Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ce DPI folositi la mouse si de ce ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 FREESH, on 12 ianuarie 2021 - 13:16, said:

DPI = sensitivity = marketing
DPI <> sensitivity ...

DPI inseamna acuratetea cu care se citeste suprafata si determina precizia pixel la pixel finala. Nu e deloc marketing. S-au bagat resurse imense in cercetare si dezvoltare de senzori rapizi si precisi.
Peste asta se adauga si latenta specifica unui mouse, rata de sampling , etc .

E ca la bere, un noob pune egal intre Ale si Lager ... dar sunt complet diferite.

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

 Arthos, on 12 ianuarie 2021 - 12:15, said:

G502 1350dpi cu Surface Tunning

G502_1350dpi.png G502_SurfaceTunning.png
Eu nu stiu cum imi place. Am si eu un 602. N-am umblat niciodata la dpi.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
https://www.howtogee... always better.

Quote

DPI is different from the typical mouse sensitivity setting. DPI refers to a mouse’s hardware capabilities, while sensitivity is just a software setting. For example, let’s say you have a very cheap mouse with low DPI and you crank up the sensitivity. If you tried to aim at small targets, you’ll see the mouse cursor jump around as you move it. The mouse hardware isn’t as sensitive, so it doesn’t detect the smaller movements. Your operating system just compensates by moving your cursor farther when it does detect a movement, so the movement isn’t as smooth.
A high DPI mouse can also be paired with a low sensitivity setting, so the cursor won’t fly across the screen when you move it but the movement will stay smooth.
High DPI mice are more useful if you have a higher-resolution monitor. If you’re playing a game on a low-resolution 1366×768 laptop screen, you don’t necessarily need that high DPI. On the other hand, if you’re playing a game on a 3840×2160 4K monitor, a higher DPI lets you move your mouse cursor across the screen smoothly without having to drag your mouse across your entire desk.


#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dpi-ul cel mai mic la snooker
dpi-ul cel mai mare la „alergatul” de pe un monitor pe altele...

care-s valorile? 'mnezeu mai știe :)

#41
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Vad ca il am la 1600 dpi pe monitor 4k.
In trecut foloseam 1600- 2200dpi pe FHD.

Parca ar trebui sa folosesc mai multi dpi pe monitor cu mai multi pixeli... ma rog.

400dpi chiar n-as putea, trebuie sa misc pe tot biroul Posted Image
Dar nu inteleg nici pe cei >4000, probabil au miscari microscopice, nici nu le vezi mana miscandu-se Posted Image

Edited by sirgoofy, 12 January 2021 - 13:33.


#42
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 FREESH, on 12 ianuarie 2021 - 13:16, said:

DPI = sensitivity = marketing
am 16k DPI dar nici nu am umblat la el (default)
Daca senzorul tau e de 16000 DPI NATIV, atunci il poti folosi la DPI mai mici si cu-atat mai mult va fi mai precis. Fac o paralela, ca un amplificator puternic, pe care daca in folosesti la volum redus, obtii calitate HiFi. ;) Daca e doar marketing si senzorul tau e mult mai slab (DPI interpolat), atunci ai dreptul sa te indoiesti.
Eu am un HyperX Pulsefire Pro, cu senzor PMW 3389, era cel mai bun cand l-am cumparat (or fi aparut si altii mai buni), dar in jocuri fps e o incantare.

Edited by ursamajor, 12 January 2021 - 13:32.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - nu ar strica sa ne lamurim un pic cu ideea topicului - te referi strict la jocuri sau in general ?
Ca daca e doar ptr jocuri as modifica titlul topicului - deja ai primit mai mult raspunsuri generale...

Edited by eiffel, 12 January 2021 - 13:52.


#44
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
1450dpi, 1920x1080, 27 inch, 7/11 windows sens.
Eu nu inteleg cum se poate folosi un mouse la 400dpi, adica as avea nevoie de 3 mouse-pad-uri ca sa ajung dintr-o parte in alta, asta nu cu mouse-paduri mici, toate au minim 40 cm latime (aorus amp500, cooler master mp510 L, logitech G640).
Il pot pune la 400dpi si sens 11/11 dar cursorul "scapa" cativa pixeli, nu e cursiv.

#45
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

 ro_explorer, on 12 ianuarie 2021 - 13:23, said:

DPI <> sensitivity ...

DPI inseamna acuratetea cu care se citeste suprafata si determina precizia pixel la pixel finala. Nu e deloc marketing. S-au bagat resurse imense in cercetare si dezvoltare de senzori rapizi si precisi.
Peste asta se adauga si latenta specifica unui mouse, rata de sampling , etc .

E ca la bere, un noob pune egal intre Ale si Lager ... dar sunt complet diferite.

Nu contest, insa daca citeste precizia m-as fi asteptat sa faca ei un algoritm sa se miste smooth dar fara sa creasca viteza. Cum ar trebui sa optimizam, alegem DPI mare si scadem sensivitatea din jocuri/windows?
Acum nu pot testa, am un mouse cheap, de 800 dpi insa cand am avut reglabil tot la 800 dpi il tineam pentru ca la valori mai mari se misca mult prea rapid.

Depinde si de monitor, pe monitoare mari ai nevoie de DPI mai mare pentru ca sensivitatea din windows nu face fata..

Edited by vj_Heaven, 12 January 2021 - 14:42.


#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 eiffel, on 12 ianuarie 2021 - 13:52, said:

Initiator - nu ar strica sa ne lamurim un pic cu ideea topicului - te referi strict la jocuri sau in general ?
Ca daca e doar ptr jocuri as modifica titlul topicului - deja ai primit mai mult raspunsuri generale...
Sincer, nu stiu ce sa zic. Eu ma refeream in general, de aceea intrebarea are si un "si dece" in ea. Lumea nu a dat si explicatii de ce foloseste un anume DPI.
E adevarat insa ca lumea incepe se intereseze de detalii gen DPI, sensibilitate si accelerare cand intra in gaming mai mult sau mai putin competitiv, dupa cum se vede si din raspunsurile primite.

Am vazut articole pe net, am vazut discutii pe reddit despre una-alta referitoare la subiect, eram insa curios care e situatia aici, la noi in curte.

 vj_Heaven, on 12 ianuarie 2021 - 14:41, said:

Cum ar trebui sa optimizam, alegem DPI mare si scadem sensivitatea din jocuri/windows?
Pai aici depinde mult de hardware, de drivere si de software-ul folosit (si nu in ultimul rand, de preferinte).

Gandeste-te la un aparat foto unde imaginea se captureaza cu tot senzorul dar se salveaza pe card asa cum o setezi tu sa se salveze. Daca ai un senzor de 5MP si salvezi in 2MP, imaginea salvata va iesti ultra clara, daca o salvezi la 5MP iese la calitatea senzorului iar daca o salvezi la 12MP faci o extrapolare, care introduce mereu erori (extrapolarea nu se poate face decat cu introducere de zgomot).

Eu, caci nu pot vorbi in numele altora, prefer sa incep cu un mouse de calitate cu senzor rapid si DPI ridicat si fac cat mai putine ajustari in software-uri asadar ma bazez pe driverul mouse-ului sa faca interpolarea cum trebuie.
Altii prefera sa serveasca DPI mare softului si sa scada sensibilitatea cu care se interpreteaza mouse-ul.
Sincer, nu am vazut diferente de calitate intre cele 2 metode asadar am 3 DPI-uri in quick select la mouse: 400, 500, 600, cu baza la 400 (asa ca daca am nevoie pot mari cu 25 sau 50% viteza de citire a miscarii, interval pe care l-am gasit ultra suficient pentru 99% din cazuri).

#47
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.12.2006
M-am luat dupa fii-miu si reglez mouse-ul pana imi place culoarea luminitelor. Fiecare viteza are alta culoare Posted Image

Mouse-urile mai vechi aveau 2-3 trepte de viteza, le tineam la treapta maxima, probabil 800-1000 dpi.
Astea mai noi (de gaming) au prea multe trepte de viteza, deja la viteza maxima nu mai imi plac nici mie, asa ca le reglez pe o viteza medie 2000-2500 dpi.
Cert e ca prefer sa fuga repede cursorul pe ecran, ma apostrofeaza toti cei care sunt  nevoiti sa lucreze cu mouse-urile mele. Si eu pe ei, pentru ca ma enerveaza sa lucrez cu un mouse lent.Posted Image

PS. am facut recent upgrade de la e-blue Auroza la e-blue Auroza Gaming v2
PS2. nu ma joc

#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@explorer - explica-mi si mie putin cum DPI <> sensitivity.
gen daca as pune 400 dpi ca tine ar trebui sa misc mausu juma de metru. la 1200 il misc putin, la 10000 deja imi zboara la cea mai mica atingere.

cam ce ar trebui sa fac daca il tin la 16000 cat are?

si la fel imi da ceva cu virgula. daca ai mai putini dots per inch, cum ai precizie mai mare?

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Oh .. intrebare grea ...

DPI este o unitate de densitate. Dots Per Inch ... puncte pe inch. Cui aplici aceasta unitate determina contextul, exact ca la poze (analogia de mai sus).
O poza de 12MP facuta cu un aparat de 24MP, vazuta pe un monitor de 3.6MP (2560x1440), cati MP are de fapt ?

Revenind. Hai sa consideram un setup:
Sa luam in considerare un monitor 2.5K (2560x1440) de 27" - tipic la ora actuala. Un asemenea display are 23.6" latime (59.8 cm). 2560 pixeli per 23.6 inch inseamna ca monitorul are 108 DPI.
Deci, daca iei un mouse cu un senzor cu 108 DPI si ai accelerare 0 la el si setezi sensibilitate de 1 (1 pixel la 1 punct de miscare), teoretic, daca acel senzor este ideal, in software-ul activ (sa zicem windows, cu paint) ar trebui ca tu sa misti mouse-ul pe pad aproape 60CM ca sa tragi o linie dins tanga in dreapta ecranului, de 2560 pixeli.

Zic de senzor ideal pentru ca senzorii nu sunt ideali. Cateodata citesc in plus, alteori rateaza miscare, deci mouse-ul tau real chiar daca se va misca 60 CM, el va transmite spre computer "vreo 2560 pixeli" - uneori 2500, alteori 2600 pe toata lungimea aia de 60cm.

Daca ai un senzor cu 1000 DPI reali, dar transmiti spre computer doar 100DPI (10:1) ... ai si 10% sanse sa transmiti o eroare, caci citirea suprafetei se face la o rezolutie mai mare, asadar ratand cate un pixel pe ici pe colo nu se reflecta in 1:10.
Daca ai un senzor de 10000 DPI, deja ai o eroare de 100:1 fata de senzorul unitar cu care am inceput ... si tot asa. La monitor, tot 108 DPI transmiti, dar sunt 108 DPI corectati.

Deci, cu cat ai un senzor mai calitativ (DPI mai mare nativ) cu atat citirea suprafetei se face la rezolutie mai mare, erorile disparand in procesul de transmitere spre display.

Sensibilitatea este de fapt raportul dintre DPI-ul trimis de mouse spre software si si DPI-ul cu care softul interpreteaza miscarea. DPI-ul trimis de mouse se regleaza din drivere in cazul mousilor mai seriosi, sau direct din firmware-ul intern al mousilor (la cele mai ieftine care au doar un buton de reglat DPI-ul, dar fara sa poti alege ce inseamna fiecare treapta).

Acceleratia inseamna o sensibilitate variabila cu viteza de miscare a mouse-ului: Daca misti mouse-ul rapid, creste sensibilitatea si "proiecteaza" curosorul departe .. cand misti mouse-ul incet, scade sensibiliattea si poti misca mouseul mai precis ("enhanced precision" din windows asta face) dar are ca dezavantaj ca nu mai ai o corelatie liniara intre cum misti mouse-ul si cursor, deci nu poti construi ceea ce se cheama "muscle memory".

In lumea reala tu vrei sa misti mouse-ul 20CM pentru full stanga - dreapta pe un monitor de genul asta, ceea ce inseamna cca 300DPI (sau 10 cm / 600 DPI ... depinde de fiecare in parte). Daca la respectivii DPI iei in considerare si sensibilitatea setata din software (cati pixeli muta cursorul pentru 1 pixel primit de la mouse), ai toate variabilele sub control.

In general softurile au default sensibilitate in jur de 1 cu posibilitate de a alege destul de generoase (de la 0.01 pana la 100 in cazuri extreme ceea ce iti permite sa jonglezi cu DPI-ul) insa lumea rar umbla la sensibilitate si regleaza direct DPI-ul, de unde si asocierea de DPI = sensibilitate ... ceea ce e gresit.

Edited by ro_explorer, 12 January 2021 - 16:57.


#50
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
700dpi pe un g403 wireless si 800 pe g700, posibil sa fie de la greutate diferenta.

#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Revenind la ce am scris mai sus (ca nu mai pot edita sa adauga), tocmai am masurat cu ruleta Posted Image ...

La cei 400DPI reglati din driver, cu sensibilitatea la 1 in windows (cursorul de sensibilitate la jumatate) ca sa mut cursorul din stanga in dreapta ecranului (27", 2560x1440) mouse-ul se plimba pe pad 16.5cm .... ceea ce corespunde cu calculele grosiere de mai sus.
Ideea e ca mereu sa trebuiasca sa misc mouse-ul aceeasi distanta pentru acelasi efect pe ecran, cat mai consistent. Asta dezvolta in timp memoria muschilor si permite cresterea preciziei cu mouse-ul.

Edited by ro_explorer, 12 January 2021 - 17:19.


#52
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 ro_explorer, on 12 ianuarie 2021 - 16:45, said:

In general softurile au default sensibilitate in jur de 1 cu posibilitate de a alege destul de generoase (de la 0.01 pana la 100 in cazuri extreme ceea ce iti permite sa jonglezi cu DPI-ul) insa lumea rar umbla la sensibilitate si regleaza direct DPI-ul, de unde si asocierea de DPI = sensibilitate ... ceea ce e gresit.
nu existaa o setare generala pe undeva? ca mi-ar placea sa pun mai mult dpi si sa nu stau sa reglez in fiecare joc.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ro_explorer, on 12 ianuarie 2021 - 10:33, said:

...
folosesc razer abyssus lite, teoretic are 6400dpi si nu-s ce 1000hz
e dat la max din win si atat. e ff sensibil dar si lucrez pe 3 monitoare. practic dintr-o miscare ajung din margine in margine fara sa fie nevoie sa-l ridic de pe masa.

si nu umblu la serarile lui.

problema la mausi e ca le trosnesc rotita. in cateva luni, asta se tine bine de mai mult de 1an.

Edited by arg, 13 January 2021 - 01:04.


#54
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007

 _-livio-_, on 12 ianuarie 2021 - 16:56, said:

700dpi pe un g403 wireless si 800 pe g700, posibil sa fie de la greutate diferenta.
Cu cat e mouse-ul mai usor, cu atat o sa simti nevoia sa micsorezi sensitivitatea. Sa incerci un mouse de 60-70 grame, o sa-l pui la 600 dpi sau vei scadea sensitivitatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate