Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4116 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#109
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Scrie mai sus.Atunci când intră în vigoare contractul.

#110
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 15:55, said:

Nu mai incerc nimic dracu sa-i pieptene de mincinosi . Caut alt furnizor care sa faca contracte pe 2 ani ( astia de la nova vad ca prefera sa se ocupe intai de cei pe 6 luni ) .
Mai ai rabdare pana vineri ca sigur il primesti. La nici un furnizor nu vei obtine mai repede actele. Si oricum abia peste 21 de zile devine schimbarea activa.

Daca azi primesc cei ce au aplicat prin 31, 1, tu care ai aplicat in 4, sigur primesti saptamana asta.

#111
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Mi se pare jenant ca unii care aplica mai tarziu sa primeasca mai repede . Am zis ca mai astept 3 zile . Oricum deja caut alti furnizori .

Scrie clar ca dureaza 7 zile sa verifice actele , la unii se pare ca dureaza 5 ...

 blackskorpion, on 11 ianuarie 2021 - 15:59, said:

. Si oricum abia peste 21 de zile devine schimbarea activa.


Pe mine ma intereseaza sa primesc contractele nu cand devine activa schimbarea ( ca e clar ca nu are cum sa intervina schimbarea mai repede )

#112
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Degeaba se arunca cu noroi in furnizori ca dureaza procesarea contractelor, cei care au gresit sunt cei de la ANRE, au anuntat mult prea tarziu si prin mijloace prea putin vizibile, daca nu te informai singur aveai sanse spre 0 sa stii cu ce se mananca liberalizarea asta.
E normal ca acum multa lume alearga sa schimbe contractele si pur si simplu nu sunt suficienti angajati pt a procesa un astfel de flux. Eu personal inteleg situatia si nu e ca si cum as avea alta alternativa, asa ca am rabdare.

#113
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 16:09, said:

Mi se pare jenant ca unii care aplica mai tarziu sa primeasca mai repede . Am zis ca mai astept 3 zile . Oricum deja caut alti furnizori .

Scrie clar ca dureaza 7 zile sa verifice actele , la unii se pare ca dureaza 5 ...


Pe mine ma intereseaza sa primesc contractele nu cand devine activa schimbarea ( ca e clar ca nu are cum sa intervina schimbarea mai repede )
Cauta linistit, si mai asteapta alte 10/12 zile sa iti faca actele cand acum esti foarte aproape sa primesti contractul.

#114
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
10-12 zile nu astept dupa ei . Mai sunt si alti furnizori pe lumea asta .

#115
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019
Nova ar putea sa-l angajeze pe @blackscorpion la relatii cu clientii si atunci totul ar merge mai repede :-)

#116
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Graa, on 11 ianuarie 2021 - 16:19, said:

Nova ar putea sa-l angajeze pe @blackscorpion la relatii cu clientii si atunci totul ar merge mai repede :-)
O sa le propun. :)))

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 16:15, said:

10-12 zile nu astept dupa ei . Mai sunt si alti furnizori pe lumea asta .
O sa vezi singur ca o sa treaca zilele si vei astepta ca nu vei avea de ales, sau vei ramane la actualul furnizor.

#117
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Graa, on 11 ianuarie 2021 - 16:19, said:

Nova ar putea sa-l angajeze pe @blackscorpion la relatii cu clientii si atunci totul ar merge mai repede :-)
Poate si lucreaza acolo , mai stii ? Posted Image

 blackskorpion, on 11 ianuarie 2021 - 16:22, said:



O sa vezi singur ca o sa treaca zilele si vei astepta ca nu vei avea de ales, sau vei ramane la actualul furnizor.
De ramas la actualii nu raman 100% . Eon gaz si electrica furnizare sunt niste gaozari dpmdv , nu mai vreau cu astia . Ma uitam la oferta gal berceni , pare a fi ok . Vedem daca pana joi nu primesc contractele , ma reorientez.

#118
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 16:22, said:

Poate si lucreaza acolo , mai stii ? Posted Image

E mai rapid decat ei, asa ca nu cred... E doar motivat de bonusurile acordate pt noii clienti.

#119
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 16:25, said:

Poate si lucreaza acolo , mai stii ? Posted Image


De ramas la actualii nu raman 100% . Eon gaz si electrica furnizare sunt niste gaozari dpmdv , nu mai vreau cu astia . Ma uitam la oferta gal berceni , pare a fi ok . Vedem daca pana joi nu primesc contractele , ma reorientez.
Inca nu, insa imi doresc. Sunt in somaj tehnic, horeccaaa. Acu sunt Chef la mine acasa :))

#120
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Pai depune-ti dosaru de angajare ca sigur au nevoie de personal la cum merg treburile . Nu vezi ca sunt incapabili sa tina pasul ? Posted Image

#121
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 DDooGG, on 11 ianuarie 2021 - 16:25, said:

Poate si lucreaza acolo , mai stii ? Posted Image


De ramas la actualii nu raman 100% . Eon gaz si electrica furnizare sunt niste gaozari dpmdv , nu mai vreau cu astia . Ma uitam la oferta gal berceni , pare a fi ok . Vedem daca pana joi nu primesc contractele , ma reorientez.
La gal berceni is oameni care au aplicat din 1, 2 ianuarie, si nici unul nu a scris inapoi pe grup ca au primit vreun semn de la restart. Dapoi contracctele semnate de restart. I-au anuntat ca au multe contracte si sa astepte pana pe 30 ianuarie.

"Buna ziua,
Avem cateva solicitari (aflate in asteptare de cateva zile), de unde primim atentionari din partea clientilor. Consumatorii reclama faptul ca nu li se transmit contractele de furnizare in timp scurt.
Asa cum am precizat si la stabilirea ofertelor de furnizare, am rugamintea sa existe rabdare in vederea incheierii contractelor de furnizare deoarece solicitarile sunt la un nivel extrem de ridicat.
Este de inteles ca fiecare isi doreste cu nerabdare sa finalizeze incheierea contractelor insa, din nefericire, termenele sunt ceva mai prelungite.
Asa cum s-a publicat, termenul pentru incheierea contractelor de furnizare este 30.01.2021,,

Edited by blackskorpion, 11 January 2021 - 16:32.


#122
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

 blackskorpion, on 11 ianuarie 2021 - 16:26, said:

Inca nu, insa imi doresc. Sunt in somaj tehnic, horeccaaa. Acu sunt Chef la mine acasa Posted Image)

Ar avea de castigat mult daca te angajeaza, ai ridica nivelul pe acolo :-)

#123
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Ok , ideea este sa fiu sigur ca am aplicat corect si sigur mi se fac contractele . Crede-ma ca nu e singura mea grija si de aceea ma enerveaza stiulu asta fuserist , puteau sa scrie un mail ca e ok si cand or binevoi sa trimita sa dea un interval pt ca , chestia cu 7 zile e praf in ochi , nu se respecta .
Oricum termenul pt liberalizare s-a prelungit  asa ca nu e o problema de timp dar o grija in plus pt mine devine stres si nu-mi trebuie, am prea multe pe cap ( viata f activa ) , ca o sa uit daca nu perseverez cu asta

#124
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Hai sa le zic și eu ceva de dulce, sa echilibram balanta :P

Aplicat pentru contract pe 6 luni pe 31 decembrie ora 2. Nu ma asteptam sa-mi proceseze cererea în ziua aia dar nici sa dureze atât de mult... Pana azi nu am primit contractul semnat de ei și după o discuție pe chat ei nici măcar n-au trimis cererea de reziliere către CEZ... Asta după ce am mai vorbit cu ei pe chat în urma cu câteva zile să-i întreb care este stadiu cererii mele și mi-au zis ca e totul în regula.
Nu mi se pare normal ca cineva care a aplicat pe 5-6 ianuarie sau mai târziu sa primească contractul iar eu sa aștept în continuare procesarea documentelor.
Înțeleg ca sunt suprasolicitati în perioada asta dar puteau sa ma anunțe prin mail ca o sa dureze mai mult de 7 zile procesarea documentelor și transmiterea cererii de reziliere către CEZ sau măcar atunci când le-am scris pe chat...

În mod normal as fi cautat alt furnizor dar nu am unde. La CEZ nu mai rămân sub nicio forma, nu-i mai suport, nu i-am suportat niciodată.

#125
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 heinz, on 11 ianuarie 2021 - 16:37, said:

Hai sa le zic și eu ceva de dulce, sa echilibram balanta Posted Image

Aplicat pentru contract pe 6 luni pe 31 decembrie ora 2. Nu ma asteptam sa-mi proceseze cererea în ziua aia dar nici sa dureze atât de mult... Pana azi nu am primit contractul semnat de ei și după o discuție pe chat ei nici măcar n-au trimis cererea de reziliere către CEZ... Asta după ce am mai vorbit cu ei pe chat în urma cu câteva zile să-i întreb care este stadiu cererii mele și mi-au zis ca e totul în regula.
Nu mi se pare normal ca cineva care a aplicat pe 5-6 ianuarie sau mai târziu sa primească contractul iar eu sa aștept în continuare procesarea documentelor.
Înțeleg ca sunt suprasolicitati în perioada asta dar puteau sa ma anunțe prin mail ca o sa dureze mai mult de 7 zile procesarea documentelor și transmiterea cererii de reziliere către CEZ sau măcar atunci când le-am scris pe chat...

În mod normal as fi cautat alt furnizor dar nu am unde. La CEZ nu mai rămân sub nicio forma, nu-i mai suport, nu i-am suportat niciodată.
Da, e nasol un pic cazul tau. Un prieten din Bucuresti a mai patit sa aplice si sa nu primeasca contractul in doua saptamani. A trimis mail la adresa lor de pe site si a primit raspuns ca totul este in regula, ca contractul sau va fi activ cu data de xx si ca il va primi pe mail in zilele urmatoare. Mi s-a parut si mie un caz ciudatel fata de modul lor obusnuit de operare.

#126
Marson

Marson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2007
Pentru clientii NOVA. Am studiat putin contractul de furnizare a energiei electrice si am intalnit urmatoarea situatie:
La art. 2  : "În situaţia în care în termen de 30 zile înainte de data de expirare a Contractului nici una din părţi nu comunică
în scris celeilalte părţi intenţia de a nu prelungi contractul, durata de valabilitate a acestuia se prelungeşte succesiv
cu durata egală cu cea iniţială."

Iar la art.3 :"(2) Ulterior expirării perioadei de garantare a prețului, Furnizorul îşi rezervă dreptul de a modifica Preţul energiei
electrice active, pentru corelarea acestuia cu condiţiile de pe piaţă. În această situaţie, furnizorul va transmite
clientului o notificare privind noile condiții de preț. Această notificare se va transmite clientului cu 30 (treizeci) de
zile anterioare aplicării noului Preţ."

Cum perioada de garantare a pretului coincide cu perioada contractuala, cum pot eu sa-mi exprim optiunea de a denunta sau nu contractul fara a avea la dispozitie un timp de studiere a noii oferte de pret?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate