Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cablul original de iPhone/iPad are Chip in capatul cablului

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postwaterman, on 31 ianuarie 2021 - 12:53, said:

Sau a conceput cablul LOR proiectat de EI sa protejeze un device inventat de EI
Multe firme recomanda sa folosești la produsele lor accesorii originale...

Și sunt sigur ca la modelele mai vechi de iPhone nu e chiar așa.
Am încă iPhone 3 și 4s și merg cu multe cabluri neoriginale...

Nu le ajunge cati bani fac din dispozitive ? S-au gandit ca si cablurile sint o vaca de muls bani ( miliarde de dolari )

Traducere din Chineza in Engleza cu Google Translate :

Quote

As early as when the iPhone 5 was released, then Apple’s vice president of marketing, Reg Joswiak, introduced an irrelevant improvement: iPhone 5 will be equipped with an all-digital, 8-pin Lightning interface. But what Reger did not introduce is that there is a wafer hidden in Lightning (very critical). The biggest use of this wafer is to block the products of a large number of unauthorized accessory manufacturers, mainly including: data cables, external speakers, and power supplies.

Apple vs. Qualcomm, it became the biggest winner in the MFi tens of billions market!
https://zi.media/@yi...xun/post/ZGHDvg

Quote

What to know about Apple's legal battle with Qualcomm

Apple is suing Qualcomm for what it alleges are anti-competitive practices. Qualcomm says Apple needs to pay for its IP, without which the iPhone would not exist.

How did this begin?

Beginning in 2011, Apple sold iPhones with Qualcomm chips inside that powered the device's connection to cellular networks. For years, Qualcomm was the exclusive chip provider for Apple. But then things got messy.

What's the issue at hand?

In addition to actually paying for Qualcomm's chips, Apple has to pay a licensing fee for the intellectual property that enables smartphones to connect to the internet through the baseband processor. Because Qualcomm is the exclusive holder of the patents, Apple is alleging anti-competitive practices.

https://mashable.com...alcomm-lawsuit/

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 13:04.


#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postluk2011, on 31 ianuarie 2021 - 12:58, said:

Nu le ajunge cati bani fac din dispozitive ? S-au gandit ca si cablurile sint o vaca de muls bani ( miliarde de dolari )

La toti producatorii accesoriile sunt o sursa buna de venit suplimentar iar un cablu MFI e 40-50 de lei, cand dai cateva mii pe un telefon te mai uiti la banii astia? Oricum nu e ca si cum cumperi toata ziua cabluri.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
La mai mare!
Vad ca si Samsung urmeaza aceeasi traiectorie. Mai multi bani pentru chinezi.

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postluk2011, on 31 ianuarie 2021 - 12:52, said:

Asta e si ideea , sa cumperi cabluri originale cat mai des . Adica pe langa dispozitive , e un bussines de miliarde de dolari si piata de cabluri originale ale produselor Apple .
Cumpar MFI, sunt mai ieftine si sunt si mai rezistente.

#23
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004
Texas Instruments/Apple Lightning Cable BQ2025
https://www.techinsi...ts/car-1210-806

Quote

This report represents the circuit analysis of the Texas Instruments BQ2025 single wire interface for the Apple Lightning cable. This device, which incorporates several reference generators, timing and clock generator circuits, and a main controller, receives and transmits security identification signals coming from the 8 pin Lightning cable. It then sends out a clock signal to the external NX20P3 voltage regulator/switch IC that is also located within the Apple lightning cable.

Attached Files


Edited by luk2011, 31 January 2021 - 14:34.


#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Momentul ăla când ar trebui să îți dai seama că ești prea sărac pentru iPhone dacă nu îți permiți un rahat de cablu.

Dar, hei, hai sa facem liste cu cabluri, să căutăm, sa vedem, că poate economisim 20 de lei la cumpărat un cablu. Asta in contextul in care nu garantează careva că un tip de cablu cumpărat va fi la fel în viitor. Eh, ce sa zic, sporuri!

#25
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Eu am cablu de la PROMATE si sunt mai mult decat multumit! Pare extrem de rezistent, adica dpdv calitativ l-as clasa peste cel original Apple.

#26
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postdexterash, on 31 ianuarie 2021 - 14:24, said:

Momentul ăla când ar trebui să îți dai seama că ești prea sărac pentru iPhone dacă nu îți permiți un rahat de cablu.

Dar, hei, hai sa facem liste cu cabluri, să căutăm, sa vedem, că poate economisim 20 de lei la cumpărat un cablu. Asta in contextul in care nu garantează careva că un tip de cablu cumpărat va fi la fel în viitor. Eh, ce sa zic, sporuri!

Am luat mai multe cabluri Vetter , si toate mi s-au stricat . Am dus iPhone-ul la reparat , si n-au reusit sa-l faca . Si am folosit cablu Vetter , nu cablu cu 10-20 de lei .

Eu cred ca e chip-ul Tristar de pe placa de baza ( chipul U2 ) , si care ar trebui schimbat .

Nu-i nici o rusine sa fii "sarac" . E o rusine mai mare sa fii inselat pe banii tai . Just that !

Poti sa cumperi cablu "scump" cu certificat MFI pe ambalaj , si in realitate sa fie FAKE . Chiar daca e de la o firma "mare"

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 14:40.


#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred că nu m-ai înțeles. Nu trebuie sa cumperi cablu scump 3rd party, ci doar cablu original Apple. Iar daca nu-ți permiți cablul, atunci nu-ți permiți nici telefonul. E așa de simplu.

Din punct de vedere strict electronic oricum nu te pricepi, indiferent de cate imagini și clipuri ai găsit tu pe unde ai găsit. Daca te întreb, in detaliu, ce fac BQurile de la TI și cum le poți verifica o vei da de gard. Deci informațiile împrăștiate de tine oricum sunt fara valoare.

Cat despre a fi sărac: poate fi o rușine. Mai ales că poate asta te face sa țintești mai sus. Problema apare când ești sărac, da' vrei tu sa pari bogat - acolo e o problema cam mare. La fel cu aia care vor sa para deștepți, deși sunt prosti și oricine cu un IQ spre mediu se prinde de asta.

Edited by dexterash, 31 January 2021 - 14:57.


#28
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postdexterash, on 31 ianuarie 2021 - 14:57, said:

Cred că nu m-ai înțeles. Nu trebuie sa cumperi cablu scump 3rd party, ci doar cablu original Apple. Iar daca nu-ți permiți cablul, atunci nu-ți permiți nici telefonul. E așa de simplu.

Din punct de vedere strict electronic oricum nu te pricepi, indiferent de cate imagini și clipuri ai găsit tu pe unde ai găsit. Daca te întreb, in detaliu, ce fac BQurile de la TI și cum le poți verifica o vei da de gard. Deci informațiile împrăștiate de tine oricum sunt fara valoare.

Cat despre a fi sărac: poate fi o rușine. Mai ales că poate asta te face sa țintești mai sus. Problema apare când ești sărac, da' vrei tu sa pari bogat - acolo e o problema cam mare. La fel cu aia care vor sa para deștepți, deși sunt prosti și oricine cu un IQ spre mediu se prinde de asta.

Aici ai cam dat-o in bara . Vorbesti in planuri diferite , nici macar paralele .

Daca tu estu cumva un pui de descendent de la National Instruments sau Qualcomm , mesajul nu era pentru din astia ca tine guru in electronica .

Mesajul e pentru cei care au probleme cu incarcarea la iPhone .

Nu cred ca esti tu in masura sa decizi cine ce-si pemite , si mai ales sa decizi cine cate clase are . Poate clasele tale inalte sint facute la Spiru Haret , chiar daca ai "clase fara numar"

Daca efectul Placebo ti s-a urcat la cap si crezi ca numarul posturilor tale de pe forum ii direct proportional cu IQ-ul tau , inseamna ca asculti muzica gresita ( "dusmanii n-au valoarea mea" )

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 15:10.


#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu rețin sa fi zis eu ceva de clase sau mai știu eu ce scrii tu pe acolo. Eu am zis o chestie simpla: ca să nu aveți probleme și ca să nu vă chinuiți cu telefoane prin serviceuri, cu căutat cabluri, cu verificat ce e fake si ce nu, cu alte rahaturi din astea - cumpărați doar accesorii originale. Iar dacă nu va permiteți accesoriile originale, e clar că nu va permiteți nici "produsul principal".

Unde am greșit în afirmații? Pentru că văd că o dai de gard cu Spiru Haret și mai știu eu ce...

P.S. Remarca privind cunoștințele electronice era pe principiul "e foarte posibil ca, fara pregătire de specialitate, doar sa împrăștii informații false sau fara valoare". Din nou, ce e greșit în asta?!

Edited by dexterash, 31 January 2021 - 15:14.


#30
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postdexterash, on 31 ianuarie 2021 - 15:12, said:

Nu rețin sa fi zis eu ceva de clase sau mai știu eu ce scrii tu pe acolo. Eu am zis o chestie simpla: ca să nu aveți probleme și ca să nu vă chinuiți cu telefoane prin serviceuri, cu căutat cabluri, cu verificat ce e fake si ce nu, cu alte rahaturi din astea - cumpărați doar accesorii originale. Iar dacă nu va permiteți accesoriile originale, e clar că nu va permiteți nici "produsul principal".

Unde am greșit în afirmații? Pentru că văd că o dai de gard cu Spiru Haret și mai știu eu ce...

View PostLunaCrystal, on 31 ianuarie 2021 - 12:24, said:

Problema e ca cele originale sunt foarte fragile, se rup foarte repede și usor.

View Postdexterash, on 31 ianuarie 2021 - 14:57, said:

Din punct de vedere strict electronic oricum nu te pricepi, indiferent de cate imagini și clipuri ai găsit tu pe unde ai găsit. Daca te întreb, in detaliu, ce fac BQurile de la TI și cum le poți verifica o vei da de gard. Deci informațiile împrăștiate de tine oricum sunt fara valoare.

Sint inginer electronist .

Edited by luk2011, 31 January 2021 - 15:18.


#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Suferi de memorie scurta?! Văd că problema ta e cu ce profit fac ei din cabluri, nu cat de fragile sunt.

View Postluk2011, on 31 ianuarie 2021 - 12:58, said:

Nu le ajunge cati bani fac din dispozitive ? S-au gandit ca si cablurile sint o vaca de muls bani ( miliarde de dolari )

In fine, succesuri. Posibil sa ai nevoie de ele. ;)

P.S. Ma bucur că ești inginer electronist. Înseamna că te descurci sa diagnostichezi iPhoneul și fără serviceuri, nu? Ia zi, cum arata comunicația I2C dintre cablu și telefon? Bănuiesc că te-ai ocupat deja de asta înainte de a discuta despre cabluri fake, nu?

Edited by dexterash, 31 January 2021 - 15:19.


#32
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

View Postdexterash, on 31 ianuarie 2021 - 15:17, said:

Suferi de memorie scurta?! Văd că problema ta e cu ce profit fac ei din cabluri, nu cat de fragile sunt.



In fine, succesuri. Posibil sa ai nevoie de ele. Posted Image

P.S. Ma bucur că ești inginer electronist. Înseamna că te descurci sa diagnostichezi iPhoneul și fără serviceuri, nu? Ia zi, cum arata comunicația I2C dintre cablu și telefon? Bănuiesc că te-ai ocupat deja de asta înainte de a discuta despre cabluri fake, nu?

Eu cred ca problema ta e transparenta informatiilor . Ai fost singurul pe care l-a zgaraiat la ochi . Posibil sa ai service de reperat telefoane mobile , si sa-ti afecteze bussinesul .
Se poate sterge postul meu . Nu ma deranjeaza .

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu te întreb cum arată comunicația I2C* dintre telefon și cablu, mai ales că te lauzi că ești inginer electronist, și tu o dai de gard cu "transparenta informațiilor". Asta așa, ca să demonstrezi că nu ai plantat/SPAMat aiurea cu imagini, clipuri și informații pe care oricum nu le înțelegi, domnule inginer electronist.

Deci cum e, domnule inginer? Ai reușit să faci o amarata de diagnoza de baza sau ești inginer doar in somn?!

*Ca sa discutam la obiect despre cablurile fake și ce influenta/importanta au.

Edited by dexterash, 31 January 2021 - 15:31.


#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum zice și colegul, toată discuția se poate rezuma simplu:
Cabluri originale.

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Văd că domnu' inginer electronist cu poze și clipuri de pe YouTube și cu probleme privind miliardele(?!) făcute de Apple din cabluri s-a retras. Păcat, niciodată nu strica o discuție tehnica. Dar dacă nu ai cu cine...

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce porcarie.
Chipul ala stie si cand sa se strice sau se poate strica oricand, inclusiv in garantie?
Am un SE1 si un SE2. Le folosesc copii si am cabluri obisnuite peste tot. Prin masini, pe la bunici...

SE1 a inceput sa faca figuri cu unele cabluri. Credeam ca e mufa murdara sau ceva...

Are si chargerul vreun chip sau cu astea nu sunt probleme?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate