Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Ce DPI folositi la mouse si de ce ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am vrut initial sa fac poll dar nu cred ca are send caci datele probabil sunt pe toata gama de valori. Sunt curios ce setari aveti voi la mouse si de ce.

Eu unul am mouse-ul setat pe 400 DPI si butonul de quick select imi permite sa aleg repede 500 sau 600 DPI in cazul ca am nevoie de sensibilitate usor mai mare in anuite situatii. In general insa (90% din cazuri) stau pe 400 DPI si un mouse PAD foarte lat ca sa imi permita tracking de precizie in jocuri (si in productivitate, dar aici vorbim de setupul de gaming). In felul asta am precizie destul de buna la shootere si am un raport aproape de 2:1 intre miscarea mouse-ului pe mousepad si a cursorului pe ecran (in windows), iar in gaming in general imi setez mouseul in asa fel incat caracterul sa imi faca rotatie de cca 180 de grade pe cca 40cm - jumatate de mousepad, caci pe cealalta jumatate sta tastatura).

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Tulai Doamne, si tu esti cu prostii de-astea?

Numa` pe prunc l-am mai auzit cu DPI si cu tampenii de-astea. Imi tot deregleaza mousul.

Era bine asa cum erau mousurile inainte, click stanga-dreapta, rotita si noapte buna. Nu atatea zorzoane. Posted Image

Edited by Phobos, 12 January 2021 - 10:41.


#3
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
eu stiam ca aia meseriasi nu pun mana pe mouse, mouse-ul era ptr novici care nu stiu shortcuturi sau comenzi.

Edited by Webbbob, 12 January 2021 - 10:42.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce s-a intamplat de v-ati activat asa? Am pus o intrebare legitima, cred eu .... caci de fiecare data cand mai mesteresc pe la computerele altora de obicei au mousii la niste DPI-uri de imi vine greu sa nimeresc iconitele pe ecran pentru cateva secunde, pana ma calibrez :) .... si dupa aia se plang ca pierd in FPS-uri si ca nu au precizie.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
8000, la ambii soareci, pentru ca asa ma simt eu confortabil.

#6
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Mouse-ul meu sta la 1200 dpi, fara mousepad pentru ca mouse a decis ca nu mai citeste pe pad si ii place direct pe birou.
Am 3 monitoare, 1200dpi +suprafata il face destul de rapid cat sa pot ajunge usor intre monitoare.
E un a4tech seria x7 "laser"

Edited by solitaryman, 12 January 2021 - 11:02.


#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Si-al meu tot pe birou direct se misca. Pe pad parca patineaza.

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Al meu stie doar 3400 DPI in 4 nivele, cand ma joc il duc la nivel maxim (3400) iar in mod normal il tin la 600 dpi cand umblu pe net / Windows

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nici nu stiu, si nici nu ma intereseaza.... Important e sa pot lucra.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Acasa:
1.600 DPI in mod normal si 100 DPI cand sunt in sniper-mod si am nevoie de precizie (Logitech G502 LightSpeed Hero)
La servici:
1.000 DPI, nu poate fi modificat DPI-ul la mouse (Logitech M185)

Edited by mirel3003, 12 January 2021 - 11:20.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttehnics, on 12 ianuarie 2021 - 11:12, said:

Important e sa pot lucra.
Intrebarea se adresa mai mult celor ce se joaca pe computer caci acolo se simte clar diferenta de DPI caci se transleaza i precizie. De lucrat se poate lucra cu orice. Eu insa am observat ca dupa ce mi s-a format "muscle memory" pe mouseul de la setupul de gaming, am ajuns sa am nevoie de aceleasi setari si pe computerele de munca caci daca vreau sa dau click pe un reper de pe ecran, cu setarile corecte la mouse mana se duce singura acolo, fara sa am nevoie de feedback vizual.

In conceptia mea e ca si cum iti poti atinge nasul cu mana tinand ochii inchisi ... cam la fel ar trebui sa mearga si pointerul de la mouse. Sa vrei sa dai click pe o anumita coordonata de pe ecram si mana sa se miste automat astfel incat cursorul mouseului sa ajunga acolo, fara sa te uiti unde a ajuns.

View Postmirel3003, on 12 ianuarie 2021 - 11:17, said:

100 DPI cand sunt in sniper-mod si am nevoie de precizie (Logitech G502 LightSpeed Hero)
In sfarsit cineva care intelege la ce ma refer  :)

Ei, 100 nu cred ca am folosit vreodata.

#12
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
De ce nu ai pus si in titlu "in jocuri ", ca iti raspundem noi cu desktop (si mouse de gaming)

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Tuningul DPI-ului are importanta doar in jocuri. In windows ai doar un slider de sensibilitate, slider pe care 99% din utilizatori nu il ating (multi dintre ei nici nu au habar ca pot face asta sau ce face "enhance pointer precision").
Apropos de "enhance pointer precision" ... acceleratia este oprita in cazul meu (sau, ma rog, pusa pe 1 mereu). Nu pot lucra de nici o forma cu mousi cu acceleratie diferita de 1.

Edited by ro_explorer, 12 January 2021 - 11:30.


#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
M-am reapucat de Counter-Strike de curand, ala clasic 1.6. Mouse-ul meu are 1000 dpi (wireless) si nu stiu sincer de unde si daca pot modifica acesti dpi in joc.
Treaba este ca la joc am sensibilitatea setata din consola la 9.6. Inteleg ca majoritatea celor pasionati joaca cu cifre mult mai mici, dar nu inteleg de ce.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postro_explorer, on 12 ianuarie 2021 - 11:21, said:


In sfarsit cineva care intelege la ce ma refer  Posted Image

Ei, 100 nu cred ca am folosit vreodata.
Mouse-ul are buton de Sniper-Mod si la apasare iti trece la o valoare setata de tine.... (eu am setat la 100DPI)
Eu joc Escape from Tarkov si cand joc cu action bolt sniper si vreau sa trag la peste 200m am nevoie de precizie si imi e foarte greu sa nimeresc cu DPI mai mare.

#16
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
am intre 400 si 3600 DPI
folosesc in gaming 400 mai ales shootere cu fast shifting la 800-1200 cand e nevoie
pentru browsing 1200 la fel si pentru munca
aveam un prieten cu multi ani in urma campion la Quake 3 in Romania. avea un mouse super smecher la vremea aia cu DPI extrem de mic. era expert in railgun, te lua din orice pozitie si un mousepad extrem de mare, zici ca facea gimnastica asa manevra mouseul :))

#17
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019
Dupa opinia voastra ce DPI ar fi ideal pentru office si care pentru shootere?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postro_explorer, on 12 ianuarie 2021 - 11:30, said:

Tuningul DPI-ului are importanta doar in jocuri.
Sau la desene.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate