Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Întreținerea ceasului de mana

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Salut. Am un ceas de mana din otel inoxidabil, cu curelele din piele. Am citit pe diverse site-uri si unii spun ca ei o data la ceva timp spala curelele ceasului cu apa si sapun. In alte parti am citit ca apa si umiditatea intareste pielea si o deterioreaza prematur. Un baiat spunea ca le curata cu un betisor de urechi si spirt (citez "le spal cu spirt pentru ca se evapora repede si nu se intareste". Pe alte forumuri spun ca e interzisa spalarea cu apa si sapun/ creme nedestinate pielii, spirt, etc. Nu stiu ce sa mak cred. Voi cum va curatati curelele ceasului? Mersi anticipat. Toate cele bune!

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
acuma, sincer vorbind, cureaua e ultima grija, aia oricum se schimba.
problema este mecanismul ceasului, ala trebuie, odata la 5 ani, sa fie curatat si uns la ceasornicar.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Seiko Sportura, curea originala de piele. Durata de viata dupa scufundari? Ceva mai mult de 1 an. Cred ca mai indicat ar fi folosirea unei solutii pentru curatat pielea, eventual lapte de corp de ala ieftin.

#4
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Salut. Ceasul este cu mecanism Quartz Miyota. este folosit zilnic, undeva intre 5-10 ore pe zi.
Deci nu necesita mare intretinete. Doar curatare si schimbarea bateriei o data la un an-doi, depinzand de calitatea bateriilor. Dar vreau sa il pastrez in buna stare ceva timp. Curelele sunt un model mai deosebit, si nu prea as dori inlocuirea lor prea curand (minim 2 ani de acum inainte).

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,698
  • Înscris: 15.06.2004
Cand se strica cureaua... alta.
Mai mult de 2-3 ani nu rezista nici alea de silicon.

Apa strica pielea. Exista solutii de curatat si de intretinut - dar cu alea stergi doar - cu o carpa usor umezita.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadigalateanuu, on 12 ianuarie 2021 - 10:00, said:

Salut. Am un ceas de mana din otel inoxidabil, cu curelele din piele. Am citit pe diverse site-uri si unii spun ca ei o data la ceva timp spala curelele ceasului cu apa si sapun. In alte parti am citit ca apa si umiditatea intareste pielea si o deterioreaza prematur.

Si ce faci cu transpiratia mainii?Posted Image

ps.
Inlocuieste cureaua din piele cu una din otel.Asta daca ceasul de preteaza la asa ceva.

Edited by adisz, 12 January 2021 - 13:05.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadigalateanuu, on 12 ianuarie 2021 - 11:33, said:

Salut. Ceasul este cu mecanism Quartz Miyota. este folosit zilnic, undeva intre 5-10 ore pe zi.
Deci nu necesita mare intretinete. Doar curatare si schimbarea bateriei o data la un an-doi, depinzand de calitatea bateriilor. Dar vreau sa il pastrez in buna stare ceva timp. Curelele sunt un model mai deosebit, si nu prea as dori inlocuirea lor prea curand (minim 2 ani de acum inainte).

Pune te rog o poză cu ceasul.
Sunt curios de cureaua de piele.

Se curăță cu o cârpă umedă șters ușor tamponat, apoi, dacă pielea nu e gen năbuc, sau întoarsă, se unge cu lapte Doina, sau cu Nivea.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,520
  • Înscris: 17.04.2006
O curat in dus cand ma curat si pe mine.

#9
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Sa nu o curati niciodata cu spirt, pt ca risti sa o decolorez / patezi, mai degraba cu apa si sapun sau laptisor de matca care inmoaie pielea. Dardin experienta iti spun ca nu te va tine "o viata" indifernt cu ce o vei curata.

#10
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Cum as putea sa atasez o fotografie aici? Imi puteti recomanda o platformă ceva care permite asta?

#11
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 19.04.2010

View Postadigalateanuu, on 12 ianuarie 2021 - 15:41, said:

Cum as putea sa atasez o fotografie aici? Imi puteti recomanda o platformă ceva care permite asta?

Direct cu editorul pagini Softpedia [atasament file]
Iar pielea ,cureaua o sa para caraghios dar cu orice crema de maini sau hidratant dermatologic se regenereaza ca si una noua garantat !
Si cureaua este o bucata de piele uscata asa ca....

Edited by csoka2002ro, 13 January 2021 - 03:10.


#12
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postadigalateanuu, on 12 ianuarie 2021 - 15:41, said:

Cum as putea sa atasez o fotografie aici? Imi puteti recomanda o platformă ceva care permite asta?
More reply options>choose file>attach this file
Acum văd că ești membru foarte "proaspăt" și mă gândesc că or fi niște restricții de care nu știu?

#13
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Din pacate cred ca nu e valabila aceasta optiune pana nu fac 200 comentarii/postari. Sunt nou aici in aceasta comunitate. Nu prea stiu cum funcționează. Dar am sa invat.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu ai dreptul încă de a atașa poze, deși ar fi bine să verifici cum ți-au zis colegii, în meniul de reply, more reply options, etc...

Deci, dacă nu ai, încarci poza aici

https://imgbb.com/

și pui link cu poza

Sau aici

https://imgur.com/upload

#15
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 17.10.2018

View Postrich1974, on 12 ianuarie 2021 - 11:20, said:

acuma, sincer vorbind, cureaua e ultima grija, aia oricum se schimba.
problema este mecanismul ceasului, ala trebuie, odata la 5 ani, sa fie curatat si uns la ceasornicar.
cine e fata din poza din profil? :D din ce film?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate