Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

P.S. Episcopul de Cluj-Gherla Florentin Crihalmeanu a murit de COVID!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

Quote

Episcopul Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, Preasfinția Sa Florentin Crihălmeanu, a încetat din viață. El a fost bolnav de Covid-19, dar starea lui de sănătate era tot mai bună.
„Cu profundă durere sufletească, aducem la cunoștința tuturor credincioșilor greco-catolici și a tuturor românilor că azi, 12 ianuarie 2021, la ora 15:20, Preasfinția Sa Florentin CRIHĂLMEANU, Episcopul Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, s-a stins subit din viață la Mănăstirea Congregației Surorilor Maicii Domnului din Cluj-Napoca.
În ciuda faptului că starea sănătății Preasfinției Sale se ameliorase în urma infectării cu Covid-19 și se apropia de sfârșitul perioadei de carantinare, s-a confruntat cu o criză acută cardio-respiratorie. A fost chemată ambulanța, iar medicii au efectuat toate procedurile de resuscitare, dar, cu tot efortul depus, la ora 15:20 s-a constatat decesul.
Boala nu iarta nici inaltele fete bisericesti. Dumnezeu sa-l ierte! Posted Image

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 toto_riina, on 12 ianuarie 2021 - 17:46, said:

Boala nu iarta nici inaltele fete bisericesti. Dumnezeu sa-l ierte! Posted Image
Dar ce a realizat acest om? A vindecat boli, a ridicat spitale?! Adica, Covidul asta e numai pentru prostime. Paradoxal, mai loveste si cate un sfant. Nu ma bucur, Doamne fereste, dar nu rezonez cu acest punct de vedere. Cu totii suntem egali in fata a orice. Cu sau fara acest om, lucrurile vor merge exact ca inainte, ca nimeni nu-i de neinlocuit.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Era cumva dintre cei care se opuneau vaccinarii? Explicabil sfarsitul sau.

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 toto_riina, on 12 ianuarie 2021 - 17:46, said:

Boala nu iarta nici inaltele fete bisericesti. Dumnezeu sa-l ierte! Posted Image
Se pare că a fost infarct.
Era la sfârșitul perioadei de carantinare și făcuse o formă ușoară ce nu a necesitat internare.

 rim80, on 12 ianuarie 2021 - 18:19, said:

Era cumva dintre cei care se opuneau vaccinarii? Explicabil sfarsitul sau.
Nu. A fost unul dintre cei mai școliți prelați ai Bisericii Greco-Catolice. Avea o vastă cultură și îți făcea plăcere să-l asculți.

#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Cred ca ar fi avut cele mai mari sanse sa-i succeada lui Lucian...pacat.Posted Image

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 rim80, on 12 ianuarie 2021 - 18:19, said:

Era cumva dintre cei care se opuneau vaccinarii?
Nu. Din contra.

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Megara, on 12 ianuarie 2021 - 18:32, said:

Avea o vastă cultură și îți făcea plăcere să-l asculți.
De 2 ori l-am auzit in ceva discutii pe un post local de TV. O data spunea ca nu neaparat dibacia chirurgului salveaza pacientul, ca nu e exclus ca rugaciunea bunicii pacientului operat sa aiba merit mai mare intr-o operatie reusita. Alta data, acum vreo 10 ani, deplangea atacurile la adresa BC prin acuzele de pedofilie, pe care impricinatul le califica ca fiind neadevarate, desi actualul papa declara intre timp cu totul altceva.
In niciuna din dati nu a meritat sa-mi pierd cele cinci minute irosite audierii acestui individ.

Edited by ain, 12 January 2021 - 18:41.


#8
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Am găsit pe facebook mesajul lui Cristian Bădiliță:

”Astăzi, la ora 15.20, s-a stins din viață tînărul episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, Florentin Crihălmeanu. A făcut parte din prima generație de teologi greco-catolici după 1989. L-am cunoscut bine, figura lui ascetică mă impresiona și mă îngrijora, în același timp. Determinarea îi dubla fragilitatea. Era nepotul marelui filolog și folclorist Petru Caraman, crescuse între cărți și oameni cultivați. Și-a luat doctoratul la Roma (Urbaniana), iar biroul său din Cluj era o imensă bibliotecă. Își începea toate mesajele, ironic-afectuos, cu formula, „Iubite Cărturar”. De cîteva ori ne-am răcit, dar niciodată pe termen mediu sau lung. Dumnezeu să-l odihnească în sînul lui Avraam! La revedere, Preasfinția Voastră. Urarea de la Crăciun, video:”

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XpsFip4PoEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 toto_riina, on 12 ianuarie 2021 - 17:46, said:

Boala nu iarta nici inaltele fete bisericesti. Dumnezeu sa-l ierte! Posted Image

Tu oricum, nu credeai parca in virus. Dumnezeu nu se ocupa cu treburile lumesti, este indiferent fata de creatia sa...preotii nu sunt oamenii lui. Dumnezeu nu are reprezentanti, nici forma, chip si nici nu comunica cu supusii sai ( decat ocazional prin sfantul spirit).
Mesajul sau a fost relevat Omenirii prin arhanghelul Gabriel doar lui Avraam, Isus si Mohamed.

Edited by doxan, 12 January 2021 - 18:47.


#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
l-am prins de cateva ori la slujba la catedrala de pe eroilor, acolo ma duc doar la biserica. avea skill omul

#11
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
”Condoleanțe

Nu fac parte din Biserica Română Unită cu Roma, dar am lucrat multe materiale legate de martiriul și renașterea ei.
O istorie impresionantă la temelia căreia au stat oameni cu credință, curaj, iubire de Dumnezeu, de carte și de neam, întăriți de o nădejde nestrămutată în dreptatea divină.
Urmașii lor au fost/sunt pe măsură. Unul dintre aceștia a fost Preasfinția Sa Florentin Crihălmeanu, Episcopul Eparhie Greco-Catolice de Cluj-Gherla. Care astăzi, incredibil și neașteptat, a trecut la casa Tatălui  Ceresc.
O mare pierdere pentru Biserica sa, în special, dar și pentru noi, creștinii răsăriteni, care ne simțim frați de credință cu biserica apuseană. O pierdere pentru dialogul civilizat, subtil, inteligent, argumentat.
Sincere condoleanțe prietenilor mei care au fost păstoriți de blândul Episcop.

Dumnezeu să-l odihnească în pace și să-l primească în lumină!”

Cristina Andrei - Jurnalist TVR

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu as fi sarbatorit mai tare daca murea un taliban de-asta de prin Moldova sau Muntenia, astia sunt gretosi de-a dreptul.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Notsure, on 12 ianuarie 2021 - 20:04, said:

Eu as fi sarbatorit mai tare daca murea un taliban de-asta de prin Moldova sau Muntenia, astia sunt gretosi de-a dreptul.
mneah, n-o sa ai sansa asta...

#14
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
PS Florentin Crihălmeanu a fost hirotonit episcop, în data de 6 ianuarie 1997, de către Papa Ioan Paul al II-lea, în Basilica San Pietro din Roma.

Attached File  e530ee29744045cca4767c456a9bccbf.jpg   233.58K   14 downloads

#15
curvymomylore

curvymomylore

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 06.03.2017
A murit de infarct nu de covid.
Se mai moare si de altceva nu doar covid asa cum cred romani

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 curvymomylore, on 12 ianuarie 2021 - 20:56, said:

A murit de infarct nu de covid.
Se mai moare si de altceva nu doar covid asa cum cred romani
În ”City of angels or demons” nu s-a aflat cum acționează virusul ăsta?

#17
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Inca o stire buna pe ziua de azi! Sa fie sanatos!

#18
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 curvymomylore, on 12 ianuarie 2021 - 20:56, said:

A murit de infarct nu de covid.
Se mai moare si de altceva nu doar covid asa cum cred romani
E posibil să fi fost provocat de virus. Inima, plămânii și rinichii sunt organele cele mai afectate de acest virus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate