Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Colțul clasic al foto (deci subiect despre trecut)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să nu se zică că iară deschid subiecte multe, o să unesc mai multe într-unul.
Foto clasic, adică chestii legate de trecut, așa cum am spus și în titlu. Nu vă place subiectul, știți din prima să nu intrați
Un site cu colecție de exponometre vechi (optice și fotoelectrice): http://lightmetermus...ters/index.html
Eu având unul din ăsta: http://lightmetermus...t x3/index.html
dar nereușind să știu cum să "citesc" termperatura de culoare.

De curiozitate, plăci fotografice (adică din alea de sticlă) până când au fost produse?

O chestie interesantă mi se par aparatele foto pliabile cu rolfilm (film format mediu). Adică aparatele alea cu burduf, dar mai micuțe, la care nu poți înclina burduful pe verticală sau orizontală. Nu-s prea performante, adică:
- timpi de expunere mai rar mai scurți de 1/200-1/300 secunde ("Mamyia" a făcut ceva cu 1/500, dar cred că-s scumpe)-
- cred că au fost puține modele cu obiective interschimbabile.
- modelele cu sincronizare pentru bliț (blitz) au apărut mult mai târziu (anii '40-'50)
Însă au farmecul lor. Plus că sunt mai ușor de transportat    ^_^
Am văzut că la unele care foloseau plăci fotografice poți adapta rolfilm.
Se mai produc filme format 127, dar alea 220 (adică un 120 cu nr. dublu de poziții) nu se mai produc, deși 120 mai sunt în producție.

Blitz. Am zis blitz? Hmm, ce mișto ar fi fost să găsești azi la discreție becuri din alea cu Magneziu.
Nu erau așa de scumpe pe vremuri - înmulțiți cu de 10-12 ori suma de acolo pentru a avea valoarea de azi.

Attached File  Catalog Montgomery Ward Primvara - Vara 1957 pg. 655.jpg   437.79K   40 downloads

Nici becuri Nitrafot (Nitraphot) = floodlight nu mai prea găsești. Am mai găsit, dar numai de puteri de nu ai ce să faci cu ele în apartamente. Maxim 150-200 Wațți. Și găsești reflector cu ecran difuzant...

Telemetre vechi separate (că unele nu aveau) am mai văzut. Dar pe internet se cer niște prețuri mamă-mamă, mai rău ca la alea digitale.
O altă chestie mai specială erau autodeclanșatoarele externe. Însă sunt curios dacă existau autodeclanșatoare la care puteai seta timpul de expunere, adică în cazul în care doreai să folosești timpi de expunere mai mari de 1 secundă și aparatul nu avea așa ceva pe autodeclanșare sau nu puteai să setezi, să atașezi un asemenea declanșator să setezi să zicem 5 secunde, declanșatorul extern să apese timp de 5 secunde apoi tija să se ridice pentru a se închide obturatorul.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare: aparatele cu obturator central (leaf shutter) pot sincroniza blitzul la orice timp de expunere. Dar un bliţ vechi cu Xenon poate fi folosit la timpi mai scurţi de 1/200 secunde?

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei curioși sau pasionați un catalog "Zeiss-Ikon" din 1931: https://www.dropbox....n Fr.).PDF?dl=0
Bănuiesc că magazinul a preferat varianta în Franceză deoarece Franceza era cea mai vorbită limbă străină în România acelor vremuri, Germana fiind pe locul 2 (chiar dacă e să excludem minoritatea Germană, cel de-al treilea grup etnic ca mărime din România interbelică)

E și unul în Engleză din același an, dar nu la fel de consistent în ceea ce privește prezentarea aparatelor și filmelor: https://www.pacificr...00442/00442.pdf

Mai consistent în materie de aparate (dar nu și specificații) e cel din 1927. În 1927 încă nu era criză.
https://www.pacificr...01620/01620.pdf

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
interesant

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe pagina asta găsiţi mai multe catalogage: https://www.pacificr...lZeissOther.htm
Văd că au făcut în anii '50 aparate cu "back" pentru filme de 35 m.m. Mă întreb ce alte firme au mai făcut aşa ceva.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru mine foto vechi au însemnat obiectivele Pentacon pe care le foloseam pe un Nikon D70. Foarte ok pentru prețul lor. Nu erau zeiss, dar costau cam 1/10 față de alea.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 19 ianuarie 2021 - 21:17, said:

Întrebare: aparatele cu obturator central (leaf shutter) pot sincroniza blitzul la orice timp de expunere. Dar un bliţ vechi cu Xenon poate fi folosit la timpi mai scurţi de 1/200 secunde?
Obturatoarele centrale se deschid complet la orice timp de expunere, de aici ”sincronizarea” cu blițul indiferent de timpul de expunere. Blițul e declanșat la deschiderea maximă.
Orice blitz poate fi folosit cu aceste obturatoare, problema e cât de eficient este. Pentru maximă eficiență trebuie ca blițul să ajungă la intensitate maximă înainte ca obturatorul să înceapă să se închidă. Bliturile cu descărcare în gaz (xenon) au în general durata pulsului în jur de câteva zecimi de miime de secundă, cu mult mai mică decât orice timp de expunere normal. Deci nu ar trebui să fie probleme.

La obturatoarele cu cortină senzorul sau filmul sunt expuse complet numai la timpi de expunere mai mari de viteza de sincronizare, de aici limitarea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate