Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Soft-ul de imprimanta, blocat de firewall?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Detin un canon i-sensys lbp6030b care functioneaza f ok. Este conectata la router si prin intermediul lui e utilizabila in retea.
Totul a functionat bine atat pe device-urile conectate prin fir cat si wifi. Mai nou, probabil de la un update de w10 soft-ul ([MF/LBP Network Setup Tool) care permite utilizarea ei in retea ramane blocat de firewall. Spun asta dat fiind faptul ca dezactivand "public network" firewall.. imprimanta devine utilizabila. Am incercat sa "allow an ap through firewall" dar nu a mers. Ce pot face tinand cont ca inainte a .. mers?
Multumesc,
Pieptoasa

Attached Files



#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si d ce te cramponezi d public? Reteaua aia, dupa cum apare si in poza, o banca, e o retea la care oricinedin parc poate avea acces, normal ca firewalul incearca sa protejeze pc-ul, sa nh ti se fure datele pe care vrei sa le tiparesti. Incearca reteaua de casa sau serviciu.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ești acasă sau la birou, de ce ai selecta rețeaua ta ca public ?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,402
  • Înscris: 06.01.2007
Printatul merge independent de softul ala de management, soft pe care poti sa-l dai si jos daca vrei.
Tie nu-ti merge printatul in sine, nu ca softul respectiv ar fi blocat.
Nu cunosc template-ul de securitate pentru public vs privat, dar probabil ca pe o retea publica nu poti printa din cauza unor porturi inchise prin care comunica computadorul cu print serverul (din printer).
Fa-ti reteaua de acasa privata, nu se intampla nimic cu filmele si pozele tale de pe calculator, pieptosule. Si daca patesti ceva, le copii din nou de pe net.
In rest, parola pe router si n-are cum sa-ti intre nimeni din afara pe computador. Ca sa intre, ar trebui sa ai forwardate porturi pe router si nu cred ca ai asa ceva.

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Eu sunt acasa.. in reteaua de acasa.
Soft-ul care practic o face activa e problema..ca ea printeaza daca dezactivez acel public. Nu poti niciunde seta sa il allow?
sau nu inteleg eu la ce va referiti.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Reteaua de acasa se selectează ca Home Network. Nu public.

Publicul are alte setări de securitate. De aia nu merge
Public alegi când te duci cu laptopul  la o cafenea și te conectezi la wifi ul de acolo și să nu ai probleme.

uite cum

https://tinkertry.co...blic-to-private

Acela nu e softul care o face activă  ci e setup-ul de instalare.

Deci așadar și prin urmare, schimbă rețeaua ca fiind Home Network și ai scăpat de problemă.

Edited by waterman, 19 January 2021 - 13:33.


#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
ok, am inteles.
mentionez faptul ca screenshot-ul acela e din windows-security.

Edited by Pieptoasa, 22 January 2021 - 22:22.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Tin sa precizez ca doar daca dezactivez public si private din firewall devine functional soft-ul imprimantei.
Am incercat sa tot pun pe private dar e insuficient.
Ce sa mai setez? Am urmarit tot tutorialul..
mentionez ca am ultimele update-uri la w10.

Attached Files



#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si problema ta care e? Daca merge, de ce insisti sa faci setarile cu care nu merge???

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Pai nu merge..fără sa dezactivez din firewall. Am impresia ca nu m am făcut înțeleasă prea bine cum funcționează de fapt..imprimanta conectata la..router.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti-am explicat chiar la inceput, ti-au explicat clar si altii, dar tu insisti, fara sa si spui de ce, ce anume vrei. Chiar trebuie sa-ti fac un model 3D din plastilina, sa pricepi ce e firewall, care e rostul lui? De ce nu vrei sa lasi imprimanta fara firewall? O treci la exceptii.

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
@rumegus - se pare ca tu de fapt nu intelegi cum functioneaza acest Canon conectat la router.
Cu ajutorul acestui usb control center ce vine de la Linksys .. o poti accesa prin retea.
setarile sunt ca in attach. dupa ce dau double-click to use ar trebui sa apara connected..si nu se intampla asta.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 02 March 2021 - 20:15.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai dezactivează firewallul ala ...
A zis omu clar

#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 31.07.2011
Cum sa dezactivez private network firewall.. cand e singurul cu care activez? tu gandesti ce spui ?
+ mai sus s-a mentionat clar ca reteaua de acasa se seteaza ca privat nu public.
ce Romanie doamne..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate