Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biblia King James Version vs Cornilescu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Am inteles ca King James Version este biblia care este cel mai aproape de original, asa ca am achizitionat-o.
Am comparat cele doua biblii, iar spre exemplu, la Cornilescu in Apocalipsa capitolul 8 verset 13 spune in felul urmator: M-am uitat și am* auzit un vultur care zbura prin mijlocul cerului și zicea cu glas tare: „Vai**, vai, vai de locuitorii pământului din pricina celorlalte sunete de trâmbiță ale celor trei îngeri care au să mai sune!”
Iar la king james version spune in felul urmator: And I beheld, and heard an angel flying through the midst of heaven, saying with a loud voice, Woe, woe, woe, to the inhabiters of the earth by reason of the other voices of the trumpet of the three angels, which are yet to sound!

Practic Cornilescu foloseste cuvantul vultur, iar King James Version foloseste cuvantul inger Diferenta este mare intre cele doua cuvinte. M-am uitat si online la ambele biblii sa nu fie doar o eroare a bibliei format cartaceu si rezultatul este acelasi.
Voi ce parere aveti?

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Părerea mea e ca și dacă o traducea Dumnezeu în persoană tot n-avea nici un rost.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tu incerci sa gasesti nunte la a traducerea a 10-a?

#4
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Pai si in biblia ortodoxa a cam acelas lucru:
Şi am văzut şi am auzit un vultur, care zbura spre înaltul cerului şi striga cu glas mare: Vai, vai, vai celor ce locuiesc pe pământ, din pricina celorlalte glasuri ale trâmbiţei celor trei îngeri, care sunt gata să trâmbiţeze!

Nu inteleg ce vrei sa stii? E foarte clar ca doar ortodocsii au intodeauna dreptate.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
tre sa fii imbecil sa consideri un text tradus in engleza din alta limba (germana, araba, greaca, latina) ca fiind de referinta!

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
În original apare termenul ἀετοῦ (aetou) care înseamnă vultur. Înger în greacă este ἀγγελος (aghelos) și care apare la plural în ultima parte a acestui verset.

#7
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Și în ebraică sau aramaică ce este scris?

#8
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,099
  • Înscris: 10.09.2008
Noul Testament este scris la origine în greacă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate