Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durata de viata a omului.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Dupa inca 1 an de democratie, mai democrata ca aialalata din vremurile acestui topic, media de viata musai ca a expodat, se vede cu ochiul liber (sau ochiu' boului? nu mai stiu cum era).
Ne uitam in astre in bobi, in cafea, in cur, in studii....; eu am avut o matusa care nu a stiut toata viata ce e aia durere de dinti si a murit cu toti dintiii in gura; am pe cineva in familie care nu a stiut 80 de ani ce ea aia "durere de oase" (aia de stiu, stiu); mai stiu pe cineva apropriat care nu a racit niciodata pana pe la 70 de ani si tot asa, banuiesc ca poate fi prinsa ideea. Si, oamenii asta nu au dus neaparat o viata exemplara datorita careia....
Dar daca un specimen d-ăsta nu gena zdravana la toate cele si care, al dracu', mai "duce si o viata sanatoasa" si, mai sta si intr-o zona favorizanta vietii, hai? Cum iese? Si stii ce, nenorocitu' nici nu se streseaza, uite-asa, de nemernic ce e. Cat traieste asta, frate?

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Conform wikipedia:

Quote

Jeanne Calment of France, who died in 1997 aged 122 years, 164 days, had the longest human lifespan documented.
...
Maria Branyas (born 4 March 1907) of Spain is the world's oldest living person, aged 116 years, 232 days. Juan Vicente Pérez (born 27 May 1909) is the world's oldest living man, aged 114 years, 148 days

Am un prieten ce e stomatolog, de cativa ani lucreaza in Franta, in zona Lyon. Zilele trecute a avut o clienta care pare sa bata toate recordurile astea. E edentata total, acum ii iese un dinte de lapte, pt asta a fost la consult:

Attached Files


Edited by Karhu, 25 October 2023 - 11:28.


#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
asta cu dintele de lapte e o gluma, nu?

Edited by Fane, 25 October 2023 - 11:30.


#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Sa se uite mai bine prietenul, cred ca ii iese o bucata de os prin gingie.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Asa am crezut si eu. Prietenul meu zice ca nu-i deloc gluma, ar fi intr-adevar cea mai batrana persoana de pe Terra, care a doborat recordul Jeannei Calment.
Femeia are carte de identitate (Carte nationale d'identité francais) ce atesta varsta

@Fane

 abac, on 25 octombrie 2023 - 11:34, said:

cred ca ii iese o bucata de os
Sunt documentate mai multe cazuri in care unor persoane foarte varstnice le-au mai aparut dinti la varste venerabile.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca tine treaba asta de celule stem. in cazul asta e posibil ca si longevitatea sa aiba a face ceva cu ele.

#43
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Durata de viata este scrisa in gene. Spre exemplu o pisica de 20 de ani este batrana ca un om de 80. Adica prin modificare genetica se poate prelungi speranta de viata de 4 ori. 75x4=300.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
din punctul de vedere al naturii esti interesant pana te reproduci, ceva timp dupa sa aduci progeniturile pana pot sa se descurce singure (dar asta se judeca in termeni preistorici, nu pana termina facultatea, se angajeaza si castiga suficienti bani), dupa care consumi resurse pretioase degeaba si natura cam incearca sa scape de tine.

#45
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Da, corect. Numai ca putem hack-ui ADN ca sa lucreze in interesul nostru ca indivizi, nu al naturii.
Desigur, in situatia asta trebuie gasite solutii care sa impiedice degenearea speciei.

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i chiar asa simplu. procesul de imbatranire nu are o explicatie unanim acceptata. dar imbunatatiri se pot face. numai sa nu ajungem sa cream un numar mai mare de batrani care au nevoie de asistenta medicala scumpa si sunt dependenti de altii.

#47
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Explicatia este in ADN, am dat exemplu mai devreme cu pisica.
Cainii si piscile au la 20 de ani bolile cardiovasculare si articulare similar oamenilor foarte batrani.

Ideea nu este sa cream un nr. mare de batrani ci de tineri in varsta. 160 ani sa fie noul 40.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
exista si o determinare genetica. cum propui sa o fructificam? facem eugenie? numai cuplurile cu gene bune au dreptul sa se reproduca, pe restul ii sterilizam? daca propui editarea materialului genetic chestia asta e foarte scumpa si numai bogatii si-o vor permite, ceilalti Dumnezeu cu mila…

#49
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Editarea genetica se poate face doar inainte de nastere, in ovulul fecundat. Nu cred ca poti modifica genetic un intreg organism, fiecare celula are mai multe molecule AND in nucleu.
Pentru cei care sunt acum nascuti deja, singura solutie este cyborg-izarea, nu stiu cu ce sanse.

#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nici eu nu stiu cu ce sanse...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate