uite firme testate de mine: belklin, fpu, coolreall - sunt certificate. Ma refer la produsele ce au sigla ce indica certificarea.

#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
iphone E75 NX20P3
https://www.google.r...=xJXt5E5-3RG7HM


Iphone mobile phone original data line knowledge sharing and use tips
https://www.ezbuypay...ng-and-use-tips

Attached Files


Edited by luk2011, 31 January 2021 - 11:58.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
extrem de interesante si edificatoare notarile de pe stickerul roz, din ultima poza ... de luat aminte ce scrie jos - pe mijloc!!

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Io am cablurile originale din cutiile in care a venit fiecare IPhone.
Odată de nevoie ca murise bateria și eram printr-un flea Market am luat un cablu oarecare ... aveam după mine un acumulator portabil
Nu am avut probleme cu el, dar e drept ca am IPhone mai vechi

Nu ma prind care e rostul topicului, când ai cablu original, după ce crapă ala iei tot original...

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Problema e ca cele originale sunt foarte fragile, se rup foarte repede și usor.

#17
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postwaterman, on 31 ianuarie 2021 - 12:15, said:

Io am cablurile originale din cutiile in care a venit fiecare IPhone.
Odată de nevoie ca murise bateria și eram printr-un flea Market am luat un cablu oarecare ... aveam după mine un acumulator portabil
Nu am avut probleme cu el, dar e drept ca am IPhone mai vechi

Nu ma prind care e rostul topicului, când ai cablu original, după ce crapă ala iei tot original...

Scopul topicului e sa constientizam ca Apple a facut in asa fel , incat sa nu folosesti decat cablurilor lor originale sau certificate MFI , altfel se strica circuitul intergtrat Tristar ( circuitul intergrat U2 ) de pe placa de baza a dispozitivului .

Cred ca in imaginea atasata e un aparat care verifica parametrii electrici ai cablului de incarcare ( adica daca e original/certificat MFI sau NU ) - poate gresesc

View PostLunaCrystal, on 31 ianuarie 2021 - 12:24, said:

Problema e ca cele originale sunt foarte fragile, se rup foarte repede și usor.

Asta e si ideea , sa cumperi cabluri originale cat mai des . Adica pe langa dispozitive , e un bussines de miliarde de dolari si piata de cabluri originale ale produselor Apple .

Traduceti cu Google Translate din Chineza in Engleza articolul de mai jos :

Apple vs. Qualcomm, it became the biggest winner in the MFi tens of billions market!
https://zi.media/@yi...xun/post/ZGHDvg

Attached Files



#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sau a conceput cablul LOR proiectat de EI sa protejeze un device inventat de EI
Multe firme recomanda sa folosești la produsele lor accesorii originale...

Și sunt sigur ca la modelele mai vechi de iPhone nu e chiar așa.
Am încă iPhone 3 și 4s și merg cu multe cabluri neoriginale...



De ce critica asta ? Doar nu schimbi cablul ala zilnic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate