Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Veracrypt pe OpenSuse 15.2 nu se instaleaza

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Salut!
Am instalat OpenSuSE 15.2 in masina virtuala si am incercat sa instalez VeraCrypt ultima versiune, de pe site-ul oficial.
Atat pe Discovery cat si pe Yast.
In Discovery zice "Internal error" si in Yast zice ca "The package is broken".
Am downloadat alt rpm, cel destinat lui CentOS 8 pe 64 biti si nici acesta nu se instaleaza.
E corupt pachet-ul pe site-ul oficial sau ruleaza numai pe varianta mai veche OpenSuse 15?
Multumesc anticipat!
La Multi Ani!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dude da fuck? Nu pui niciodata pachet binar compilat pentru o distributie pe alta distributie chiar daca ambele folosesc acelasi manager de pachete. Pachetul ala pentru CentOS a fost compilat pentru anumite versiuni de biblioteci si nu iti va functiona pe suzeta.

Anyway suzeta (opensuse) ce foloseste low level? Incearca cu managerul de pachete low level ca sa iti faci o idee de ce nu vrea sa instaleze pachetul ala. Eu zic ca nu ai dependintele necesare (pachete lipsa, versiuni incompatibile, etc).

#3
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
incearca versiunea de aici

#4
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@Kagaroth, nu stiu ce package manager low level foloseste OpenSuSE.
Am cautat acum pe Google si nu m-am lamurit.
Pe undeva scria ceva de Zypper, dar nu stiu daca e ala.
@marco71, am gasit si eu adresa aia, dar am vazut ca alea sunt compilate de comunitate.
Mersi oricum de idee!
Mi-a fost teama sa nu instalez vreun backdoor sau alt malware pe distributie.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Yep zypper e utilitarul CLI. Poti incerca sa il folosesti direct, posibil sa poti face mai multe chestii cu el decat cu YaST dar nu am idee. Eu si SuSE ne-am lovit unul de celalalt pe la versiunea 9.2 or something al lui SuSE pe vremea cand nu era cumparat SuSE de actualul proprietar. Si OpenSuSE nu exista, parca.

Anyway zypper help ca sa vezi flagurile si mai departe vezi ce comenzi si ce flaguri ai la dispozitie. zypper help comanda ca sa vezi daca comanda ai are flaguri specifice. Mai apoi vezi si tu daca are o comanda care sa arate informatii despre pachete, cum ar fi dependinte, daca e instalat sau nu, ce fisiere contine, etc. Asa poti sa iti faci o idee care ar fi problema de care te-ai lovit cu SuSE. Te-as ajuta mai mult doar ca nu am acum la dispozitie nici un VM cu OpenSuSE ca sa arunc o privire sa vad daca pot replica situatia ta.

#6
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Pana sa rezolv problema cu OpenSuSE am ajuns sa instalez Kubuntu 20.04.1 LTS.
L-am actualizat si am instalat VeraCrypt pentru Ubuntu si a mers din prima, fara nici o eroare.

Edited by JustXXL, 05 January 2021 - 23:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate