Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plata vacanta in vouchere - e vreun risc?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca este in regula. Multe agentii de turism faceau asta cu voucherele fizice din hartie, le virai prin curier si achitai sejurul. In cazul cardului complexul hotelier probabil ca are POS pentru el insa nu si posibilitatea platii online. N-ai decat sa trimiti cardul iar dupa ce hotelierul scoate suma schimbi PIN-ul din aplicatie, probabil ca ai una.
O alta varianta este sa apelezi la serviciile unei agentii de turism, multe din ele accepta plata online cu carduri de vacanta.

 XL700VA, on 21 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Ha ... sa îmi trag una! Pe travelminit, aceeasi pensiune, aceleași date de întrare ieșire, tot all inclusiv, costa ... 3000 de lei! Chiar nu înțeleg. Cum adica, daca plătesc la proprietar direct dau 3200, daca platesc la Travelminit dau 3000? Care e faza, ca îmi scapa ... agenția i-a mai ieftin ca proprietarul? Sunt 200 de lei diferenta, nu 10 lei!

Agentia contracteaza camerele in bulk, asa ca are parte de discount serios, proprietarul renunta la un comision pentru a avea mai multe sanse de a se ocupa camera.
Ai sa vezi ca la orice hotel pretul camerei la receptie poate fi cu pana la o treime mai mare decat achitata prin agentie.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Cea mai buna treaba e prin agentie.
Te duci la agentie, spui unde vrei, agentia rezerva in numele tau, platesti la agentie cu cardul de vacanta si diferenta si asta e tot. Poti sa iti iei asa si pentru 2022...
E practic o rezervare platita. Dezavantajul la agentie este ca trebuie sa platesti tot inainte. Ori de prima data, ori pana cu cel mult cateva saptamani inainte sa pleci in concediu.

#21
minoss

minoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.08.2007
Sper sa se trezeasca cineva pe aici?
Voucherele pot fi folosite doar nominal? Are taica-meu cateva si nu le foloseste.

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Depinde de politica hotelului/pensiunii.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu a intrebat de nume când am platit la POS cu cardul (vouchere). Și eram vreo 10 la masă și fiecare a plătit cat a consumat. Unul 10 lei, altul 100 lei
Și eram pe terasa hotelului.


La cazare, doar unul era înregistrat cu buletinul la recepție. Din cei 10. Toți eram însă cazați acolo

Dar chiar daca nu eram cazați, nu ne-a întrebat nimeni nimic.

#24
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
(1) Fiecare voucher de vacanță pe suport hârtie este valabil numai dacă are înscris numărul sub care a fost înseriat de către unitatea emitentă și cuprinde, cel puțin, următoarele mențiuni:
a) emitentul și datele sale de identificare;
b) valoarea nominală a voucherului de vacanță;
c) angajatorul și datele sale de identificare;
d) spațiu pentru înscrierea numelui, prenumelui și codului numeric personal ale salariatului care este în drept să utilizeze voucherul de vacanță;
e) spațiu destinat înscrierii perioadei în care a fost utilizat și aplicării ștampilei unității afiliate;
f) perioada de valabilitate a utilizării voucherului de vacanță;
g) interdicția unității afiliate de a plăti diferența în bani dintre valoarea voucherului de vacanță și valoarea pachetului de servicii utilizat de către titularul voucherelor de vacanță;
h) interdicția de a utiliza voucherul de vacanță în alte locuri decât în unitățile afiliate;


(2) Fiecare voucher de vacanță pe suport electronic este valabil numai dacă mențiunile prevăzute la alin. (1) lit. a), c), f), h) și i), precum și numele, prenumele și codul numeric personal ale salariatului care este în drept să utilizeze voucherul de vacanță sunt înscrise pe voucherul de vacanță pe suport electronic sau stocate într-un alt mod în acesta

sursa: https://lege5.ro/Gra...gi3dgmjrhe4tmny

Asta spune legea.
Posibil ca unele hoteluri / pensiuni sa fie in foame de bani si sa mai calce pe langa ea.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Pai pe card e scris numele, CNP și unitatea ce l-a emis. Dar nimeni nu cere și CI.

#26
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

 minoss, on 12 august 2021 - 18:34, said:

Sper sa se trezeasca cineva pe aici?
Voucherele pot fi folosite doar nominal? Are taica-meu cateva si nu le foloseste.
Nu. Probabil ca dpdv legal asa ar trebui. In realitate majoritatea hotelurilor accepta si daca te numesti altfel decat numele tiparit pe vouchere/card.

#27
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 dorin_2k, on 13 august 2021 - 09:36, said:

Pai pe card e scris numele, CNP și unitatea ce l-a emis. Dar nimeni nu cere și CI.

Daca tu ai avut sansa sa nu iti ceara CI-ul, asta nu inseamna ca nimeni nu-l cere.
Spre exemplu, noi am fost verificati la unele cazari.

#28
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Am avut situații când au luat bonurile, și n-au cerut buletin nici să înregistreze șederea, după cum am avut și una când a dat factură, iar pe factură erau trecute seriile bonurilor pe care le-au încasat.

#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Are sotia mea un card din acesta (1450Lei), ramas de anul trecut  si nu stim ce sa facem cu el. Inteleg ca expira la sfarsitul anului. Nu ne atrage nimic in RO unde sa mergem 2-3 nopti (suntem 3 persoane). Abia ne-am intors din concediu (la mare), din Bulgaria...Acum 2 ani, am fost tot cu asrfel de vouchere la 2 pensiuni din RO, unde a fost ok, dar atat, ca daca nu trebuia sa consumam voucerele, acei proprietari nu ne vedeau pe acolo...Oricum, sejurul a costat mai mult si am platit diferenta din buzunar.
...Bine ca noii conducatori de dreapta nu mai dau vouchere, ca se ne puna in dilema, ce sa facem cu ele, unde sa mergem (ca sa nu le pierdem, ca oricum, am platit impozit pentru ele)... Posted Image
Acum 2 ani, la una din pensiuni, proprietarul mi-a spus ca la plata cu voucher, costa cu 10% mai mult...explicatii jalnice. Am auzit ca acum sunt cazuri in care s-ar mari pretul si cu pana la 50%. O fi adevarat?...Mi-e greu sa cred, dar, mai stii?...traim in Romania si orice e posibil Posted Image

Edited by danpet, 13 August 2021 - 10:59.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 cristiany, on 13 august 2021 - 10:11, said:

Spre exemplu, noi am fost verificati la unele cazari.
La "unele". La "altele" nimic. Poți merge doar la masă și să plătești cu cardul fara sa fii cazat. Știu că nu e exact ca in lege, dar se poate.
Ei își primesc banii în secunda 2 in cont.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate